3065$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Nebilet

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Nebilet – informacje o leku

To lek nasercowy stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i innych zaburzeń układu sercowo-naczyniowego (przewlekłej niewydolności serca, choroby wieńcowej). Jest przeznaczony do stosowania wyłącznie przez dorosłe osoby, dostępny jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

 • dawki: Nebilet 5 mg
 • postać: tabletki
 • substancja czynna: nebiwolol (Nebivololum)
 • kategoria: Nadciśnienie
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Berlin-Chemie AG (Menarini Group), Glienicker Weg 125, 12489 Berlin, Niemcy

Nebilet – ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek Nebilet? Cena, refundacja

Tabletki Nebilet 5 mg są dostępne w opakowaniach po 28 sztuk. 

Nebilet 5 mg – cena za opakowanie wynosi około 14-18 zł. Koszt leku może nieznacznie różnić się w zależności od apteki. Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Obecnie lek Nebilet jest refundowany. Jest objęty częściową lub całkowitą refundacją (dla seniorów).

Nebilet – opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną leku jest nebiwolol, który jest lekiem zaliczanym do grupy wybiórczych beta-adrenolityków. Działanie Nebilet polega na zmniejszaniu częstości rytmu serca i siły jego skurczu. Prowadzi do obniżenia podwyższonego ciśnienia tętniczego, chroni serce przed efektami pobudzenia receptorów beta m.in. podczas stresu lub wysiłku. Dodatkowo nebiwolol dodatkowo działa poprzez rozszerzanie krwionośnych naczyń obwodowych. 

Nebilet – zamienniki

Inne leki na receptę zawierające tę samą substancję czynną to m.in.: Daneb, Ebivol, Nebicard, Nebinad, Nebispes, Nebivolek, Emzok, Nedal.

Nebilet – skład leku

Substancją czynną leku jest nebiwolol. Każda tabletka zawiera 5 mg nebiwololu (w postaci nebiwololu chlorowodorku): 2,5 mg d-nebiwololu i 2,5 mg l-nebiwololu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa (E468), hypromeloza (E464), polisorbat 80 (E433), celuloza mikrokrystaliczna (E460), krzemionka koloidalna uwodniona (E551), magnezu stearynian (E572), woda oczyszczona.

Inne leki na nadciśnienie tętnicze to m.in. BisocardPolpril.

tosowanie leku – na co i dla kogo

Nebilet to lek nasercowy, który należy do grupy selektywnych leków beta-adrenolitycznych, które wybiórczo wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Nebilet to lek na nadciśnienie tętnicze i na arytmię, zapobiega przyspieszeniu czynności serca i reguluje siłę skurczu. Dodatkowo działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego. 

Lek Nebilet jest stosowany w leczeniu:

 • podwyższonego ciśnienia tętniczego,
 • łagodnej i umiarkowanej, przewlekłej niewydolności serca,
 • objawowej, stabilnej choroby wieńcowej.

Ten lek nasercowy jest przeznaczony do stosowania u dorosłych pacjentów, nie zaleca się podawaniu leku dzieciom i młodzieży ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie wiekowej.

Nebilet – dawkowanie

W zależności od wskazania, wieku i nasilenia objawów, lekarz zaleca dawkowanie dopasowane do stanu konkretnego pacjenta. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek należy zmodyfikować dawki.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Zazwyczaj stosowana dawka leku to 1 tabletka na dobę, warto starać się przyjmować ją codziennie o tej samej porze. Efekty leczenia Nebilet powinny być widoczne po około 1-2 tygodniach stosowania leku.  

Leczenie przewlekłej niewydolności serca

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od 1/4 tabletki na dobę. Po 1-2 tygodniach lekarz może zlecić zwiększenie dawki do 1/2 tabletki na dobę, a następnie do 1 tabletki na dobę lub nawet w późniejszym czasie do 2 tabletek na dobę. Maksymalna zalecana dawka to 2 tabletki na dobę. Warto przyjmować lek codziennie o tej samej porze.

Leczenie objawowej stabilnej choroby wieńcowej

Nebilet – jak stosować lek w tym wskazaniu? Zazwyczaj rozpoczyna się leczenie od dawki 1,25 mg (1/4 tabletki) na dobę. Następnie lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki przez stosowanie 2,5 mg (1/2 tabletki) na dobę, następnie 1 tabletki na dobę, potem 2 tabletek na dobę aż do uzyskania dawki optymalnej dla konkretnego pacjenta. Maksymalna zalecana dawka to 10 mg (2 tabletki na dobę). 

Nebilet – przeciwwskazania, środki ostrożności

W następujących przypadkach nie należy stosować leku Nebilet 5 mg:

 • gdy pacjent ma uczulenie na nebiwolol lub inny składnik leku,
 • jeśli u pacjenta stwierdzono przynajmniej jedno z wymienionych zaburzeń: ciężkie zaburzenia krążenia w kończynach dolnych lub górnych, niskie ciśnienie tętnicze, bardzo wolna czynność serca, pewne inne ciężkie zaburzenia rytmu serca (np. zaburzenia przewodzenia w serce, blok przedsionkowo-komorowy drugiego i trzeciego stopnia), niewydolność serca, astma lub świszczący oddech, nieleczony guz chromochłonny, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia przemiany materii (kwasica metaboliczna, np. ta w przebiegu cukrzycy).

Ważne, aby poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje którykolwiek ze stanów:

 • ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa typu Prinzmetala),
 • zaburzona czynność serca (nieprawidłowa i zbyt wolna),
 • nieleczona przewlekła niewydolność serca,
 • blok serca I stopnia (nieprawidłowy rytm serca),
 • zaburzenia krążenia w rękach lub nogach, 
 • utrzymujące się trudności w oddychaniu,
 • cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • uczulenie,
 • łuszczyca,
 • planowany zabieg chirurgiczny.

Interakcja z innymi lekami

Szczególnie w przypadku leków regulujących czynność serca należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych innych lekach, bowiem ich składniki mogą wchodzić ze sobą w interakcje i wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. Pacjent powinien powiedzieć także o zażywanych preparatach bez recepty oraz o tych lekach, które planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych lekach, a w szczególności tych należących do następujących grup:

 • leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub chorób serca,
 • leki uspokajające oraz przeciwpsychotyczne,
 • leki przeciwdepresyjne,
 • leki stosowane do znieczulenia w trakcie operacji,
 • leki stosowane w przypadku astmy, niedrożnego nosa lub niektórych chorób oczu, takich jak jaskra lub w celu rozszerzenia źrenicy,
 • baklofen (lek zmniejszający napięcie mięśni), 
 • amifostyna (lek o działaniu ochronnym, stosowany podczas leczenia nowotworów),
 • leki stosowane w nadkwaśności lub chorobie wrzodowej żołądka (leki zmniejszające wydzielanie kwasu w żołądku).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować leku Nebilet w ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Także kobiety, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub w najbliższym czasie planują mieć dziecko, powinny poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem leczenia.

Nebilet – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może wywoływać działania niepożądane. Ważne jednak, że nie u każdego pacjenta one pojawią się.

Podczas leczenia podwyższonego ciśnienia tętniczego odnotowano następujące działania niepożądane Nebilet 5 mg:

 • występujące często (mogą dotyczyć do 1 na 10 pacjentów stosujących lek): bóle i zawroty głowy, zmęczenie, biegunka, zaparcie, nudności, nietypowe uczucie swędzenia lub mrowienia, duszność, obrzęk rąk lub stóp;
 • występujące niezbyt często (mogą pojawić się do 1 na 100 pacjentów): wolna czynność serca lub inne zaburzenia serca, niskie ciśnienie tętnicze, kurczowe bóle nóg podczas chodzenia, zaburzenia widzenia, impotencja, nastrój depresyjny, zaburzenia trawienia (niestrawność), wzdęcie, wymioty, wysypka skórna, swędzenie, duszność podobna do występującej w astmie oskrzelowej, spowodowana nagłym skurczem mięśni dróg oddechowych (skurcz oskrzeli), koszmary nocne;
 • pojawiające się bardzo rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 pacjentów): omdlenie, nasilenie łuszczycy.

Podczas leczenia przewlekłej niewydolności serca zaobserwowano następujące działania niepożądane leku Nebilet 5 mg:

 • pojawiające się bardzo często: zawroty głowy, spowolnienie czynności serca;
 • pojawiające się często: zaostrzenie niewydolności serca, niskie ciśnienie tętnicze, łagodne zaburzenie przewodzenia w sercu (blok przedsionkowo- komorowy pierwszego stopnia), obrzęk kończyn dolnych (np. obrzęk okolicy kostek).

Przechowywanie leku

Producent nie podaje specjalnych wymagań co do przechowywania leku Nebilet. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na nadciśnienie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Nebilet (5)

Lekarz dostosowuje schemat i długość leczenia indywidualnie do każdego pacjenta. Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania. Specjalista sprawdza, jak pacjent reaguje na lek i na tej podstawie decyduje o przedłużeniu lub zakończeniu leczenia.

Pora dnia nie ma znaczenia, lek zazwyczaj przyjmuje się raz na dobę. Ważne jednak, aby zażywać lek codziennie o tej samej, stałej porze.

Choć producent nie podaje szczegółowej informacji na temat interakcji alkoholu z tym lekiem, to ogólne zalecenie wyklucza picie alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas stosowania leków nasercowych.

W przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego pierwsze efekty stosowania leku są widoczne po około 1-2 tygodniach zażywania tabletek Nebilet. Rzadko optymalne efekty leczenia są zauważalne dopiero po 4 tygodniach.

Niezbyt często występujących objawem niepożądanym leku Nebilet 5 mg jest impotencja. Jednak nie u każdego mężczyzny stosującego ten lek wystąpi ten skutek uboczny.

e-Konsultacja z Receptą Online
Nebilet

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.