e-Konsultacja po Receptę Online

Mozarin Swift

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Mozarin Swift? Cena, refundacja

Mozarin Swift to lek nierefundowany. Mozarin Swift 10 mg cena za opakowanie 28 tabletek wynosi od 17,99 zł do 47,59 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Mozarin Swift – jak działa, na co i dla kogo

Mozarin Swift zawiera escytalopram, należący do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te wpływają na układ serotoninergiczny w mózgu, zwiększając poziom serotoniny, co jest istotne w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. 

Wskazaniem do stosowania Mozarin Swift są:

  • ciężkie epizody depresyjne, 
  • różne zaburzenia lękowe, takie jak napady lęku panicznego (z agorafobią lub bez), fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych, a także dzieci i młodzieży jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Mozarin Swift – skład leku

Substancją czynną leku Mozarin Swift jest escytalopram. Każda tabletka zawiera 10 mg, 15 mg lub 20 mg substancji czynnej oraz substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, polakrylina potasowa, acesulfam potasowy, neohesperydyno-dihydrochalkon, stearynian magnezu, aromat mięty pieprzowej [zawierający maltodekstrynę (kukurydzianą), skrobię modyfikowaną (kukurydzianą), olejek mięty pieprzowej], kwas solny stężony.

Mozarin Swift – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Mozarin Swift należy przyjmować codziennie, niezależnie od posiłków. Tabletek nie należy dotykać mokrymi rękami, ponieważ mogą się one łatwo pokruszyć. Jeśli wymagana jest dawka 5 mg, należy użyć innego preparatu zawierającego 5 mg escytalopramu.

Instrukcja przyjmowania tabletki znajduje się w ulotce leku Mozarin Swift.

Dawkowanie w leczeniu depresji

Zazwyczaj zaleca się 10 mg dziennie. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dawkowanie w leczeniu zaburzeń lękowych z napadami lęku

Dawka początkowa to 5 mg dziennie w pierwszym tygodniu (należy wtedy zastosować inny preparat zawierający 5 mg escytalopramu). Następnie dawkę zwiększa się do 10 mg dziennie. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę, na podstawie reakcji pacjenta na leczenie.

Dawkowanie w leczeniu fobii społecznej

Zazwyczaj zaleca się 10 mg dziennie. Lekarz może dostosować dawkę, zmniejszając ją do 5 mg dziennie (w takim przypadku należy użyć innego preparatu zawierającego 5 mg escytalopramu) lub zwiększając ją do maksymalnie 20 mg dziennie, w zależności od reakcji pacjenta.

Dawkowanie w leczeniu zaburzenia lękowego uogólnionego

Zazwyczaj zaleca się 10 mg dziennie. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dawkowanie w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Dawka początkowa to 10 mg dziennie. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 20 mg na dobę, w zależności od potrzeb pacjenta.

Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia)

Dawka początkowa to zazwyczaj 5 mg dziennie (należy wtedy stosować inny preparat zawierający 5 mg escytalopramu). Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 10 mg dziennie.

Lek nie jest zazwyczaj stosowany u dzieci.

Poprawa stanu pacjenta może pojawić się po kilku tygodniach leczenia. Należy kontynuować przyjmowanie Mozarin Swift do czasu uzyskania pełnej poprawy, nawet jeśli początkowo nie widać efektów. Nie wolno samodzielnie (bez konsultacji z lekarzem) zmieniać dawki leku. Leczenie należy kontynuować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ przedwczesne zakończenie terapii może prowadzić do nawrotu objawów. Terapia powinna być kontynuowana przynajmniej 6 miesięcy po ustąpieniu objawów.

W przypadku przedawkowania Mozarin Swift należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub udać do szpitala (nawet jeśli nie wystąpią jakiekolwiek objawy) zabierając ze sobą opakowanie leku. Przyjęcie zbyt dużej dawki może skutkować: zawrotami głowy, drżeniem, pobudzeniem, drgawkami, śpiączką, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami rytmu serca, obniżeniem ciśnienia tętniczego i zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej. 

Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej. Jeśli pacjent przypomni sobie o pominiętej dawce przed pójściem spać, powinien zażyć ją natychmiast i kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z normalnym harmonogramem. Jeśli przypomnienie o pominiętej dawce nastąpi w nocy lub następnego dnia, należy pominąć tę dawkę i kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym planem.

Nie należy przerywać stosowania Mozarin Swift bez zalecenia lekarza. Przy planowanym zakończeniu leczenia, dawkę leku należy stopniowo zmniejszać przez kilka tygodni. Nagłe zaprzestanie stosowania leku, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu lub przy dużych dawkach, może prowadzić do objawów odstawienia, takich jak zawroty głowy, mrowienie, zaburzenia snu, lęk, bóle głowy, nudności, nadmierne pocenie, niepokój, drżenie, splątanie, chwiejność emocjonalna, biegunka, zaburzenia widzenia oraz palpitacje. U większości pacjentów objawy są łagodne i ustępują w ciągu dwóch tygodni, ale u niektórych mogą być ciężkie i utrzymywać się dłużej. W przypadku ciężkich objawów należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić ponowne rozpoczęcie leczenia i stopniowe odstawianie leku.

Mozarin Swift – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Mozarin Swift:

  • uczulenie na escytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • przyjmowanie innych leków należących do inhibitorów MAO, w tym selegiliny (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona), moklobemidu (stosowany w leczeniu depresji) i linezolidu (antybiotyk), 
  • wrodzone lub stwierdzone w przeszłości zaburzenia rytmu serca (obserwowane w EKG), przyjmowanie leków przeciwko zaburzeniom pracy serca lub leków wpływających na rytm serca.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Mozarin Swift konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Kontakt z lekarzem jest zalecany w szczególności jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z poniższych sytuacji lub schorzeń:

  • padaczka – należy zakończyć terapię lekiem Mozarin Swift w przypadku wystąpienia lub zwiększenia częstości drgawek,
  • zaburzenia czynności wątroby lub nerek – może zaistnieć potrzeba dostosowania dawkowania przez lekarza, 
  • cukrzyca – ryzyko zaburzenia kontroli stężenia glukozy we krwi (glikemii) podczas terapii Mozarin Swift. Może zajść konieczność zmiany dawkowania insuliny i (lub) doustnych leków zmniejszających stężenie glukozy we krwi,
  • zmniejszone stężenie sodu we krwi, 
  • skłonności do łatwego krwawienia lub pojawiania się siniaków,
  • leczenie elektrowstrząsami,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • choroby serca obecnie lub w przeszłości lub niedawny zawał serca,
  • niskie tętno spoczynkowe i (lub) możliwy niedobór soli w organizmie w wynik przedłużającej się, ciężkiej biegunki i wymiotów (mdłości) lub stosowanie leków moczopędnych, 
  • szybkie lub nieregularne bicie serca, omdlenie, zapaść lub zawroty głowy w pozycji stojącej – możliwe zaburzenia rytmu serca,
  • problemy z oczami, takie jak niektóre rodzaje jaskry lub jaskra stwierdzona w wywiadzie leczenie buprenorfiną – ryzyko do zespołu serotoninowego, choroby mogącej zagrażać życiu, zaburzenia krzepnięcia krwi w przeszłośći, 
  • ciąża.

Leki z grupy SSRI, takie jak Mozarin Swift, mogą wywołać zaburzenia funkcji seksualnych. W niektórych przypadkach objawy te utrzymywały się nawet po zakończeniu terapii

U niektórych pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym może wystąpić faza maniakalna. Objawia się ona niezwykle żywiołowymi i szybko zmieniającymi się pomysłami, nieuzasadnionym uczuciem euforii oraz nadmierną aktywnością fizyczną. W przypadku pojawienia się tych symptomów należy skontaktować się z lekarzem.

W początkowych tygodniach leczenia mogą wystąpić również objawy takie jak niepokój lub trudności w utrzymaniu się w jednej pozycji, zarówno siedzącej, jak i stojącej. Należy natychmiast zgłosić lekarzowi wystąpienie powyższych objawów.

Myśli samobójcze oraz nasilenie objawów depresji i zaburzeń lękowych

Osoby z depresją lub zaburzeniami lękowymi mogą czasami myśleć o samookaleczeniu lub samobójstwie. Myśli te mogą występować ze szczególną intensywnością na początku leczenia lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ efekty tych leków zazwyczaj pojawiają się dopiero po około dwóch tygodniach stosowania, choć czasami może to trwać dłużej.

Ryzyko wystąpienia jest wyższe, jeśli pacjent miał wcześniej myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu, a także u młodych dorosłych, szczególnie poniżej 25. roku życia. 

Jeśli pacjent zacznie doświadczać takich myśli powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Warto również poinformować bliskich o swojej depresji lub zaburzeniach lękowych i poprosić ich o zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania Mozarin Swift. Pomocny może być monitoring stanu pacjenta przez osoby bliskie, które w przypadku zaobserwowania zmian w zachowaniu pacjenta poinformują go o tym.

Mozarin Swift nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia z uwagi na wyższe ryzyko działań niepożądanych, takich jak myśli i próby samobójcze oraz wrogość (agresja, bunt, gniew). Mimo tego, lekarz może przepisać ten lek, jeśli uzna to za konieczne. Jeśli lek jest przepisywany młodszym pacjentom, zaleca się regularne monitorowanie i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi. Brak dostatecznych danych dotyczących długoterminowego bezpieczeństwa stosowania Mozarin Swift w tej grupie wiekowej odnośnie wzrostu, dojrzewania oraz rozwoju poznawczego i zachowania.

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Mozarin Swift.

Pacjent powinien powstrzymać się od obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów, dopóki nie zostanie określony wpływ tego leku na organizm.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Mozarin Swift istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Mozarin Swift może wchodzić w interakcje z:

  • nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), takimi jak fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid i tranylcypromina. W przypadku stosowania tych leków należy odczekać 14 dni przed rozpoczęciem leczenia Mozarin Swift, a po zakończeniu terapii Mozarin Swift – 7 dni przed rozpoczęciem przyjmowania któregokolwiek z tych leków,
  • odwracalnymi, selektywnymi inhibitorami MAO-A, takimi jak moklobemid (stosowany w leczeniu depresji),
  • nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy B (MAO-B), takimi jak selegilina (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona). Te leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych,
  • linezolidem (antybiotyk),
  • litem (stosowany w leczeniu zaburzenia dwubiegunowego) i tryptofanem. Ryzyko wystąpienia mimowolnych skurczy mięśni, pobudzenia, omamów, śpiączki, nadmiernej potliwości, drżenia, wzmożonych odruchów, zwiększonego napięcia mięśniowego oraz temperatury ciała powyżej 38°C. W razie wystąpienia takich objawów należy skontaktować się z lekarzem,
  • lekami przeciwdepresyjnymi: imipramina i dezypramina,
  • lekami stosowanymi w leczeniu migreny: sumatryptan i podobne leki,
  • lekami przeciwbólowymi: tramadol, buprenorfina (stosowane w silnych bólach),
  • lekami na choroby żołądka: cymetydyna, lanzoprazol i omeprazol (stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka),
  • flukonazolem (lek przeciwgrzybiczy),
  • fluwoksaminą (lek przeciwdepresyjny),
  • tyklopidyną (stosowana w celu zmniejszenia ryzyka udaru). Te leki mogą zwiększać stężenie escytalopramu we krwi,
  • zielem dziurawca (Hypericum perforatum) – lekiem ziołowym na depresję,
  • kwasem acetylosalicylowym i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (stosowane jako leki przeciwbólowe lub w celu rozrzedzenia krwi). Te leki mogą zwiększyć skłonność do krwawień,
  • lekami przeciwzakrzepowymi: warfaryna, dipirydamol i fenprokumon (stosowane w celu rozrzedzenia krwi). Na początku i po zakończeniu leczenia lekiem Mozarin Swift lekarz prawdopodobnie sprawdzi czas krzepnięcia, aby upewnić się, że dawka leku przeciwzakrzepowego jest nadal odpowiednia,
  • lekami obniżającymi próg drgawkowy: meflochina (stosowana w leczeniu malarii), bupropion (stosowany w leczeniu depresji) i tramadol (stosowany w leczeniu silnego bólu),
  • neuroleptykami (stosowane w leczeniu schizofrenii, psychozy i przeciwdepresyjne mogą powodować obniżenie progu drgawkowego,
  • lekami na serce: flekainid, propafenon i metoprolol (stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych), lekami przeciwdepresyjnymi: dezypramina, klomipramina i nortryptylina, oraz lekami przeciwpsychotycznymi: rysperydon, tiorydazyna i haloperydol. Może być konieczne dostosowanie dawkowania Mozarin Swift,
  • lekami zmniejszającymi poziom potasu lub magnezu we krwi, ze względu na zwiększone ryzyko zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca.

Nie należy stosować leku Mozarin Swift, jeśli pacjent przyjmuje leki na zaburzenia rytmu serca lub inne leki wpływające na rytm serca, takie jak leki przeciwarytmiczne klasy Ia i III, leki przeciwpsychotyczne (np. pochodne fenotiazyny, pimozyd, haloperidol), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre antybiotyki (np. sparfloksacyna, moksyfloksacyna, erytromycyna podawana dożylnie, pentamidyna), leki przeciw malarii (zwłaszcza halofantryna) oraz niektóre leki przeciwhistaminowe (astemizol, mizolastyna).

Stosowanie Mozarin Swift w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. 

Jeśli pacjentka stosuje Mozarin Swift w ostatnich trzech miesiącach ciąży, u noworodka mogą wystąpić trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w ssaniu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, roztrzęsienie, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. W razie pojawienia się powyższych objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Nie należy nagle przerywać przyjmowania leku w ciąży. 

Stosowanie Mozarin Swift w trzecim trymestrze może zwiększać ryzyko przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), co objawia się przyspieszonym oddechem i sinicą w pierwszej dobie życia dziecka. 

Lek Mozarin Swift może również zwiększać ryzyko krwawienia z pochwy po porodzie, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza lub położnej o jego stosowaniu.

Mozarin Swift a karmienie piersią

Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż lek przenika do mleka matki.

Mozarin Swift – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Po zastosowaniu leku Mozarin Swift działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Bardzo często (co najmniej 1 na 10 osób):

  • niedrożność,
  • ból głowy.

Często (mniej niż 1 na 10 osób):

  • niedrożność nosa lub katar (zapalenie zatok), 
  • zmniejszenie lub zwiększenie apetytu,
  • lęk, 
  • niepokój, 
  • nietypowe sny, 
  • trudności w zasypianiu,
  • senność, 
  • zawroty głowy, 
  • ziewanie, 
  • drżenie, 
  • mrowienie,
  • biegunka, 
  • zaparcia, 
  • wymioty, 
  • suchość w ustach,
  • zwiększone pocenie,
  • ból mięśni i stawów (artralgie, mialgie),
  • zaburzenia seksualne (opóźniony wytrysk, zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu seksualnego, trudności w osiągnięciu orgazmu u kobiet),
  • zmęczenie,
  • gorączka,
  • zwiększenie masy ciała.

W razie wystąpienia któregokolwiek z poniższych działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem

Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 osób ): 

  • nieprawidłowe krwawienia, w tym krwawienia z przewodu pokarmowego.

Rzadko (mniej niż 1 na 1000 osób): 

  • obrzęk skóry, języka, warg lub twarzy albo trudności w oddychaniu lub przełykaniu (reakcja alergiczna) – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala,
  • wysoka gorączka, pobudzenie, dezorientacja, drżenie i gwałtowne skurcze mięśni – w taki sposób może się objawiać zespół serotoninowy. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów zalecany jest kontakt z lekarzem.

W przypadku wystąpienia wymienionych poniżej objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala: trudności w oddawaniu moczu, drgawki, zażółcenie skóry i białkówki oczu, które mogą sugerować zaburzenia czynności wątroby lub zapalenie wątroby, oraz szybkie, nieregularne bicie serca i omdlenie, mogące być oznaką Torsades de Pointes (poważne zagrożenie życia). 

Niektóre pacjentki zgłaszały obfite krwawienie z pochwy krótko po porodzie (krwotok poporodowy).

Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Mozarin Swift znajduje się w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Lek Mozarin Swift należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed wilgocią i światłem.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mozarin Swift (3)

Nie, lek Mozarin Swift dostępny jest wyłącznie na receptę.

Zamiennikami Mozarin Swift są ApoEscitaxin ORO, Elicea i Depralin ODT.

Tak, jednym z częstych skutków ubocznych jest wzrost wagi.

e-Konsultacja po Receptę Online
Mozarin Swift

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem