e-Konsultacja z Receptą Online

Cyclonamine

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Cyclonamine? Cena, refundacja

Lek nie jest refundowany. Produkt występuje w postaci tabletek powlekanych i kapsułek twardych.

 • Cyclonamine 500 mg – cena za 30 kapsułek twardych to koszt ok. 46,50 – 53,09 zł, 60 kapsułek twardych ok. 84 – 94,87 zł, a za 90 kapsułek twardych należy zapłacić ok. 127 – 134,50 zł.
 • Cyclonamine 250 mg – cena za 30 tabletek to koszt ok. 27,43 – 29 zł, a za 60 tabletek należy zapłacić ok. 50 – 51,58 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Cyclonamine – jak działa, na co i dla kogo?

Cyclonamine to lek o działaniu przeciwkrwotocznym i angioprotekcyjnym (chroniącym naczynia). Środek działa wybiórczo na ściany naczyń krwionośnych – uszczelniając je, przeciwdziała ich łamliwości i kruchości. Dzięki poprawie przylegania płytek i przywróceniu wytrzymałości ścian włośniczek powoduje skrócenie czasu krwawienia oraz zmniejszenie utraty krwi.

W aptekach dostępne są 2 wersje leku:

 • kapsułki twarde 500 mg (30, 60 i 90 tabletek),
 • tabletki 250 mg (30 i 60 tabletek).

Cyclonamine – co zawiera? Etamsylat – działanie

Substancją czynną leku jest etamsylat.

 • 1 kapsułka twarda Cyclonamine zawiera 500 mg etamsylatu.
 • 1 tabletka Cyclonamine zawiera 250 mg etamsylatu.

Etamsylat poprawia przyleganie płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych zmniejszając krwawienia włośniczkowe. Działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza nasilenie i czas krwawienia.

Cyclonamine – wskazania

Lek Cyclonamine znajduje zastosowanie w:

 • chirurgii – zapobieganie i leczenie przedoperacyjne lub pooperacyjne krwawienia włośniczkowego we wszystkich typach operacji z polem dobrej perfuzji tkanek (w otorynolaryngologii, ginekologii, położnictwie, urologii, stomatologii, okulistyce oraz chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej),
 • chorobach wewnętrznych – zapobieganie i leczenie krwawienia włośniczkowego o różnej etiologii i lokalizacji: krwiomocz, krwawe wymioty, krew w kale, krwawienie z nosa, krwawienia z dziąseł,
 • ginekologii – plamienie (krwawienie poza cyklem miesiączkowym), nadmierne krwawienie menstruacyjne pierwotne lub wtórne wywołane wkładką wewnątrzmaciczną (po wykluczeniu przyczyn organicznych).

Czy lek Cyclonamine można stosować u dzieci i młodzieży?

Tabletki Cyclonamine przeznaczone są dla dzieci. Lek w formie kapsułek może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe z powodu wysokiej zawartości substancji czynnej.

Cyclonamine – zamienniki

Obecnie na rynku nie ma zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę.

Inne leki w naszej bazie to m.in. NimesilSkudexa.

Cyclonamine – skład leku

Substancją czynną leku jest etamsylat. 

Pozostałe składniki kapsułki twardej Cyclonamine 500 mg: kwas stearynowy, tytanu dwutlenek (E 171), erytrozyna (E 127), żółcień chinolinowa (E 104) i żelatyna.

Pozostałe składniki tabletki Cyclonamine 250 mg: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sodu pirosiarczyn.

Cyclonamine – dawkowanie

Sprawdź dawkowanie kapsułek twardych i tabletek.

Dawkowanie Cyclonamine 500 mg – kapsułki twarde

Dorośli

Przed zabiegiem chirurgicznym: 1 kapsułka (500 mg) na 1 godzinę przed zabiegiem chirurgicznym.

Po zabiegu chirurgicznym: 1 kapsułka (500 mg) co 4-6 godzin, dopóki istnieje ryzyko krwawienia.

Choroby wewnętrzne: zwykle 1 kapsułka 2-3 razy na dobę (1000-1500 mg). Czas trwania leczenia zależy od wyników leczenia.

Ginekologia: w przypadku menorrhagii i metrorrhagii, 1 kapsułka 3 razy na dobę (1500 mg). Leczenie trwa 10 dni i rozpoczyna się na 5 dni przed oczekiwanym rozpoczęciem menstruacji.

Dzieci

Z uwagi na duże stężenie substancji czynnej, produkt leczniczy Cyclonamine nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci

Dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący, zależnie od przyczyny podania i postaci preparatu.

Lek można przyjmować razem z jedzeniem, popijając niewielką ilością płynu.

Dawkowanie Cyclonamine 250 mg – tabletki

Dorośli

Przed zabiegiem chirurgicznym: 1 do 2 tabletek (tj. 250 mg do 500 mg) na 1 godzinę przed zabiegiem chirurgicznym.

Po zabiegu chirurgicznym: 1 do 2 tabletek (tj. 250 mg do 500 mg) co 4 do 6 godzin, do czasu, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia.

Choroby wewnętrzne: zwykle 2 tabletki 2 do 3 razy na dobę (tj. 1000 mg do 1500 mg), przyjmować razem z jedzeniem, popić małą ilością płynu, czas trwania leczenia zależy od osiągniętych rezultatów. 

Ginekologia, plamienia i nadmierne krwawienia menstruacyjne: 2 tabletki 3 razy na dobę (tj. 1500 mg) wraz z jedzeniem, popić małą ilością płynu. Leczenie trwa 10 dni i rozpoczyna się na 5 dni przed oczekiwanym rozpoczęciem menstruacji.

Dzieci

Zalecana dawka: połowa dawki dla pacjentów dorosłych.

Co zrobić w przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana?

Jeżeli dojdzie do przedawkowania Cyclonamine należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższej placówki medycznej.

O jakiej porze przyjmować lek w formie kapsułek i tabletek?

Kapsułki i tabletki należy zażywać doustnie podczas posiłku, a dawkę popić wodą. Wyjątkiem jest przyjmowanie leku przed zabiegiem chirurgicznym – w tym przypadku pacjent powinien być na czczo.

Cyclonamine – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cyclonamine (w każdej postaci) są:

 • uczulenie na etamsylat lub którykolwiek składnik preparatu,
 • ostra porfiria.

Stosując lek Cyclonamine u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby należy zachować szczególną ostrożność.

Czy podczas przyjmowania leku można kierować pojazdami?

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Interakcja z innymi lekami

Nie są znane interakcje leku Cyclonamine (tabletki i kapsułki twarde) z innymi produktami leczniczymi.

W trakcie leczenia etamsylatem pobieranie próbek krwi do badań należy wykonać przed pierwszym podaniem produktu leczniczego w celu ograniczenia ewentualnego wpływu etamsylatu na wyniki badań laboratoryjnych.

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio oraz o tych, które pacjent planuje przyjmować.

Cyclonamine w ciąży i w okresie karmienia piersią

Z uwagi na niewystarczającą ilość danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania leku Cyclonamine u kobiet w ciąży. Lek może być stosowany w okresie ciąży, jeśli zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne.

Substancja czynna zawarta w leku Cyclonamine przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią

Cyclonamine – skutki uboczne 

Cyclonamine, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane – z zastrzeżeniem, że nie u każdego one wystąpią. Zazwyczaj działania niepożądane ustępują samoistnie po zakończeniu leczenia. 

Działania niepożądane Cyclonamine kapsułek twardych:

Często u pacjentów występowały skutki uboczne w postaci: nudności, wymiotów, biegunki, bólu brzucha, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, bólu głowy, wysypki, osłabienia. Podczas przyjmowania leku może również wystąpić bardzo rzadka reakcja nadwrażliwości. Jej pierwsze objawy to często skórne reakcje lub gorączka – w tej sytuacji należy niezwłocznie odstawić preparat i udać się do lekarza. Lek należy odstawić również wtedy, gdy pacjent wymiotuje powyżej 2 dni. 

Rzadko kapsułki Cyclonamine powodowały artralgię. 

Bardzo rzadko pojawiały się następujące działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, gorączka, zaburzenia krzepnięcia krwi z powstawaniem zakrzepów, agranulocytoza, neutropenia, trombocytopenia.

Działania niepożądane Cyclonamie tabletek:

Skutki uboczne tabletek Cyclonamine występujące rzadko: nudności, ból brzucha, bóle głowy i wysypka. 

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC, w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Leku nie wolno stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cyclonamine (3)

Lek Cyclonamine jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Preparaty bez recepty nie zawierają takich składników, aby móc w pełni naśladować jego działanie.

Cyclonamine ze względu na właściwości przeciwkrwotoczne i angioprotekcyjne stosuje się na zatrzymanie krwawienia z pochwy.

Zarówno Cyclonamine, jak i Exacyl ze względu na swoje działanie hamuje krwawienia np. z dróg rodnych, przewodu pokarmowego czy dróg moczowych. Wybór leku zależy od indywidualnych cech pacjenta.

e-Konsultacja z Receptą Online
Cyclonamine

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.