Lamisil
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Lamisil to lek wykorzystywany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, paznokci i włosów.
- Substancją czynną leku Lamisil jest terbinafina, działająca grzybostatycznie lub grzybobójczo na określone rodzaje dermatofitów i drożdżaków.
- Lamisil przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę.
W poniższym opisie znajdziesz ulotkę producenta oraz inne informacje dotyczące stosowania leku na grzybicę Lamisil – cenę, zamienniki i skutki uboczne. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zakażenia grzybicze (np. grzybica paznokci) |
postać | tabletki |
dawka | 125 mg, 250 mg |
substancja czynna | Terbinafina (Terbinafinum) |
podmiot odpowiedzialny | Novartis Poland Sp. z o.o., ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa, Polska |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Lamisil? Cena, refundacja
Lek Lamisil nie jest objęty refundacją.
- Lamisil 125 mg — cena za 14 tabletek wynosi od 33 zł do 53 zł
- Lamisil 250 mg – cena za 14 tabletek wynosi od 35 zł do 59 zł
Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
W obrocie znajduje się również lek Lamisil 125 mg w opakowaniach po 28 tabletek.
Lamisil — jak działa, na co i dla kogo
Lek Lamisil zawiera terbinafinę, substancję o działaniu grzybostatycznym lub grzybobójczym. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu syntezy ergosterolu (steroidu tworzącego błonę komórkową grzyba), co doprowadza do rozpadu grzybni.
Terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie, określone grzyby z rodzaju Candida i Malassezia oraz niektóre grzyby dymorficzne (mykopatogeny), natomiast wobec niektórych grzybów z rodzaju Candida i Malassezia wykazuje jedynie działanie grzybostatyczne.
Po doustnym podaniu leku Lamisil terbinafina osiąga najwyższe stężenie we krwi po ok. 2 godzinach. Niemal w całości wiąże się z białkami osocza i przenika do miejsca zakażenia (skóry, mieszków włosowych i paznokci), gdzie działa grzybostatycznie lub grzybobójczo.
Lamisil jest wykorzystywany do leczenia skóry gładkiej, owłosionej, paznokci oraz włosów przy zakażeniach grzybiczych wywołanych przez dermatofity z rodzaju Epidermophyton floccosum, Microsporum (np. M. canis) oraz Trichophyton (np. T. mentagrophytes, T. tonsurans, T. rubrum, T. verrucosum, T. violaceum) oraz drożdżaki z rodzaju Candida I Pityrosporum.
Wskazaniem do stosowania preparatu Lamisil jest grzybica paznokci, owłosionej skóry głowy, tułowia, grzybica odrębna pachwin i stóp wywołana przez dermatofity oraz inne zakażenia skóry spowodowane przez drożdżaki z rodzaju Candida.
Lamisil jest preparatem stosowanym w leczeniu osób dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia.
Lamisil – zamienniki
W obrocie znajduje się kilka rodzajów tabletek zawierających terbinafinę: Erfin, Myconafine, Terbisil, Zelefion, TerbiGen, Terbinafine Aurobindo.
Wszystkie preparaty wydawane są wyłącznie na receptę.
Lamisil – skład leku
Lek występuje w postaci tabletek. Substancja czynna: terbinafina 125 mg lub 250 mg (chlorowodorek terbinafiny).
Pozostałe składniki: stearynian magnezu, hypromeloza, laktoza jednowodna (lub bezwodna krzemionka koloidalna w Lamisil 250 mg), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna.
Lamisil – dawkowanie
Lek Lamisil należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zazwyczaj u osób dorosłych stosuje się dawkę Lamisil 250 mg / dobę.
U dzieci (powyżej 2. życia) zalecana dawka zależy od wagi i wynosi:
- 62,5 mg / dobę u dzieci o masie ciała od 12 kg do 20 kg;
- 125 mg / dobę u dzieci o masie od 20 kg do 40 kg;
- 250 mg / dobę u dzieci o masie ciała powyżej 40 kg.
Tabletki należy połknąć i popić wodą.
Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zakażenia, nasilenia objawów oraz części ciała, której dotyczy. Zazwyczaj wynosi:
- 2-6 tygodni — przy leczeniu grzybicy stóp
- 2-4 tygodnie — przy leczeniu grzybicy tułowia, pachwin i drożdżycy skóry;
- 4 tygodnie — przy grzybicy owłosionej skóry głowy (głównie dzieci);
- 6-12 tygodni — przy grzybicy paznokci (dłuższe leczenie dotyczy zazwyczaj paznokci u nóg).
Lamisil — przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku Lamisil, jeśli:
- pacjent ma uczulenie na którykolwiek składnik tabletek;
- pacjent choruje lub chorował na schorzenia wątroby;
- u pacjenta występują choroby nerek;
- pacjent nie ukończył 2. roku życia.
Interakcja z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty. Szczególnie dotyczy to:
- leków stosowanych przy wrzodach żołądka (np. cymetydyny);
- innych leków przeciwgrzybiczych (np. flukonazolu, ketokonazolu);
- niektórych antybiotyków (np. ryfampicyny);
- niektórych leków wykorzystywanych przy leczeniu wahań nastroju (np. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, inhibitorów MAO);
- leków wykorzystywanych do leczenia nadciśnienia (np. metoprolol);
- leków stosowanych przy arytmii (np. propafenon, amiodaron);
- doustnych środków antykoncepcyjnych;
- leków wykorzystywanych w leczeniu kaszlu (np. dekstrometorfanu);
- kofeiny;
- leków stosowanych do kontrolowania układu immunologicznego (np. cyklosporyna).
Stosowanie leku Lamisil w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży (lub podejrzenia ciąży) przed rozpoczęciem leczenia preparatem Lamisil pacjentka powinna zasięgnąć opinii lekarza. Stosowanie leku Lamisil w ciąży dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Ze względu na zbyt małą ilość danych nie zaleca się stosowania leku Lamisil w okresie karmienia piersią. Uważa się, że przyjmowanie leku przez matkę niesie najwyższe ryzyko dla wcześniaków i noworodków karmionych jej mlekiem, u starszych niemowląt ryzyko wydaje się niewielkie, jednak brakuje jednoznacznych danych, dlatego zaleca się używanie innych, bezpieczniejszych preparatów u matek karmiących wymagających doustnego leczenia przeciwgrzybiczego
Lamisil — skutki uboczne
Jak każdy lek Lamisil może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią.
Lamisil — działania niepożądane występujące:
- bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów): bóle brzucha, nudności, dyskomfort w żołądku, biegunka, wzdęcia, spadek apetytu, bóle głowy, mięśni i stawów;
- często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów): zmiany nastroju, zawroty głowy, zaburzenia lub utrata smaku, zmęczenie;
- niezbyt częste (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów): bladość skóry, błon śluzowych, paznokci, zmęczenie, osłabienie, duszność podczas wysiłku, niepokój, nadwrażliwość skóry na słońce, szum w uszach, zmniejszenie masy ciała, gorączka, niepokój, parestezje.
O innych działaniach niepożądanych występujących z mniejszą częstotliwością (rzadkie, bardzo rzadkie i o nieznanej częstości) można dowiedzieć się z ulotki Lamisil.
Objawy wymagające pilnego kontaktu z lekarzem: nudności, zmniejszenie apatytu, zmęczenia, żółte zabarwienie skóry lub białek oczu, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału, gorączka, dreszcze, owrzodzenie jamy ustnej, ból gardła, zakażenia, siniaki, krwawienie, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obrzęki, zaczerwienienie twarzy, utrata przytomności, sztywność, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych, świąd, pojawienie się pęcherzy, łuszczenie się skóry, bóle brzucha promieniujące do pleców, osłabienie mięśni.
Przechowywanie leku
Lamisil powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek należy chronić przed światłem.
Inne leki w bazie:
Nie. Lamisil to lek o działaniu grzybobójczym lub grzybostatycznym. Preparat nie działa na bakterie.
Na ulotce producenta leku Lamisil nie ma informacji o zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu w trakcie przyjmowaniu preparatu, co oznacza, że nie ma jednoznacznych przeciwwskazań. Jednak ze względu na możliwy negatywny wpływ leku na funkcjonowanie wątroby, nie zaleca się dodatkowego obciążania organu alkoholem.
Nie, preparat oraz zamienniki Lamisilu dostępne są wyłącznie na receptę.
Jak każdy lek Lamisil może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego muszą wystąpić. Aby zmniejszyć ryzyko, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta leku. Preparat może oddziaływać hepatoksycznie, dlatego w przypadku objawów wskazujących na jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, należy zgłosić się do lekarza.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.