Receptomat | e-Recepta w 5 min

Wyprysk kontaktowy u dorosłych i dzieci – kto jest najbardziej narażony? Czy da się mu zapobiec?

Przewlekłe bądź ostre kontaktowe zapalenie skóry rąk zdarza się szczególnie u osób, które na co dzień, np. w pracy, mają styczność z substancjami wywołującymi podrażnienia lub alergię. Alergia na chemikalia może utrudniać wykonywanie wielu zawodów i – prędzej czy później – doprowadzić do powstania wyprysku kontaktowego. Jak się przed nim chronić? Wyjaśniamy. 

Spis treści

Jak często występuje kontaktowe zapalenie skóry?

Kontaktowe zapalenie skóry to jedna z najpowszechniejszych chorób dermatologicznych. Każdego roku problem ten dotyka średnio 8 osób na 1000. Najbliższe środowisko, którym jesteśmy otoczeni, składa się z około 85 tys. różnych substancji, a u alergika prawie każda z nich może wywołać niepożądaną reakcję. Blisko 4 tys. należy do grupy alergenów kontaktowych. Wysypka i wysięk na skórze bywają jednak nie tylko efektem alergii, ale również objawem kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, pojawiającego się na skutek długotrwałego działania substancji drażniących. 

Wyprysk kontaktowy – kto jest najbardziej narażony?

Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka? 

Zapalenie kontaktowe skóry – wynikające zarówno z alergii, jak i z podrażnienia – pojawia się przeważnie u osób dorosłych, ponieważ to dorośli, znacznie częściej niż dzieci, mają styczność z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Kontaktowe zapalenie skóry u dzieci wiąże się zwykle z użyciem kosmetyku, detergentu czy leku zawierającego alergen, a ustępuje po zakończeniu ekspozycji na daną substancję. Osoby dorosłe mogą być narażone na codzienny kontakt z czynnikami o potencjale alergizującym lub drażniącym i zmagać się z wypryskiem kontaktowym przez lata.

Nie bez przyczyny kontaktowe zapalenie skóry dłoni jest wymieniane wśród chorób zawodowych. Ryzyko jego wystąpienia dotyczy przede wszystkim:

  • personelu sprzątającego,

  • pracowników budowlanych i remontowych oraz stolarzy,

  • pracowników przemysłowych zajmujących się przetwórstwem żywności, produkcją tworzyw sztucznych, a także obróbką metali i materiałów gumowych,

  • mechaników i operatorów maszyn,

  • fryzjerów, kosmetyczek, stylistek paznokci,

  • dentystów i techników dentystycznych,

  • lekarzy i pielęgniarek,

  • rolników, sadowników, ogrodników i kwiaciarzy.

Do niedawna jednym z głównych czynników wywołujących alergiczne kontaktowe zapalenie skóry i zapalenie z podrażnienia było noszenie gumowych rękawic z lateksu. Zmieniło się to po wprowadzeniu do powszechnego użytku bezpudrowych rękawic wykonanych z innych materiałów, np. nitrylowych, winylowych i neoprenowych. 

Pracujesz w szkodliwych warunkach? Masz swędzące i zaczerwienione zmiany lub trądzik na dłoniach? Nie czekaj aż wyprysk kontaktowy obejmie większy obszar skóry. Skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie już na podstawie wywiadu przeprowadzonego podczas e-konsultacji. Umów się na e-wizytę za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl.

Profilaktyka kontaktowego zapalenia skóry. Czy można zapobiec wypryskowi kontaktowemu?

W przypadku kontaktowego zapalenia skóry o podłożu alergicznym zapobieganie powstawaniu zmian jest możliwe, lecz niełatwe. Jeżeli wyprysk kontaktowy wywołują alergeny występujące w miejscu pracy bądź w domu, np. podczas wykonywania prac z użyciem detergentów, podstawą jest zabezpieczanie skóry przed ich działaniem przy użyciu rękawiczek i odzieży ochronnej. Dobrze, by rękawiczki przepuszczały powietrze i miały wewnątrz bawełnianą podściółkę, która przeciwdziała poceniu (można też założyć rękawice bawełniane pod okluzyjne). Najlepiej jednak unikać jakiegokolwiek kontaktu z substancjami uczulającymi, nawet jeśli w sferze zawodowej miałoby to wiązać się z koniecznością przekwalifikowania. 

Jeżeli zaś chodzi o kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, w profilaktyce poza zabezpieczaniem rąk szczególne znaczenie ma staranna pielęgnacja dłoni, które powinny być regularnie natłuszczane przy użyciu emolientów. Takie kosmetyki działają jak tarcza ochronna przeciw czynnikom drażniącym.

Receptomat

Kontaktowe Zapalenie Skóry

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o kontaktowym zapaleniu skóry: