Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Nexpram

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Nexpram

Tabletki Nexpram to lek na depresję na receptę dla osób dorosłych, stosowany także w terapii zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. Jeśli chcesz zapytać o produkt, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Nexpram.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Nexpram:

 • nazwa: Nexpram

 • dawka: 10 mg, 20 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: escytalopram (escitalopramum)

 • dostępne wielkości opakowań: 20 tabl., 28 tabl., 30 tabl., 50 tabl., 100 tabl.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję

Nexpram – tabletki na zaburzenia lękowe i na depresję dla dorosłych

Zastanawiając się, jak poradzić sobie z depresją, warto zwrócić się o profesjonalną pomoc do specjalisty, obejmującą psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Lek Nexpram z escytalopramem działa poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźników w układzie nerwowym, co przy regularnym długotrwałym stosowaniu łagodzi objawy depresji i zaburzeń lękowych. Lek dostępny jest w dwóch dawkach (10 mg i 20 mg), wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa lek na depresję Nexpram z escytalopramem?

Depresja jest związana z zaburzeniem przekaźnictwa nerwowego. Dochodzi do spowolnienia przesyłania impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. W prawidłowo funkcjonujących neuronach podczas przesyłania impulsu dochodzi do wydzielenia neuroprzekaźników (np. serotoniny) do szczeliny pomiędzy zakończeniem jednej komórki a początkiem kolejnej. Odpowiednia ilość tej substancji powoduje powstanie i przesyłanie impulsu nerwowego. Zaburzenie właśnie tego mechanizmu ma wpływ na rozwój depresji i zaburzeń lękowych.

Escytalopram działa poprzez zahamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, co podnosi jej stężenie i stymuluje przesyłanie impulsów w mózgu.

Inne leki przepisywane w leczeniu depresji to m.in. ZoloftKetrel.

Na co stosuje się tabletki Nexpram? Wskazania

Leki z escytalopramem, takie jak Nexpram, są zalecane do stosowania w przypadku:

 • leczenia depresji, w tym dużych epizodów depresyjnych

 • terapii zaburzeń lękowych, w tym:

  • leczenie lęku (fobii) społecznej

  • leczenie zespołu lęku napadowego występującego z agorafobią lub bez

  • zaburzeń lękowych o charakterze uogólnionym

  • terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Jak brać tabletki na depresję Nexpram? Dawkowanie – jak stosować?

Zalecane dawki, schemat i długość leczenia są każdorazowo dobierane indywidualnie przez lekarza na podstawie historii choroby pacjenta, objawów i jego samopoczucia. To ważne, aby trzymać się zaleceń specjalisty i na własną rękę nie zmieniać dawkowania ani nie przerywać leczenia.

Zazwyczaj zalecane dawkowanie dla osób dorosłych:

 • leczenie depresji, fobii społecznej, zaburzeń lękowych uogólnionych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych – dobowa zalecana dawka to 10 mg przyjmowana raz na dobę, lekarz w uzasadnionych przypadkach może zwiększyć dawkę dobową do 20 mg,

 • terapia zespołu lęku uogólnionego – w pierwszym tygodniu leczenia to zazwyczaj 5 mg w jednej dawce raz na dobę, dawkę tę zwiększa się do 10 mg na dobę; w zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może podjąć decyzję do zwiększeniu ilości leku do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.

Czy można stosować lek na depresję Nexpram u dzieci?

Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. W tej grupie wiekowej istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a w szczególności myśli i prób samobójczych, prób samookaleczenia oraz nasilenia agresji, wrogości i buntu.

W sytuacji, kiedy potrzebne jest stosowanie leków na depresję u dzieci, warto wspólnie z lekarzem ustalić, który preparat będzie najbezpieczniejszy dla młodej osoby. A po rozpoczęciu leczenia należy uważnie monitorować wpływ leku na organizm i zachowanie.

Czy Nexpram można stosować na depresję podczas ciąży i karmienia piersią?

Leki i inne farmaceutyki stosowane przez kobietę w ciąży lub w okresie po porodzie mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo przebiegu ciąży oraz na prawidłowy rozwój płodu, a po porodzie – także na zdrowie dziecka. Dlatego przed zastosowaniem jakichkolwiek leków należy skonsultować się ze specjalistą i ocenić potencjalne korzyści i ryzyko terapii lekami z grupy SSRI.

Zażywanie leku w trzech ostatnich miesiącach ciąży może wiązać się z pojawieniem się u noworodka powikłań zagrażających zdrowiu i życiu dziecka po porodzie, takich jak: zasinienie skóry, trudności w oddychaniu, wahania ciepłoty ciała, napady drgawkowe, trudności w karmieniu, wymioty, letarg, senność, ciągły płacz. Dlatego nie należy przyjmować leku Nexpram z escytalopramem w ciąży.

Niewskazane jest także zażywanie tabletek na depresję po porodzie w okresie karmienia piersią. Substancja czynna leku może przenikać do mleka kobiecego, a tym samym mieć wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka przyjmującego pokarm.

Lek antydepresyjny Nexpram – bez recepty czy na receptę?

Preparat ma status leku RX, co znaczy, że jest dostępny wyłącznie na receptę. To lek przeznaczony do długotrwałego stosowania w terapii depresji i zaburzeń lękowych, wpływający na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Tego rodzaju leki mogą być stosowane wyłącznie na podstawie szczegółowej analizy stanu pacjenta i historii choroby, stosowane pod nadzorem lekarza.

Leczenie depresji Nexpram a alkohol

Pacjenci zastanawiają się, czy można pić alkohol podczas zażywania tabletek na depresję Nexpram. W ulotce leku producent jednoznacznie odradza zażywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Alkohol może bowiem wpływać na działanie leku, choć oddziaływanie leku z alkoholem nie jest spodziewane.

Antydepresant Nexpram – efekty leczenia kiedy będą widoczne?

Terapia depresji jest procesem długotrwałym i złożonym. Obejmuje często nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także psychoterapię.

Przy regularnym stosowaniu leku Nexpram pierwsze efekty w postaci poprawy samopoczucia są widoczne po kilku tygodniach od rozpoczęcia zażywania tabletek. Nie należy samodzielnie przerywać terapii lekiem Nexpram, nawet jeśli pacjent nie zauważa u siebie złagodzenia objawów. Zmianę dawkowania, zakończenie lub przedłużenie leczenia należy za każdym razem uzgodnić ze specjalistą.

Opis produktu – ulotka leku Nexpram 10 mg, 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: