Actelsar
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Actelsar – lek na nadciśnienie tętnicze
- Lek Actelsar jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych. Ponadto jest wskazany w profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób z grup ryzyka.
- Substancją czynną leku jest telmisartan – antagonista receptora angiotensyny II, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadciśnienie tętnicze, profilaktyka zdarzeń sercowo-naczyniowych |
postać | tabletki |
dawka | 40 mg, 80 mg |
substancja czynna | Telmisartan (telmisartanum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Actelsar to lek przeznaczony dla osób z samoistnym nadciśnieniem tętniczym oraz znajdujących się w grupie ryzyka udaru mózgu lub zawału serca. Do czynników ryzyka takich zdarzeń należą: zmniejszony dopływ krwi do serca lub kończyn dolnych, przebyty udar mózgu lub cukrzyca. Działanie leku Actelsar jest oparte na telmisartanie, który należy do antagonistów receptora angiotensyny II. Lek jest wydawany na podstawie recepty lekarskiej.
Actelsar – co to za lek?
Actelsar to preparat stosowany w dwóch wskazaniach. Pierwszym z nich jest nadciśnienie tętnicze. Jest to choroba występująca u około 10 milionów dorosłych Polaków, obarczona znacznym ryzykiem powikłań, do których należą m.in. zawał serca, udar mózgu, miażdżyca, niewydolność nerek i utrata wzroku. Drugim zastosowaniem leku Actelsar jest zapobieganie zawałowi serca i udarowi mózgu u osób obarczonych określonymi czynnikami ryzyka. Lek zawiera telmisartan, który blokuje receptory dla angiotensyny II i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Actelsar może być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe, po wykluczeniu przeciwwskazań przez lekarza.
Na co stosuje się Actelsar?
Actelsar jest stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego samoistnego (tj. nadciśnienia niewywoływanego przez inną chorobę) oraz profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych (tj. zawału serca i udaru mózgu) u osób z obniżonym dopływem krwi do serca lub nóg, przebytym udarem mózgu lub cukrzycą.
Jak działa Actelsar?
Actelsar zawiera telmisartan, który jest jest lekiem zaliczanym do antagonistów receptora angiotensyny II. Angiotensyna II to substancja produkowana w organizmie, odpowiedzialna za zwężenie naczyń krwionośnych, co skutkuje podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi. Telmisartan hamuje działanie angiotensyny II, w rezultacie czego dochodzi do obniżenia ciśnienia.
Dla kogo jest przeznaczony lek Actelsar?
Lek Actelsar jest zalecany dla osób dorosłych, u których występuje nadciśnienie tętnicze lub których lekarz zakwalifikował do grupy ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Co wchodzi w skład leku Actelsar?
Preparat zawiera substancję czynną telmisartan. W każdej tabletce Actelsar 40 mg i Actelsar 80 mg znajduje się odpowiednio 40 mg lub 80 mg telmisartanu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, mannitol (E 421), powidon (K-29/32), potasu wodorotlenek.
Lek Actelsar zawiera sód.
Actelsar – zamienniki
W przypadku leku Actelsar 40 i Actelsar 80, zamienniki to m.in. Micardis, Polsart, Pritor, Telmabax, Telmisartan Egis, Telmix, Telmizek, Tezeo, Tolura, Toptelmi, Zanacodar.
Actelsar – dawkowanie
Lek na nadciśnienie Actelsar można zażywać niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody lub innego płynu, który nie zawiera alkoholu. Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki Actelsar raz na dobę, najlepiej o stałej porze.
W przypadku pacjentów leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego, standardowa dawka to 40 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji na leczenie, dawka może zostać dostosowana przez lekarza do 20 mg lub 80 mg raz na dobę. Actelsar może być również stosowany wspólnie z diuretykiem, np. hydrochlorotiazydem, co potęguje efekt obniżający ciśnienie krwi.
U osób przyjmujących lek w celu zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, zalecana dawka wynosi 80 mg raz na dobę. Zaleca się regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego, szczególnie na początku terapii.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby powinni stosować dawkę nieprzekraczającą 40 mg raz na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Actelsar, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Actelsar
W przypadku pominięcia dawki Actelsar, nie należy stosować dawki podwójnej. Należy zażyć lek jak najszybciej, chyba że minął już cały dzień. W takiej sytuacji zaleca się kontynuować leczenie zgodnie z normalnym harmonogramem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Actelsar, przedawkowanie
W sytuacji przyjęcia większej ilości tabletek Actelsar niż zalecono, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym oddziałem ratunkowym. Przedawkowanie wymaga szybkiej interwencji medycznej.
Actelsar – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Actelsar – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na telmisartan lub inne składniki preparatu,
- ciąża po 3. miesiącu,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby (np. zastój żółci, zwężenie dróg żółciowych),
- cukrzyca lub niewydolność nerek, jeśli jednocześnie jest stosowany lek zawierający aliskiren.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Actelsar, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana w następujących przypadkach:
- choroba nerek lub stan po przeszczepie nerki,
- zwężenie tętnicy nerkowej,
- choroba wątroby,
- zaburzenie pracy serca,
- podwyższony poziom aldosteronu,
- obniżone ciśnienie tętnicze, szczególnie przy odwodnieniu lub niedoborze soli,
- podwyższony poziom potasu,
- cukrzyca,
- przyjmowanie digoksyny, inhibitora ACE (w szczególności przy towarzyszącej cukrzycy) lub aliskirenu.
Lekarz może zalecić regularne kontrole czynności nerek, ciśnienia krwi oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Actelsar (lek na nadciśnienie) może mieć niższą skuteczność u osób rasy czarnej.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Actelsar z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Actelsar w ciąży i w okresie karmienia piersią
Należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią. Stosowanie Actelsar po 3. miesiącu ciąży jest przeciwwskazane. Leku nie powinno się przyjmować również we wcześniejszym okresie ciąży. W okresie karmienia piersią nie należy stosować Actelsar.
Actelsar a prowadzenie pojazdów
Przyjmowanie Actelsar może u niektórych pacjentów prowadzić do wystąpienia objawów takich jak zawroty głowy lub zmęczenie. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem w celu omówienia bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Actelsar – skutki uboczne
Stosując lek Actelsar należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Ciężkie działania niepożądane Actelsar występują rzadko (tj. u mniej niż 1 na 1000 osób). Wymagają przerwania stosowania leku i natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować zgonem. Do takich skutków ubocznych należą:
- posocznica,
- obrzęk naczynioruchowy (nagły obrzęk skóry i śluzówek).
Częste skutki uboczne Actelsar występują rzadziej niż u 1 na 10 osób i obejmują:
- niskie ciśnienie tętnicze (dotyczy osób leczonych w ramach profilaktyki zdarzeń sercowo-naczyniowych).
Działania niepożądane Actelsar występujące niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:
- infekcje układu moczowego,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- niedokrwistość,
- podwyższone stężenie potasu we krwi,
- trudności z zasypianiem,
- obniżenie nastroju,
- omdlenia, zawroty głowy,
- wolna czynność serca,
- niedociśnienie tętnicze i/lub ortostatyczne,
- duszność, kaszel,
- bóle brzucha, biegunka, dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, wymioty,
- nadmierne pocenie się,
- wysypka polekowa,
- bóle pleców,
- skurcze lub bóle mięśniowe,
- zaburzenia czynności nerek (w tym ostra niewydolność nerek),
- bóle w klatce piersiowej,
- osłabienie,
- podwyższony poziom kreatyniny we krwi
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Actelsar. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Actelsar?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Actelsar? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Actelsar znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Actelsar nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Actelsar to lek zawierający telmisartan (antagonistę receptora angiotensyny II). Jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów z nadciśnieniem lub zwiększonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. po udarze, z cukrzycą). Przyjmuje się go raz dziennie o stałej porze, w dawce określonej przez lekarza. Nie może być stosowany przez kobiety po 3. miesiącu ciąży oraz karmiące piersią.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na nadciśnienie:
Nie, lek Actelsar jest dostępny wyłącznie na receptę.
Alkohol, podobnie jak telmisartan, może obniżać ciśnienie tętnicze. Z tego powodu zazwyczaj nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania tych substancji. W razie wątpliwości należy omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Actelsar to preparat przeznaczony dla dwóch grup pacjentów: osób z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym oraz osób ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu lub zawału serca. Czynnikami podwyższającymi ryzyko wystąpienia tych zdarzeń są: przebyty udar mózgu, cukrzyca oraz zmniejszony dopływ krwi do serca lub kończyn dolnych. Działanie preparatu wynika ze zdolności telmisartanu do rozszerzania naczyń krwionośnych.
W przypadku preparatów Actelsar 40 i Actelsar 80, skutki uboczne występujące często lub niezbyt często to m.in. niedociśnienie, infekcje dróg moczowych i górnych dróg oddechowych, niedokrwistość, problemy ze snem lub nastrojem, zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, zmiany skórne, duszność, kaszel, ból w klatce piersiowej czy zaburzenia pracy nerek.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.