Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Dermovate

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Dermovate 

Dermovate w postaci kremu, maści i roztworu na skórę jest zalecany w wielu różnych chorobach zapalnych skóry. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na e-wizytę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Dermovate.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Dermovate:

 • nazwa: Dermovate
 • dawka / postać: krem (0,5 mg/g), maść (0,5 mg/g), roztwór na skórę (0,5 mg/g)
 • substancja czynna: klobetazolu propionian (clobetasoli propionas)
 • dostępne wielkości opakowań: maść (25 g), krem (25 g), roztwór na skórę (25 ml, 50 ml, 100 ml)
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Leki na egzemę, Leki przeciwzapalne, Leki przeciwświądowe, Leki na łuszczycę

Dermovate – lek z kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym do leczenia chorób skóry

Substancją czynną leku w postaci maści, kremu lub płynu na skórę jest klobetazolu propionian, który jest zaliczany do grupy kortykosteroidów o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. Stosowany jest w wielu chorobach skóry o podłożu zapalnym, takich jak m.in.: łuszczyca, egzema, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Sprawdź opinie pacjentów o Dermovate.

Lek przeciwzapalny Dermovate – na co jest? Wskazania

Lek Dermovate maść stosuje się miejscowo na skórę, może być aplikowany u dorosłych i u młodzieży w wieku od 12 lat w leczeniu miejscowym chorób skóry, które wykazują reakcję na stosowanie kortykosteroidów. W jakich chorobach stosuje się Dermovate maść?

 • łuszczyca (nie stosuje się w przypadku występowania zmian uogólnionych)

 • toczeń rumieniowaty krążkowy

 • liszaj płaski

 • nawracający wyprysk

 • w przebiegu trudnych w leczeniu chorób skóry, w przypadku których dotychczasowa terapia słabszymi kortykosteroidami nie przynosiła oczekiwanych efektów.

Z kolei roztwór na skórę Dermovate stosuje się wyłącznie miejscowo na owłosioną skórę głowy na choroby zapalne, takie jak:

 • łuszczyca

 • w przebiegu trudnych w leczeniu postaci wyprysku, w których dotychczas stosowane steroidy o słabszym działaniu nie przyniosły poprawy.

Lek ze steroidami na skórę Dermovate – jak stosować?

Ważne, aby starać się aplikować lek wyłącznie na zmiany skórne i zawsze w sposób wskazany przez lekarza. Preparat w postaci płynu stosuje się na skórę owłosioną, z kolei krem i maść miejscowo na zmiany skórne, szczególnie na suche, liszajowate i łuszczące się fragmenty skóry.

Inne leki stosowane w leczeniu egzemy to m.in. Novate, Clobederm.

Dermovate maść – jak stosować?

Lekarz zaleci, aby zmienione chorobowo miejsca pokrywać cienką warstwą leku z częstością 1 lub 2 razy na dobę, najlepiej robić to rano i wieczorem. Należy stosować najmniejszą możliwą ilość, potrzebną do pokrycia zmian chorobowych, delikatnie ją wcierając, chroniąc sąsiadujące okolice zdrowej skóry. Po aplikacji leku należy umyć dokładnie ręce.

Dermovate płyn – jak stosować?

Dermovate w postaci roztworu stosuje się miejscowo na owłosioną skórę głowy. Zmiany chorobowe na skórze należy pokrywać cienką warstwą płynu z częstością dwa razy na dobę, w porze porannej i wieczornej. Lek stosuje się tak długo, aż będzie widoczna wyraźna poprawa. Po tym czasie można stosować terapię podtrzymującą w formie aplikacji raz na dobę (lub rzadziej, jeśli tak zaleci lekarz). Lek na skórę głowy Dermovate należy stosować po umyciu i wysuszeniu włosów, nigdy przed.

Czy lek można stosować na zmiany skórne na twarzy?

Dermovate maść można stosować na twarzy, jednak obserwuje się, że częściej niż w przypadku stosowania na skórę innych okolic ciała, może prowadzić do zaników skóry. Jeśli lekarz zaleci aplikowanie leku na skórę, wówczas terapię należy ograniczyć do kilku dni. Wyjątkowo można także stosować lek na powieki, jednak należy zachować szczególną ostrożność by preparat nie dostał się do oczu.

Dermovate – jak długo stosować? Po jakim czasie widać efekty?

Stosowanie leku nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. Po tym okresie specjalista zdecyduje o zaprzestaniu terapii lub zmianie na lek o słabszym działaniu przeciwzapalnym. Jeśli nie widać poprawy lub dolegliwości skórne zaostrzają się, wówczas lekarz ponownie powinien przeanalizować wskazania do stosowania Dermovate.

W niektórych przypadkach (np. stany oporne na leczenie – zmiany łuszczycowe na kolanach i łokciach) pomocne jest stosowanie opatrunków okluzyjnych z maścią Dermovate (np. z wykorzystaniem folii polietylenowej). Opatrunek stosuje się na noc i zazwyczaj przynosi zakładany efekt terapeutyczny.

Czy Dermovate można stosować na leczenie egzemy w ciąży?

Zazwyczaj nie zaleca się stosowania tego leku na skórę w sytuacji, gdy:

 • kobieta jest w ciąży (lub podejrzewa, że może być)

 • w najbliższym czasie planuje zajść w ciążę

 • karmi piersią.

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy lekarz na podstawie ocenie ryzyka zdrowotnego i objawów egzemy pacjentki oceni, czy potencjalne korzyści dla kobiety przewyższają ryzyko zdrowotne dla rozwijającego się płodu, może zalecić stosowanie Dermovate w ciąży.

Dermovate – bez recepty czy na receptę?

Lek zawiera kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Przeznaczony jest do stosowania miejscowo na skórę w konkretnych dolegliwościach związanych ze stanami zapalnymi skóry. Ten lek powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza, na podstawie oceny objawów, historii choroby i stanu pacjenta. Lek we wszystkich postaciach dostępny jest wyłącznie na receptę.

Czy lek na łuszczycę Dermovate można stosować u dzieci?

Niewskazane jest stosowanie płynu Dermovate u dzieci w wieku poniżej 1. roku. Dzieci są bardziej wrażliwe na stosowane miejscowo kortykosteroidy, występuje u nich większe ryzyko wystąpienia miejscowych i ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Maść Dermovate u dzieci powyżej 12. roku życia można stosować tylko na wyraźne wskazanie lekarza i pod jego nadzorem.

Opis produktu – ulotka leku Dermovate 0,5 mg/g

Inne popularne leki na egzemę (atopowe zapalenie skóry):