Coroswera
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Coroswera – lek obniżający poziom cholesterolu
- Coroswera to lek wykorzystywany w leczeniu hipercholesterolemii u osób, u których dieta nie zapewnia dostatecznej kontroli poziomu cholesterolu we krwi. Lek obniża poziom cholesterolu LDL i zwiększa poziom cholesterolu HDL.
- Lek stosuje się również w ramach profilaktyki zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób z chorobą serca.
- Preparat zawiera dwie substancje czynne – rozuwastatynę i ezetymib. Może być stosowany u osób, które przyjmowały już oba leki w takich samych dawkach w postaci osobnych produktów leczniczych.
- Tabletki Coroswera są przeznaczone dla osób dorosłych i dostępne tylko na receptę. E-receptę na lek Coroswera można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
dostępność | na receptę |
przypadłość | pierwotna hipercholesterolemia, profilaktyka zdarzeń sercowo-naczyniowych |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 5 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg, 15 mg + 10 mg, 20 mg + 10 mg, 40 mg + 10 mg |
substancja czynna | rozuwastatyna (Rosuvastatinum) + ezetymib (Ezetimibum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Coroswera to lek zawierający rozuwastatynę i ezetymib – substancje wpływające na poziom poszczególnych frakcji cholesterolu we krwi. Tabletki są zalecane dla osób z pierwotną hipercholesterolemią rodzinną i nierodzinną, a także dla pacjentów obciążonych chorobą serca (jako profilaktyka zdarzeń takich jak zawały serca czy udary mózgu). Lekarz zaleci lek Coroswera pacjentowi, który stosował już rozuwastatynę i ezetymib w postaci oddzielnych tabletek. W razie pytań umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na Coroswera.
Coroswera – co to za lek?
Coroswera to lek stosowany w leczeniu hipercholesterolemii – jednego z najczęstszych zaburzeń gospodarki lipidowej, dotyczącego nawet 60% dorosłych Polaków. Hipercholesterolemia charakteryzuje się podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Do takiego stanu może przyczynić się nieprawidłowy styl życia, w tym dieta bogata w tłuszcze nasycone, niski poziom aktywności fizycznej oraz palenie papierosów. Rzadziej hipercholesterolemia ma charakter rodzinny i wynika z mutacji genetycznej (np. genu receptora LDL, PCSK9 czy apolipoproteiny B). Zbyt wysoki poziom cholesterolu sprzyja rozwojowi miażdżycy i wiąże się z szeregiem poważnych powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie jelit czy niedokrwienie kończyn dolnych. U osób z wariantem rodzinnym stwierdza się występowanie kępek żółtych na skórze, rąbka starczego rogówki, a także nieprawidłowości w obrębie ścięgien Achillesa. Substancje czynne zawarte w leku Coroswera mają za zadanie normalizację poziomu cholesterolu.
Na co stosuje się Coroswera?
Wskazania do stosowania leku Coroswera obejmują pierwotną hipercholesterolemię, homozygotyczną hipercholesterolemię rodzinną oraz profilaktykę zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób z chorobą niedokrwienną serca i przebytym ostrym zespołem wieńcowym.
Jak działa Coroswera?
Działanie leku Coroswera jest oparte na dwóch substancjach czynnych – rozuwastatynie i ezetymibie. Rozuwastatyna jest inhibitorem reduktazy HMG-CoA – enzymu kluczowego w biosyntezie cholesterolu w wątrobie. Obniża poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) oraz trójglicerydów i zwiększa poziom cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu). Z kolei ezetymib zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach.
Dla kogo jest przeznaczony lek Coroswera?
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych, u których dieta nie wystarcza do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu i które osiągnęły odpowiednią kontrolę choroby, stosując rozuwastatynę i ezetymib w takich samych dawkach jak te zawarte w Coroswera, lecz w postaci oddzielnych preparatów.
Co wchodzi w skład leku Coroswera?
Poszczególne preparaty Coroswera zawierają substancje czynne w następujących ilościach:
- Coroswera 5+10 – 5 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 10 mg ezetymibu,
- Coroswera 10+10 – 10 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 10 mg ezetymibu,
- Coroswera 15+10 – 15 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 10 mg ezetymibu,
- Coroswera 20+10 – 20 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 10 mg ezetymibu,
- Coroswera 40+10 – 40 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 10 mg ezetymibu.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, mannitol, krospowidon typ A, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, powidon K30, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna,
- zawarte w otoczce tabletki: laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E 172) – tylko dla tabletek powlekanych 10 mg + 10 mg i 15 mg + 10 mg, żelaza tlenek czerwony (E 172) – tylko dla tabletek powlekanych 15 mg + 10 mg, 20 mg + 10 mg i 40 mg + 10 mg, żelaza tlenek czarny (E 172) – tylko dla tabletek powlekanych 40 mg + 10 mg.
Tabletki Coroswera zawierają laktozę.
Coroswera – zamienniki
W przypadku leku Coroswera zamiennik to m.in. Ezehron Duo, Rosulip Plus, Rozesta, Suvardio Plus.
Coroswera – dawkowanie
Przed rozpoczęciem terapii Coroswera, pacjent powinien być na diecie mającej na celu obniżenie poziomu cholesterolu oraz przyjmować rozuwastatynę i ezetymib w dawkach odpowiadających tym zawartym w preparacie Coroswera. Coroswera nie jest przeznaczona do rozpoczynania leczenia. W trakcie leczenia należy kontynuować stosowanie diety obniżającej poziom cholesterolu.
Zalecana dawka Coroswera to jedna tabletka dziennie. Lek przyjmuje się o stałej, dowolnie wybranej porze dnia, niezależnie od spożywanych posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Regularne monitorowanie poziomu cholesterolu pozwala oceniać skuteczność terapii.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Coroswera, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Coroswera
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć następną tabletkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Coroswera, przedawkowanie
Jeśli dojdzie do przyjęcia większej dawki Coroswera niż zalecana, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym. Pacjent może wymagać specjalistycznej pomocy medycznej. Należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu Coroswera.
Przerwanie stosowania leku Coroswera
Decyzję o przerwaniu terapii Coroswera należy skonsultować z lekarzem. Po odstawieniu leku poziom cholesterolu może wzrosnąć.
Coroswera – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Coroswera – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na rozuwastatynę, ezetymib lub inne składniki leku,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroba wątroby,
- ciężkie zaburzenia czynności nerek,
- nawracające, niewyjaśnione bóle mięśni,
- stosowanie sofosbuwiru/welpataswiru/woksylaprewiru,
- stosowanie cyklosporyny.
Istnieją dodatkowe przeciwwskazania do stosowania leku Coroswera w dawce 40 mg + 10 mg, takie jak:
- umiarkowane zaburzenia czynności nerek,
- nieprawidłowa czynność tarczycy,
- nawracające lub niewyjaśnione bóle mięśniowe, choroby mięśni u pacjenta lub w jego rodzinie, wcześniejsze problemy związane z mięśniami,
- regularne spożywanie dużych ilości alkoholu,
- pochodzenie azjatyckie,
- stosowanie fibratów.
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii Coroswera należy omówić z lekarzem następujące zagadnienia:
- zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
- nawracające lub niewyjaśnione bóle mięśniowe, choroby mięśni u pacjenta lub w jego rodzinie, wcześniejsze problemy dotyczące mięśni związane ze stosowaniem innych leków obniżających poziom cholesterolu,
- regularne spożywanie dużych ilości alkoholu,
- nieprawidłowa czynność tarczycy,
- stosowanie fibratów,
- stosowanie niektórych leków na HIV (np. rytonawiru z lopinawirem, atazanawiru),
- przyjmowanie kwasu fusydowego w ciągu ostatnich 7 dni,
- wiek powyżej 70 lat,
- ciężka niewydolność oddechowa,
- pochodzenie azjatyckie,
- przebyta wysypka skórna o ciężkim nasileniu, łuszczenie się skóry, powstawanie pęcherzy lub owrzodzeń w jamie ustnej po zastosowaniu rozuwastatyny lub innych leków z rozuwastatyną,
- miastenia.
Pacjenci z cukrzycą lub czynnikami ryzyka jej rozwoju wymagają szczególnego nadzoru lekarza. Ponieważ lek Coroswera może wpływać na czynność wątroby, lekarz będzie regularnie sprawdzał aktywność enzymów wątrobowych. Obserwowano ciężkie reakcje skórne związane ze stosowaniem rozuwastatyny.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Coroswera z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Coroswera w ciąży i w okresie karmienia piersią
Lek Coroswera nie może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia, należy niezwłocznie przerwać stosowanie Coroswera i skontaktować się z lekarzem. Kobiety przyjmujące lek powinny unikać zajścia w ciążę poprzez stosowanie skutecznych metod antykoncepcji. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Coroswera a prowadzenie pojazdów
Coroswera nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. U niektórych pacjentów mogą jednak wystąpić zawroty głowy. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem próby wykonywania czynności wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej.
Coroswera – skutki uboczne
Stosując Coroswera, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Niektóre działania niepożądane Coroswera wymagają przerwania stosowania leku i niezwłocznej pomocy medycznej. Należą do nich:
- utrudnione oddychanie, z towarzyszącym obrzękiem twarzy, warg, języka lub gardła (lub bez niego),
- obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może wywoływać problemy z połykaniem,
- silny świąd skóry,
- zespół toczniopodobny (tj. wysypka, problemy ze stawami, wpływ na krwinki),
- zerwanie mięśnia,
- zaczerwienione, płaskie, tarczowate lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami w środku, złuszczanie się skóry, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych i w obrębie oczu,
- rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała, powiększone węzły chłonne.
Odstawienie leku i pilny kontakt z lekarzem są konieczne również w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych bólów mięśni utrzymujących się dłużej, niż możnaby się spodziewać.
Coroswera może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.
Częste działania niepożądane Coroswera obserwuje się u mniej niż 1 na 10 osób. Należą do nich:
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- zaparcia,
- nudności,
- bóle mięśni,
- osłabienie,
- zawroty głowy,
- wzrost poziomu białka w moczu (dotyczy tabletek Coroswera 40 mg + 10 mg),
- cukrzyca (bardziej prawdopodobna u osób z wysokim poziomem cukru i tłuszczów we krwi, nadwagą i wysokim ciśnieniem krwi),
- wzrost aktywności aminotransferaz,
- tkliwość lub osłabienie mięśniowe,
- biegunka,
- wzdęcia,
- zmęczenie.
Niezbyt często (tj. u mniej niż 1 na 100 osób) obserwowano następujące skutki uboczne Coroswera:
- wysypka, świąd, inne reakcje skórne,
- wzrost poziomu białka w moczu (dotyczy tabletek z 5-20 mg rozuwastatyny),
- mrowienie,
- suchość w jamie ustnej,
- pokrzywka,
- bóle pleców,
- osłabienie mięśniowe, ból rąk i nóg,
- obrzęk (szczególnie dłoni i stóp),
- wzrost poziomu kinazy kreatynowej,
- kaszel,
- niestrawność,
- zgaga,
- ból stawów,
- skurcze mięśniowe,
- ból szyi,
- spadek apetytu,
- ból,
- ból w klatce piersiowej,
- uderzenia gorąca,
- wysokie ciśnienie tętnicze.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Coroswera?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Coroswera? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Coroswera znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Coroswera nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Coroswera (tabletki) to lek zawierający dwie substancje czynne obniżające poziom cholesterolu – rozuwastatynę i ezetymib. Stosuje się go w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii, a także w ramach profilaktyki zdarzeń sercowo-naczyniowych (tj. udar, zawał) u osób z chorobą serca. Lek jest dostępny w kilku wariantach dawkowania. Może być włączony u pacjentów, którzy przyjmowali już rozuwastatynę i ezetymib w takich samych dawkach jak te zawarte w Coroswera, jednak w postaci oddzielnych preparatów. Lek nie może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Coroswera i Roswera różnią się składem oraz częściowo mechanizmem działania. Roswera zawiera tylko jedną substancję czynną (rozuwastatynę), która hamuje produkcję cholesterolu w organizmie. W składzie leku Coroswera znajduje się dodatkowo ezetymib, który hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach.
Łączenie leku Coroswera z alkoholem nie jest zalecane. Regularne spożywanie alkoholu może zwiększać ryzyko poważnych działań niepożądanych, szczególnie dotyczących wątroby. Dodatkowo, alkohol sam w sobie może podwyższać poziom trójglicerydów, co może negatywnie wpływać na efekty leczenia. Należy poinformować lekarza o regularnym spożywaniu dużych ilości alkoholu.
Coroswera to lek stosowany u pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią w celu obniżenia poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) we krwi, jeśli sama dieta okazuje się niewystarczająca do osiągnięcia kontroli choroby. Jest również wskazany w zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym u osób z chorobami serca. Coroswera zawiera dwie substancje czynne o różnych mechanizmach: rozuwastatynę i ezetymib. Wspólnie poprawiają one profil lipidowy pacjenta.
Coroswera to lek dostępny wyłącznie na receptę.
Coroswera zawiera dwie substancje czynne: rozuwastatynę i ezetymib. Rozuwastatyna należy do grupy statyn, co oznacza, że zmniejsza produkcję cholesterolu w organizmie poprzez hamowanie jednego z enzymów wątrobowych (reduktazy HMG-CoA).
Wysokie ciśnienie tętnicze jest niezbyt częstym skutkiem ubocznym leku Coroswera. Warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze i przypadku zauważenia wzrostu jego wartości skonsultować się z lekarzem.
Leczenie może być długoterminowe, a jego długość jest określana indywidualnie przez lekarza w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta. Pacjenci często przyjmują lek Coroswera przez wiele miesięcy lub lat. Po zaprzestaniu stosowania leku stężenie cholesterolu może wzrosnąć, dlatego decyzję o przerwaniu terapii należy podejmować w porozumieniu z lekarzem.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
