Sirdalud MR
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Sirdalud MR – leczenie wzmożonego napięcia mięśniowego
- Sirdalud MR jest stosowany w leczeniu bolesnych skurczów mięśni i wzmożonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych.
- Substancją czynną leku Sirdalud MR jest tyzanidyna, która zwiotcza mięśnie, a co za tym idzie, obniża wzmożone napięcie mięśniowe.
- Lek Sirdalud MR jest dostępny wyłącznie na receptę, po konsultacji lekarskiej.
dostępność | na receptę |
przypadłość | skurcze mięśni, wzmożone napięcie mięśniowe |
postać | kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu |
dawka | 6 mg |
substancja czynna | Tyzanidyna (tizanidinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Sirdalud MR to lek przeznaczony dla dorosłych, który doświadczają wzmożonego napięcia mięśni szkieletowych, w takich chorobach jak bolesne skurcze mięśni i wzmożone ich napięcie w chorobach neurologicznych. Lek jest dostępny w kapsułkach o zmodyfikowanym uwalnianiu, dzięki czemu wystarczy go przyjmować tylko raz na dobę.
Sirdalud MR – co to za lek?
Sirdalud MR to lek stosowany w leczeniu bolesnych skurczów mięśni i wzmożonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych. Bolesne skurcze mięśni występują w schorzeniach kręgosłupa (np. zespoły szyjne, lędźwiowe) lub po operacjach (np. przepuklina krążka międzykręgowego, zapalenie stawu biodrowego). Zwiększone napięcie mięśni spotykane jest w chorobach neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, choroby rdzenia kręgowego czy udar mózgu.
Na co stosuje się Sirdalud MR?
Wskazaniami do stosowania leku Sirdalud MR są:
- leczenie bolesnych skurczów mięśni związanych z chorobami kręgosłupa, takimi jak zespoły szyjne i lędźwiowe, np. ból dolnego odcinka kręgosłupa czy kręcz szyi, a także po operacjach, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego czy zapalenie stawu biodrowego,
- leczenie wzmożonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, przewlekłe schorzenia rdzenia kręgowego, choroby zwyrodnieniowe rdzenia, udar mózgu oraz porażenie mózgowe u dorosłych z wcześniejszą diagnozą dziecięcego porażenia mózgowego.
Jak działa Sirdalud MR?
Substancją czynną leku jest tyzanidyna, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając napięcie mięśniowe poprzez hamowanie aktywności motoneuronów. Nie wpływa bezpośrednio na mięśnie, ale zmniejsza opór mięśniowy i wzmożone napięcie. Działa również umiarkowanie przeciwbólowo, łagodząc skurcze i sztywność mięśni.
Dla kogo jest przeznaczony lek Sirdalud MR?
Lek znajduje zastosowanie u dorosłych. Lek nie jest przeznaczony dla dzieci.
Co wchodzi w skład leku Sirdalud MR?
Preparat zawiera jako substancję czynną chlorowodorek tyzanidyny w ilości 6 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: etyloceluloza, szelak, talk, skrobia kukurydziana, sacharoza, dwutlenek tytanu, żelatyna, tlenek żelaza czarny, wodorotlenek amonowy.
Sirdalud MR – zamienniki
Zamiennikami leku Sirdalud MR są Tizagelan i Tizanor.
Sirdalud MR – dawkowanie
Lekarz dobierze dawkę leku odpowiednio do potrzeb pacjenta.
Zwykle zaczyna się od jednej kapsułki 6 mg na dobę, a następnie, jeśli to konieczne, dawkę leku Sirdalud MR można stopniowo zwiększać o jedną kapsułkę 6 mg co półtora tygodnia lub tydzień, aż do maksymalnej dawki 24 mg dziennie. Zazwyczaj najlepsze efekty uzyskuje się przy dawce 12 mg na dobę (dwie kapsułki 6 mg). Dzięki specjalnej formule kapsułek, które stopniowo uwalniają substancję czynną, lek można stosować raz dziennie. Można go przyjmować niezależnie od posiłków.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, w tym co do intensywności działania leku lub jak stosować Sirdalud MR należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Sirdalud MR
Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku Sirdalud MR, powinien zażyć ją jak najszybciej. Jeśli jednak do przyjęcia kolejnej dawki pozostało mniej niż 2 godziny, nie należy przyjmować pominiętej dawki, a jedynie zażyć kolejną o zwykłej porze. Pacjent nie powinien przyjmować podwójnej dawki, aby uzupełnić pominiętą.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Sirdalud MR, przedawkowanie
W przypadku przypadkowego przyjęcia zbyt dużej dawki leku Sirdalud MR, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, najbliższym ośrodkiem informacji toksykologicznej lub udać się do najbliższego szpitala na oddział ratunkowy.
Przerwanie stosowania leku Sirdalud MR
Nie należy przerywać stosowania leku Sirdalud MR bez konsultacji z lekarzem. Lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie dawki przed całkowitym odstawieniem leku, co pomoże zredukować ryzyko objawów zespołu odstawienia. Objawy te mogą obejmować nadciśnienie (wzrost ciśnienia krwi, ból głowy, zawroty głowy) lub tachykardię (przyspieszenie akcji serca).
Sirdalud MR – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Sirdalud MR – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie (nadwrażliwość) na lek Sirdalud MR (tyzanidynę) lub którykolwiek z pozostałych składników leku (wymienionych w punkcie 6),
- znaczne zaburzenia czynności wątroby, trwałe trzykrotne zwiększenie aktywności aminotransferaz powyżej górnej granicy normy,
- przyjmowanie leków zawierających fluwoksaminę (lek stosowany w leczeniu depresji),
- przyjmowanie leków zawierających cyprofloksacynę (antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń).
W przypadku, gdy którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta należy skonsultować się z lekarzem.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Sirdalud MR konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:
- zaburzeń czynności nerek. U pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 mL/min) zaleca się na początku leczenia lekiem Sirdalud w postaci tabletek dawkę 2 mg na dobę,
- zaburzeń czynności wątroby. Należy powiedzieć lekarzowi o wystąpieniu objawów zaburzeń funkcjonowania wątroby, takich jak nudności niewiadomego pochodzenia, utrata apetytu (anoreksja), zmęczenie. Może on zalecić badania określające czynność wątroby, na podstawie których podejmie decyzję o kontynuacji lub przerwaniu terapii. W sytuacji, gdy pacjent stosuje dawki leku wynoszące 12 mg na dobę lub większe, lekarz powinien monitorować czynność wątroby,
- pacjentów w podeszłym wieku,
- wystąpienia objawów niedociśnienia tętniczego (niskiego ciśnienia tętniczego krwi) w tym utraty przytomności i zapaści naczyniowej. Te objawy mogą pojawić się w wyniku stosowania leku Sirdalud MR, dlatego nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Sirdalud MR z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Sirdalud MR w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, gdyż lek może mieć negatywny wpływ na dziecko.
Leku Sirdalud MR nie należy stosować w czasie ciąży ani karmienia piersią.
Kobietom aktywnym seksualnie, które mogą zajść w ciążę, zaleca się wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem leczenia oraz stosowanie skutecznej antykoncepcji podczas terapii i przez dwa dni po jej zakończeniu. Należy skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji na ten czas.
Sirdalud MR a prowadzenie pojazdów
Jeśli podczas leczenia lekiem Sirdalud MR wystąpi senność, zawroty głowy lub inne objawy niedociśnienia (np. zimne poty, „pustka w głowie”), należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Sirdalud MR – skutki uboczne
Stosując Sirdalud MR, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Sirdalud MR może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
Po zastosowaniu niższych dawek leku, stosowanych m.in. w leczeniu bolesnych skurczów mięśniowych, działania niepożądane, takie jak senność, zmęczenie, zawroty głowy, suchość w ustach, obniżenie ciśnienia krwi, nudności, problemy żołądkowo-jelitowe czy wzrost poziomu aminotransferaz, zwykle miały łagodny i przejściowy charakter.
Przy wyższych dawkach, stosowanych w leczeniu zwiększonego napięcia mięśniowego, te same działania niepożądane występowały częściej i były bardziej nasilone, choć rzadko na tyle poważne, aby wymagały odstawienia leku. Dodatkowo mogą wystąpić inne skutki uboczne, takie jak wydłużenie odcinka QT, torsade de pointes, niedociśnienie, bradykardia, osłabienie mięśni, bezsenność, zaburzenia snu, omamy oraz ostre zapalenie wątroby.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów lub innych działań niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem.
Niektóre działania niepożądane mogą być ciężkie, takie jak zapalenie wątroby, niewydolność wątroby, omamy, dezorientacja, ciężkie reakcje alergiczne (w tym trudności w oddychaniu, zawroty głowy związane z anafilaksją) oraz obrzęk, zwłaszcza twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy). W przypadku nasilenia któregokolwiek z tych poważnych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jeśli którekolwiek z poniższych działań niepożądanych stanie się bardziej intensywne, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Możliwe bardzo częste działania niepożądane Sirdalud MR (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- uczucie senności,
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- suchość błony śluzowej jamy ustnej,
- osłabienie mięśni.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Sirdalud MR?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Sirdalud MR? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Sirdalud MR znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Sirdalud MR nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Sirdalud MR to lek stosowany w leczeniu bolesnych skurczów mięśni oraz wzmożonego napięcia mięśniowego, zwłaszcza w przypadkach związanych z chorobami neurologicznymi i schorzeniami kręgosłupa. Działa na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając napięcie mięśniowe, co pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych i sztywności mięśni. Lek Sirdalud MR dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Sirdalud MR jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Spożywanie alkoholu podczas leczenia lekiem Sirdalud MR może zwiększać jego uspokajające działanie, dlatego należy unikać picia alkoholu w trakcie terapii.
Lek Sirdalud MR (skrót MR oznacza ang. “modified release” – zmodyfikowane uwalnianie) to lek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Oznacza to, że substancja czynna w leku jest uwalniana stopniowo w organizmie przez dłuższy czas, co pozwala na przyjmowanie leku tylko raz dziennie.
Lek znajduje zastosowanie w leczeniu bolesnych skurczów mięśni i wzmożonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych.
Lek można stosować długotrwale i tak długo jak zaleci to lekarz. Należy pamiętać, że leku nie wolno odstawiać nagle.
Nie, lek ten nie jest zaliczany do narkotyków.
Sirdalud MR ma potwierdzoną skuteczność na wskazane schorzenia, ale jak każdy lek, mogą wywołać skutki uboczne o różnej częstości, przy czym nie u każdego pacjenta one wystąpią
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.