Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Cyclonamine

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Cyclonamine

Cyclonamine to lek ochraniający naczynia - uszczelnia je, przeciwdziała kruchości, dzięki czemu może skracać czas krwawienia. Wykorzystanie Cyclonamine obejmuje zapobieganie i leczenie krwawienia włośniczkowego o różnej etiologii, w tym w chirurgii, chorobach wewnętrznych i ginekologii. Dowiedz się więcej o leku Cyclonamine - przeczytaj opis poniżej i ulotkę producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek. 

Spis treści

Cyclonamine – informacje o leku:

 • dawki: Cyclonamine 500 mg, 250 mg, 250 mg / 2 ml

 • postać: kapsułki twarde, tabletki oraz ampułki do wstrzykiwań

 • substancja czynna: etamsylat (łac. Etamsylatum)

 • kategoria: Lek hemostatyczny, Lek hamujący krwawienie

Cyclonamine - lek hamujący krwawienie z etamsylatem

 • Substancją czynną preparatu Cyclonamine jest etamsylat - oddziałuje o na układ krwiotwórczy (uszczelnia naczynia i hamuje krwawienie).

 • Lek Cyclonamine jest wykorzystywany w medycynie rodzinnej, okulistyce, stomatologii ogólnej oraz ginekologii i położnictwie.

 • Preparat w formie kapsułek twardych, tabletek i roztworu do wstrzykiwania, jest wydawany wyłącznie na receptę. 

Cyclonamine – opis i właściwości

Cyclonamine to lek o działaniu przeciwkrwotocznym i angioprotekcyjnym (chroniącym naczynia). Środek działa wybiórczo na ściany naczyń krwionośnych - uszczelniając je, przeciwdziała ich łamliwości i kruchości. Dzięki poprawie przylegania płytek i przywróceniu wytrzymałości ścian włośniczek powoduje skrócenie czasu krwawienia oraz zmniejszenie utraty krwi.

W aptekach dostępne są 3 wersje leku:

 • kapsułki twarde 500 mg (30, 60 i 90 tabletek)

 • tabletki 250 mg (30 i 60 tabletek),

 • roztwór do wstrzykiwań 250 mg/2 ml 12,5% (5 i 50 ampułek).

Inne najpopularniejsze leki w naszej bazie to Duomox, Amotaks.

Cyclonamine - co zawiera? Etamsylat – jak działa?

Substancją czynną leku jest etamsylat.

 • 1 kapsułka twarda Cyclonamine zawiera 500 mg etamsylatu.

 • 1 tabletka Cyclonamine zawiera 250 mg etamsylatu,

 • ampułka Cyclonamine zawiera 250 mg/2 ml (12,5%).

Etamsylat poprawia przyleganie płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych zmniejszając krwawienia włośniczkowe. Działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza nasilenie i czas krwawienia.

Cyclonamine – skład leku

Substancją czynną leku jest etamsylat. 

Pozostałe składniki kapsułki twardej Cyclonamine 500 mg: kwas stearynowy, tytanu dwutlenek (E 171), erytrozyna (E 127), żółcień chinolinowa (E 104) i żelatyna.

Pozostałe składniki tabletki Cyclonamine 250 mg: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sodu pirosiarczyn.

Pozostałe składniki ampułki Cyclonamine 250 mg/2 ml: sodu pirosiarczyn, sodu siarczyn bezwodny i woda do wstrzykiwań.

Cyclonamine – dla kogo, zastosowanie leku

Lek Cyclonamine znajduje zastosowanie w:

 • chirurgii - zapobieganie i leczenie przedoperacyjne lub pooperacyjne krwawienia włośniczkowego we wszystkich typach operacji z polem dobrej perfuzji tkanek (w otorynolaryngologii, ginekologii, położnictwie, urologii, stomatologii, okulistyce oraz chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej),

 • chorobach wewnętrznych - zapobieganie i leczenie krwawienia włośniczkowego o różnej etiologii i lokalizacji: krwiomocz, krwawe wymioty, krew w kale, krwawienie z nosa, krwawienia z dziąseł,

 • ginekologii - plamienie (krwawienie poza cyklem miesiączkowym), nadmierne krwawienie menstruacyjne pierwotne lub wtórne wywołane wkładką wewnątrzmaciczną (po wykluczeniu przyczyn organicznych).

Cyclonamine – dawkowanie

Sprawdź dawkowanie kapsułek twardych, tabletek i ampułek.

Dawkowanie Cyclonamine 500 mg - kapsułki twarde

Dorośli

Przed zabiegiem chirurgicznym: 1 kapsułka (500 mg) na 1 godzinę przed zabiegiem chirurgicznym.

Po zabiegu chirurgicznym: 1 kapsułka (500 mg) co 4-6 godzin, dopóki istnieje ryzyko krwawienia.

Choroby wewnętrzne: zwykle 1 kapsułka 2-3 razy na dobę (1000-1500 mg). Czas trwania leczenia zależy od wyników leczenia.

Ginekologia: w przypadku menorrhagii i metrorrhagii, 1 kapsułka 3 razy na dobę (1500 mg). Leczenie trwa 10 dni i rozpoczyna się na 5 dni przed oczekiwanym rozpoczęciem menstruacji.

Dzieci

Z uwagi na duże stężenie substancji czynnej, produkt leczniczy Cyclonamine nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci

Dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący, zależnie od przyczyny podania i postaci preparatu.

Lek można przyjmować razem z jedzeniem, popijając niewielką ilością płynu.

Dawkowanie Cyclonamine 250 mg - tabletki

Dorośli

Przed zabiegiem chirurgicznym: 1 do 2 tabletek (tj. 250 mg do 500 mg) na 1 godzinę przed zabiegiem chirurgicznym.

Po zabiegu chirurgicznym: 1 do 2 tabletek (tj. 250 mg do 500 mg) co 4 do 6 godzin, do czasu, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia.

Choroby wewnętrzne: zwykle 2 tabletki 2 do 3 razy na dobę (tj. 1000 mg do 1500 mg), przyjmować razem z jedzeniem, popić małą ilością płynu, czas trwania leczenia zależy od osiągniętych rezultatów. 

Ginekologia, plamienia i nadmierne krwawienia menstruacyjne: 2 tabletki 3 razy na dobę (tj. 1500 mg) wraz z jedzeniem, popić małą ilością płynu. Leczenie trwa 10 dni i rozpoczyna się na 5 dni przed oczekiwanym rozpoczęciem menstruacji.

Dzieci

Zalecana dawka: połowa dawki dla pacjentów dorosłych.

Dawkowanie lek Cyclonamine 250 mg / 2 ml:

Dorośli i młodzież

Zabiegi chirurgiczne: 1 godzinę przed zabiegiem 250 do 500 mg (1 do 2 ampułek) - dożylnie lub domięśniowo. Podczas zabiegu 250 do 500 mg (1 do 2 ampułek) - dożylnie, powtarzać w razie potrzeby. Po zabiegu 250 do 500 mg (1 do 2 ampułek) co 4 do 6 godzin, tak długo, jak istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku.

W nagłych przypadkach, w zależności od stopnia zagrożenia: 250 do 500 mg (1 do 2 ampułek) dożylnie lub domięśniowo, powtarzać co 4 do 6 godzin, aż do czasu, gdy przestanie występować ryzyko krwotoku.

W zastosowaniu miejscowym

Nasączyć kompres zawartością ampułki i zastosować na miejsce krwawienia lub do zębodołu po ekstrakcji zęba. Powtarzać w razie potrzeby. Można jednocześnie zastosować leczenie doustne i pozajelitowe.

Dzieci

Połowa dawki zalecanej dla dorosłych.

U wcześniaków

Zwykle stosuje się 10 mg na kg masy ciała (0,1 ml = 12,5 mg) domięśniowo w przeciągu 2 godzin od urodzenia się dziecka, a następnie co 6 godzin przez pierwsze 4 dni życia.

Cyclonamine – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cyclonamine (w każdej postaci) są:

 • uczulenie na etamsylat lub którykolwiek składnik preparatu,

 • ostra porfiria.

W przypadku roztworu do wstrzykiwań przeciwwskazaniem jest też astma oskrzelowa.

Stosując lek Cyclonamine u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby należy zachować szczególną ostrożność.

Cyclonamine – interakcja z innymi lekami

Nie są znane interakcje leku Cyclonamine (tabletki i kapsułki twarde) z innymi produktami leczniczymi.

W trakcie leczenia etamsylatem pobieranie próbek krwi do badań należy wykonać przed pierwszym podaniem produktu leczniczego w celu ograniczenia ewentualnego wpływu etamsylatu na wyniki badań laboratoryjnych.

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio oraz o tych, które pacjent planuje przyjmować.

Cyclonamine – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Z uwagi na niewystarczającą ilość danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania leku Cyclonamine u kobiet w ciąży. Lek może być stosowany w okresie ciąży, jeśli zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne.

Substancja czynna zawarta w leku Cyclonamine przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Cyclonamine – skutki uboczne

Cyclonamine, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane - z zastrzeżeniem, że nie u każdego one wystąpią. Zazwyczaj działania niepożądane ustępują samoistnie po zakończeniu leczenia. 

Działania niepożądane kapsułek twardych:

Często u pacjentów występowały skutki uboczne w postaci: nudności, wymiotów, biegunki, bólu brzucha, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, bólu głowy, wysypki, osłabienia. Podczas przyjmowania leku może również wystąpić bardzo rzadka reakcja nadwrażliwości. Jej pierwsze objawy to często skórne reakcje lub gorączka - w tej sytuacji należy niezwłocznie odstawić preparat i udać się do lekarza. Lek należy odstawić również wtedy, gdy pacjent wymiotuje powyżej 2 dni. 

Rzadko kapsułki Cyclonamine powodowały artralgię. 

Bardzo rzadko pojawiały się następujące działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, gorączka, zaburzenia krzepnięcia krwi z powstawaniem zakrzepów, agranulocytoza, neutropenia, trombocytopenia.

Działania niepożądane tabletek:

Skutki uboczne tabletek Cyclonamine występujące rzadko: nudności, ból brzucha, bóle głowy i wysypka. 

Działania niepożądane roztworu do wstrzykiwań:

Po podaniu rzadko obserwowano: bóle głowy, nudności, wymioty, uczucie gorzkiego smaku, wysypkę i bóle lędźwiowo-krzyżowe. 

Bardzo rzadko preparat powodował: reakcje alergiczne, ostrą porfirię i ryzyko zatorów tętnic. 

Z nieznaną częstością występowało niedociśnienie tętnicze.

W przypadku nasilenia któregokolwiek ze skutków ubocznych lub wystąpienia innych skutków ubocznych niż wymienione, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Cyclonamine – przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC, w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Leku nie wolno stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. 

Cyclonamine – podmiot odpowiedzialny, wytwórca, producent, ulotka

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy „GALENA”
ul. Krucza 62
53-411 Wrocław
Polska

Ulotka leku:

Cyclonamine 500 mg - kapsułki twarde

Cyclonamine 250 mg - tabletki

Cyclonamine 250 / 2 ml - roztwór do wstrzykiwań

Ile kosztuje lek Cyclonamine? Cena

Cyclonamine 500 mg, 30 kapsułek twardych ok. 46,50 zł, 60 kapsułek twardych ok. 84 zł, 90 kapsułek twardych ok. 127 zł

Cyclonamine 250 mg 30 tabletek ok. 29 zł, 60 tabletek ok. 50 zł

Cyclonamine 250 mg / 2 ml 5 ampułek - ok. 9 zł, 50 ampułek - ok. 41 zł

Lek nie jest refundowany.

Najcześciej zadawane pytania (FAQ)

Pytania dotyczące leku Cyclonamine, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Czy lek Cyclonamine można stosować u dzieci i młodzieży?

Roztwór i tabletki Cyclonamine przeznaczone są dla dzieci. Lek w formie kapsułek może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe z powodu wysokiej zawartości substancji czynnej.

Co zrobić w przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana?

Jeżeli dojdzie do przedawkowania Cyclonamine należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższej placówki medycznej.

O jakiej porze przyjmować lek w formie kapsułek i tabletek?

Kapsułki i tabletki należy zażywać doustnie podczas posiłku, a dawkę popić wodą. Wyjątkiem jest przyjmowanie leku przed zabiegiem chirurgicznym – w tym przypadku pacjent powinien być na czczo.

Czy podczas przyjmowania leku można kierować pojazdami?

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Czy Cyclonamine jest na receptę?

Lek Cyclonamine jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Preparaty bez recepty nie zawierają takich składników, aby móc w pełni naśladować jego działanie.

Inne najpopularniejsze leki: