Receptomat » Ylpio
Ylpio
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na nadciśnienie
- Zapytaj o zastosowanie Ylpio
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Ylpio – lek na nadciśnienie tętnicze
- Ylpio to lek na nadciśnienie tętnicze oparty na działaniu dwóch substancji czynnych. Są to telmisartan (antagonista receptora angiotensyny II) i indapamid (lek moczopędny).
- Lek Ylpio jest przeznaczony dla osób dorosłych, które stosują już telmisartan i indapamid w oddzielnych tabletkach, w takiej samej dawce.
- Tabletki na nadciśnienie Ylpio są dostępne wyłącznie na receptę. E-receptę na Ylpio można uzyskać podczas telekonsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania nadciśnienie tętnicze
- postać tabletki
- dawka 80 mg + 2,5 mg
- substancja czynna Telmisartan (telmisartanum) + Indapamid (Indapamidum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 18 kwietnia, 2025-
Data publikacji18 kwietnia, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- uczulenie na telmisartan, indapamid, inne sulfonamidy lub jakikolwiek składnik leku,
- ciężka choroba wątroby, encefalopatia wątrobowa,
- ciężka choroba nerek,
- niski poziom potasu we krwi,
- ciąża,
- zaburzenia odpływu żółci z wątroby i pęcherzyka żółciowego,
- cukrzyca lub zaburzenia czynności nerek i stosowanie aliskirenu.
- choroba nerek, przeszczepienie nerki,
- zwężenie tętnicy nerkowej,
- choroba wątroby,
- choroba serca,
- zwiększony poziom aldosteronu,
- niedociśnienie tętnicze (ryzyko jest wyższe przy odwodnieniu lub niedoborze sodu związanym np. z biegunką, wymiotami, stosowaniem leków moczopędnych, dietą ubogą w sól),
- zwiększony poziom potasu we krwi,
- cukrzyca,
- dna moczanowa.
- stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitorów ACE, np. enalapryl, lizynopryl, ramipryl), zwłaszcza przy towarzyszących zaburzeniach czynności nerek związanych z cukrzycą,
- stosowanie aliskirenu,
- stosowanie digoksyny,
- osłabienie wzroku lub ból oka po przyjęciu leku Ylpio (może spowodować trwałą utratę wzroku),
- podejrzenie ciąży,
- planowany zabieg chirurgiczny lub znieczulenie,
- nadwrażliwość skóry na światło.
- posocznica,
- nagły obrzęk skóry kończyn lub twarzy, warg, języka, błon śluzowych gardła lub dróg oddechowych, duszność, problemy z połykaniem,
- ciężkie reakcje skórne (nasilona wysypka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, silny świąd, pęcherze, łuszczenie, obrzęk skóry, zapalenie błon śluzowych),
- zapalenie trzustki (powoduje silny ból brzucha promieniujący do pleców, bardzo złe samopoczucie),
- nieregularna akcja serca zagrażająca życiu,
- encefalopatia wątrobowa,
- zapalenie wątroby.
- skórne reakcje alergiczne (wysypki skórne u pacjentów ze skłonnością do alergii i reakcji astmatycznych),
- czerwona, wypukła wysypka.
- infekcje układu moczowego, infekcje górnych dróg oddechowych,
- niedokrwistość,
- problemy z zasypianiem,
- depresja,
- omdlenie,
- wrażenie wirowania,
- wolna akcja serca,
- niskie ciśnienie tętnicze, zawroty głowy przy wstawaniu,
- duszność, kaszel,
- bóle brzucha, biegunki, dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, wymioty, plamica, świąd, nadmierna potliwość, wysypka polekowa,
- bóle pleców, kurcze mięśniowe, bóle mięśniowe,
- zaburzenia pracy nerek, w tym ostra niewydolność nerek,
- bóle w klatce piersiowej, osłabienie,
- wzrost poziomu kreatyniny we krwi,
- wysoki poziom potasu w osoczu.
O leku
Lek na nadciśnienie Ylpio zawiera dwie substancje czynne – telmisartan i indapamid. Stanowi rozwiązanie dla pacjentów, u których uzyskano dobrą kontrolę ciśnienia tętniczego, stosując telmisartan i indapamid w takich samych dawkach jak w Ylpio (80/2,5). Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na lek Ylpio.
Ylpio – co to za lek?
Tabletki na nadciśnienie Ylpio są wskazane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego. Zawierają telmisartan i indapamid – substancje, które obniżają ciśnienie poprzez działanie na różne mechanizmy. Telmisartan oddziałuje na receptory angiotensyny II, które stanowią końcowy element układu renina-angiotensyna-aldosteron. Indapamid powoduje z kolei zwiększone wydalanie moczu. Lek Ylpio jest skierowany do pacjentów, którzy przyjmują już telmisartan i indapamid w takich samych dawkach (odpowiednio 80 mg i 2,5 mg). Leki złożone to rozwiązanie, które może ułatwiać przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, w porównaniu do pojedynczych tabletek.
Na co stosuje się Ylpio?
Lek Ylpio jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Jak działa Ylpio?
Ylpio zawiera dwie substancje czynne – telmisartan i indapamid. Telmisartan jest antagonistą receptora angiotensyny II. Angiotensyna II to substancja wytwarzana w organizmie, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Telmisartan blokuje jej działanie i obniża ciśnienie tętnicze. Indapamid to lek moczopędny z grupy sulfonamidów, który zwiększa wydalanie moczu i rozszerza naczynia krwionośne.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Ylpio?
Lek Ylpio jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Ylpio?
Tabletki Ylpio zawierają 80 mg telmisartanu i 2,5 mg indapamidu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: mannitol (E 421), sodu wodorotlenek, powidon 25, magnezu stearynian.
Ylpio – zamienniki
W przypadku leku Ylpio zamiennik nie jest dostępny.
Ylpio – dawkowanie
Zalecane dawkowanie to jedna tabletka Ylpio 80 + 2,5 na dobę. Lek należy przyjmować codziennie o stałej porze, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy popić wodą lub innym płynem niezawierającym alkoholu.
W przypadku zaburzeń czynności wątroby lekarz może dostosować dawkę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak stosować Ylpio (tabletki), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Ylpio
Pominiętą dawkę należy zażyć jak najszybciej po przypomnieniu sobie, chyba że upłynął już cały dzień. W takiej sytuacji dawkę należy opuścić. Następnie należy powrócić do stosowania leku zgodnie ze schematem zaleconym przez lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ylpio, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego. Mogą wystąpić: niskie ciśnienie tętnicze, szybkie lub wolne bicie serca, zawroty głowy, pogorszenie funkcji nerek (w tym niewydolność nerek), nudności, wymioty, skurcze, senność, dezorientacja i zmiany w ilości produkowanego moczu.
Przerwanie stosowania leku Ylpio
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj leczy się długotrwale.
Ylpio – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Ylpio – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o następujących problemach zdrowotnych występujących obecnie lub w przeszłości:
Ponadto należy omówić z lekarzem następujące kwestie:
Lekarz może zlecać badania pozwalające na ocenę poziomu potasu, sodu i wapnia we krwi. U osób stosujących Ylpio 80 mg + 2,5 mg wyniki testów antydopingowych mogą być dodatnie.
Lek może być mniej skuteczny w obniżaniu ciśnienia tętniczego u osób rasy czarnej.
Spożywanie alkoholu podczas terapii Ylpio może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego, co zwiększa ryzyko zawrotów głowy i omdleń.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Ylpio z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Ylpio w ciąży i w okresie karmienia piersią
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią. Nie zaleca się stosować leku Ylpio podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w późniejszym okresie. Przed planowaną ciążą lub po stwierdzeniu ciąży należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu modyfikacji leczenia.
Podczas karmienia piersią stosowanie leku Ylpio jest niezalecane ze względu na możliwość przenikania substancji czynnych do mleka. Lekarz może zaproponować inne leczenie, jeśli pacjentka chce karmić piersią (zwłaszcza przy karmieniu noworodków i wcześniaków).
Ylpio a prowadzenie pojazdów
W razie wystąpienia zawrotów głowy lub zmęczenia, które pojawiają się u części pacjentów stosujących Ylpio, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Ylpio – skutki uboczne
Stosując lek Ylpio należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Ylpio może powodować ciężkie objawy niepożądane, które wymagają odstawienia leku i niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
Lek może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
W przypadku leku Ylpio, skutki uboczne występujące często (u nie więcej niż 1 na 10 osób) to:
Niezbyt często (tj. u nie więcej niż 1 na 100 osób) obserwuje się następujące działania niepożądane Ylpio:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Ylpio 80+2,5. Skutki uboczne zostały szczegółowo przedstawione w ulotce leku.
Jak przechowywać lek Ylpio?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Ylpio? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Ylpio znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie zostaną umieszczone na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma Ylpio, cena może różnić się w zależności od apteki.
Tabletki Ylpio są stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych. Zawierają dwie substancje czynne, którymi są telmisartan i indapamid. Preparat wykorzystuje się u pacjentów, którzy byli już leczeni telmisartanem i indapamidem w takich samych dawkach, ale w formie pojedynczych tabletek. Zazwyczaj stosuje się jedną tabletkę Ylpio dziennie. Lek nie może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią. Podczas telekonsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Ylpio.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Czy można uzyskać Ylpio bez recepty?

Nie, lek Ylpio jest dostępny wyłącznie na receptę. Jest to preparat stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, które jest chorobą wymagającą stałej opieki lekarza. Istnieje wiele przeciwwskazań i środków ostrożności, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem leczenia. Ponadto lekarz monitoruje przebieg terapii, w tym jej efekty oraz występowanie działań niepożądanych.
Ylpio - na co jest, na co pomaga? Co to za lek?

Ylpio to lek złożony stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, którzy przyjmują już telmisartan i indapamid, w dawkach odpowiadających zawartości w jednej tabletce Ylpio. Oba składniki obniżają ciśnienie tętnicze, działając w innych mechanizmach. Telmisartan blokuje działanie angiotensyny II, dzięki czemu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Indapamid jako lek moczopędny zwiększa wydalanie moczu i rozszerza naczynia krwionośne.
Kiedy stosować lek Ylpio - rano czy wieczorem?

Lek Ylpio można stosować rano lub wieczorem, zależnie od preferencji pacjenta i zaleceń lekarza. Ważne jednak, aby była to codziennie stała pora.
Jakie są zamienniki Ylpio?

Lek Ylpio nie ma zamienników.
Ylpio - po jakim czasie działa?

Ylpio zaczyna działać już po pierwszej dawce, jednak pełny efekt obniżenia ciśnienia tętniczego zwykle obserwuje się po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Jak długo można stosować tabletki Ylpio na nadciśnienie?

Lek Ylpio jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Leczenie nadciśnienia tętniczego jest najczęściej przewlekłe. Tabletki na nadciśnienie Ylpio należy przyjmować tak długo, jak zaleci to lekarz. Nie należy odstawiać leku bez konsultacji z lekarzem ze względu na ryzyko wzrostu ciśnienia tętniczego.
Czy Ylpio jest na receptę? Jak uzyskać receptę na Ylpio?

Tak, Ylpio (lek na nadciśnienie) jest na receptę. Aby uzyskać receptę na Ylpio, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej w formie stacjonarnej lub z wykorzystaniem metod telemedycyny (wizyta online). W przypadku Ylpio, bardzo ważne są regularne pomiary ciśnienia tętniczego i wizyty kontrolne u lekarza.
Tabletki na nadciśnienie Ylpio a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania tego leku?

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku Ylpio. Alkohol, podobnie jak substancje czynne zawarte w Ylpio, może obniżać ciśnienie tętnicze. W rezultacie połączenia alkoholu z lekiem może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia, co może skutkować zawrotami głowy i omdleniami.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Ylpio?

E-konsultacja to prosty sposób na poradę medyczną w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wizyty w placówce stacjonarnej. Aby rozpocząć konsultację online na stronie Receptomat.pl, wystarczy kliknąć w widoczny przycisk “Rozpocznij e-konsultację”. Można zgłosić się z konkretną przypadłością lub rozpocząć e-konsultację ogólną. W kolejnym kroku należy wypełnić formularz, a następnie utworzyć konto (dla nowego pacjenta) lub zalogować się na istniejące konto. Następnie odbywa się teleporada mająca na celu zebranie wywiadu medycznego i – jeśli to konieczne – pozyskanie dodatkowej dokumentacji medycznej. Po teleporadzie, jeśli okaże się to konieczne, pacjent otrzyma e-receptę na Ylpio. Kod do jej realizacji jest wysyłany SMS-em. Tak wystawiona e-recepta pojawi się również w Internetowym Koncie Pacjenta.