Claritine – informacje o leku
Produkt leczniczy Claritine jest wskazany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę. Nie należy go podawać dzieciom poniżej 2. roku życia.
- dawki: 1 mg/ml, 10 mg
- postać: syrop, tabletki
- substancja czynna: loratadyna (łac. loratadinum)
- kategoria: Alergia
- podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa
- importer: BerliMed S.A., Poligono Industrial Santa Rosa, Calle Francisco Alonso No.7, 28806 Alcalá de Henares (Madryt), Hiszpania
Claritine – ulotka dla pacjenta:
Ile kosztuje lek Claritine? Cena, refundacja
Claritine to lek przeciwhistaminowy na receptę dostępny w dwóch postaciach:
- syrop 1 mg/ml w butelkach o pojemności 120 ml,
- tabletki 10 mg w opakowaniach zawierających 30 sztuk.
Lek podlega refundacji we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach.
- Claritine, tabletki, 10 mg, 30 szt. kosztuje od 25 do 31 zł.
- Claritine, syrop, 1 mg/ml, kosztuje od 17 do 20 zł.
Ceny mogą nieznacznie różnić się w zależności od apteki. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.
Zapytaj o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lek
Claritine – opis i właściwości, jak działa
Substancja czynna leku to loratadyna, należąca do II generacji leków antyhistaminowych (trójpierścieniowy lek przeciwhistaminowy). Działanie Claritine pozwala na minimalizowaniu negatywnych objawów towarzyszących alergii (kichanie, wodnista wydzielina z nosa oraz swędzenie i pieczenie oczu).
Lek bardzo dobrze wchłania się po przyjęciu doustnym i osiąga maksymalne stężenie we krwi po upływie ok. 1-1,5 godziny od zażycia.
Claritine – zamienniki:
Leki na receptę, w których znajduje się ta sama substancja czynna, to m.in.: Loratadyna Pylox i Loratan.
Claritine – skład leku
Tabletki Claritine:
1 tabletka Claritine zawiera 10 mg loratadyny. Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana i magnezu stearynian.
Syrop Claritine:
1 ml syropu Claritine zawiera 1 mg loratadyny. Pozostałe składniki: glikol propylenowy, glicerol, benzoesan sodu, sukraloza, ciekły maltitol, sorbitol ciekły krystalizujący, aromat winogronowy 936.1368U, sodudiwodorofosforan dwuwodny, kwas fosforowy, disodu edetynian, woda oczyszczona.
Stosowanie leku – na co i dla kogo
Lek Claritine stosuje się w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (m.in. na katar sienny) oraz objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, czyli swędzących zmian na skórze pacjenta.
Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży, a także dzieci, które ukończyły 2 rok życia.
Pobierz aplikację Pobierz aplikację
Receptomat w telefonie!
Claritine – dawkowanie
Jak stosować Claritine? Zalecane dawkowanie u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat, których masa ciała przekracza 30 kg wynosi 10 mg leku na dobę. Odpowiada to 1 tabletce lub 10 ml syropu.
Nie jest wskazane stosowanie tabletek 10 mg u dzieci o wadze ciała poniżej 30 kg – zalecane jest w ich przypadku stosowanie syropu. Nie jest konieczne popijanie syropu wodą lub innymi płynami.
U dzieci od 2 do 12 roku życia należy stosować syrop Claritine w dawce:
- jeśli dziecko waży powyżej 30 kg – 10 ml raz dziennie.
- jeśli dziecko waży poniżej 30 kg – 5 ml raz dziennie.
Lek na objawy alergii, zarówno w postaci syropu, jak i tabletek, powinien być przyjmowany pod kontrolą lekarza. W razie potrzeby konieczności zmiany dawki, lekarz decyduje, czy potrzebne jest zmniejszenie lub zwiększenie loratadyny. Nie wolno samodzielnie zmieniać ustalonej wielkości dawki, ponieważ takie działanie może doprowadzić do przedawkowania preparatu.
O tym, jak długo stosować lek podejmuje decyzję lekarz prowadzący na podstawie stanu zdrowia pacjenta.
Claritine – przeciwwskazania, środki ostrożności
Leku Claritine nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na loratadynę lub substancje pomocnicze leku.
Przed rozpoczęciem stosowania Claritine należy konieczna jest konsultacja lekarska pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.
Jeżeli u pacjenta planowane jest przeprowadzenie alergicznych testów skórnych, to należy odstawić loratadynę około 48 h przed ich wykonaniem.
Ze względu na zawartość laktozy tabletki Claritine nie są odpowiednie dla pacjentów chorujących na rzadkie dziedziczne zaburzenia związane z nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
W składzie syropu znajduje się sorbitol – leku w tej postaci nie powinni przyjmować pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy.
Interakcja z innymi lekami
Nie odnotowano zgłoszeń ani podejrzeń o interakcjach istotnych klinicznie. Podczas badań przeprowadzonych u osób dorosłych stwierdzono, że wzrost stężenia loratadyny w osoczu powoduje równoczesne stosowanie jej z cymetydyną, erytromycyną lub ketokonazolem. Dla bezpieczeństwa zaleca się, by zachować ostrożność przy połączeniu Claritine z preparatami hamującymi metabolizm wątrobowy.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to również preparatów wydawanych bez recepty.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Claritine w ciąży
Należy powstrzymać się od przyjmowania Claritine w okresie ciąży. Przed zastosowaniem produktu leczniczego należy skonsultować się z lekarzem.
Claritine i karmienie piersią
Substancja czynna leku (loratadyna) przenika do pokarmu kobiecego. W związku z tym preparatu nie należy stosować w okresie laktacji.
Claritine – skutki uboczne
Jak każdy lek, również ten może powodować działania niepożądane. Claritine, lek stosowany w alergii, wywołuje:
Często występujące działania niepożądane Claritine (u 1 do 10 na 100 pacjentów stosujących lek) to: u dzieci w wieku od 2 do 12 lat – ból głowy, nerwowość i zmęczenie,a u dorosłych i młodzieży – senność.
Niezbyt często występujące działania niepożądane Claritine (u 1 do 10 na 1000 pacjentów stosujących lek) u dorosłych i młodzieży to: ból głowy, zwiększony apetyt i problemy ze snem, zmęczenie, suchość w jamie ustnej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak nudności, alergiczne zapalenie błony śluzowej żołądka i objawy alergiczne takie jak wysypka.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek): ciężkie reakcje alergiczne (w tym trudności w oddychaniu, świszczący oddech, świąd, pokrzywka, obrzęk). Jeżeli wystąpią ciężkie reakcje alergiczne, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Inne działania niepożądane – zawroty głowy, drgawki, nieregularne lub szybkie bicie serca, zaburzenia czynności wątroby, wypadanie włosów.
Działanie niepożądane (częstość nieznana): zwiększenie masy ciała.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki syropu: 1 miesiąc