Verrumal
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Preparat na kurzajki do stosowania miejscowego zawierający dwie substancje czynne. Fluorouracyl hamuje wzrost komórek i namnażanie wirusów powodujących powstawanie brodawek, a kwas salicylowy zmiękcza skórę, co ułatwia wnikanie fluorouracylu do brodawek. To lek na kurzajki do stosowania dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Dowiedz się więcej o sposobie stosowania Verrumal na kurzajki z opisu poniżej i z ulotki producenta. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Lek na kurzajki |
postać | płyn na skórę |
dawka | 100 mg + 5 mg/g |
substancja czynna | Fluorouracyl (Fluorouracilum) + Kwas salicylowy (Acidum salicylium) |
podmiot odpowiedzialny | Almirall Hermal GmbH, Scholtzstrasse 3, D-21465 Reinbek, Niemcy |
Informacje o leku - do pobrania:
Verrumal – informacje o leku
To lek na kurzajki na receptę, który hamuje namnażanie wirusa i ułatwia usuwanie brodawek ze skóry, może być także stosowany do brodawek młodocianych oraz brodawek pod paznokciami.
- dawki: Verrumal (100 mg + 5 mg)/g
- postać: płyn na skórę
- substancja czynna: fluorouracyl, kwas salicylowy (Fluorouracilum, Acidum salicylicum)
- kategoria: Lek na kurzajki
- podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Almirall Hermal GmbH, Scholtzstrasse 3, D-21465 Reinbek, Niemcy
Verrumal – ulotka dla pacjenta
Verrumal – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
Ile kosztuje lek Verrumal? Cena, refundacja
Lek na brodawki Verrumal jest dostępny jako płyn na skórę w butelce 13 ml. Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, ceny w różnych aptekach mogą się nieznacznie różnić. Mogą też ulec zmianie w przyszłości.
Verrumal płyn na skórę 13 ml – cena wynosi od ok. 40 do 50 zł.
Verrumal – opis i właściwości, jak działa
Działanie leku Verrumal opiera się na współdziałaniu dwóch substancji czynnych: fluorouracylu i kwasu salicylowego.
Fluorouracyl należy do grupy cytostatyków, których działanie opiera się na hamowaniu wzrostu komórek. W ten sposób substancja hamuje namnażanie wirusów, które są przyczyną powstawania i wzrostu brodawek.
Z kolei druga substancja czynna, czyli kwas salicylowy, zmiękcza i złuszcza rogową warstwę skóry, co ułatwia wnikanie fluorouracylu do wnętrza brodawek.
Verrumal – zamienniki
Leki na receptę zawierające te same substancje czynne to m.in.: Verrucutan.
Inne leki w naszej bazie to m.in. Nimesil, Neurovit.
Verrumal – skład leku
Oprócz dwóch substancji czynnych leku są, czyli kwasu salicylowego (100 mg) oraz fluorouracylu (5 mg), lek zawiera substancje pomocnicze, czyli: etylu octan, etanol bezwodny, dimetylosulfotlenek, kopolimer metakrylanu butylu i metylu (80:20), piroksylina.
Stosowanie leku – na co i dla kogo
Ten preparat na kurzajki jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.
To płyn na skórę, którym leczy się brodawki zwykłe, brodawki płaskie (młodociane) i brodawki stóp.
Verrumal – dawkowanie
Lek stosuje się na skórę, wyłącznie na brodawki, chroniąc okoliczną zdrową skórę wokół brodawki (np. poprzez nałożenie kremu lub maści). Przed zastosowaniem leku oczyścić pędzelek o szyjkę butelki. W leczeniu bardzo małych brodawek zaleca się używanie wykałaczki lub zaostrzonej zapałki do naniesienia płynu na brodawkę.
Jak stosować Verrumal?
Przed każdym kolejnym użyciem leku należy najpierw usunąć powłokę pozostałą po uprzedniej aplikacji. Pomocne może być tu użycie ciepłej wody.
Ważne, aby płynu nie nanosić na owłosione powierzchnie skóry. Najpierw należy ją ogolić (zastosować właściwe metody usuwania owłosienia), aby uniknąć zlepiania się włosów, co może utrudnić zdejmowanie martwych warstw brodawki.
Ten płyn na kurzajki można używać także w przypadku brodawek okołopaznokciowych oraz tych występujących pod paznokciami. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć macierzy i łożyska paznokcia.
Maksymalna powierzchnia skóry objęta leczeniem nie powinna być większa niż 25 cm kw.
Należy pamiętać o codziennym i regularnym stosowaniu leku. Leczenie trwa zazwyczaj 6 tygodni. Zaleca się, aby od momentu ustąpienia zmian chorobowych aplikować lek jeszcze przez 1 tydzień.
Verrumal – przeciwwskazania, środki ostrożności
Preparat na kurzajki Verrumal nie może być stosowany gdy:
- pacjent ma uczulenie na kwas salicylowy, fluorouracyl lub inny składnik leku,
- u pacjentów cierpiących na niewydolność nerek,
- z lekami przeciwwirusowymi, takimi jak: brywudyna, sorywudyna i inne analogi nukleozydów,
- zmiany chorobowe skóry są większe niż 25 cm kw (lek nie powinien być aplikowany na powierzchnię większą niż 25 cm kw skóry).
Są także przypadki, które należy najpierw omówić z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku:
- gdy rozpoznano u pacjenta brak aktywności enzymu dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD);
- nie należy stosować leku w okolicy ust, nosa i warg;
- należy unikać kontaktu leku ze zdrową skórą otaczającą brodawki, w przypadku nieprawidłowego stosowania leku może wystąpić miejscowo pieczenie i nadżerka pozostawiające przemijające zabarwienie;
- gdy podczas stosowania leku na skórze otaczającej brodawkę pojawi się stan zapalny, należy przerwać leczenie i skontaktować się niezwłocznie z lekarzem;
- podczas leczenia dużej liczby brodawek może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne;
- u pacjentów leczonych jednocześnie fenytoiną i fluorouracylem należy regularnie kontrolować stężenie fenytoiny we krwi;
- jedna z substancji pomocniczych leku (dimetylosulfotlenek) może powodować podrażnienie skóry;
- przy mocno zrogowaciałych brodawkach może być korzystne ich wcześniejsze leczenie kwasem salicylowym w plastrach;
- nie należy nanosić leku na krwawiące zmiany skórne;
- należy stosować ostrożnie i pod ścisłą kontrolą lekarza u pacjentów z zaburzeniami czucia (np. z powodu cukrzycy).
Interakcja z innymi lekami
Składniki różnych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach.
Należy bezwzględnie poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje (w tych przypadkach nie należy stosować leku Verrumal):
- leki przeciwwirusowe z grupy analogów nukleozydów, jak brywudyna i sorywudyna,
- fenytoinę (lek przeciwpadaczkowy),
- metotreksat (lek cytostatyczny) i pochodne sulfonylomocznika (leki przeciwcukrzycowe) – to ważne ze względu na możliwe interakcje z kwasem salicylowym.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Nie zaleca się stosowania leku Verrumal w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Dotyczy to także kobiet, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub planują mieć dziecko w najbliższym czasie.
Verrumal – skutki uboczne
Tak jak każdy lek, także płyn na skórę Verrumal może wywoływać skutki uboczne. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one pojawią się.
Objawy niepożądane leków stosowanych miejscowo zazwyczaj występują rzadziej niż w przypadku preparatów działających ogólnoustrojowo.
Bardzo często pojawiające się działania niepożądane Verrumal (które statystycznie mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących lek) w miejscu podania leku to:
- rumień (objawiający się silnym zaczerwienieniem skóry),
- podrażnienie skóry (w tym pieczenie),
- ból,
- swędzenie,
- stan zapalny.
Często występujące skutki uboczne leku (które mogą pojawić się nie częściej niż u 1 na 100 osób) to:
- złuszczanie się skóry,
- ból głowy,
- krwawienie, strup, nadżerka w miejscu podania leku.
Niezbyt częste objawy niepożądane leku to:
- świąd oka, suchość oka, nasilone łzawienie,
- obrzęk, owrzodzenie, zapalenie skóry w miejscu podania leku.
Lek z kwasem salicylowym może powodować podrażnienie skóry o łagodnym nasileniu, takie jak zapalenie skóry lub kontaktowe reakcje alergiczne z objawami takimi jak: świąd, zaczerwienienie, niewielkie pęcherze pojawiające się nawet poza miejscem kontaktu płynu ze skórą.
Przechowywanie leku
Płyn na skórę należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek można przechowywać w temperaturze poniżej 10 st. C, ale wyłącznie przez krótki czas. Niska temperatura może powodować krystalizację fluorouracylu.
Należy pamiętać, aby po pierwszym otwarciu butelki zużyć lek w ciągu 6 miesięcy.
Do ważnych środków ostrożności należy trzymanie leku z dala od źródeł ognia i ciepła. Lek jest łatwopalny, dlatego należy przechowywać i stosować go z dala od otwartego ognia, zapalonego papierosa czy niektórych urządzeń (np. suszarki do włosów).
Inne leki w bazie:
Preparat na kurzajki zazwyczaj aplikuje się aż do całkowitego usunięcia brodawki. Zwykle to okres około 6 tygodni. Zaleca się, aby lek stosować jeszcze przez 1 tydzień po wyleczeniu brodawki.
Skuteczność tego leku na kurzajki została potwierdzona w badaniach. Regularne stosowanie płynu na skórę zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzi do zahamowania wzrostu brodawek i do ich obumarcia.
Przed każdą kolejną aplikacją leku należy usunąć martwą warstwę naskórka. Gdy powstanie powłoka, łatwiej ją usunąć po wcześniejszym namoczeniu jej w ciepłej wodzie. To rozluźni martwą warstwę i ułatwi jej usunięcie.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.