e-Konsultacja po Receptę Online

Candezek Combi

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Candezek Combi to lek przeznaczony dla dorosłych z nadciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu czy uszkodzenie nerek. Lek Candezek Combi zawiera dwie substancje czynne, które działając synergistycznie przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi. Lek jest przeznaczony dla pacjentów, u których ciśnienie krwi jest już kontrolowane przy pomocy powyższych substancji stosowanych oddzielnie. Połączenie amlodypiny i kandesartanu w jednej tabletce zwiększa wygodę pacjenta.

Candezek Combi – co to za lek?

Candezek Combi to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, łączący dwie substancje czynne: kandesartan i amlodypinę. Pomaga on pacjentom ustabilizować ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawały i udary. Nadciśnienie to powszechny problem, dotykający co trzeciego Polaka, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy z choroby, co zwiększa ryzyko powikłań. Candezek Combi w połączeniu ze zdrowym stylem życia jest skutecznym sposobem na kontrolowanie nadciśnienia i poprawę jakości życia pacjentów.

Na co stosuje się Candezek Combi?

Wskazaniami do stosowania leku Candezek Combi jest nadciśnienie tętnicze u dorosłych.

Jak działa Candezek Combi?

Candezek Combi obniża ciśnienie krwi dzięki działaniu dwóch substancji: amlodypiny, która jako antagonista kanału wapniowego blokuje napływ wapnia do komórek naczyń krwionośnych, zapobiegając ich skurczowi, oraz kandesartanu, który jako antagonista receptora angiotensyny II blokuje jej wpływ na naczynia, zapobiegając ich zwężeniu. 

Działając wspólnie, obie substancje powodują rozluźnienie naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie krwi i ułatwia przepływ krwi.

Dla kogo jest przeznaczony lek Candezek Combi?

Lek znajduje zastosowanie u dorosłych, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze

Nie należy podawać go dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie ma odpowiedniego wskazania do jego stosowania w tej grupie wiekowej.

Co wchodzi w skład leku Candezek Combi?

Preparat zawiera jako substancję czynną kandesartan cyleksetylu i amlodypinę. Ilość obu substancji czynnych zależna jest od opakowania leku:

  • Candezek Combi 8 + 5: zawiera 8 mg kandesartanu cyleksetylu i 5 mg amlodypiny,
  • Candezek Combi 8 + 10: zawiera 8 mg kandesartanu cyleksetylu i 10 mg amlodypiny,
  • Candezek Combi 16 + 5: zawiera 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 5 mg amlodypiny
  • Candezek Combi 16 + 10: zawiera 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 10 mg amlodypiny

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • zawarte w kapsułce: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, karmeloza wapniowa, makrogol 8000, hydroksypropyloceluloza/typ EXF (250-800 cP (dla roztworu 10%)), hydroksypropyloceluloza/typ LF (65 175 cP (dla roztworu 5%)), magnezu stearynian. Otoczka kapsułki Tusz (8 mg + 10 mg, 16 mg + 5 mg): szelak (E904), żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, potasu wodorotlenek.
  • zawarte w otoczce kapsułki: 
  • 8 mg + 5 mg, 8 mg + 10 mg: żółcień chinolinowa (E104), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna,
  • 16 mg + 5 mg: żółcień chinolinowa (E104), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna,
  • 16 mg + 10 mg: tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.
  • zawarte w tuszu:
    • 8 mg + 10 mg, 16 mg + 5 mg: szelak (E904), żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, potasu wodorotlenek.

Candezek Combi – zamienniki

Zamiennikiem leku Candezek Combi jest Amlopres. Jako zamiennik mogą być traktowane również Camlocor i Caramlo występujące w tabletkach. 

Candezek Combi – dawkowanie

Zalecana dawka leku Candezek Combi to zazwyczaj jedna kapsułka dziennie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Candezek Combi należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Candezek Combi

W przypadku pominięcia dawki, pacjent powinien ją opuścić i przyjąć kolejną dawkę o planowanej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki, aby nadrobić pominiętą. 

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Candezek Combi, przedawkowanie

Zażycie dawki wyższej niż zalecana może prowadzić do znacznego obniżenia ciśnienia krwi, co może być niebezpieczne dla pacjenta. Mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie zamroczenia, osłabienia, a nawet omdlenia. Przy silnym spadku ciśnienia może wystąpić wstrząs, objawiający się chłodną, wilgotną skórą i utratą przytomności. Nawet po 24-48 godzinach od przyjęcia leku może pojawić się duszność wynikająca z nagromadzenia płynu w płucach (obrzęk płuc). W razie przedawkowania konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Przerwanie stosowania leku Candezek Combi

W przypadku gdy pacjent zapomni przyjąć kapsułkę, należy całkowicie pominąć tę dawkę i przyjąć następną o ustalonej porze. Nie należy zażywać podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

Candezek Combi – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Candezek Combi – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na amlodypinę lub na jakiekolwiek inne leki z grupy antagonistów kanału wapniowego, na kandesartan cyleksetylu lub którykolwiek z pozostałych składników leku, bardzo niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie), 
  • zwężenie zastawki aorty w sercu (stenoza aortalna) lub wstrząs kardiogenny (stan w którym serce pacjenta nie jest w stanie dostarczać odpowiedniej ilości krwi do organizmu),
  • niewydolność serca po przebytym zawale,
  • ciąża od 3 miesiąca,
  • ciężka choroba wątroby lub niedrożność dróg żółciowych (problemy z odpływem żółci z pęcherzyka żółciowego),
  • przyjmowanie jednocześnie środków zawierających aliskiren jest przeciwwskazane u osób z cukrzycą lub z zaburzeniami czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2).

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Candezek Combi konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:

  • niedawno przebytego zawału serca,
  • niewydolności serca, 
  • odnotowania silnego wzrostu ciśnienia tętniczego (przełom nadciśnieniowy),
  • niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienie),
  • podeszłego wieku w sytuacji konieczności zwiększenia dawki, 
  • problemów z wątrobą lub nerkami, 
  • dializoterapii,
  • niedawnego przeszczepu nerki,
  • aktualnych wymiotów, niedawnych silnych wymiotów lub biegunki
  • choroby nadnerczy, zwaną zespołem Conna (zwaną również pierwotnym hiperaldosteronizmem),
  • udaru mózgu w przeszłości,
  • zażywanie kiedykolwiek poniższych leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi:i
    • inhibitor ACE (na przykład enalapryl, lizynopryl, ramipryl), zwłaszcza jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek związane z cukrzycą,
    • aliskiren.

W przypadku występowania jakichkolwiek wymienionych stanów, lekarz może zlecić pacjentowi częstsze wizyty w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.

Lekarz może zalecić regularne badania funkcji nerek, ciśnienia tętniczego oraz poziomu elektrolitów (np. potasu) we krwi. 

Jeśli pacjent ma być operowany, powinien poinformować lekarza lub stomatologa o przyjmowaniu leku Candezek Combi, ponieważ może on w połączeniu z niektórymi środkami znieczulającymi powodować znaczny spadek ciśnienia tętniczego. 

Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ją lub planuje powinna o tym poinformować lekarza, ponieważ stosowanie leku Candezek Combi we wczesnym etapie ciąży nie jest zalecane, a po trzecim miesiącu jest całkowicie przeciwwskazane, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku.

Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży (poniżej 18. roku życia), gdyż brak jest doświadczenia w stosowaniu leku Candezek Combi w tej grupie wiekowej.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Candezek Combi z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Candezek Combi w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem. W takiej sytuacji lekarz prawdopodobnie zaleci zaprzestanie przyjmowania leku Candezek Combi przed planowanym zajściem w ciążę lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży, sugerując alternatywne leczenie.

Stosowanie leku Candezek Combi jest niewskazane we wczesnym etapie ciąży, a po trzecim miesiącu jego przyjmowanie jest zabronione, ponieważ może to poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Lek nie jest zalecany dla kobiet karmiących, gdyż niewielkie ilości amlodypiny przenikają do mleka. Lekarz może zasugerować inne opcje leczenia, szczególnie w przypadku karmienia noworodków lub wcześniaków.

Candezek Combi a prowadzenie pojazdów

Lek Candezek Combi może w umiarkowanym stopniu wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jeśli przyjmowanie kapsułek powoduje nudności, zawroty głowy, zmęczenie lub bóle głowy, należy unikać wykonywania powyższych czynności oraz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Candezek Combi – skutki uboczne 

Stosując Candezek Combi, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Candezek Combi może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów niepożądanych, należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku Candezek Combi i natychmiast skontaktować się z lekarzem:

  • nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności w oddychaniu,
  • obrzęk powiek, twarzy lub warg,
  • obrzęk języka i gardła, który powoduje poważne trudności w oddychaniu,
  • ciężkie reakcje skórne, w tym nasilona wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, intensywny świąd, pęcherze, łuszczenie się skóry, obrzęk oraz zapalenie błon śluzowych (zespół Stevensa-Johnsona) lub inne reakcje alergiczne,
  • atak serca, zaburzenia rytmu serca,
  • zapalenie trzustki, które może powodować silny ból brzucha i pleców, a także ogólne złe samopoczucie.

Kandesartan może prowadzić do zmniejszenia liczby białych krwinek, co może osłabić odporność pacjenta na infekcje oraz powodować uczucie zmęczenia, wystąpienie zakażeń lub gorączki. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zlecić regularne badania krwi, aby ocenić, czy lek Candezek Combi wpływa na skład krwi (agranulocytoza).

Działania niepożądane związane z amlodypiną

Możliwe bardzo częste działania niepożądane Candezek Combi (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • obrzęk kostek.

Możliwe częste działania niepożądane Candezek Combi (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • ból głowy, 
  • zawroty głowy
  • senność (zwłaszcza na początku leczenia),
  • kołatanie serca (świadomość bicia serca), 
  • zaczerwienienie twarzy,
  • ból brzucha, 
  • nudności,
  • zmiana rytmu wypróżnień, 
  • biegunka, 
  • zaparcia, 
  • niestrawność,
  • zmęczenie, 
  • osłabienie,
  • zaburzenia widzenia, 
  • podwójne widzenie,
  • skurcze mięśni.

Działania niepożądane związane z kandesertanem

Możliwe częste działania niepożądane Candezek Combi (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • zawroty głowy (uczucie wirowania), 
  • ból głowy,
  • zakażenie dróg oddechowych,
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi – może to powodować uczucie omdlewania lub zawroty głowy,
  • zmiany w wynikach badań laboratoryjnych krwi, takie jak zwiększenie stężenia potasu we krwi, zwłaszcza, gdy u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub niewydolność serca. Przy znacznym wzroście stężenia, pacjent może odczuwać zmęczenie, osłabienie, nieregularne bicie serca lub mrowienie,
  • pływ na czynność nerek, szczególnie w przypadku pacjentów z istniejącymi już zaburzeniami nerek lub niewydolnością serca. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić niewydolność nerek.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Candezek Combi?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Candezek Combi? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Candezek Combi znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Candezek Combi nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Candezek Combi to lek stosowany u dorosłych z nadciśnieniem tętniczym. Lek ten obniża ciśnienie krwi rozluźniając naczynia krwionośne. Lek Candezek Combi dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia. Ważne, aby nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli objawy ustąpiły i pacjent czuje się lepiej.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na nadciśnienie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Candezek Combi (3)

Nie, lek na nadciśnienie tętnicze Candezek Combi jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.

Lek należy stosować jeden raz dziennie o tej samej porze. Należy ustalić z lekarzem jaka godzina będzie najkorzystniejsza.

e-Konsultacja po Receptę Online
Candezek Combi

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem