Receptomat » MoviPrep
MoviPrep
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na
- Zapytaj o zastosowanie MoviPrep
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Moviprep – przygotowanie do kolonoskopii
- Moviprep to lek złożony o właściwościach przeczyszczających. Stosuje się go w celu przygotowania jelita grubego do badania endoskopowego.
- Lek Moviprep ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego. Proszek jest podzielony na 4 saszetki, które rozpuszcza się w wodzie i przyjmuje odpowiednio wcześniej przed badaniem.
- Preparat jest przeznaczony dla dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Moviprep.
- dostępność na receptę
- wskazania kolonoskopia
- postać proszek do sporządzania roztworu doustnego
- dawka 100 g + 7,5 g + 2,691 g + 1,015 g (saszetka A)/4,7 g + 5,9 g (saszetka B)
- substancja czynna Padaczka + sodu chlorek + sodu siarczan bezwodny + potasu chlorek + padaczka + tamoksyfen (Tamoxifenum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 3 kwietnia, 2025-
Data publikacji3 kwietnia, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- w saszetce A: makrogol (glikol polietylenowy) 3350 w ilości 100 g, sodu siarczan bezwodny w ilości 7,5 g, sodu chlorek w ilości 2,691 g i potasu chlorek w ilości 1,015 g,
- w saszetce B: kwas askorbowy w ilości 4,7 g i sodu askorbinian w ilości 5,9 g.
- uczulenie na substancje czynne lub jakikolwiek składnik leku,
- niedrożność jelit,
- perforacja ściany jelita,
- zaburzenia opróżniania żołądka,
- paraliż jelita (np. po operacji brzucha),
- fenyloketonuria (lek zawiera substancję będącą źródłem fenyloalaniny),
- niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- toksyczne rozszerzenie okrężnicy olbrzymiej.
- tendencja do zwracania spożytych napojów, pożywienia lub kwasu żołądkowego, problemy z połykaniem,
- choroba nerek,
- niewydolność serca, ciężkie problemy z nerkami, stosowanie leków regulujących ciśnienie krwi,
- niewydolność serca, choroba serca (np. wysokie ciśnienie tętnicze, nieregularna akcja serca, kołatanie serca),
- choroba tarczycy,
- przebyte odwodnienie,
- faza zaostrzenia choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- padaczka lub przebyty napad drgawkowy.
- wysypka, świąd,
- obrzęk twarzy, kostek lub innych części ciała,
- kołatanie serca,
- duże zmęczenie,
- duszność,
- napad drgawkowy,
- brak wypróżnienia w ciągu 6 godzin od przyjęcia leku.
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- zmęczenie,
- złe samopoczucie ogólne,
- ból odbytu,
- nudności,
- gorączka.
- głód,
- zaburzenia snu,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- wymioty,
- niestrawność,
- pragnienie,
- dreszcze.
O leku
Moviprep to lek przeznaczony dla dorosłych pacjentów, którzy planują poddać się kolonoskopii (badaniu jelita grubego). Zawiera kilka substancji czynnych, które wykazują działanie przeczyszczające. Zapoznaj się z ulotką preparatu i informacjami poniżej. Umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Moviprep.
Moviprep – co to za lek?
Moviprep to lek przeczyszczający stosowany w celu odpowiedniego przygotowania jelit do badania. Gdy jelito jest odpowiednio oczyszczone, lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć jego ściany i wykryć polipy, stany zapalne czy inne nieprawidłowości. Preparat przyjmuje się doustnie, po rozpuszczeniu w wodzie, zgodnie ze schematem zaleconym przez lekarza.
Na co stosuje się Moviprep?
Preparat Moviprep stosuje się w celu oczyszczenia jelit przed badaniem.
Jak działa Moviprep?
Moviprep to preparat złożony, powodujący umiarkowaną biegunkę. W opakowaniu leku znajdują się po dwie saszetki A i B różniące się składem. Saszetka A zawiera makrogol, siarczan sodu, chlorek sodu oraz chlorek potasu. Saszetka B zawiera kwas askorbowy i askorbinian sodu. Po rozpuszczeniu w wodzie, substancje te wywołują w jelicie reakcję osmotyczną, która powoduje zwiększenie objętości stolca i przyspieszone usuwanie mas kałowych. Z kolei elektrolity, takie jak chlorek sodu i potasu, pomagają utrzymać równowagę wodno-elektrolitową, zmniejszając ryzyko odwodnienia. Moviprep zaczyna działać zwykle w ciągu 1 do 2 godzin po przyjęciu pierwszej dawki.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Moviprep?
Lek Moviprep może być stosowany tylko przez osoby dorosłe.
Co wchodzi w skład leku Moviprep?
Lek przed kolonoskopią Moviprep zawiera następujące substancje czynne:
Pozostałe substancje pomocnicze to: aromat cytrynowy (zawierający maltodekstrynę, citral, olejek cytrynowy, olejek limonkowy, gumę ksantan, witaminę E) oraz aspartam (E951) i acesulfam potasowy (E950).
Moviprep zawiera sód (420% zalecanego maksymalnego dziennego spożycia dla osoby dorosłej w dwóch litrach), potas oraz źródło fenyloalaniny.
Moviprep – zamienniki
W przypadku leku Moviprep zamiennik nie jest dostępny.
Moviprep – dawkowanie
Zazwyczaj stosuje się dwa litry roztworu Moviprep przed kolonoskopią, co oznacza zużycie dwóch saszetek A i dwóch saszetek B. W opakowaniu znajdują się dwie przezroczyste torebki zawierające po jednej saszetce A i B. Przed zastosowaniem leku należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Lek Moviprep może być stosowany w dwóch dawkach podzielonych lub w dawce pojedynczej. Od momentu rozpoczęcia przyjmowania preparatu Moviprep nie wolno przyjmować żadnych pokarmów stałych.
W przypadku dawkowania podzielonego zaleca się przyjęcie jednego litra roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i jednego litra roztworu wcześnie rano w dniu badania. Alternatywnie, można przyjąć dwa litry roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub dwa litry roztworu wano w dniu badania. Należy zakończyć przyjmowanie leku Moviprep i innych klarownych płynów co najmniej dwie godziny przed badaniem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym (uśpieniu) i co najmniej godzinę przed badaniem przeprowadzanym bez znieczulenia ogólnego.
Moviprep – jak stosować?
W celu przygotowania roztworu Moviprep należy otworzyć przezroczystą torebkę i wyjąć z niej saszetkę A i B. Zawartość obu saszetek należy wsypać do dzbanka z miarką o pojemności minimum jednego litra, dolać wody do poziomu jednego litra i mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Pierwszy litr roztworu należy przyjąć w ciągu godziny lub dwóch, starając się wypić pełną szklankę co 10-15 minut. Gdy pacjent jest gotowy, powinien w ten sam sposób przygotować i wypić drugi litr preparatu. Zaleca się, aby podczas stosowania leku wypić dodatkowy litr klarownego płynu (np. wody, lekkiej zupy, soku owocowego bez miąższu, napoju bezalkoholowego, herbaty, kawy bez mleka) w celu uniknięcia odwodnienia i pragnienia.
Po rozpoczęciu stosowania leku należy przebywać w pobliżu toalety, ponieważ po pewnym czasie pacjent zacznie oddawać wodnisty stolec. Jest to normalny objaw świadczący o działaniu leku Moviprep. Ustąpi on krótko po zakończeniu stosowania leku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak stosować Moviprep przed kolonoskopią, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Moviprep
Pominiętą dawkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli od ustalonej pory przyjęcia preparatu minęło kilka godzin, należy ustalić odpowiednie postępowanie z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli lek Moviprep jest stosowany w dawkach podzielonych, pacjent musi zakończyć jego przyjmowanie co najmniej godzinę przed badaniem bez znieczulenia ogólnego i co najmniej dwie godziny przed badaniem w znieczuleniu ogólnym. Jeśli pacjent zdecydował się przyjąć lek w pojedynczej dawce rano w dniu badania, musi zakończyć jego przyjmowanie co najmniej dwie godziny przed badaniem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Moviprep, przedawkowanie
Przedawkowanie leku może powodować nadmierną biegunkę i odwodnienie. Zaleca się przyjęcie znacznych ilości płynów, w szczególności soków owocowych, a w razie wątpliwości kontakt z lekarzem lub farmaceutą.
Moviprep – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Moviprep – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Jeśli u pacjenta występuje któryś z poniższych problemów, przed rozpoczęciem stosowania leku powinien omówić to z lekarzem:
Leku nie należy podawać pacjentów z ograniczoną świadomością bez nadzoru lekarza.
W przypadku nagłego bólu brzucha lub krwawienia z odbytu podczas przyjmowania leku Moviprep, należy skontaktować się z lekarzem lub niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną. Jeśli wystąpią wymioty (z krwią), a potem nagły ból w klatce piersiowej, szyi lub brzuchu, trudności z połykaniem lub trudności z oddychaniem, należy odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Podczas stosowania leku Moviprep należy przyjmować duże ilości płynów. Płyn zawarty w preparacie nie zastępuje regularnie przyjmowanych płynów. Moviprep może przeciwdziałać efektowi zagęszczania u pacjentów wymagających zagęszczania płynów.
U kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję może być konieczne zastosowanie dodatkowej metody (np. prezerwatywy).
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Moviprep z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Moviprep w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania leku Moviprep w ciąży i podczas karmienia piersią, preparat może być przyjmowany tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.
Moviprep a prowadzenie pojazdów
Moviprep nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Moviprep – skutki uboczne
Stosując lek Moviprep należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Biegunka jest typowym objawem po przyjęciu leku Moviprep.
Następujące objawy wymagają odstawienia leku Moviprep i natychmiastowego kontaktu z lekarzem:
Moviprep (lek przeczyszczający) może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.
W przypadku leku Moviprep działania niepożądane występujące bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób) to:
Częste skutki uboczne Moviprep dotyczą mniej niż 1 na 10 osób. Należą do nich:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, które może wywoływać Moviprep. Ulotka zawiera pełną listę skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Moviprep?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Moviprep? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Moviprep znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji umieszczonych na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Moviprep, cena może różnić się w zależności od apteki.
Moviprep to lek na receptę stosowany u dorosłych pacjentów przed planowanym badaniem jelit (kolonoskopią). Ma na celu dokładne oczyszczenie jelita, co pozwala lepiej uwidocznić jego strukturę i bezpiecznie wykonać niezbędne procedury. Standardowo przed badaniem przyjmuje się dwa litry roztworu Moviprep, w dawkach podzielonych lub dawce pojedynczej. Typowym objawem występującym około 1-2 godziny od przyjęcia leku jest biegunka. Należy stosować się do zaleconego przez lekarza schematu przygotowania do badania. E-receptę na Moviprep można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Moviprep - na co to jest, na co pomaga? Co to za lek?

Moviprep jest lekiem przeczyszczającym stosowanym w celu przygotowania jelita grubego do kolonoskopii. Preparat ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego. Zazwyczaj zaleca się przyjęcie dwóch litrów roztworu przed badaniem, co oznacza wykorzystanie jednego opakowania (4 saszetek). Odpowiednie oczyszczenie jelita jest konieczne do uzyskania prawidłowych warunków badania oraz bezpiecznego wykonania procedur diagnostycznych i leczniczych.
Czy można kupić lek przeczyszczający Moviprep bez recepty?

Nie, lek przed kolonoskopią Moviprep jest dostępny wyłącznie na receptę.
Moviprep a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania tego leku?

W ulotce i charakterystyce produktu leczniczego Moviprep nie zawarto bezpośrednich przeciwwskazań do spożywania alkoholu. Nie jest to jednak zalecane. Alkohol może nasilać działanie przeczyszczające oraz zwiększać ryzyko odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych.
Jakie są możliwe skutki uboczne leku Moviprep?

Najczęstsze skutki uboczne leku Moviprep to: bóle brzucha, wzdęcia, zmęczenie, złe samopoczucie ogólne, ból odbytu, nudności i gorączka. Obserwuje się je bardzo często, czyli u więcej niż 1 na 10 osób. Występowanie biegunki po przyjęciu preparatu Moviprep jest normalnym objawem, wynikającym z mechanizmu działania leku. Aby poznać wszystkie skutki uboczne leku, należy przeczytać ulotkę.
Moviprep - kiedy zaczyna działać?

Moviprep zaczyna działać zwykle w ciągu 1-2 godzin po rozpoczęciu przyjmowania roztworu. W tym czasie może pojawić się pierwszy wodnisty stolec. Podczas stosowania leku należy pozostawać w pobliżu toalety. Działanie leku ustaje krótko po zażyciu ostatniej porcji roztworu.
Moviprep - jak pić? Jak przygotować?

Aby przygotować roztwór Moviprep, należy rozpuścić zawartość jednej saszetki A i jednej saszetki B w litrze wody. Należy dokładnie wymieszać roztwór, co może zająć do 5 minut. Tak przygotowaną porcję należy wypić w ciągu 1-2 godzin. Należy pić pełną szklankę co 10-15 minut. Te same czynności należy powtórzyć dla dwóch pozostałych saszetek. W trakcie przyjmowania Moviprep zaleca się wypicie dodatkowo co najmniej 1 litra klarownych płynów (np. woda, lekkie zupy, soki owocowe bez miąższu), aby zapobiec odwodnieniu. Od momentu rozpoczęcia przyjmowania Moviprep nie wolno przyjmować żadnych pokarmów stałych. Należy zakończyć przyjmowanie leku oraz innych klarownych płynów co najmniej 1-2 godziny przed rozpoczęciem badania, w zależności od zaleceń lekarza.
Przygotowanie do kolonoskopii - lek Moviprep - jak długo działa?

Moviprep zaczyna działać zwykle w ciągu 1-2 godzin po rozpoczęciu przyjmowania roztworu. W tym czasie mogą pojawić się pierwsze luźne stolce. Proces oczyszczania jelit trwa zazwyczaj kilka godzin. Biegunka na ogół ustaje krótko po zakończeniu stosowania leku.
Ile trwa oczyszczanie lekiem Moviprep?

Oczyszczanie jelit po zastosowaniu Moviprep trwa zazwyczaj kilka godzin. Po rozpoczęciu przyjmowania roztworu pierwsze wodniste wypróżnienia mogą pojawić się w ciągu 1-2 godzin. W zależności od schematu dawkowania, lek przyjmuje się wieczorem w dniu poprzedzającym badanie oraz rano w dniu badania lub tylko w jednej z tych pór, co ma wpływ na długość procesu oczyszczania jelita. Proces oczyszczania powinien zakończyć się odpowiednio wcześniej przed planowanym badaniem, aby zapewnić optymalne warunki do kolonoskopii. Jeśli lek Moviprep jest stosowany w dawkach podzielonych, pacjent musi zakończyć jego przyjmowanie co najmniej godzinę przed badaniem bez znieczulenia ogólnego i co najmniej dwie godziny przed badaniem w znieczuleniu ogólnym. Jeśli pacjent zdecydował się przyjąć lek w pojedynczej dawce rano w dniu badania, musi zakończyć jego przyjmowanie co najmniej dwie godziny przed badaniem.
Czy Moviprep jest na receptę? Jak uzyskać e-receptę na lek Moviprep?

Lek Moviprep jest dostępny wyłącznie na receptę. Aby uzyskać e-receptę na Moviprep, należy umówić się na wizytę u lekarza, który oceni objawy oraz stan zdrowia pacjenta. Wizyta może odbyć się stacjonarnie w gabinecie lub zdalnie (w formie wideo- lub teleporady). Jeśli lekarz zdecyduje, że lek Moviprep jest odpowiedni dla pacjenta, wystawi e-receptę. Można ją zrealizować w każdej aptece.
Ile godzin przed badaniem wziąć Moviprep? Jak wygląda stosowanie leku?

Moviprep należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, a czas rozpoczęcia stosowania zależy od planowanego terminu kolonoskopii i przyjętego schematu badania. Jeśli pacjent zdecyduje się na przyjęcie Moviprep w dwóch dawkach podzielonych, pierwszy litr roztworu powinien wypić wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie, a drugi rano, w dniu badania, tak aby zakończyć przyjmowanie leku co najmniej 2 godziny przed badaniem. W przypadku dawki pojedynczej, można wypić dwa litry roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub rano w dniu badania, kończąc przyjmowanie co najmniej 2 godziny przed badaniem.
Fortrans czy Moviprep - czy działają tak samo?

Fortrans i Moviprep to leki przeczyszczające stosowane w przygotowaniu do kolonoskopii i innych badań jelitowych. Oba leki są osmotycznymi środkami przeczyszczającymi – Fortrans zawiera makrogol 4000, a Moviprep makrogol 3350. Preparaty różnią się w zakresie niektórych pozostałych składników, a także sposobu przygotowania. Standardowa ilość roztworu Fortrans do przyjęcia to 4 litry, podczas gdy roztworu Moviprep – 2 litry. W przypadku leku Moviprep, smak cytrynowy może ułatwiać przyjęcie roztworu. Wybór między Fortrans a Moviprep zależy od zaleceń lekarza i indywidualnych preferencji pacjenta.