e-Konsultacja po Receptę Online

Cavinton Forte

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Cavinton Forte to lek stosowany głównie w leczeniu problemów z krążeniem w mózgu. Pomaga poprawić przepływ krwi w mózgu, co jest ważne m.in. u osób po udarze, z otępieniem naczyniowym czy z problemami z pamięcią wynikającymi z zaburzeń krążenia. Stosuje się go także przy problemach z oczami, takich jak zaburzenia krążenia w siatkówce, oraz w leczeniu zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym. Cavinton Forte wspomaga funkcjonowanie komórek nerwowych i może chronić mózg przed uszkodzeniami, poprawiając przy tym wykorzystanie tlenu i glukozy.

Cavinton Forte – co to za lek?

Cavinton Forte to lek stosowany u dorosłych w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami krążenia krwi w mózgu oraz w łagodzeniu ich objawów. Lek zawiera winpocetynę, która poprawia krążenie mózgowe, w naczyniach struktur oka i  w uchu wewnętrznym. Cavinton Forte poprawia metabolizm i ukrwienie mózgu, zwiększając wykorzystanie tlenu i glukozy przez komórki nerwowe, a także wykazuje działanie neuroprotekcyjne, antyoksydacyjne i zmniejszające lepkość krwi.

Na co stosuje się Cavinton Forte?

Wskazaniem do stosowania leku Cavinton Forte jest leczenie przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego, w tym stanów po udarze niedokrwiennym i otępienia naczyniopochodnego, łagodzenie objawów neurologicznych i psychicznych wynikających z zaburzeń krążenia mózgowego, a także terapia przewlekłych zaburzeń krążenia w siatkówce, naczyniówce oka oraz naczyniowych problemów ze słuchem.

Jak działa Cavinton Forte?

Substancją czynną leku jest winpocetyna, która poprawia krążenie i metabolizm w mózgu, zwiększa przepływ krwi w naczyniach mózgowych, oka i ucha wewnętrznego, poprawia wykorzystanie tlenu i glukozy przez komórki nerwowe, a także działa neuroprotekcyjnie oraz antyoksydacyjnie.

Dla kogo jest przeznaczony lek Cavinton Forte?

Lek znajduje zastosowanie u osób dorosłych. Nie należy podawać go dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie ma wystarczających badań klinicznych w tej grupie wiekowej.

Co wchodzi w skład leku Cavinton Forte?

Preparat zawiera jako substancję czynną winpocetynę w ilości 10 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.

Cavinton Forte – zamienniki

Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Cavinton Forte, to m.in.: Vicebrol Forte, Vincetan Forte i Vinpocetine Espefa Forte.

Cavinton Forte – dawkowanie

Zalecana dawka leku Cavinton Forte to 1 tabletka 10 mg trzy razy na dobę po posiłkach. Dawka podtrzymująca to 1 tabletka trzy razy na dobę. Tabletki nie należy dzielić.

W przypadku pacjentów z chorobami nerek, wątroby, a także u pacjentów powyżej 65. roku życia dostosowanie dawki nie jest wymagane.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Cavinton Forte należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Cavinton Forte

Nie należy stosować dawki podwójnej w przypadku pominięcia dawki. Kolejną dawkę leku Cavinton Forte należy przyjąć o zwykłej porze.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Cavinton Forte, przedawkowanie

W przypadku przedawkowania zalecana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem lub udanie się do najbliższego szpitala.

Przerwanie stosowania leku Cavinton Forte

W przypadku, gdy pacjent chciałby zakończyć leczenie, zawsze należy skonsultować to z lekarzem.

Cavinton Forte – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Cavinton Forte – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na winpocetynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • ciąża lub karmienie piersią,
  • nie stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych przez pacjentki w wieku rozrodczym, 
  • niektóre choroby serca, tj. ciężka choroba niedokrwienna serca lub ciężkie zaburzenia rytmu serca, 
  • ostra faza udaru krwotocznego,
  • dzieci i młodzież (brak wystarczających danych z badań klinicznych w tej grupie wiekowej).

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Cavinton Forte konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku niektórych chorób serca. Lekarz podejmie decyzję o wykonaniu kontrolnych badań EKG (badanie czynności serca). Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów z wydłużonym odstępem QT oraz dla osób przyjmujących leki, które mogą ten odstęp dodatkowo wydłużać.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Cavinton Forte z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Cavinton Forte w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Cavinton Forte a prowadzenie pojazdów

Nie ma danych potwierdzających wpływ leku Cavinton Forte na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. 

Cavinton Forte – skutki uboczne 

Stosując kapsułki Cavinton Forte, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Cavinton Forte może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

Możliwe częste działania niepożądane Cavinton Forte (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • zaburzenia snu (bezsenność, senność),
  • zawroty głowy i bóle głowy, osłabienie – mogą być one związane z chorobą podstawową,
  • zmiany w zapisie EKG (obniżenie odcinka ST, wydłużenie odstępu QT), częstoskurcz i dodatkowe skurcze serca – objawy te pojawiały się samoistnie, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy były spowodowane stosowaniem leku Cavinton Forte,
  • zmiany ciśnienia krwi (głównie niższe ciśnienie krwi niż zwykle), 
  • uderzenia gorąca,
  • nudności, zgaga i suchość w ustach,
  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
  • alergiczne reakcje skórne.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Cavinton Forte?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Cavinton Forte? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Cavinton Forte znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Cavinton Forte nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Cavinton Forte to lek stosowany u dorosłych z zaburzeniami krążenia w naczyniach mózgu, oka i ucha. Lek zawiera winpocetynę, która jest lekiem stosowanym przy zaburzeniach krążenia mózgowego. Poprawia dopływ krwi do mózgu, co zwiększając dotlenienie komórek nerwowych.  Dodatkowo Cavinton Forte może być stosowany w leczeniu niektórych zaburzeń związanych z oczami i uszami, spowodowanych słabym krążeniem, poprawiając funkcjonowanie tych narządów. Lek Cavinton Forte dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia. Ważne, aby nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli objawy ustąpiły i pacjent czuje się lepiej.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cavinton Forte (6)

Nie, lek Cavinton Forte jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.

Lek Cavinton Forte jest zalecany w chorobach związanych z zaburzeniem krążenia w mózgu, a także w oczach i uszach. Pomaga m.in. w łagodzeniu skutków udaru, demencji i szumach usznych.

Producent jednoznacznie nie określa nerwicy jako wskazania, ale lek może być pomocy w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych pochodzenia naczyniowego.

Lek należy stosować tak długo jak zaleci to lekarz. Producent nie określa dokładnych ram czasowych, więc przyjmuje się, że lek może być stosowany długotrwale u pacjentów, którzy tego wymagają.

Tak, lek może być stosowany u osób dorosłych, w tym również u osób w podeszłym wieku. Starsze osoby częściej doświadczają zaburzeń krążenia mózgowego, w związku z czym lek ten jest szczególnie przydatny do stosowania w tej grupie wiekowej.

e-Konsultacja po Receptę Online
Cavinton Forte

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem