Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznego leku na zgagę i wrzody? Dowiedz się więcej o działaniu, zastosowaniu i dawkowaniu leku Mesopral z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl. Tam też zamówisz e-receptę na Mesopral.
postać / dawka | kapsułki dojelitowe twarde, 20 mg, 40 mg |
substancja czynna | ezomeprazol (esomeprazolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka, zbyt duża ilość kwasu w żołądku powodowana przez gruczolaka trzustki, zapobieganie nawrotom krwawienia, |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA, ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański |
Lek Mesopral jest objęty częściową refundacją i dostępny jest w dwóch wariantach dawkowania (20 mg i 40 mg), w opakowaniach po 28 kaps., 56 kaps. lub 84 kaps.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
To lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
Sprawdź opinie pacjentów o Mesopral.
Substancją czynną leku jest ezomeprazol, który jest izomerem omeprazolu. Jest to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej (określanej jako IPP), których mechanizm działania opiera się na blokowaniu enzymu o charakterze pompy protonowej w komórkach błony śluzowej żołądka. Prowadzi to do hamowania wydzielania kwasu solnego w żołądku, co skutkuje zmniejszeniem kwasowości soku żołądkowego.
Ezomeprazol silniej niż omeprazol hamuje wydzielania kwasu solnego w żołądku.
Ten lek na zgagę na receptę jest przeznaczony dla dorosłych osób oraz dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat, ale tylko w konkretnych wskazaniach.
Substancją czynną leku jest ezomeprazol. Każda kapsułka dojelitowa zawiera odpowiednio 20 mg lub 40 mg ezomeprazolu (w postaci ezomeprazolu magnezowego dwuwodnego).
Pozostałe składniki to:
Lekarz na podstawie dolegliwości i nasilenia objawów indywidualnie dopasowuje dawkowanie leku, schemat leczenia i długość terapii. Lek Mesopral może być stosowany doraźnie lub w leczeniu długotrwałym, nawet przez kilka miesięcy lub dłużej. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.
Leczenie zgagi związanej z chorobą refluksową przełyku - przy niewielkim uszkodzeniu przełyku zazwyczaj zalecana dawka to 40 mg stosowane raz na dobę przez 4 tygodnie. Lekarz może zalecić przedłużenie terapii o kolejne 4 tygodnie. Przy wyleczonym przełyku, dawka może wynosić 20 mg raz na dobę. Po wyleczeniu, lekarz może zalecić stosowanie doraźne leku w dawce 20 mg raz na dobę.
Leczenie choroby wrzodowej związanej z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, a także zapobieganie nawrotom - zalecana dawka to 20 mg raz na dobę przez tydzień.
Leczenie wrzodów żołądka wynikających ze stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych - zalecana dawka to 20 mg raz na dobę przez okres od 4 do 8 tygodni.
Zapobieganie wrzodom żołądka w czasie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych - najczęściej wskazana dawka to 20 mg raz na dobę.
Zmniejszenie ilości kwasu żołądkowego spowodowanego przez gruczolaka trzustki - zazwyczaj zalecana dawka leku to 40 mg dwa razy na dobę. Dawkowanie jest zazwyczaj dostosowywane do potrzeb i stanu pacjenta. Maksymalna dawka w tym przypadku to 80 mg dwa razy na dobę.
Leczenie zgagi związanej z chorobą refluksową przełyku - przy niewielkim uszkodzeniu przełyku zalecana dawka to 40 mg (1 kapsułka) raz na dobę przez 4 tygodnie. Terapia może zostać przedłużona o kolejne 4 tygodnie. Przy braku uszkodzeń lub przy wyleczonym przełyku zazwyczaj zalecana dawka to 20 mg raz na dobę.
Leczenie choroby wrzodowej spowodowanej przez bakterie Helicobacter pylori i zapobieganie nawrotom - zazwyczaj zalecana dawka to 20 mg (1 kapsułka) dwa razy na dobę przez tydzień.
Lek może być stosowany doraźnie lub w długotrwałym ciągłym leczeniu. Dawkowanie i schemat leczenia zależą od rodzaju i nasilenia dolegliwości.
Kiedy pacjent nie powinien stosować leku?
Kiedy szczególnie należy skonsultować z lekarzem stosowanie leku Mesopral?
Składniki leków mogą wzajemnie oddziaływać na siebie i wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Leku Mesopral nie należy stosować, jeżeli pacjent przyjmuje preparaty zawierające nelfinawir stosowany w leczeniu zakażenia HIV.
Ważne, aby pacjent poinformował lekarza, jeśli stosuje którykolwiek z wymienionych preparatów:
Kobiety w ciąży lub planujące dziecko w najbliższym czasie powinny porozmawiać z lekarzem na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku.
Nie ma danych informujących o przenikaniu leku do mleka kobiecego i wpływie substancji czynnej na rozwój dziecka, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku przez kobiety karmiące piersią.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one pojawią się.
W przypadku pojawienia się nagłych reakcji alergicznych (np. opuchnięcie twarzy lub ciała, omdlenie, trudności z przełykaniem, świszczący oddech), zaczerwienienia skóry z łuszczeniem się skóry lub pęcherzami, żółtej skóry, ciemnego moczu i ogólnego zmęczenia, należy niezwłocznie poinformować lekarza i natychmiast zaprzestać stosowania leku.
Często występujące działania niepożądane Mesopral (które statystycznie mogą pojawić się u 1 na 10 pacjentów) to:
Niezbyt często pojawiające się działania niepożądane leku (które mogą wystąpić z częstością u 1 na 100 pacjentów) to:
O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych leku Mesopral można dowiedzieć się z ulotki przylekowej dołączonej do opakowania.
Jeśli od czasu stosowania leku występuje którykolwiek z objawów niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym i przerwać przyjmowanie preparatu.
Lek w oryginalnym i szczelnie zamkniętym opakowaniu należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Po otwarciu butelki kapsułki należy zużyć w czasie 3 miesięcy.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mesopral.
Tak jak w przypadku innych leków, nie powinno się pić alkoholu podczas przyjmowania kapsułek Mesopral. Alkohol może wpływać na wchłanianie i skuteczność leku.
Nie, Mesopral nie jest lekiem osłonowym podczas antybiotykoterapii. Ma inny mechanizm działania. Nie powinno się stosować Mesopralu osłonowo.
Lek może być stosowany z jedzeniem lub na czczo, o dowolnej porze dnia.
Mesopral należy do leków bezpiecznych. Ochrania błonę śluzową żołądka przed nadmiernym podrażnieniem.
Mesopral wykazuje bardzo szybkie wchłanianie. Jego maksymalne stężenie we krwi widoczne już jest po ok. 1-2 godzinach od momentu przyjęcia leku.
Na polskim rynku obecnie nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.