Receptomat » Indix SR
Indix SR
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na nadciśnienie
- Zapytaj o zastosowanie Indix SR
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Indix SR – lek na nadciśnienie tętnicze
- Indix SR to lek na nadciśnienie tętnicze z indapamidem. Jest przeznaczony dla osób dorosłych.
- Lek zwiększa wydalanie moczu, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega przerostowi lewej komory serca. Przyjmuje się go raz dziennie.
- Lek Indix SR jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Indix SR można uzyskać podczas telekonsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania nadciśnienie tętnicze
- postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
- dawka 1,5 mg
- substancja czynna Indapamid (Indapamidum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 15 kwietnia, 2025-
Data publikacji15 kwietnia, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- uczulenie na indapamid, inne sulfonamidy lub jakikolwiek składnik leku,
- ciężka choroba nerek,
- ciężka choroba wątroby lub encefalopatia wątrobowa,
- zbyt niski poziom potasu we krwi (hipokaliemia).
- problemy dotyczące pracy wątroby,
- cukrzyca,
- dna moczanowa,
- zaburzenia rytmu serca lub problemy dotyczące nerek,
- osłabienie wzroku lub ból oka po zastosowaniu leku,
- zaburzenia mięśniowe (ból, tkliwość, osłabienie, kurcze),
- planowane badanie oceniające czynność przytarczyc,
- reakcja uczuleniowa na światło.
- obrzęk naczynioruchowy (obrzęk kończyn, twarzy, warg, języka, gardła, dróg oddechowych, trudności z przełykaniem, duszność),
- ciężkie reakcje skórne (silna wysypka, zaczerwienienie całego ciała, silny świąd, pęcherze, łuszczenie i obrzęk skóry, zapalenie błon śluzowych, inne reakcje alergiczne),
- zaburzenia rytmu serca zagrażające życiu,
- zapalenie trzustki (może powodować silny ból w nadbrzuszu z promieniowaniem do pleców, bardzo złe samopoczucie),
- encefalopatia wątrobowa,
- zapalenie wątroby,
- osłabienie mięśni, kurcze, tkliwość, ból (zwłaszcza przy współwystępującej wysokiej temperaturze lub złym samopoczuciu).
- uwypuklająca się, czerwona wysypka,
- reakcje alergiczne (głównie skórne) u osób z predyspozycjami do reakcji alergicznych i astmatycznych,
- niski poziom potasu we krwi.
- wymioty,
- plamica,
- niski poziom sodu, mogący powodować odwodnienie i spadek ciśnienia tętniczego,
- impotencja.
O leku
Indix SR to lek hipotensyjny oparty na indapamidzie. Wskazaniem do jego stosowania jest nadciśnienie tętnicze. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na lek Indix SR.
Indix SR – co to za lek?
Celem stosowania leku Indix SR jest obniżenie ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze (czyli ciśnienie równe lub większe 140/90 mmHg) to przewlekła choroba układu krążenia występująca u blisko 10 milionów Polaków. Normalizacja ciśnienia tętniczego może pomóc uniknąć poważnych powikłań, tj. zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. Indapamid zawarty w leku Indix SR obniża ciśnienie, ponieważ zwiększa wydalanie moczu i rozszerza naczynia krwionośne.
Na co stosuje się Indix SR?
Lek Indix SR jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Jak działa Indix SR?
Indix SR zawiera indapamid – lek moczopędny z grupy diuretyków tiazydopodobnych. Hamuje wchłanianie zwrotne sodu w nerkach, co prowadzi do zwiększonego wydalania moczu, zmniejszenia objętości płynów w organizmie i obniżenia ciśnienia krwi. Poza działaniem diuretycznym, indapamid rozszerza również naczynia krwionośne, co dodatkowo przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Indix SR?
Lek Indix SR 1,5 mg jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Indix SR?
Tabletki Indix SR zawierają substancję czynną indapamid w ilości 1,5 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, kopowidon, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Lek zawiera laktozę.
Indix SR – zamienniki
Zamienniki leku Indix SR to np. Diuresin SR, Indapamide SR Genoptim, Indapen SR, Ipres Long 1,5, Opamid, Rawel SR, Symapamid SR, Tertensif SR.
Indix SR – dawkowanie
Zazwyczaj zalecana dawka leku Indix SR to jedna tabletka na dobę. Najlepiej jest stosować lek rano. Tabletkę należy połknąć w całości, bez łamania i żucia, popijając wodą.
Nie zaleca się stosowania Indix SR 1,5 mg u osób z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak stosować Indix SR, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Indix SR
Zaleca się przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej jako rekompensaty za pominiętą dawkę.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Indix SR, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić nudności, wymioty, niedociśnienie tętnicze, skurcze mięśni, zawroty głowy, senność, dezorientacja oraz zmiany ilości wytwarzanego moczu.
Przerwanie stosowania leku Indix SR
Przed odstawieniem leku Indix SR należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie nadciśnienia tętniczego zazwyczaj trwa całe życie.
Indix SR – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Indix SR – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Jeśli pacjenta dotyczy któryś z poniższych problemów, powinien omówić to z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia:
U osób stosujących Indix SR wyniki testów antydopingowych mogą być dodatnie.
Lekarz może zlecać badania pozwalające na ocenę poziomu potasu, sodu i wapnia we krwi.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Indix SR 1,5 mg z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Indix SR w ciąży i w okresie karmienia piersią
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią. Nie należy stosować Indix SR podczas ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Jeśli pacjentka podczas stosowania Indix SR zajdzie w ciążę lub planuje ciążę, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu modyfikacji leczenia.
Indix SR a prowadzenie pojazdów
W przypadku leku Indix SR, skutki uboczne mogą obejmować zawroty głowy i zmęczenie, zwłaszcza na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki. W takiej sytuacji należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Indix SR – skutki uboczne
Stosując lek Indix SR należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Następujące skutki uboczne Indix SR wymagają odstawienia leku i niezwłocznego kontaktu z lekarzem:
Indix SR 1,5 mg może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
Często (tj. u maksymalnie 1 na 10 osób) obserwuje się następujące działania niepożądane Indix SR:
Do niezbyt częstych (tj. występujących u nie więcej niż 1 na 100 osób) skutków ubocznych Indix SR należą:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Indix SR. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Indix SR?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Indix SR? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Indix SR znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie zostaną umieszczone na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma Indix SR 1,5 mg, cena może różnić się w zależności od apteki.
Indix SR to lek o działaniu moczopędnym, stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych. Zawiera indapamid, który zmniejsza wchłanianie zwrotne sodu i zwiększa wydalanie moczu. Zalecana dawka to jedna tabletka Indix SR dziennie. Ten lek nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Podczas telekonsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Indix SR.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Indix SR - na co to jest ten lek?

Indix SR to tabletki na nadciśnienie tętnicze. Zawierają indapamid, który wykazuje działanie moczopędne. Dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne, co również prowadzi do spadku ciśnienia. Lek jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych.
Jakie jest działanie leku Indix SR?

Lek Indix SR zawiera substancję czynną indapamid. Indapamid powoduje zwiększenie wydalania sodu z moczem, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. W dawce 1,5 mg ma niewielkie działanie moczopędne, ale skutecznie obniża ciśnienie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie oporu obwodowego.
Indix SR a alkohol - czy można łączyć lek na nadciśnienie Indix SR z alkoholem?

Osoby przyjmujące Indix SR powinny zachować ostrożność przy spożywaniu alkoholu. Alkohol, podobnie jak indapamid, może obniżać ciśnienie tętnicze i powodować odwodnienie. W efekcie mogą wystąpić zawroty głowy i omdlenia. Kwestię spożywania alkoholu podczas stosowania Indix SR warto omówić z lekarzem.
Czy można dostać Indix SR bez recepty?

Nie, lek Indix SR jest dostępny wyłącznie na receptę. Leki na nadciśnienie są wydawane z zalecenia lekarza, ponieważ wymagają indywidualnego dostosowania dawki, wykluczenia licznych przeciwwskazań i monitorowania skutków ubocznych. Na przykład Indix SR może powodować zmianę poziomu sodu, potasu i wapnia we krwi, dlatego lekarz może zlecać okresowe oznaczenia tych jonów. Leczenie nadciśnienia wymaga współpracy pacjenta z lekarzem i regularnych wizyt.
Jak uzyskać receptę na Indix SR?

Aby uzyskać receptę na Indix SR, należy umówić się na wizytę lekarską. Konsultacja może odbyć się stacjonarnie lub mieć postać telewizyty. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, aby uzyskać informacje o bieżących dolegliwościach, obciążeniach zdrowotnych czy stosowanych lekach. Po przeprowadzeniu badania podejmie decyzję, jakie postępowanie powinno być wdrożone u chorego. Jeśli uzna to za zasadne, wystawi receptę na Indix SR oraz poinstruuje pacjenta, w jaki sposób stosować lek.
Kiedy brać Indix SR?

Tabletki Indix SR najlepiej jest przyjmować rano.
Czy Indix SR jest lekiem moczopędnym?

Tak, Indix SR jest lekiem moczopędnym z grupy diuretyków tiazydopodobnych. Działa głównie na kanaliki dalsze w nerce i hamuje zwrotne wchłanianie sodu oraz zwiększa wydalanie moczu.