Clensia
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Clensia to lek stosowany w celu oczyszczenia jelit przed zabiegiem diagnostycznym,
- Lek zawiera połączenie kilku substancji działających przeczyszczająco.
- Preparat Clensia ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego i przeznaczony jest do stosowania u dorosłych.
- Lek Clensia jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | oczyszczenie jelit przed zabiegiem diagnostycznym |
postać | proszek do sporządzania roztworu doustnego |
dawka | 4 zestawy saszetka A + B |
substancja czynna | makrogol 4000 + siarczan sodu bezwodny + Symetykon (Simeticonum) + cytrynian sodu + kwas cytrynowy bezwodny + chlorek sodu + chlorek potasu |
podmiot odpowiedzialny | Alfasigma Polska Sp. z o.o. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Clensia? Cena, refundacja
Lek Clensia to lek nierefundowany. Cena 100% za opakowanie Clensia (8 saszetek) wynosi od 37,99 zł do 68,59 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Clensia – jak działa, na co i dla kogo
Clensia jest preparatem złożonym o smaku limonki, przeznaczonym do przygotowania roztworu doustnego. Działanie leku Clensia polega na wywołaniu efektu przeczyszczającego (opróżnienie jelit). W wyniku przyjęcia leku, pacjent może doświadczyć wodnistych wypróżnień, co jest oczekiwanym efektem służącym przygotowaniu do procedur diagnostycznych, takich jak kolonoskopia.
Lek przeznaczony jest dla dorosłych.
Clensia – skład leku
Lek Clensia jest preparatem złożonym, w którego skład wchodzą: Makrogol 4000, siarczan sodu bezwodny, symetykon, cytrynian sodu, kwas cytrynowy bezwodny, chlorek sodu, chlorek potasu.
Substancjami pomocniczymi leku są: acesulfam potasowy (E950), aromat limonkowy (skład: olejek limonkowy, olejek cytrynowy, cytral, cukier puder ze skrobią kukurydzianą, guma arabska, maltodekstryna).
Clensia – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą w przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania preparatu Clensia.
Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Opakowanie zawiera 2 rodzaje saszetek w ilości 4 sztuk na każdy typ: A (duże) i B (małe).
Przed zastosowaniem preparatu Clensia należy uważnie zapoznać się z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania leku, w której znajduje się również instrukcja dokładnego przygotowania roztworu wraz z rysunkiem pomocniczym. Zalecenia odnośnie pory przyjęcia Clensia i jak stosować ten preparat, pacjent powinien otrzymać od lekarza lub pielęgniarki.
Terapię lekiem trzeba zakończyć przed badaniem klinicznym.
Zazwyczaj zalecane cykle stosowania Clensia przed kolonoskopią
- Pełna dawka dzień przed badaniem: 4 saszetki A i 4 saszetki B rozpuścić w 2 litrach wody i wypić wieczorem dzień przed badaniem.
- Dawka podzielona: 2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody i wypić wieczorem dzień przed badaniem, a pozostałe 2 saszetki A i 2 saszetki B rozpuścić w 1 litrze wody i wypić rano w dniu badania.
Clensia – przygotowanie roztworu i dokładny schemat przyjmowania leku
- Pełna dawka dzień przed badaniem
Wieczorem przed zabiegiem należy rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody, a następnie wypić przygotowany roztwór Clensia w ciągu 1 do 1,5 godziny, starając się wypijać 250 ml co 15-20 minut. Po przerwie trwającej 1-2 godziny, należy ponownie rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić kolejny roztwór. W trakcie całego procesu zaleca się spożywanie dodatkowego litra klarownych płynów, aby zapobiec odwodnieniu spowodowanemu biegunką i utrzymać właściwy poziom nawodnienia. Dozwolone są woda, klarowna zupa, sok owocowy (bez miąższu), napoje bezalkoholowe, herbata lub kawa (bez mleka). Napoje te można pić w dowolnym czasie.
- Dawka podzielona
Wieczorem przed zabiegiem należy rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić roztwór w ciągu 1 do 1,5 godziny. Dodatkowo należy wypić co najmniej 500 ml klarownych napojów, takich jak woda, sok owocowy, napoje bezalkoholowe, herbata lub kawa bez mleka. W dniu badania diagnostycznego, roztwór należy przygotować według tej samej instrukcji (rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody) i wypić. Następnie należy wypić jeszcze 500 ml klarownego płynu, jak woda, sok owocowy, napój bezalkoholowy, herbata lub kawa bez mleka.
Po przyjęciu leku Clensia aż do zakończenia badania należy unikać spożywania stałych pokarmów.
Należy zachować co najmniej dwugodzinną przerwę między spożyciem płynów a rozpoczęciem kolonoskopii.
Po rozpoczęciu zażywania roztworu Clensia, ważne jest, aby pacjent miał łatwy dostęp do toalety, gdyż wkrótce po spożyciu pierwszych porcji leku pojawią się wodniste stolce, co jest całkowicie normalne i oznacza, że roztwór działa. Wypróżnienia ustąpią niedługo po zakończeniu przyjmowania roztworu.
Jeśli pacjent dokładnie przestrzega podanych instrukcji, jelito zostanie skutecznie oczyszczone, co umożliwi przeprowadzenie efektywnego badania.
Przedawkowanie może skutkować silną biegunką, która może prowadzić do odwodnienia. W takim przypadku należy pić dużo płynów, szczególnie soków owocowych. W razie wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Jeżeli pacjent zapomni o przyjęciu leku Clensia, powinien jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę. Ważne jest, aby zakończyć przygotowania co najmniej dwie godziny przed badaniem diagnostycznym. W razie wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Clensia – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Clensia:
- uczulenie na makrogol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- perforacja przewodu pokarmowego,
- zaburzenia opróżniania żołądka,
- porażenie przewodu pokarmowego – częste po operacjach w obrębie jamy brzusznej,
- toksyczne zapalenie jelita grubego lub toksyczne rozdęcie jelita grubego – ciężkie powikłanie ostrego zapalenia jelita grubego.
Leku nie wolno stosować u pacjentów nieprzytomnych lub z ograniczoną świadomością.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Clensia konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Pacjenci w złym stanie lub cierpiący na poważne schorzenia, powinni być szczególnie świadomi potencjalnych działań niepożądanych Clensia.
Jeżeli podczas stosowania leku Clensia pojawi się nagły ból brzucha lub krwawienie z odbytu, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się po pomoc medyczną.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Clensia pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli:
- potrzebuje zagęszczenia płynów, aby bezpiecznie je połknąć,
- ma tendencję do cofania się połkniętych napojów, pokarmów lub kwaśnej treści z żołądka,
- cierpi na choroby nerek,
- ma niewydolność serca lub choroby serca, w tym nadciśnienie lub zaburzenia rytmu serca,
- jest odwodniony (objawiające się utratą płynów, co może prowadzić do zmniejszenia masy ciała, pragnienia, zawrotów głowy, suchości w jamie ustnej, bólu głowy, ściemnienia i zagęszczenia moczu),
- ma ostry rzut choroby zapalnej jelit, takiej jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Clansia istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Jeśli pacjent stosuje inne leki, powinien je przyjmować co najmniej godzinę przed lub co najmniej godzinę po zażyciu leku Clensia, ponieważ może on wypłukać leki z przewodu pokarmowego, co wpłynie na ich skuteczność. W szczególności zauważono, że może wystąpić chwilowy wzrost ciśnienia krwi, związany z niewystarczającym wchłanianiem leków przeciwnadciśnieniowych.
Jeśli pacjent przyjmuje leki wpływające na funkcjonowanie nerek, takie jak: diuretyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory konwertazy angiotensyny czy blokery receptora angiotensynowego, stosowanie leku Clensia może zwiększać ryzyko zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. W takim przypadku pacjent powinien być regularnie monitorowany pod kątem odpowiedniego poziomu nawodnienia. Lekarz może również zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak oznaczenie elektrolitów, kreatyniny i azotu mocznikowego we krwi, przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu leczenia.
W przypadku gdy pacjent potrzebuje zagęścić płyny (w celu bezpiecznego połknięcia) lek Clensia może zmniejszyć skuteczność zastosowanego zagęstnika.
Stosowanie Clensia w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Ponieważ wchłanianie leku Clensia do organizmu jest minimalne, można go stosować w okresie ciąży, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Clensia a karmienie piersią
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania tego leku podczas karmienia piersią, ale ze względu na bardzo małe wchłanianie leku u kobiet karmiących, można go stosować w tym okresie, jeśli jest to konieczne.
Clensia – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Biegunka jest normalnym efektem działania leku Clensia.
W przypadku pojawienia się jakiekolwiek z poniższych objawów niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, a do czasu uzyskania porady, nie należy kontynuować przyjmowania Clensia:
- wysypka lub świąd,
- obrzęk twarzy, kostek lub innych części ciała,
- nieregularne bicie serca,
- skrajne zmęczenie,
- duszność.
Po zastosowaniu leku Clensia działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- nudności,
- ból brzucha,
- wzdęcie.
Często (więcej niż 1 na 100 pacjentów):
- bóle głowy,
- wymioty,
- stan zapalny odbytu.
Niezbyt często (więcej niż 1 na 1000 pacjentów):
- przemijający wzrost ciśnienia krwi,
- bóle brzucha,
- zaburzenia smaku,
- suchość w jamie ustnej,
- dreszcze,
- spadek poziomu potasu we krwi.
Reakcje te zazwyczaj pojawiają się w dniu badania. Jeśli objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Clensia znajduje się w ulotce leku.
Przechowywanie leku
Lek Clensia należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed wilgocią i temperaturą powyżej 25°C.Po przygotowaniu roztworu z saszetek, można go przechowywać (pod przykryciem) w temperaturze poniżej 25ºC lub w lodówce (2°C-8°C). Roztwór nie powinien być przechowywany dłużej niż 24 godziny.
Nie, lek Clensia dostępny jest wyłącznie na receptę.
Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Clensia
Lek zaczyna działać niedługo po rozpoczęciu jego spożywania, ale producent nie określa dokładnych ram czasowych.
Nie, leki te różnią się składem i nie są swoimi zamiennikami.
Działanie leku kończy się po zaprzestaniu jego spożywania, ale producent nie podaje dokładnych ram czasowych.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.