e-Konsultacja z Receptą Online

ParoGen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

ParoGen – informacje o leku

Paroksetyna zawarta w leku ParoGen jest lekiem przeciwdepresyjnym. Preparat w formie tabletek przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych. Podlega refundacji i wydawany jest tylko na receptę. 

 • dawki: Parogen 20 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: paroksetyna (łac. Paroxetinum)
 • kategoria: Lek przeciwdepresyjny
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Mylan Ireland Limited, Unit 35/36 Grange Parade, Baldoyle Industrial Estate, Dublin 13, Irlandia

ParoGen – ulotka dla pacjenta

ParoGen – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek ParoGen? Cena, refundacja

ParoGen to lek przeciwdepresyjny dostępny wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek powlekanych 20 mg w opakowaniach:

 • Parogen 30 sztuk – cena to 18,36 zł (9,24 zł z refundacją)
 • Parogen 60 sztuk – cena wynosi 35,30 zł (17,06 zł z refundacją)

ParoGen jest darmowy dla pacjentów powyżej 65. roku życia we wszystkich przypadkach określonych we wskazaniach refundacyjnych. Dla osób z chorobami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym dostępny jest na poziomie 30% odpłatności.

Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

ParoGen – opis i właściwości, jak działa

Jak działa ParoGen? Substancją czynną preparatu jest paroksetyna w postaci bezwodnego chlorowodorku. ParoGen należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). 

U pacjentów cierpiących na depresję lub stany lękowe stężenie serotoniny jest mniejsze niż u pozostałych osób. Dokładny mechanizm działania leków SSRI nie jest znany, jednak podejrzewa się, że zwiększają one poziom serotoniny w mózgu. Lek ten jest powszechnie wykorzystywany w terapii depresji, zespołu natręctw, agorafobii, fobii społecznych, lęku uogólnionego oraz w terapii zaburzeń stresu pourazowego.

ParoGen – zamienniki

Produkty zawierające paroksetynę, która stanowią zamienniki leku ParoGen, to: Paroxetine Aurobindo, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Rexetin, Seroxat, Paxtin 20, Paxtin 40, Paroxetine Teva.

ParoGen – skład leku

1 tabletka powlekana ParoGen zawiera 20 mg paroksetyny w postaci bezwodnego chlorowodorku.

Pozostałe składniki: bezwodny wodorofosforan wapnia, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga ParoGen? Lek ten zalecany jest w terapii depresji i/lub stanów lękowych. Powinien być stosowany wyłącznie przez dorosłych.

Wskazania do stosowania leku stanowią:

 • epizody dużej depresji,
 • zespół natręctw,
 • zespół lęku napadowego, także z agorafobią,
 • zespół lęku społecznego (tzw. fobia społeczna),
 • zespół lęku uogólnionego,
 • zespół stresu pourazowego.

ParoGen – dawkowanie

Jak stosować ParoGen – lek antydepresyjny z paroksetyną? Dawkowanie ParoGen 20 mg ustalane jest przez lekarza na podstawie przyczyny jego stosowania. 

Epizody dużej depresji

W leczeniu epizodów dużej depresji zazwyczaj zaleca się stosowanie dawki 20 mg raz na dobę. Poprawa stanu pacjenta obserwowana jest najczęściej już po tygodniu stosowania leku, choć w niektórych przypadkach może pojawić się dopiero w 2 tygodniu terapii. Po 3-4 tygodniach kuracji konieczna jest weryfikacja stanu pacjenta. Dawka może zostać zmodyfikowana i dopasowana do potrzeb danej osoby. Możliwe jest zwiększenie maksymalnej dawki do 50 mg, przy czym podwyższanie ilości leku powinno następować stopniowo, jednorazowo nie więcej niż o 10 mg. Leczenie depresji powinno trwać aż do ustąpienia objawów. Zaleca się przyjmować preparat co najmniej 6 miesięcy.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

W zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych oraz w zespole natręctw tabletki ParoGen przez pierwsze dni należy przyjmować w ilości 20 mg paroksetyny na dobę. Następnie można stopniowo zwiększyć dawkę, jednorazowo maksymalnie o 10 mg, do osiągnięcia zalecanego przez lekarza poziomu. Najczęściej stosuje się 40 mg na dobę. U niektórych pacjentów można ponownie zwiększyć stopniowo dawkę do 60 mg na dzień. Terapię należy kontynuować przez kilka miesięcy lub dłużej, aż do uzyskania pewności, że objawy choroby ustąpiły.

Lęk napadowy

W terapii zespołu lęku napadowego stosuje się dawkę terapeutyczną 40 mg na dobę. Leczenie należy rozpocząć od 10 mg na dobę. Następnie dawkę zwiększa się stopniowo w zależności od reakcji pacjenta, jednorazowo nie więcej niż o 10 mg. Po kilku tygodniach terapii zaleca się weryfikację skuteczności leczenia, a gdy oczekiwany efekt nie został osiągnięty można rozważyć ponowne stopniowe zwiększanie dawki do maksymalnie 60 mg na dobę. Terapię należy kontynuować do czasu, aż objawy całkowicie ustąpią (zwykle kilka miesięcy).

Fobia społeczna, zespół lęku uogólnionego oraz zespół stresu pourazowego

Przy fobii społecznej, zespole lęku uogólnionego oraz w zespole stresu pourazowego dawka wynosi zazwyczaj 20 mg na dobę. Jeśli w ciągu kilku tygodni nie osiągnięto zadowalającego efektu leczenia, można ją stopniowo zwiększyć do maksymalnie 50 mg dziennie, przy czym jednorazowe podwyższenie nie może przekraczać 10 mg. Terapia przewlekła musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

ParoGen – przeciwwskazania, środki ostrożności

Lek ParoGen, mimo swojej skuteczności, nie może być stosowany u wszystkich pacjentów. Podstawowym przeciwwskazaniem do jego przyjmowania jest nadwrażliwość pacjenta na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. 

Tabletek ParoGen 20 mg nie należy również stosować łącznie z inhibitorami MAO, pimozydem oraz tiorydazyną. Nie powinno się łączyć preparatu z antybiotykiem linezolid. Jeśli lekarz zaleci inaczej, należy ściśle kontrolować ciśnienia krwi pacjenta pod kątem objawów zespołu serotoninowego.

Interakcja z innymi lekami

Substancja czynna zastosowana w preparacie może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Są nimi:

 • leki nazywane inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO, w tym moklobemid stosowany w leczeniu depresji i chlorek metylotioniny),
 • tiorydazyna lub pimozyd, (które należą do leków przeciwpsychotycznych, stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych),
 • aspiryna (kwas acetylosalicylowy), ibuprofen lub inne leki NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), takie jak celekoksyb lub rofekoksyb, etodolak, diklofenak i meloksykam, (stosowane w leczeniu bólu i stanów zapalnych),
 • leki stosowane do zmniejszenia ryzyka powstawania zakrzepów (leki przeciwpłytkowe), takie jak klopidogrel – opioidowe leki przeciwbólowe, np. buprenorfina, tramadol, petydyna – leki te mogą wchodzić w interakcję z lekiem ParoGen i zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego,
 • inne leki przeciwdepresyjne w tym inne SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, takie jak klomipramina, nortryptylina i dezypramina,
 • suplement diety o nazwie tryptofan;,
 • leki takie jak lit, rysperydon, perfenazyna, klozapina (nazywane lekami przeciwpsychotycznymi),
 • fenantyl, lek stosowany w czasie znieczulenia oraz w leczeniu przewlekłego bólu,
 • preparaty zawierające ziele dziurawca, stosowane wspomagająco w depresji,
 • leki przeciwzakrzepowe.

Pełna lista leków, które mogą wchodzić w interakcję z lekiem ParoGen, znajduje się w ulotce.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

ParoGen w ciąży

Jeżeli jest taka możliwość należy unikać stosowania leku ParoGen w ciąży. Dopuszcza się jego przyjmowanie tylko wtedy, gdy istnieją ku temu wyraźne wskazania. W przypadku pacjentek ciężarnych oraz planujących zajście w ciążę należy wziąć pod uwagę alternatywne sposoby leczenia, które nie stwarzają ryzyka ani dla płodu, ani dla matki. Należy pamiętać, by w razie rozpoznania ciąży nie odstawiać leku nagle. Szczegółowe informacje o skutkach stosowania leku w ciąży zawarte są w ulotce.

ParoGen i karmienie piersią

Paroksetyna, substancja czynna zawarta w preparacie, przenika do pokarmu kobiecego, jednak jej ilość występująca w pokarmie kobiecym jest niewielka. Mimo tego należy powstrzymać się od stosowania paroksetyny, gdy korzyści dla pacjentki nie przewyższają ryzyka dla dziecka.

ParoGen – skutki uboczne

Lek paroGen może wywoływać skutki uboczne o różnej częstości występowania.

Częste działania niepożądane ParoGen: zmniejszony apetyt, zaburzenia snu (wzmożona senność lub bezsenność, niezwykłe sny, koszmary senne), zawroty głowy, drżenie, zaburzenia koncentracji, zmniejszenie apetytu, uczucie przechodzenia prądu elektrycznego, problemy z ostrością widzenia, zwiększenie stężenia cholesterolu, ziewanie, biegunka, zaparcia, wymioty, uczucie suchości w jamie ustnej, nadmierna potliwość, osłabienie, zwiększenie masy ciała.

Niezbyt częste działania niepożądane ParoGen: krwawienia (najczęściej do skóry oraz błon śluzowych, głównie w postaci wybroczyn), zaburzenia kontroli glikemii u osób chorujących na cukrzycę, halucynacje, splątanie, zaburzenia pozapiramidowe (w tym dystonię ustno-twarzową u osób ze zdiagnozowaną chorobą układu ruchu lub przyjmujących leki neuroleptyczne), rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, tachykardię zatokową, przejściowe zwiększenie bądź obniżenie ciśnienia tętniczego, wysypkę skórną, wzmożone swędzenie skóry, nietrzymanie moczu, zatrzymanie moczu.

Rzadkie działania niepożądane ParoGen: hiponatremia, lęk, reakcje maniakalne, napady paniki, depersonalizacja, akatyzja, drgawki, zespół niespokojnych nóg, bradykardia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, hiperprolaktynemia, mlekotok, bóle mięśni, bóle stawów oraz zaburzenia miesiączkowania, w tym miesiączka krwotoczna, brak miesiączki, nieprawidłowe krwawienia z macicy, nieregularna lub opóźniona miesiączka.

Pozostałe skutki uboczne ParoGen 20 mg (bardzo rzadkie i o nieznanej częstości występowania) zostały przedstawione w ulotce leku. 

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku ParoGen (5)

Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentów nieletnich, jednak jeśli indywidualna sytuacja wymaga wdrożenia leczenia, to należy zwrócić uwagę na pojawiające się zachowania i myśli samobójcze oraz wrogość. W tej grupie wiekowej ich ryzyko jest większe.

Zalecone dawki leku należy przyjmować rano, w trakcie posiłku. Tabletki należy połykać w całości. Nie należy ich rozgryzać ani kruszyć.

Połączenie ParoGen 20 mg a alkohol może skutkować interakcją o charakterze umiarkowanym. Picie alkoholu podczas zażywania leków z paroksetyną może nieznacznie nasilać sedację. Dlatego lepiej nie spożywać alkoholu w trakcie przyjmowania leku.

Leki przeciwdepresyjne, takie jak ParoGen, nie uzależniają. Jednocześnie nagłe odstawienie leku już w pierwszym dniu może spowodować wystąpienie tzw. zespołu odstawienia po lekach przeciwdepresyjnych. Zakończenie stosowania preparatu odbywa się poprzez stopniowe zmniejszanie dawki w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Nagłe odstawienie leku ParoGen 20 mg często wywołuje działania niepożądane. Zwykle są one łagodne i ustępują samoistnie w okresie 2 tygodni. Wśród nich znajdują się: zawroty głowy, trudności z utrzymaniem równowagi, bóle głowy, uczucie mrowienia, pieczenia lub przechodzenia prądu elektrycznego, szumy uszne, zaburzenia snu, uczucie niepokoju.

e-Konsultacja z Receptą Online
ParoGen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem