e-Konsultacja z Receptą Online

NO-SPA forte

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek NO-SPA forte? Cena, refundacja

Tabletki NO-SPA forte nie są obecnie refundowane — ich cena 100% zależy od ilości tabletek w opakowaniu i wynosi od ok. 14,90 zł do ok. 32,50 zł. 

Cena tego leku w przyszłości może ulec zmianie.

NO-SPA forte – jak działa, na co i dla kogo?

No-Spa Forte to lek zawierający chlorowodorek drotaweryny, który wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Drotaweryna, będąca substancją czynną, jest efektywna w łagodzeniu skurczów mięśni gładkich, niezależnie od ich pochodzenia (nerwowego czy mięśniowego) oraz lokalizacji, w tym w przewodzie pokarmowym, układzie moczowo-płciowym, układzie krążenia oraz drogach żółciowych.

Lek jest przetwarzany przez wątrobę i eliminowany głównie przez system moczowy, a w mniejszym stopniu przez przewód pokarmowy.

Lek No-Spa Forte jest stosowany w leczeniu stanów skurczowych mięśni gładkich związanych z różnymi schorzeniami. Wśród wskazań do stosowania leku znajdują się:

 • choroby dróg żółciowych, takie jak kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie okołopęcherzykowe, zapalenie przewodów żółciowych oraz zapalenie brodawki Vatera,
 • schorzenia dróg moczowych, w tym kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego oraz bolesne parcie na mocz.

Ponadto, lek jest zalecany jako środek wspomagający w:

 • stanach skurczowych przewodu pokarmowego, w tym chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, skurczach wpustu i odźwiernika żołądka, zespole jelita drażliwego, zaparciach na tle spastycznym oraz wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki,
 • schorzeniach ginekologicznych, takich jak bolesne miesiączkowanie,
 • bólach głowy typu napięciowego.

NO-SPA forte – skład leku

No-Spa Forte charakteryzuje się obecnością chlorowodorku drotaweryny jako substancji czynnej. Każda tabletka tego leku zawiera 80 mg tej substancji.

W składzie leku No-Spa Forte znajdują się również substancje pomocnicze, które pełnią funkcje uzupełniające i stabilizujące. Do tych substancji zalicza się: stearynian magnezu, który działa jako środek przeciwzbrylający, talk służący jako substancja poślizgowa, powidon odpowiedzialny za wiązanie tabletki, skrobia kukurydziana jako substancja wypełniająca oraz laktoza jednowodna, która pełni funkcję nośnika.

NO-SPA forte – dawkowanie

No-Spa Forte zawiera 80 mg chlorowodorku drotaweryny w jednej tabletce. Zalecana dawka dobowa dla dorosłych oscyluje w przedziale 120 do 240 mg, podzielona na 2 do 3 dawek. Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących stosowania tego leku u dzieci, jednak w sytuacji, gdy jego zastosowanie jest niezbędne, dla dzieci powyżej 12. roku życia zaleca się dawkę dobową wynoszącą 160 mg, którą należy podzielić na 2 do 4 dawek. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy podawaniu No-Spa Forte dzieciom w tej grupie wiekowej.

W przypadku przyjęcia dawki przekraczającej zalecaną, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. W sytuacji pominięcia jednej z dawek, nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić brakującą porcję leku.

NO-SPA forte – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku NO-SPA forte:

 • alergia na drotawerynę lub inne składniki leku,
 • ciężka niewydolność wątroby, nerek lub krążenia,
 • blok przedsionkowo-komorowy II-III stopnia.

Środki ostrożności:
Stosowanie leku No-Spa Forte wymaga konsultacji z lekarzem, szczególnie w przypadku pacjentów z niedociśnieniem oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Kobiety ciężarne powinny zachować szczególną ostrożność, a leku nie należy stosować podczas porodu.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje farmakologiczne mogą wpływać na działanie leków. Istotne jest, aby lekarz był poinformowany o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub niedawno, jak również o tych, które pacjent zamierza stosować.

Interakcje z lewodopą: Jednoczesne stosowanie leku z lewodopą, wykorzystywaną w terapii choroby Parkinsona, może prowadzić do zmniejszenia efektu przeciwparkinsonowskiego. Może również nasilić objawy takie jak drżenia i sztywność mięśni.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku NO-SPA forte w ciąży: 

Drotaweryna może przenikać przez łożysko. W związku z tym, przed zastosowaniem leku przez pacjentki ciężarne, konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Stosowanie podczas porodu jest przeciwwskazane.

Stosowanie leku NO-SPA forte podczas karmienia piersią: 

Ze względu na brak zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania drotaweryny w okresie karmienia piersią.

NO-SPA forte – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku NO-SPA forte:

Rzadkie (występujące u nie więcej niż 1 osoby na 1000):

 • alergie (obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, świąd),
 • ból i zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, 
 • bezsenność,
 • kołatanie serca, zmniejszenie ciśnienia krwi,
 • nudności
 • zaparcia.

Częstość nieznana:

 • zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego.

Przechowywanie leku NO-SPA forte

Przechowywanie leku powinno odbywać się w sposób zapewniający jego ochronę przed dostępem dzieci, dlatego miejsce to musi być dla nich niewidoczne i niedostępne. Warunki temperaturowe, w jakich lek powinien być utrzymywany, nie mogą przekraczać 25°C. Dodatkowo konieczne jest zabezpieczenie leku przed działaniem światła.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku NO-SPA forte (6)

Obecnie nie ma innych leków na receptę, które zawierają taką samą jak lek NO-SPA forte substancję czynną.

Podczas stosowania leku NO-SPA forte spożywanie alkoholu nie jest zalecane.

Nie, NO-SPA forte 80 mg to lek, który jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Rozkurczowa NO-SPA forte na czczo również może być stosowana.

Tabletkę NO-SPA forte można przyjmować do 3 razy na dobę.

NO-SPA forte rozkurczowa działa po 45-60 minutach od przyjęcia tabletki.

e-Konsultacja z Receptą Online
NO-SPA forte

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem