e-Konsultacja z Receptą Online

Claritine

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Claritine – informacje o leku

Produkt leczniczy Claritine jest wskazany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę. Nie należy go podawać dzieciom poniżej 2. roku życia.

  • dawki: 1 mg/ml, 10 mg
  • postać: syrop, tabletki
  • substancja czynna: loratadyna (łac. loratadinum)
  • kategoria: Alergia
  • podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa
  • importer: BerliMed S.A., Poligono Industrial Santa Rosa, Calle Francisco Alonso No.7, 28806 Alcalá de Henares (Madryt), Hiszpania

Claritine – ulotka dla pacjenta:

Ile kosztuje lek Claritine? Cena, refundacja

Claritine to lek przeciwhistaminowy na receptę dostępny w dwóch postaciach:

  • syrop 1 mg/ml w butelkach o pojemności 120 ml,
  • tabletki 10 mg w opakowaniach zawierających 30 sztuk.

Lek podlega refundacji we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach.

  • Claritine, tabletki, 10 mg, 30 szt. kosztuje od 25 do 31 zł.
  • Claritine, syrop, 1 mg/ml, kosztuje od 17 do 20 zł.

Ceny mogą nieznacznie różnić się w zależności od apteki. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

Claritine – opis i właściwości, jak działa

Substancja czynna leku to loratadyna, należąca do II generacji leków antyhistaminowych (trójpierścieniowy lek przeciwhistaminowy). Działanie Claritine pozwala na minimalizowaniu negatywnych objawów towarzyszących alergii (kichanie, wodnista wydzielina z nosa oraz swędzenie i pieczenie oczu).

Lek bardzo dobrze wchłania się po przyjęciu doustnym i osiąga maksymalne stężenie we krwi po upływie ok. 1-1,5 godziny od zażycia.

Claritine – zamienniki:

Leki na receptę, w których znajduje się ta sama substancja czynna, to m.in.: Loratadyna Pylox i Loratan.

Claritine – skład leku

Tabletki Claritine:

1 tabletka Claritine zawiera 10 mg loratadyny. Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana i magnezu stearynian.

Syrop Claritine:

1 ml syropu Claritine zawiera 1 mg loratadyny. Pozostałe składniki: glikol propylenowy, glicerol, benzoesan sodu, sukraloza, ciekły maltitol, sorbitol ciekły krystalizujący, aromat winogronowy 936.1368U, sodudiwodorofosforan dwuwodny, kwas fosforowy, disodu edetynian, woda oczyszczona.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Lek Claritine stosuje się w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (m.in. na katar sienny) oraz objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, czyli swędzących zmian na skórze pacjenta. 

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży, a także dzieci, które ukończyły 2 rok życia.

Claritine – dawkowanie

Jak stosować Claritine? Zalecane dawkowanie u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat, których masa ciała przekracza 30 kg wynosi 10 mg leku na dobę. Odpowiada to 1 tabletce lub 10 ml syropu. 

Nie jest wskazane stosowanie tabletek 10 mg u dzieci o wadze ciała poniżej 30 kg – zalecane jest w ich przypadku stosowanie syropu. Nie jest konieczne popijanie syropu wodą lub innymi płynami.

U dzieci od 2 do 12 roku życia należy stosować syrop Claritine w dawce:

  • jeśli dziecko waży powyżej 30 kg – 10 ml raz dziennie.
  • jeśli dziecko waży poniżej 30 kg – 5 ml raz dziennie.

Lek na objawy alergii, zarówno w postaci syropu, jak i tabletek, powinien być przyjmowany pod kontrolą lekarza. W razie potrzeby konieczności zmiany dawki, lekarz decyduje, czy potrzebne jest zmniejszenie lub zwiększenie loratadyny. Nie wolno samodzielnie zmieniać ustalonej wielkości dawki, ponieważ takie działanie może doprowadzić do przedawkowania preparatu. 

O tym, jak długo stosować lek podejmuje decyzję lekarz prowadzący na podstawie stanu zdrowia pacjenta.

Claritine – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Claritine nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na loratadynę lub substancje pomocnicze leku.

Przed rozpoczęciem stosowania Claritine należy konieczna jest konsultacja lekarska pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Jeżeli u pacjenta planowane jest przeprowadzenie alergicznych testów skórnych, to należy odstawić loratadynę około 48 h przed ich wykonaniem.

Ze względu na zawartość laktozy tabletki Claritine nie są odpowiednie dla pacjentów chorujących na rzadkie dziedziczne zaburzenia związane z nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

W składzie syropu znajduje się sorbitol – leku w tej postaci nie powinni przyjmować pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Interakcja z innymi lekami

Nie odnotowano zgłoszeń ani podejrzeń o interakcjach istotnych klinicznie. Podczas badań przeprowadzonych u osób dorosłych stwierdzono, że wzrost stężenia loratadyny w osoczu powoduje równoczesne stosowanie jej z cymetydyną, erytromycyną lub ketokonazolem. Dla bezpieczeństwa zaleca się, by zachować ostrożność przy połączeniu Claritine z preparatami hamującymi metabolizm wątrobowy.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to również preparatów wydawanych bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Claritine w ciąży

Należy powstrzymać się od przyjmowania Claritine w okresie ciąży. Przed zastosowaniem produktu leczniczego należy skonsultować się z lekarzem.

Claritine i karmienie piersią

Substancja czynna leku (loratadyna) przenika do pokarmu kobiecego. W związku z tym preparatu nie należy stosować w okresie laktacji.

Claritine – skutki uboczne

Jak każdy lek, również ten może powodować działania niepożądane. Claritine, lek stosowany w alergii, wywołuje:

Często występujące działania niepożądane Claritine (u 1 do 10 na 100 pacjentów stosujących lek) to: u dzieci w wieku od 2 do 12 lat – ból głowy, nerwowość i zmęczenie,a u dorosłych i młodzieży – senność.

Niezbyt często występujące działania niepożądane Claritine (u 1 do 10 na 1000 pacjentów stosujących lek) u dorosłych i młodzieży to: ból głowy, zwiększony apetyt i problemy ze snem, zmęczenie, suchość w jamie ustnej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak nudności, alergiczne zapalenie błony śluzowej żołądka i objawy alergiczne takie jak wysypka.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek): ciężkie reakcje alergiczne (w tym trudności w oddychaniu, świszczący oddech, świąd, pokrzywka, obrzęk). Jeżeli wystąpią ciężkie reakcje alergiczne, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Inne działania niepożądane – zawroty głowy, drgawki, nieregularne lub szybkie bicie serca, zaburzenia czynności wątroby, wypadanie włosów.

Działanie niepożądane (częstość nieznana): zwiększenie masy ciała.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki syropu: 1 miesiąc


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Claritine (4)

Lek na uciążliwe objawy alergii należy przyjmować niezależnie od posiłków.

Lek podawany jednocześnie z alkoholem nie nasila jego działania w stopniu dającym się ocenić testami psychomotorycznymi.

U pacjentów, u których doszło do przyjęcia zbyt dużej dawki leku Claritine, obserwowano występowanie nasilonej senności, bólów głowy, a także przyspieszenie czynności serca. Wystąpienie objawów przedawkowania powinno zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem w celu wdrożenia leczenia objawowego. Dopuszczalne jest podanie węgla aktywowanego pod postacią wodnej zawiesiny lub zastosowanie płukanie żołądka.

Jak wykazały badania kliniczne, loratadyna nie miała wpływu lub miała nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U niektórych osób bardzo rzadko występowała senność, która mogła zaburzać zdolność do prowadzenia samochodów podczas przyjmowania leku.

e-Konsultacja z Receptą Online
Claritine

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.