Captopril Jelfa
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Captopril Jelfa to lek stosowany w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca.
- Captopril Jelfa tabletki zawierają substancję czynną — kaptopryl.
- Tabletki Captopril Jelfa przeznaczone są do stosowania dla osób dorosłych.
- Ten lek na ciśnienie jest dostępny wyłącznie na receptę. Obecnie nie jest refundowany.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, nefropatia cukrzycowa |
postać | tabletki |
dawka | 12,5 mg, 25 mg, 50 mg |
substancja czynna | kaptopryl (captoprilum) |
podmiot odpowiedzialny | Bausch Health Ireland |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Captopril Jelfa? Cena, refundacja
Tabletki Captopril Jelfa obecnie nie są refundowane — ich cena 100% zależy od stężenia substancji czynnej i wynosi od ok. 5,70 zł do ok. 10 zł. Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Captopril Jelfa — jak działa, na co i dla kogo?
Kaptopryl, będący substancją czynną w leku Captopril Jelfa, jest inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE). Jego działanie polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie angiotensyny I w angiotensynę II, co skutkuje zmniejszeniem skurczu naczyń krwionośnych.
Lek ten znajduje zastosowanie w terapii nadciśnienia tętniczego, gdzie jego głównym celem jest obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi. Ponadto jest on wykorzystywany w leczeniu przewlekłej niewydolności serca, gdzie wspomaga funkcję skurczową komór serca, często w połączeniu z innymi lekami, takimi jak diuretyki, glikozydy naparstnicy oraz leki beta-adrenolityczne.
W przypadku zawału mięśnia sercowego Captopril Jelfa lek jest rekomendowany do stosowania w krótkotrwałym leczeniu (do 4 tygodni) u pacjentów w stabilnym stanie klinicznym, począwszy od pierwszych 24 godzin po zdarzeniu. Dla długotrwałej profilaktyki niewydolności serca, lek jest wskazany dla osób z bezobjawowym zaburzeniem funkcji lewej komory serca (frakcja wyrzutowa ≤ 40%).
Dodatkowo Captopril Jelfa jest stosowany w terapii nefropatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycą typu I, gdzie leczenie ma na celu zwalczanie białkomoczu, będącego jednym z objawów tej choroby nerek.
Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarskimi, biorąc pod uwagę specyfikę schorzenia oraz stan kliniczny pacjenta.
Captopril Jelfa — skład leku
Captopril Jelfa w formie tabletek zawiera substancję czynną kaptopryl. W zależności od dawki każda tabletka może zawierać 12,5 mg, 25 mg lub 50 mg tej substancji.
Składniki pomocnicze obejmują celulozę mikrokrystaliczną, która pełni funkcję wypełniacza, krzemionkę koloidalną bezwodną działającą jako środek przeciwzbrylający, laktozę jednowodną służącą jako substancja słodząca i nośnik, kwas stearynowy wykorzystywany jako emulgator oraz kroskarmelozę sodową.
Captopril Jelfa — dawkowanie
Dawkowanie leku Captopril Jelfa jest ustalane indywidualnie przez lekarza, który bierze pod uwagę diagnozę oraz odpowiedź pacjenta na terapię. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 150 mg.
W przypadku nadciśnienia tętniczego zalecana dawka początkowa mieści się w przedziale 25 mg do 50 mg dziennie, podzielona na dwie dawki. W zależności od reakcji na leczenie, dawka może być stopniowo zwiększana, z zachowaniem co najmniej dwu tygodniowych odstępów, do 100 mg – 150 mg na dobę. Captopril Jelfa może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, w tym z tiazydowymi lekami moczopędnymi. W terapii skojarzonej możliwe jest podawanie leku raz na dobę.
Dla pacjentów z intensywną aktywnością układu renina-angiotensyna-aldosteron dawka początkowa może wynosić 6,25 mg lub 12,5 mg, z późniejszym zwiększeniem do 50 mg na dobę, a w razie potrzeby do 100 mg na dobę, podzielone na jedną lub dwie dawki.
W leczeniu niewydolności serca, dawka początkowa wynosi od 6,25 mg do 12,5 mg, podawana dwa lub trzy razy dziennie. Dawka może być zwiększana do 75 mg – 150 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta i tolerancji leku. Leczenie wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego.
W przypadku zawału mięśnia sercowego dawka próbna to 6,25 mg, następnie 12,5 mg po 2 godzinach i 25 mg po 12 godzinach. W dalszym leczeniu stosuje się 100 mg dziennie przez 4 tygodnie. W leczeniu długotrwałym, po stabilizacji hemodynamicznej, dawka może wynosić 75 mg do 150 mg na dobę.
W terapii nefropatii cukrzycowej typu I zalecana dawka dobowa to 75 mg do 100 mg, podzielona na kilka dawek. Możliwe jest połączenie z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.
U pacjentów z niewydolnością nerek, dawki są dostosowywane do stopnia zaburzeń czynności nerek. W ciężkich przypadkach, zamiast tiazydów, mogą być stosowane diuretyki pętlowe.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz u dzieci i młodzieży, dawki są dostosowywane indywidualnie, z uwzględnieniem masy ciała i stanu czynności nerek.
W przypadku przedawkowania konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie się do szpitala. Objawy mogą obejmować ciężkie niedociśnienie, wstrząs, bradykardię, zaburzenia elektrolitowe i niewydolność nerek. Kaptopryl może być usunięty z organizmu przez hemodializę.
Pominięcie dawki nie powinno skutkować podwojeniem następnej dawki.
Captopril Jelfa — przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Captopril Jelfa:
- nadwrażliwość na kaptopryl lub inne składniki leku,
- poprzednie epizody obrzęku naczynioruchowego po inhibitorach ACE,
- dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy,
- ciąża po trzecim miesiącu (unikać we wczesnym okresie ciąży),
- cukrzyca lub zaburzenia czynności nerek przy leczeniu aliskirenem,
- stosowanie leku zawierającego sakubitryl i walsartan.
Środki ostrożności przy stosowaniu leku Captopril Jelfa:
Pacjenci z czynnikami ryzyka niedociśnienia tętniczego, takimi jak zaburzenia wodno-elektrolitowe, ciężkie nadciśnienie renino-zależne lub niewydolność serca, powinni zachować szczególną ostrożność. Osoby z zaburzeniami czynności nerek, zwężeniem tętnic nerkowych lub poddawane dializoterapii również wymagają ostrożności. W przypadku leczenia odczulającego, aferezy lipoprotein, zwężenia zastawek serca, kardiomiopatii przerostowej, zaburzeń czynności wątroby, kolagenozy naczyń, leczenia immunosupresyjnego, dny moczanowej, zaburzeń rytmu serca, planowanego zabiegu chirurgicznego lub znieczulenia, należy skonsultować się z lekarzem. Pacjenci z cukrzycą oraz kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny poinformować o tym lekarza. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków na wysokie ciśnienie krwi, takich jak AIIRA czy aliskiren, oraz leków zwiększających ryzyko obrzęku naczynioruchowego, w tym racekadotrylu, leków immunosupresyjnych i wildagliptyny.
Interakcja z innymi lekami
Interakcje leku Captopril Jelfa z innymi substancjami mogą wymagać dostosowania dawki lub wprowadzenia dodatkowych środków ostrożności. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub planowanych lekach. Istotne interakcje obejmują:
- antagonistów receptora angiotensyny II (AIIRA) lub aliskiren,
- inhibitory mTOR (np. syrolimus, ewerolimus) – zwiększone ryzyko działań niepożądanych,
- suplementy potasu, leki moczopędne oszczędzające potas, leki zwiększające stężenie potasu (np. trimetoprim, kotrimoksazol, cyklosporyna, heparyna) – ryzyko hiperkaliemii,
- lit – możliwe nasilenie toksyczności litu,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – mogą osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe captoprilu,
- leki przeciwnadciśnieniowe, leki rozszerzające naczynia (np. azotany) – ryzyko nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi,
- leki przeciwcukrzycowe – możliwość zmiany kontroli glikemii,
- leki trombolityczne – zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji nadciśnieniowej,
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne – możliwe nasilenie działania hipotensyjnego,
- sympatykomimetyki (np. adrenalina) – zmniejszenie efektu hipotensyjnego,
- allopurynol, prokainamid, cytostatyki, leki immunosupresyjne – zwiększone ryzyko leukopenii/neutropenii.
Captopril może również wpływać na wyniki testów laboratoryjnych, powodując fałszywie dodatni wynik testu na obecność acetonu w moczu.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie leku Captopril Jelfa w ciąży:
Informacja o ciąży lub jej planowaniu jest niezbędna dla lekarza prowadzącego. Zaleca się zaprzestanie przyjmowania Captopril Jelfa w przypadku planowania ciąży lub jej potwierdzenia, a także zastąpienie go innym lekiem. Stosowanie tego leku we wczesnej fazie ciąży jest niewskazane, a po ukończeniu pierwszego trymestru jest przeciwwskazane ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu.
Stosowanie leku Captopril Jelfa podczas karmienia piersią:
Konsultacja z lekarzem jest wymagana przed rozpoczęciem karmienia piersią podczas terapii Captopril Jelfa. Nie zaleca się karmienia piersią, szczególnie w przypadku noworodków i wcześniaków, podczas stosowania tego leku. W przypadku starszych niemowląt lekarz oceni stosunek korzyści do ryzyka kontynuacji leczenia w kontekście karmienia piersią.
Captopril Jelfa — skutki uboczne
Możliwe działania niepożądane leku Captopril Jelfa:
- zaburzenia snu,
- zmiany w odczuwaniu smaku,
- zawroty głowy,
- suchy kaszel i duszności,
- nudności i wymioty,
- podrażnienie żołądka,
- bóle brzucha, biegunka, zaparcia,
- suchość jamy ustnej,
- świąd z wysypką lub bez,
- wysypka, łysienie.
Mniej częste działania niepożądane (występujące u co najmniej 1 pacjenta na 1000, ale mniej niż 1 na 100):
- tachykardia lub tachyarytmia,
- dławica piersiowa,
- kołatanie serca,
- niedociśnienie tętnicze,
- zespół Raynauda,
- nagłe zaczerwienienie skóry,
- bladość, obrzęk naczynioruchowy,
- zmęczenie, złe samopoczucie.
Rzadkie działania niepożądane (występujące u co najmniej 1 pacjenta na 10000, ale mniej niż 1 na 1000):
- anoreksja,
- senność,
- bóle głowy, parestezje,
- zapalenie jamy ustnej,
- zaburzenia czynności nerek.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (występujące u mniej niż 1 pacjenta na 10000):
- neutropenia/agranulocytoza,
- pancytopenia,
- niedokrwistość,
- małopłytkowość,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- eozynofilia,
- zaburzenia autoimmunologiczne,
- hiperkaliemia,
- hipoglikemia,
- splątanie, depresja,
- incydenty naczyniowo-mózgowe,
- zatrzymanie czynności serca,
- wstrząs kardiogenny,
- skurcz oskrzeli,
- zapalenie języka, wrzód trawienny,
- zapalenie trzustki,
- zaburzenia czynności wątroby,
- pokrzywka, rumień wielopostaciowy,
- nadwrażliwość na światło,
- erytrodermia,
- bóle mięśni, stawów,
- zespół nerczycowy,
- impotencja,
- ginekomastia,
- gorączka,
- zmiany w wynikach badań laboratoryjnych.
Przechowywanie leku Captopril Jelfa
Przechowywanie leku powinno odbywać się w sposób zapewniający jego ochronę przed dostępem osób nieupoważnionych, zwłaszcza dzieci, dlatego miejsce to musi być dla nich niewidoczne i niedostępne. Aby zapewnić optymalne warunki, tabletki Captopril Jelfa należy utrzymywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Ważne jest, aby lek był przechowywany w oryginalnym opakowaniu.
Inne leki na nadciśnienie:
Podczas stosowania leku Captopril Jelfa nie powinno się spożywać alkoholu.
Nie, lek na ciśnienie Captopril Jelfa 12,5 mg oraz Captopril Jelfa 25 mg dostępny jest wyłącznie na receptę.
Wśród leków, które zawierają taką samą substancję czynną jak Captopril Jelfa wymienić można m.in. Captopril Polfarmex.
Captopril Jelfa tabletki stosowane są przy nadciśnieniu.
Tabletki Captopril Jelfa najlepiej połykać w całości jednak przy częstych skokach ciśnienia dopuszcza się ich stosowanie pod język.
Zarówno Nitrendypina, jak i Captopril Jelfa to leki na nadciśnienie, jednak zawierają różne substancje czynne. Nitrendypina zawiera nitrendypinę, natomiast Captopril Jelfa zawiera kaptopryl.
Zarówno lek Iporel, jak i Captopril Jelfa stosuje się w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Leki różnią się substancją czynną — Iporel zawiera kloidynę, a Captopril Jelfa zawiera kaptopryl.
Działanie leku Captopril Jelfa zauważalne jest już po 15 minutach od połknięcia tabletki, natomiast to optymalne następuje w czasie 60-90 minut po jej przyjęciu.
Maksymalna dawka dobowa leku, to 150 mg. Nie ma danych mówiących o dawce śmiertelnej, natomiast przedawkowanie tabletek Captopril Jelfa może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.