Spasmolina to lek łagodzący objawy bolesnych skurczów mięśni gładkich jelita grubego, dróg żółciowych, pęcherza oraz macicy. Poniższy opis i załączona do leku Spasmolina ulotka dla pacjenta zawierają najważniejsze informacje dotyczące wskazań, dawkowania i innych aspektów działania preparatu. W serwisie Receptomat.pl uzyskasz natomiast szybką konsultację medyczną oraz zamówisz e-receptę na lek Spasmolina.
Stosowany doustnie lek Spasmolina wykazuje działanie rozkurczające mięśnie gładkie, zwłaszcza jelita grubego, układu moczowego i macicy. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu krwi już po upływie 60-90 minut od połknięcia kapsułki.
dawki: Spasmolina 60 mg
postać: kapsułki twarde
substancja czynna: alweryna (cytrynian alweryny, alverini citras)
kategoria: Leki rozkurczowe
podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne „Synteza” Sp. z o.o., ul. Św. Michała 67/71, 61-005 Poznań
Lek Spasmolina nie podlega refundacji, odpłatność wynosi 100%. Dostępny jest w dawce 60 mg, w opakowaniach zawierających 20 kapsułek.
Spasmolina 60 mg 20 kaps. - cena wynosi 24-29 zł.
Lek rozkurczowy Spasmolina zawiera substancję czynną alwerynę (cytrynian alweryny, alverini citras), która hamuje aktywność enzymu fosfodiesterazy. Wywołuje tym samym szereg reakcji biochemicznych, prowadzących w rezultacie do rozkurczenia komórek mięśni gładkich jelita grubego, dróg żółciowych, pęcherza oraz macicy.
Lekiem zawierającymi tę samą substancję czynną w tej samej dawce (alweryna, 60 mg) jest NO-IBS. W aptekach dostępny jest również preparat złożony o nazwie Meteospasmyl, zawierający 60 mg alweryny i 20 mg simetikonu ułatwiającego usuwanie gazów z przewodu pokarmowego. Oba zamienniki są lekami dostępnymi wyłącznie na receptę.
Inne popularny lek to m.in. Mesopral.
Oprócz substancji czynnej alweryny (60 mg) lek Spasmolina zawiera też substancje pomocnicze, takie jak: żelatyna, sorbitol, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu (E171), żółcień chinolinowa (E104) i żółcień pomarańczowa (E110).
Wskazania do stosowania preparatu obejmują objawowe leczenie bolesnych stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowych i macicy.
Lek Spasmolina działa przeciwskurczowo w m.in. przypadkach:
bolesnego przebiegu uchyłkowatości jelita grubego,
bolesnych miesiączek.
Sposób dawkowania określa załączona do opakowania leku Spasmolina ulotka dla pacjenta lub wskazania lekarza wypisującego receptę.
Zalecana dawka preparatu to zazwyczaj:
dorośli od 1 do 2 kapsułek trzy razy na dobę;
dzieci w wieku powyżej 12 lat 1 kapsułka trzy razy na dobę.
Lek Spasmolina należy przyjmować w stałych odstępach czasu, połykając kapsułkę w całości i popijając odpowiednią ilością płynu. Można to robić niezależnie od posiłków.
Nie zaleca się podawania leku Spasmolina dzieciom poniżej 12. roku życia, osobom z ciężką niewydolnością wątroby, nerek, układu krążenia, niedociśnieniem tętniczym oraz w przypadkach uczulenia na któryś ze składników leku.
UWAGA! Preparat zawiera sorbitol, dlatego nie powinny go stosować osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy.
Obecnie nie są znane interakcje leku Spasmolina z innymi lekami. Warto jednak poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach, również tych dostępnych bez recepty.
Niewskazane jest stosowanie leku Spasmolina w ciąży oraz okresie laktacji i karmienia piersią. Jest ono dopuszczalne wyłącznie w przypadku, gdy lekarz uzna, że spodziewane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.
Jak w przypadku każdego leku, również w trakcie stosowania preparatu Spasmolina działania niepożądane mogą się pojawić. U niektórych pacjentów zaobserwowano obniżenie ciśnienia tętniczego oraz uczucie suchości w jamie ustnej – były to jednak sporadyczne przypadki, o nieokreślonej częstotliwości.
Lek Spasmolina należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Najczęstsze pytania pacjentów dotyczące stosowania leku Spasmolina.
Spasmolina jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Czas jego stosowania oraz dawkowanie określa lekarz, do którego zaleceń należy się ściśle stosować.
Lek Spasmolina można stosować niezależnie od spożywanych posiłków. Należy pamiętać o popiciu kapsułek odpowiednią ilością płynu, najlepiej wody.
Nie stwierdzono bezpośrednich reakcji leku Spasmolina z alkoholem. Pamiętać trzeba jednak, że alkohol może obniżać lub podwyższać wchłanianie albo wydalanie większości leków. Spożycie alkoholu często prowadzi tym samym do zaburzeń procesu leczenia.
Nie stwierdzono dotychczas wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub urządzeń mechanicznych.
Tak. Lek Spasmolina jest dostępny wyłącznie receptę.