To lek przeciwpasożytniczy na robaki bytujące w jelicie ludzkim. Vermox to skuteczny lek na owsiki, glistę ludzką, włosogłówkę i tęgoryjce. Może być stosowany przez dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Dowiedz się więcej o działaniu i dawkowaniu leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Vermox.
Tabletki Vermox to lek na owsiki, glistę ludzką, włosogłówkę i tęgoryjce - pasożyty ludzkie bytujące w świetle jelita. Preparat jest wskazany w leczeniu zakażeń pasożytniczych, pojedynczych lub mieszanych. Może być stosowany przez dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Ten lek na robaki jest dostępny wyłącznie na receptę.
dawki: Vermox 100 mg
postać: tabletki
substancja czynna: mebendazol (Mebendazolum)
kategoria: Lek przeciwpasożytniczy
podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, 1103 Budapeszt, Węgry
Lek dostępny jest w opakowaniu zawierającym 6 tabletek. Cena za Vermox 100 mg wynosi około 20 zł. Lek jest obecnie na liście leków refundowanych - cena po refundacji to około 3,50 zł. Cena może ulec zmianie w przyszłości.
Substancją czynną leku jest mebendazol - lek przeciwpasożytniczy, który działa na robaki obłe. Vermox to lek na owsiki, glistę ludzką, włosogłówkę i tęgoryjce. Te tabletki na pasożyty na receptę są skuteczne w leczeniu zarażeń pasożytniczych pojedynczych lub mieszanych.
Działanie Vermox opiera się na mechanizmie zahamowania przyswajania glukozy przez pasożyty, co z czasem powoduje ich obumieranie.
Podobny lek w naszej bazie to m.in. Zentel.
Substancją czynną leku jest mebendazol. Każda tabletka zawiera 100 mg mebendazolu.
Pozostałe składniki to: sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, sodu sacharynian, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.
Inny lek o podobnym składzie to m.in. Bisocard.
To lek na robaki bytujące w ludzkim jelicie takie jak: owsiki, glista ludzka, tegoryjce dwunastniczy, amerykański), włosogłówka. To preparat o szerokim spektrum działania, który może być stosowany w zarażeniach pojedynczych lub mieszanych. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat.
Lekarz dobiera dawki dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Należy stosować się do zaleceń lekarza.
Jak stosować Vermox? Tabletki na pasożyty stosuje się doustnie, najlepiej wieczorem, popijając wodą. Można rozkruszyć tabletkę, aby łatwiej ją połknąć. Podczas leczenia nie jest konieczne przestrzeganie specjalnej diety ani stosowanie środków przeczyszczających.
Leczenie owsicy
Należy przyjąć 1 tabletkę jednorazowo. Ze względu na nawracający charakter zakażenia pasożytami, zaleca się powtórzenie leczenia po 2-4 tygodniach.
Leczenie glistnicy, zakażenia włosogłówką, tęgoryjcem i pasożytniczych zakażeń mieszanych
Dawkowanie preparatu Vermox to 200 mg na dobę w dwóch dawkach podzielonych: 100 mg (1 tabletka rano) i 100 mg (1 tabletka wieczorem), zażywane przez 3 kolejne dni.
Stosowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat
Tego leku na pasożyty nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na mebendazol lub inny składnik preparatu.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas zażywania tabletek na pasożyty Vermox. Ważne, aby podczas leczenia utrzymywać wysoki poziom higieny osobistej.
Pojawiły się przypadki zaburzenia czynności wątroby i nerek oraz obniżenie poziomu białych krwinek podczas leczenia, dlatego należy monitorować stan zdrowia pacjenta.
Składniki równolegle stosowanych leków mogą oddziaływać ze sobą, co może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. To ważne, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych bez recepty, a także o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Jednoczesne przyjmowanie mebendazolu i cymetydyny może wpływać na efekt działania tego leku na owsiki. Jednoczesne stosowanie tych leków zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych.
Lek na pasożyty Vermox w ciąży
Jeśli kobieta jest w ciąży, przypuszcza, że może być, lub planuje mieć dziecko w najbliższym czasie, powinna porozmawiać z lekarzem na temat bezpieczeństwa stosowania leku Vermox. Zaleca się unikanie przyjmowania tego preparatu w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Lek może być stosowany, ale tylko na wyraźne zalecenie lekarza oraz w sytuacjach absolutnej konieczności.
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią
Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz zdecyduje, że to konieczne.
Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Zazwyczaj, jeśli lek Vermox jest zażywany w zalecanych dawkach, wówczas nie powoduje wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych.
W sytuacji, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane z poniższej listy należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast udać się po pomoc lekarską:
reakcje nadwrażliwości, takie jak: obrzęk naczynioruchowy, wysypka, pokrzywka, wykwity skórne, uczucie osłabienia, trudności w oddychaniu,
ciężkie reakcje skórne z rozprzestrzeniającą się łuszczącą skórą i wysypką z pęcherzami, szczególnie pojawiającą się wokół nosa, ust, oczu i narządów płciowych; nasilone złuszczanie skóry,
utrata apetytu, zmęczenie, wymioty, bóle brzucha, ciemno zabarwiony mocz, blade stolce, zażółcenie skóry lub białek oczu (oznaczające zapalenie wątroby);
częste zakażenia.
Podczas prowadzonych badań klinicznych niezbyt częste działania niepożądane Vermox (pojawiające się u mniej niż 1% pacjentów) obserwowano uczucie dyskomfortu w dolnej części brzucha, biegunkę, wzdęcia i wysypkę.
Inne działania niepożądane leku:
częste (mogą pojawić się u mniej niż 1 na 10 osób): ból brzucha,
niezbyt częste (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób stosujących ten lek): wymioty, nudności,
rzadkie skutki uboczne (mogą pojawić się u mniej niż 1 na 1000 osób): zawroty głowy,
bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą pojawić się u mniej niż 1 na 10 000 osób): zmniejszona liczba niektórych rodzajów białych krwinek, powodująca częstsze infekcje (neutropenia), reakcje alergiczne (w tym ciężkie reakcje nadwrażliwości), napady drgawkowe, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, pokrzywka, wypadanie włosów, wykwity skórne, obrzęk alergiczny (obrzęk naczynioruchowy), ciężkie reakcje skórne.
Następujące działania niepożądane zgłaszano bardzo rzadko (tj. mogą występować u mniej niż 1 na 10 000 osób) przy długotrwałym stosowaniu w dawkach znacznie przekraczających zalecane: zapalenie nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek), znaczne zmniejszenie liczby białych krwinek, co zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń (agranulocytoza).
Producent nie podaje specjalnych zaleceń związanych z przechowywaniem leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tabletek na pasożyty Vermox.
Jak szybko działa lekarstwo na owsiki Vermox? Efekty działania leku są widoczne po około tygodniu od rozpoczęcia zażywania leku.
Tak, lek jest skuteczny w leczeniu zarażeń pasożytniczych. Jednak ze względu na ryzyko częstych ponownych zarażeń, lekarz może zalecić powtórzenie leczenia po 2-4 tygodniach. Bardzo ważne, aby w okresie leczenie szczególnie dbać o wysoką higienę osobistą.