Locoid Lipocream
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Lek wykorzystuje się w terapii chorób skóry.
- Locoid Lipocream zawiera kortykosteroid, który ma działanie przeciwzapalne i obkurczające naczynia krwionośne, dzięki czemu łagodzi objawy zapaleń skóry, którym często towarzyszy świąd, np. egzema, łuszczyca.
- Locoid Lipocream dostępny jest w postaci kremu do stosowania na skórę dla dorosłych i dzieci.
- Lek Locoid Lipocream dostępny jest wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | stany zapalne skóry, choroby skóry |
postać | krem |
dawka | 1 mg/g |
substancja czynna | 17-maślan hydrokortyzonu (Hydrocortisoni butyras) |
podmiot odpowiedzialny | CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Locoid Lipocream? Cena, refundacja
Lek Locoid Lipocream 1 mg/g nie jest lekiem refundowanym.
Locoid Lipocream cena 100% za 15 g wynosi od 17,99 do 34,85 zł, natomiast za 30 g wynosi 18,99 do 32,49 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Locoid Lipocream – jak działa, na co i dla kogo
Locoid Lipocream to preparat dermatologiczny, którego głównym składnikiem jest 17-maślan hydrokortyzonu. Jest to kortykosteroid o właściwościach przeciwzapalnych oraz zdolnościach do obkurczania naczyń krwionośnych. Preparat ten jest stosowany w celu złagodzenia objawów stanów zapalnych skóry, którym często towarzyszy świąd skóry.
Zastosowanie Locoid Lipocream jest zalecane w przypadkach, gdy stany zapalne skóry nie są wywołane przez drobnoustroje i wymagają interwencji za pomocą leczenia kortykosteroidami. Preparat jest szczególnie przydatny, gdy terapia za pomocą słabiej działających kortykosteroidów nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Ponadto, Locoid Lipocream może być wykorzystywany jako kontynuacja leczenia lub terapia podtrzymująca w przypadku zapalnych chorób skóry, jeżeli wcześniejsze leczenie silniejszymi kortykosteroidami do stosowania miejscowego było skuteczne.
Locoid Lipocream – skład leku
Substancją czynną leku jest 17-maślan hydrokortyzonu. Każdy gram zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu.
Pozostałymi składnikami tego leku są: alkohol cetostearylowy, makrogolu 25 eter cetostearylowy, parafina ciekła, wazelina biała, propylu parahydroksybenzoesan, alkohol benzylowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian bezwodny, woda oczyszczona.
Locoid Lipocream – dawkowanie
Locoid Lipocream jest preparatem przeznaczonym do leczenia zmian skórnych o charakterze suchym oraz sucho-sączącym. Zaleca się aplikację cienkiej warstwy kremu na obszary dotknięte chorobą, rozprowadzając ją równomiernie. Procedurę tę powtarza się od 1 do 3 razy dziennie. Produkt można delikatnie wmasować w skórę. Po zaobserwowaniu poprawy stanu skóry, częstotliwość stosowania może zostać zmniejszona do 1 raz dziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania, nie przekraczając 30-60 g tygodniowo.
Nie odnotowano przypadków przedawkowania Locoid Lipocream, jednak długotrwałe stosowanie może prowadzić do zahamowania czynności kory nadnerczy.
W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Locoid Lipocream – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Locoid Lipocream:
- zmiany skórne związane z zakażeniami bakteryjnymi (np. kiła, gruźlica),
- zakażenia wirusowe (ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec),
- zakażenia grzybicze,
- zarażenia pasożytnicze,
- owrzodzenia skóry, rany,
- zapalenie skóry wokół ust,
- trądzik pospolity, trądzik różowaty,
- nadwrażliwość na substancję czynną lub inne składniki leku.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Locoid Lipocream zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem, unikając aplikacji w okolicach oczu, co może prowadzić do jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.
Stosowanie Locoid Lipocream na twarz, owłosioną skórę oraz w okolicach narządów płciowych jest niewskazane z uwagi na zwiększoną wrażliwość tych obszarów na kortykosteroidy.
Należy ograniczyć aplikację na rozległe powierzchnie skóry, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym, w fałdach i zgięciach skóry, ze względu na ryzyko zwiększonego wchłaniania i potencjalnego wpływu na czynność kory nadnerczy.
U dzieci Locoid Lipocream należy stosować z ostrożnością, monitorując długość leczenia, aby uniknąć zahamowania czynności kory nadnerczy i wydzielania hormonu wzrostu.
W przypadku łuszczycy, zachować szczególną ostrożność z powodu ryzyka nawrotu choroby, uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz działań toksycznych.
Kortykosteroidy mogą powodować zaburzenia widzenia. W przypadku ich wystąpienia zalecana jest konsultacja okulistyczna.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Locoid Lipocream istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Nie są znane interakcje z innymi lekami.
Stosowanie Locoid Lipocream w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, okresu karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.
Locoid Lipocream a karmienie piersią
W przypadku zalecenia przez lekarza, lek może być aplikowany na ograniczonym obszarze skóry i przez krótkotrwały okres. Przy długotrwałym stosowaniu lub aplikacji na rozległe partie skóry, karmienie piersią powinno zostać przerwane.
Locoid Lipocream – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Po zastosowaniu leku Locoid Lipocream działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
- zanik skóry, często nieodwracalny ze ścieńczeniem naskórka,
- rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych,
- plamica,
- rozstępy skórne,
- trądzik krostkowy,
- zapalenie skóry wokół ust,
- tzw. „efekt z odbicia”, który może doprowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania kortykosteroidów,
- odbarwienie skóry,
- zapalenie skóry i wyprysk, w tym kontaktowe zapalenie skóry.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)
- zahamowanie czynności kory nadnerczy
Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania Locoid Lipocream.
Przechowywanie leku
Lek Locoid Lipocream należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu chroniąc go przed temperaturą powyżej 25°C. Preparatu nie należy przechowywać w lodówce i zamrażać.
Inne leki na egzemę:
Tak, lek Locoid Lipocream dostępny jest wyłącznie na receptę.
Lek przeznaczony jest do stosowania na skórę w terapii zmian skórnych.
Stosowanie leku na miejsca intymne jest niewskazane ze względu na zwiększoną wrażliwość tych obszarów na kortykosteroidy.
Tak, lek zawiera w składzie 17-maślan hydrokortyzonu, który należy do kortykosteroidów.
Tak, lek można stosować u dzieci, ale należy zachować szczególną ostrożność. Należy unikać u nich długotrwałego leczenia, gdyż u dzieci szybko dochodzi do zahamowania czynności kory nadnerczy oraz może wystąpić zahamowanie wydzielania hormonu wzrostu.
Na rynku są dostępne leki na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik Locoid Lipocream – są to: Laticort 0,1%, Locoid.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.