Najważniejsze informacje:
Gentamycyna jest substancją bakteriobójczą. Mechanizm jej działania jest związany z blokadą syntezy białek bakteryjnych. Gentamycyna wpływa na liczne bakterie gram-ujemne, tj.: Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter, Acinetobacter.
Gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym. Antybiotyki te przenikają do wnętrza komórki bakteryjnej i tam powodują powstanie nieprawidłowych białek bakteryjnych. W efekcie dochodzi do przepuszczalności błony komórkowej i obumarcia komórki bakteryjnej.
Leki, których substancją czynną jest gentamycyna są stosowane w leczeniu zakażeń kości i tkanek miękkich, zakażeń narządów wewnętrznych i w okulistyce. Nie są wskazane w przypadku infekcji wirusowych.
Antybiotyki bakteriobójcze z gentamycyną wskazane są w:
Substancję czynną - gentamycynę wykorzystuje się również profilaktycznie: przed zabiegami na gałce ocznej i w okresie okołooperacyjnym.
Leki przeciwbakteryjne z gentamycyną stosuje się miejscowo (krem, maść). Występują także w formie roztworu do wstrzykiwań i infuzji oraz w postaci kropli i maści do oczu. Dawkowanie gentamycyny powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.
Dawkowanie u osób dorosłych:
Maść z gentamycyną należy stosować raz lub dwa razy na dobę, na chorobowo zmienione miejsca na skórze. Preparatu nie wolno przyjmować dłużej niż 7-10 dni.
Dawkowanie u dzieci:
Leki z gentamycyną u dzieci należy stosować na małych powierzchniach skóry. W trakcie przyjmowania preparatu zaleca się zachować szczególną ostrożność. Maść z gentamycyną należy stosować raz dziennie i nie dłużej niż 7 dni.
Dawkowanie u osób dorosłych:
Krem z gentamycyną należy stosować nie dłużej niż 10 dni. Zaleca się przyjmowanie kremu maksymalnie 2 razy na dobę na miejsca zmienione chorobowo.
Dawkowanie u dzieci:
Należy zachować ostrożność odnośnie stosowania gentamycyny u dzieci. Zaleca się, aby krem przyjmować raz dziennie i nie dłużej niż 7 dni.
Zalecana dawka to 1-2 kropli stosowana co 4 godziny i wpuszczana do worka spojówkowego.
Dawkowanie u osób dorosłych, młodzieży i dzieci:
Zalecana dawka wynosi od 3 do 6 mg na kilogram masy ciała. Lek może być podawany w jednej dawce lub dwóch, co 12 godzin.
Dawkowanie u niemowląt od 2 miesiąca życia:
Dawka leku wynosi od 4,5 do 7,5 mg na kilogram masy ciała, podawane w jednej dawce lub dwóch co 12 godzin.
Dawkowanie u noworodka:
Zalecana dawka leku wynosi od 4 do 7 mg na kilogram masy ciała, podawana w jednej dawce.
Pacjent nie powinien stosować leku z gentamycyną, jeśli:
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:
Jednoczesne zażywanie różnych leków może powodować interakcje między nimi, co wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. Dlatego przed zastosowaniem tego leku przeciwbakteryjnego na receptę należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leków:
Leki z gentamycyną mogą powodować działania niepożądane, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Do niezbyt częstych działań niepożądanych gentamycyny (mogą wystąpić u 1 do 10 na 100 pacjentów) zalicza się:
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 do 10 na 1000 pacjentów) to:
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 do 10 na 10000 pacjentów) to:
Objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania to:
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące gentamycyny.
Nie. Leki z gentamycyną występują tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów leku z samą gentamycyną lub jako substancja złożona. Produkty występują w różnej postaci.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w momencie przyjmowania leków z gentamycyną.
Nie zaleca się stosowania leków z gentamycyną w ciąży, gdyż antybiotyki aminoglikozydowe przenikają przez barierę łożyska i mogą uszkadzać np. narząd słuchu i równowagi płodu.
Obecnie na rynku nie ma leków z gentamycyną, które mogą być stosowane do ucha.
Tak. Gentamycynę można stosować u noworodków w określonej dawce (od 4 do 7 mg na kilogram masy ciała).
Nie. Gentamycyna słabo się wchłania z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, dlatego występuje w formie zastrzyków, kropli, maści i kremów.
Zastrzyki z gentamycyną należy podawać domięśniowo lub dożylnie. Dawkowanie i długość trwania leczenia ustala lekarz.