Diagnostyka kontaktowego zapalenia skóry – jakie badanie należy wykonać? 

Do rozpoznania kontaktowego zapalenia skóry nie wystarczy obserwacja objawów. Konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, na podstawie których można stwierdzić, jaki czynnik wywołał reakcję alergiczną bądź podrażnienie. Badania na kontaktowe zapalenie skóry zleca lekarz, który następnie interpretuje ich wyniki, a w razie potrzeby kieruje na badania dodatkowe. Jak wygląda diagnostyka krok po kroku? Odpowiadamy.

Czym charakteryzuje się kontaktowe zapalenie skóry? Objawy 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia mogą dawać takie same objawy. Większość z nich występuje również w przebiegu innych dermatoz (np. AZS, trądzik), dlatego obserwacja zmian skórnych nie jest wystarczająca do postawienia jednoznacznej diagnozy. Niemniej jednak stanowi podstawę do podjęcia pogłębionej diagnostyki. 

Diagnostyka Kontaktowego Zapalenia Skory
Diagnostyka kontaktowego zapalenia skóry

Kontaktowe zapalenie skóry dłoni i rąk, powstające w wyniku ekspozycji na działanie szkodliwych czynników, np. substancji drażniących, manifestuje się jako wyprysk kontaktowy, który można wstępnie rozpoznać po:

  • rumieniu i wysięku na skórze,
  • zmianach krostkowych i trądzikopodobnych,
  • złuszczaniu się naskórka
  • silnym świądzie,
  • pęcherzach i strupach,
  • obrzęku i zgrubieniach skóry, 
  • przebarwieniu pozapalnym.

Szczególnie narażone na ostre zapalenie kontaktowe skóry są osoby z alergią na chemikalia.

Kontaktowe zapalenie skóry – diagnostyka

Standardem w diagnostyce alergicznego zapalenia skóry są testy naskórkowe płatkowe, którym powinien poddać się każdy, kto pracuje w narażeniu na czynniki uczulające bądź drażniące i zauważył u siebie przewlekły lub nawracający wyprysk kontaktowy. Takie testy alergiczne to pierwszy krok do wskazania alergenu, choć czasem okazują się niewystarczające i wymagają powtórzenia lub uzupełnienia przy wykorzystaniu innej procedury diagnostycznej. 

Podczas podstawowego badania na alergiczne zapalenie skóry metodą płatkową do pleców lub wewnętrznej strony przedramion przytwierdza się płatki nasączone substancję drażniącą (taka substancja może zostać dostarczona przez pacjenta, np. z zakładu pracy). Plastry z potencjalnymi alergenami powinny pozostawać w stałym kontakcie ze skórą przez 48 godzin. Po upływie tego czasu dokonuje się pierwszej obserwacji badanego obszaru, druga obserwacja następuje zaś 72 godzinach. Powstanie jakichkolwiek zmian (zaczerwienienia, pęcherzy, nadżerek, grudek, rumienia) świadczy o negatywnym działaniu danej substancji na skórę.

Czułość i swoistość tej metody wykrywania alergii kontaktowej mieści się w przedziale 70–80%. Odczyn fałszywie ujemny jest najczęściej wynikiem zbyt niskiego stężenia alergenu. Stężenie zbyt wysokie może wywoływać kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. 

W przypadku niejasnego wyniku testów naskórkowych jako badania uzupełniające istotną rolę odgrywają:

  • próby prowokacyjne otwarte (ekspozycja na stopniowo zwiększaną ilość alergenu pod kontrolą lekarską), 
  • testy śródskórne (wstrzyknięcie pod skórę niewielkiej ilości alergenu),
  • badania laboratoryjne z oznaczeniem alergenowo swoistych IgE w surowicy. 
e-Konsultacja z Receptą Online Kontaktowe zapalenie skóry

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.