Receptomat » Triderm
Triderm
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc przy leczeniu powikłanych bakteryjnie zmian zapalnych skóry
- Zapytaj o zastosowanie Triderm
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Triderm – maść i krem na stany zapalne skóry
- Triderm to lek dostępny w postaci maści i kremu, zawierający 3 substancje czynne: gentamycynę (antybiotyk), dipropionian betametazonu (kortykosteroid) oraz klotrymazol (lek przeciwgrzybiczy). Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.
- Lek jest stosowany w objawowym leczeniu zmian zapalnych skóry reagujących na kortykosteroidy, powikłanych wtórnymi zakażeniami wywołanymi przez drobnoustroje wrażliwe na gentamycynę i klotrymazol.
- Maść Triderm i krem Triderm są przeznaczone dla dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.
- Triderm jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Triderm można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania zmiany zapalne skóry
- postać krem, maść
- dawka (0,64 mg + 10 mg +1 mg)/g
- substancja czynna Betametazonu dipropionianu (Betamethasoni dipropionas) + Gentamycyna (Gentamicinum) + Klotrymazol (Clotrimazolum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 16 maja, 2023-
Data publikacji16 maja, 2023
-
Ostatnia aktualizacja9 maja, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- zawarte w maści Triderm: parafina ciekła, wazelina biała,
- zawarte w kremie Triderm: parafina ciekła, wazelina biała, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy, makrogolu eter cetostearylowy, alkohol benzylowy, sodu diwodorofosforan dwuwodny, kwas fosforowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
- uczulenie na betametazonu dipropionian, klotrymazol lub gentamycynę lub inne składniki leku, a także na preparaty z grupy kortykosteroidów, pochodnych imidazolu lub na antybiotyki aminoglikozydowe,
- wirusowe zakażenia skóry (np. ospa wietrzna, opryszczka),
- trądzik różowaty lub pospolity,
- pierwotne zakażenia bakteryjne i grzybicze skóry,
- rany, uszkodzona skóra,
- konieczność zastosowania leku na skórę twarzy, w okolicy odbytu i narządów płciowych,
- zapalenie skóry wokół ust,
- konieczność długotrwałego leczenia.
- odbarwienie skóry,
- niedokrwistość,
- uczucie pieczenia,
- rumień,
- wysięk i swędzenie skóry.
- uczucie pieczenia, świąd, podrażnienie, suchość skóry,
- zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie,
- trądzik,
- odbarwienie skóry,
- zapalenie skóry wokół ust,
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
- napęcznienie lub rozmiękanie skóry,
- wtórne zakażenia,
- zanik skóry,
- rozstępy i potówki.
- rumień,
- uczucie pieczenia,
- tworzenie się pęcherzyków,
- złuszczanie naskórka,
- obrzęk,
- świąd,
- pokrzywka
- ogólne podrażnienie skóry.
O leku
Triderm to lek w postaci kremu lub maści do stosowania miejscowego na skórę w przypadku zmian zapalnych powikłanych wtórnymi zakażeniami. Dowiedz się więcej o stosowaniu i dawkowaniu leku Triderm – przeczytaj opis poniżej i ulotkę producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Triderm.
Triderm – co to za lek?
Triderm to maść i krem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Oba preparaty zawierają betametazon, klotrimazol i gentamycynę. Składniki te odpowiadają za łagodzenie stanów zapalnych skóry oraz zwalczanie niektórych gatunków grzybów i bakterii. Triderm jest stosowany w leczeniu dermatoz przebiegających z nadkażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Pozwala wyeliminować zakażenie, zmniejszyć stan zapalny i złagodzić świąd towarzyszący niektórym infekcjom skórnym.
Na co stosuje się Triderm?
Triderm (maść) i Triderm (krem) stosuje się zewnętrznie na skórę w leczeniu zmian zapalnych skóry reagujących na kortykosteroidy, powikłanych wtórnymi zakażeniami wywołanymi przez bakterie i grzyby wrażliwe na klotrymazol i gentamycynę. Klotrymazol, będący jednym ze składników leku, jest skuteczny w leczeniu zakażeń grzybiczych pachwin, krocza, nieowłosionej skóry i stóp.
Jak działa Triderm?
W przypadku leku Triderm, skład zawiera 3 substancje czynne: dipropionian betametazonu, gentamycynę i klotrymazol. Betametazon to kortykosteroid, który stosowany miejscowo wywiera szybkie i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Z kolei gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, a klotrymazol to substancja o działaniu przeciwgrzybiczym. Hamuje rozwój grzybów wywołujących choroby skóry, m.in. Candida albicans i dermatofity.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Triderm?
Lek Triderm może być stosowany u dorosłych i dzieci. W przypadku maści Triderm producent określił dokładnie, że preparat jest przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Triderm?
Maść Triderm i krem Triderm zawierają substancje czynne w następujących ilościach na 1 gram preparatu: 0,64 mg betametazonu dipropionianu, 10 mg klotrymazolu, 1 mg gentamycyny (w postaci siarczanu).
Pozostałe substancje pomocnicze to:
Triderm – zamienniki
W przypadku leku Triderm zamiennik nie jest dostępny.
Triderm – dawkowanie
Lek stosuje się miejscowo na skórę. Cienką warstwę kremu lub maści należy nakładać na obszary skóry zmienione chorobowo oraz na niewielki margines otaczającej skóry. Zaleca się stosować lek regularnie, dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Długość terapii zależy od lokalizacji i wielkości zmian oraz indywidualnej odpowiedzi na leczenie. W przypadku braku poprawy po 3-4 tygodniach, lekarz zweryfikuje diagnozę.
Maść Triderm można stosować u dzieci powyżej 2. roku życia nie dłużej niż przez 5 dni.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Triderm (maść) i Triderm (krem), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Triderm
W razie opuszczenia dawki nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Triderm, przedawkowanie
W przypadku zastosowania większej dawki Triderm niż zalecana, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. Stosowanie leku w zbyt dużych dawkach lub przez zbyt długi czas może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, tj. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, wtórna niedoczynność nadnerczy, zespół Cushinga. Ponadto może dojść do rozwoju szczepów bakterii niewrażliwych na gentamycynę oraz do uszkodzenia słuchu i nerek.
Triderm – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Triderm – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Jeśli podczas leczenia wystąpi podrażnienie skóry, uczulenie lub zakażenie, zaleca się odstawić lek i zgłosić się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego preparatu. Należy pilnie zgłosić się do lekarza również wtedy, gdy wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenie widzenia.
Długotrwałe stosowanie leku wiąże się z ryzykiem rozwoju oporności bakterii na gentamycynę i inne aminoglikozydy.
Nadmierne i długotrwałe używanie Tridermu może prowadzić do ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów, w tym zahamowania czynności nadnerczy, oraz gentamycyny (np. uszkodzenia słuchu i nerek). U dzieci częściej dochodzi do hamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Obserwowano także przypadki niedoczynności nadnerczy, zespołu Cushinga, spowolnienia wzrostu, zmniejszenia przyrostu masy ciała i wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Nie należy stosować leku na dużą powierzchnię ciała, w dużych dawkach i z opatrunkami. Pod opatrunkiem zamkniętym (np. pieluszką) dochodzi do wzmożonego wchłaniania substancji czynnych do organizmu.
Pacjenci z łuszczycą powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość rozwoju tolerancji, nawrotu choroby lub uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz działanie toksyczne związane z uszkodzeniem skóry.
Maść Triderm i krem Triderm nie mogą być aplikowane do oczu, na skórę wokół oczu i na błony śluzowe.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Nie są znane interakcje leku Triderm z innymi lekami.
Stosowanie Triderm w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, planowania ciąży, podejrzenia ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku Triderm należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie ma informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku Triderm u kobiet w ciąży. Lek może być stosowany w ciąży, tylko jeśli lekarz uzna, że korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla matki, płodu lub noworodka. Lekarz zdecyduje też, czy można stosować lek podczas karmienia piersią. W okresie karmienia piersią nie należy aplikować leku na skórę piersi.
Triderm a prowadzenie pojazdów
Nie ma informacji o wpływie Tridermu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Triderm – skutki uboczne
Stosując lek Triderm należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
U osób stosujących Triderm działania niepożądane obserwowano bardzo rzadko (tj. u mniej niż 1 osoby na 10 000). Należały do nich:
Mogą pojawić się także objawy niepożądane charakterystyczne dla miejscowego stosowania kortykosteroidów, klotrymazolu i gentamycyny.
Zawarty w leku betametazonu dipropionian powoduje, że mogą wystąpić:
Jeżeli u pacjenta wystąpią objawy nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
Obecność klotrymazolu w leku powoduje, że mogą pojawić się:
Ze względu na zawartość gentamycyny w leku, może wystąpić podrażnienie skóry (rumień i świąd), które zazwyczaj nie wymaga przerwania leczenia.
Ulotka Triderm zawiera pełną listę skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Triderm?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Triderm? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Triderm znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Triderm (krem) lub Triderm (maść), cena może różnić się w zależności od apteki.
Lek Triderm jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry przebiegających z wtórnym zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Krem i maść Triderm zawierają trzy substancje czynne: betametazon o działaniu przeciwzapalnym, klotrimazol o działaniu przeciwgrzybiczym oraz gentamycynę, która zwalcza bakterie. Nie należy stosować leku w nadmiernych ilościach ani przez zbyt długi czas ze względu na możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych skutków ubocznych. E-receptę na lek Triderm można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Triderm bez recepty – czy lek można kupić bez recepty?

Nie, Triderm jest dostępny wyłącznie na receptę.
Czy maść Triderm można stosować na narządy płciowe?

Nie, nie wolno stosować maści Triderm na skórę okolicy odbytu i narządów płciowych ani na błony śluzowe.
Triderm - na co jest stosowany? Co to za lek? Wskazania

Triderm to lek w maści i kremie, stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry z wtórnymi nadkażeniami bakteryjnymi lub grzybiczymi. Zawiera kortykosteroid, antybiotyk i substancję przeciwgrzybiczą.
Jak uzyskać e-receptę na Triderm?

Aby uzyskać receptę na Triderm, należy zgłosić się na konsultację medyczną. Może być to wizyta stacjonarna lub konsultacja on-line.
Triderm - maść czy krem? Czy można je stosować zamiennie?

Maść i krem Triderm są stosowane w tych samych wskazaniach i zawierają te same substancje czynne. Różnią się składnikami pomocniczymi wpływającymi na konsystencję preparatu. Kwestię zamiennego stosowania maści i kremu należy omówić z lekarzem.
Jakie są zamienniki Triderm?

Lek Triderm nie ma zamienników.
Od jakiego wieku można stosować Triderm u dzieci?

Triderm można stosować u dzieci powyżej 2. roku życia.
Czy Triderm działa na grzybicę?

Lek działa na wiele gatunków grzybów wywołujących grzybicę skóry, jednak stosuje się go tylko w przypadku wtórnych nadkażeń grzybiczych, a nie pierwotnych grzybic.
Czy można stosować Triderm na hemoroidy?

Nie, Triderm nie jest przeznaczony do leczenia hemoroidów.
Czy maść Triderm to antybiotyk?

Triderm to lek złożony. Antybiotyk gentamycyna jest jednym z jego substancji czynnych.
Dawkowanie Triderm - jak długo stosować, ile dni?

Triderm stosuje się 2 razy dziennie (rano i wieczorem), przez czas określony przez lekarza. U dzieci leku nie wolno stosować dłużej niż przez 5 dni.
Jak stosować Triderm do ucha?

Leku Triderm nie aplikuje się do ucha.
Z czym nie łączyć leku Triderm?

Nie są znane interakcje Tridermu z innymi lekami. Co do zasady, nie należy jednocześnie stosować innych preparatów miejscowych zawierających kortykosteroidy lub antybiotyki aminoglikozydowe ani leków drażniących skórę.
Triderm a Tribiotic - czy to to samo?

Nie, Triderm i Tribiotic to różne leki o innym składzie i działaniu.
Jakie są możliwe skutki uboczne Triderm?

Triderm może powodować m.in. odbarwienie skóry, niedokrwistość, pieczenie, rumień, wysięk i świąd skóry.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Triderm?

Na stronie Receptomat.pl można przejść konsultację i otrzymać e-receptę na Triderm. Pacjent otrzyma także zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.