e-Konsultacja po Receptę Online

Mycosolon

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Mycosolon to maść zawierająca w swoim składzie dwie substancje czynne – mikonazol i mazipredon. Lek jest stosowany w przypadku zakażeń grzybiczych i bakteryjnych skóry, np. grzybicy międzypalcowej, grzybicy paznokci, wyprzeń czy zapalnych wyprysków.

Mycosolon – co to za lek?

Mycosolon to preparat w postaci maści stosowany miejscowo w przypadku zakażeń skóry i paznokci. Jego działanie wynika z zawartości dwóch substancji czynnych – mikonazolu o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, oraz chlorowodorku mazipredonu hamującego stan zapalny i redukującego świąd. Zakażenia grzybicze skóry i paznokci to częsty problem dermatologiczny, który może być wywoływany przez różne gatunki grzybów. Zmiany mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym, co nierzadko utrudnia ich skuteczną terapię. Mycosolon oddziałuje jednocześnie na przyczynę i objawy choroby.

Na co stosuje się Mycosolon?

Mycosolon jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, w tym zapalnych wyprysków, wyprzenia, grzybicy międzypalcowej, grzybicy paznokci, grzybicy z nadkażeniem bakteryjnym oraz grzybicy przewodu słuchowego zewnętrznego.

Jak działa Mycosolon?

Mycosolon zawiera dwie substancje czynne: mikonazol i mazipredon. Mikonazol jest związkiem o działaniu przeciwgrzybiczym, skutecznym wobec szerokiego spektrum grzybów, w tym dermatofitów, i drożdżaków. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne przeciwko bakteriom Gram-dodatnim oraz ziarniakom. Z kolei mazipredon, należący do grupy kortykosteroidów, wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Dla kogo jest przeznaczony lek Mycosolon?

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Co wchodzi w skład leku Mycosolon?

W 1 gramie maści znajduje się 20 mg mikonazolu oraz 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku.

Pozostałe substancje pomocnicze to: metylu parahydroksybenzoesan (E 218), polisorbat 60, parafina ciekła, glikol propylenowy (E 1520), alkohol cetostearylowy, woda oczyszczona.

Mycosolon – zamienniki

Maść Mycosolon nie ma zamienników.

Mycosolon – dawkowanie

Mycosolon jest preparatem przeznaczonym wyłącznie do użytku zewnętrznego.

  • W przypadku zakażeń grzybiczych skóry zaleca się wcieranie maści w zakażone miejsca raz lub dwa razy na dobę. 
  • W leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci, po usunięciu uszkodzonej części paznokcia maść należy aplikować pod opatrunek z bandaża. Leczenie powinno być kontynuowane bez przerwy aż do pełnego odnowienia paznokcia. 
  • Przy grzybicy przewodu słuchowego zewnętrznego zaleca się wprowadzanie dwa razy na dobę do przewodu słuchowego gazy nasączonej maścią, aż do momentu całkowitego wyleczenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Mycosolon, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Mycosolon

Nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się zastosowanie maści tak szybko jak to możliwe, chyba że zbliża się czas aplikacji kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy opuścić dawkę i kontynuować leczenie zgodnie z regularnym schematem dawkowania.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Mycosolon, przedawkowanie

Nadmierna aplikacja maści Mycosolon, szczególnie pod opatrunkiem ściśle uszczelniającym lub na duże powierzchnie skóry, może prowadzić do zahamowania funkcji osi nadnerczy oraz zahamowania wzrostu i rozwoju u dzieci. W przypadku przypadkowego połknięcia leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mycosolon – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Mycosolon – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na mazipredon, mikonazol, inne leki przeciwgrzybicze lub jakikolwiek składnik leku,
  • uczulenie na izokonazol, tiokonazol, oksykonazol,
  • skóra z gruźlicą, opryszczką pospolitą, ospą wietrzną, innymi wirusowymi i bakteryjnymi chorobami zakaźnymi,
  • grzybicze zakażenia owłosionej skóry głowy, błon śluzowych, zraniona skóra.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:
W przypadku wystąpienia uczulenia, podrażnienia skóry, zaniku skóry, lub ogólnoustrojowych reakcji nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania i skontaktować się z lekarzem. 

Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Ze względu na ryzyko ogólnoustrojowych objawów niepożądanych związanych z mazipredonem, leku nie należy stosować na dużą powierzchnię skóry, w dużych dawkach lub długotrwale. Mycosolon można aplikować na skórę twarzy, pach i pachwin tylko w przypadkach koniecznych, by uniknąć zwiększonego ryzyka poszerzenia naczyń krwionośnych, zapalenia skóry wokół ust lub zaników skóry. Należy unikać stosowania leku pod opatrunkiem ściśle uszczelniającym.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Mycosolon z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Mycosolon w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, planowania ciąży, podejrzenia ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem maści. Lek nie powinien być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za konieczne.  

Mycosolon a prowadzenie pojazdów 

Mycosolon nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Mycosolon – skutki uboczne 

Stosując lek Mycosolon należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Zazwyczaj pacjenci dobrze tolerują maść. Działania niepożądane Mycosolon występują rzadko (tj. u mniej niż 1 na 1000 osób) i obejmują:

  • reakcje nadwrażliwości (reakcję anafilaktyczną lub obrzęk naczynioruchowy),
  • pokrzywkę,
  • miejscowe podrażnienie skóry,
  • pieczenie skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • swędzenie skóry,
  • wysypkę.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Mycosolon?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Mycosolon? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Mycosolon znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Mycosolon nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Mycosolon to lek złożony w postaci maści, do stosowania w przypadku zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych skóry, w tym grzybicy paznokci, grzybicy międzypalcowej i grzybicy przewodu słuchowego zewnętrznego. Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych i wydawany na podstawie recepty.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mycosolon (4)

Nie, lek Mycosolon jest dostępny wyłącznie na receptę.

Producent leku nie zawarł w ulotce ani ChPL informacji na temat bezpieczeństwa spożywania alkoholu przez osoby stosujące Mycosolon. W razie wątpliwości należy omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz określa optymalny czas trwania terapii. W przypadku grzybicy paznokci lek należy stosować do całkowitego odnowienia paznokcia. Z kolei w grzybicy przewodu słuchowego zewnętrznego Mycosolon stosuje się do pełnego wyzdrowienia.

Maść Mycosolon jest stosowana w następujących przypadkach: zapalne wypryski, wyprzenia, grzybica międzypalcowa, grzybica paznokci wywołana przez dermatofity lub Candida, grzybica z nadkażeniem bakteryjnym, grzybica przewodu słuchowego zewnętrznego.

e-Konsultacja po Receptę Online
Mycosolon

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem