Najważniejsze informacje:
Kwetiapina (łac. quetiapinum) to atypowy lek przeciwpsychotyczny (przeciwschizofreniczny) należący do pochodnych benzodiazepiny. Jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy dibenzotiazepin. Wykazuje działanie przeciwpsychotyczne (neuroleptyczne), przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i przeciwmaniakalnie. Z uwagi na szerokie działanie kwetiapina stanowi substancję czynną różnych leków.
Kwetiapina łączy się z wieloma receptorami w mózgu. Mechanizm jej działania przeciwpsychotycznego wynika głównie z blokady receptorów dopaminergicznych i serotoninergicznych 5-HT2. Kwetiapina hamuje działanie receptorów blokujących dopaminę.
Kwetiapina znajduje zastosowanie w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, w tym:
Leki z kwetiapiną przeznaczone są dla dorosłych. Nie jest zalecane przyjmowanie kwetiapiny przez dzieci i młodzież poniżej 18 lat.
O dawkowaniu leku z kwetiapiną decyduje lekarz. Dawkę leku dobiera się w zależności od rodzaju zaburzenia psychicznego.
Zwykle leczenie rozpoczyna się dawką 25-200 mg w 1. dniu terapii. Stopniowo zwiększa się ją do 300-800 mg w 4. dniu leczenia. Celem takiego dawkowania jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się działań niepożądanych.
Sposób przyjmowania
Kwetiapina występuje w lekach do stosowania doustnego. To preparaty w postaci tabletek powlekanych o szybkim uwalnianiu lub o przedłużonym uwalnianiu. Tabletki z kwetiapiną o przedłużonym uwalnianiu należy zażyć minimum 1 godzinę przed planowanym posiłkiem.
Przeciwwskazania do stosowania kwetiapiny stanowią: nadwrażliwość na kwetiapinę i złośliwy zespół neuroleptyczny (któremu towarzyszą sztywność mięśniowa, wzrost temperatury ciała i zmiana stanu psychicznego).
Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas stosowania kwetiapiny u pacjentów z:
Podczas stosowania leku z kwetiapiną należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z depresją, występującą w przebiegu choroby dwubiegunowej. Kwetiapina zwiększa ryzyko pojawienia się myśli samobójczych i samookaleczeń.
Kwetiapina w ciąży
Z uwagi na brak wystarczających badań, stosowanie kwetiapiny w ciąży możliwe jest jedynie wtedy, gdy przewidywane korzyści terapii przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Kwetiapina a karmienie piersią
Podczas laktacji nie jest zalecane stosowanie kwetiapiny.
Kwetiapina może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Nie należy łączyć jej z:
Zachowanie dodatkowej ostrożności wymaga stosowanie kwetiapiny z:
Leki przeciwpsychotyczne z kwetiapiną są zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów - u części z nich mogą jednak wystąpić działania niepożądane. Zwykle pojawiają się one na początku stosowania leku. Są to:
U większości osób działania niepożądane kwetiapiny zmniejszają się lub całkowicie ustępują po ok. 2-4 tygodniach od rozpoczęcia terapii.
Rzadko obserwowane są niepożądane objawy pozapiramidowe (m.in. sztywność mięśni, drżenie mięśniowe i spowolnienie ruchowe). Z tego powodu leki z kwetiapiną są najczęściej przepisywane pacjentom z nadwrażliwością na substancje przeciwpsychotyczne.
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie kwetiapiny - substancji czynnej leków przeciwpsychotycznych.
Kwetiapina ma postać tabletek powlekanych. Orientacyjne ceny preparatów wahają się od 8 do 150 zł. Cena leku z kwetiapiną zależy od producenta środka, jego dawki oraz wielkości opakowania.
Połączenie alkoholu z kwetiapiną wzmacnia działanie obu substancji. Podczas stosowania leku przeciwpsychotycznego należy ograniczyć spożycie alkoholu.
W aptekach sprzedawana jest wyłącznie kwetiapina na receptę. Stosowanie leku przeciwpsychotycznego należy poprzedzić konsultacją lekarską i wykluczeniem przeciwwskazań.
W razie konieczności lek powinien być odstawiany stopniowo, przez ok. 1-2 tygodnie. Jest to związane z możliwości wystąpienia objawów zespołu odstawiennego - nudności, wymiotów, bezsenności, nawrotu objawów psychotycznych oraz zaburzeń ruchowych.
Leki z kwetiapiną powodują wzrost stężenia glukozy we krwi oraz lipidów. Może to przyczyniać się do tycia.
Brak jest informacji na temat zaburzeń libido spowodowanych stosowaniem leków z kwetiapiną.