e-Konsultacja po Receptę Online

Mobemid

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Mobemid to lek na receptę wskazany w terapii zaburzeń depresyjnych i fobii społecznej. Zawiera moklobemid – substancję o pozytywnym wpływie na nastrój, koncentrację i samoocenę. Pierwsze efekty są zazwyczaj widoczne po 1-3 tygodniach stosowania leku.

Mobemid – co to za lek?

Mobemid to lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów MAO. Znajduje zastosowanie w leczeniu zespołów depresyjnych oraz fobii społecznej. Objawy składające się na zespół depresyjny to m.in. pogorszenie nastroju, niezdolność do przeżywania przyjemności, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia snu i zaburzenia apetytu. Z kolei fobia społeczna to zaburzenie lękowe charakteryzujące się przeżywaniem lęku w sytuacjach społecznych. Zaburzenia depresyjne i fobia społeczna to jedne z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. W schemacie ich leczenia znajdują się m.in. psychoterapia i farmakoterapia.

Na co stosuje się Mobemid?

Lek Mobemid jest wskazany w leczeniu zespołów depresyjnych i fobii społecznej

Jak działa Mobemid?

Substancją czynną leku Mobemid jest moklobemid. Działanie tej substancji polega na hamowaniu monoaminooksydazy typu A – enzymu odpowiedzialnego za metabolizm noradrenaliny, dopaminy i serotoniny. W efekcie dochodzi do podwyższenia poziomu tych neuroprzekaźników, co pozwala poprawić nastrój oraz zmniejszyć uczucie zmęczenia.

Dla kogo jest przeznaczony lek Mobemid?

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Co wchodzi w skład leku Mobemid?

Tabletka Mobemid zawiera substancję czynną moklobemid w ilości 150 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • zawarte w rdzeniu tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian,
  • zawarte w otoczce tabletki: hypromeloza, makrogol 6000, hydroksypropyloceluloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), symetykon.

Mobemid zawiera laktozę jednowodną i sód.

Mobemid – zamienniki

Zamiennikami leku Mobemid są m.in. Aurorix, Moklar.

Mobemid – dawkowanie

Tabletki Mobemid przyjmuje się bezpośrednio po posiłku. Ostatniej dawki leku nie należy zażywać zbyt późno wieczorem, aby uniknąć problemów ze snem. 

Dawkowanie leku Mobemid różni się w zależności od wskazań:

  • W przypadku zespołów depresyjnych, zalecana dawka początkowa to 300 mg na dobę, w dawkach podzielonych. W zależności od nasilenia objawów, dawka może być zwiększona do maksymalnie 600 mg na dobę. Pełny efekt leczniczy osiąga się po 4–6 tygodniach terapii.
  • W leczeniu fobii społecznej, początkowa dawka wynosi 300 mg, z możliwością zwiększenia do 600 mg na dobę po 3 dniach, w dwóch dawkach podzielonych. Leczenie w dawce 600 mg powinno trwać 8–12 tygodni w celu oceny skuteczności.

Dawka podtrzymująca wynosi 150 mg raz na dobę i powinna być przyjmowana w godzinach porannych. 

Całkowita dawka dobowa nie powinna przekraczać 600 mg.

U pacjentów z niewydolnością wątroby lekarz może zmniejszyć dawkę do połowy lub jednej trzeciej zalecanej dawki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Mobemid należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Mobemid

W przypadku pominięcia dawki, nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się kontynuowanie leczenia zgodnie z planem.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Mobemid, przedawkowanie

Przedawkowanie leku Mobemid 150 mg może prowadzić do łagodnych i krótkotrwałych objawów z ośrodkowego układu nerwowego oraz podrażnienia przewodu pokarmowego. W takim przypadku zaleca się natychmiastowe płukanie żołądka i/lub podanie węgla aktywnego. Przedawkowanie w połączeniu z innymi lekami depresyjnymi może być groźne dla życia i wymagać hospitalizacji oraz kontroli lekarskiej.

Przerwanie stosowania leku Mobemid

W przypadku wątpliwości dotyczących kontynuacji stosowania leku Mobemid, zaleca się konsultację z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Mobemid – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Mobemid – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na moklobemid lub inne składniki leku,
  • ostre stany splątania,
  • guz chromochłonny nadnercza,
  • wiek poniżej 18 lat,
  • jednoczesne stosowanie selegiliny, petydyny, dekstrometorfanu, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitorów MAO lub trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Mobemid należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. 

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów: 

  • z nadczynnością tarczycy (ze względu na możliwość wzrostu ciśnienia tętniczego),
  • z zaburzeniami dwubiegunowymi (ze względu na możliwość wystąpienia stanu maniakalnego),
  • z uszkodzeniem wątroby,
  • w stanie pobudzenia lub podniecenia (mogą wymagać jednoczesnego podawania benzodiazepin, jednak nie dłużej niż przez 2-3 tygodnie),
  • z tendencjami samobójczymi (wymagają ścisłego nadzoru lekarskiego podczas terapii moklobemidem).

Pacjenci wykazujący nadwrażliwość na tyraminę nie powinni spożywać następujących produktów podczas terapii Mobemid:

  • ryby wędzone,
  • wędzone mięso,
  • ser cheddar, camembert lub gruyere,
  • czekolada,
  • wino,
  • piwo,
  • produkty drożdżowe,
  • soja,
  • inne potrawy bogate w tyraminę.

W trakcie stosowania Mobemid nie należy spożywać alkoholu.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Mobemid z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Mobemid w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować Mobemid w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Mobemid a prowadzenie pojazdów 

Mobemid 150 mg nie powinien w znaczący sposób zaburzać sprawności psychofizycznej, jednak w początkowym okresie leczenia zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Mobemid – skutki uboczne 

Stosując Mobemid należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Pacjenci z depresją lub zaburzeniami lękowymi mogą doświadczać myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie, które mogą nasilać się szczególnie na początku terapii, gdyż leki przeciwdepresyjne zaczynają działać na ogół po upływie 2 tygodni. Ryzyko to jest wyższe u osób, które wcześniej miały takie myśli, oraz u osób poniżej 25. roku życia. W przypadku pojawienia się takich objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Warto poinformować osoby bliskie o diagnozie oraz poprosić o obserwowanie zmian w zachowaniu i nastroju pacjenta.

W przypadku Mobemid działania niepożądane występujące często (tj. u mniej niż 1 na 10 osób) to:

  • bóle głowy,
  • bezsenność, zaburzenia snu, senność,
  • zawroty głowy, drżenia,
  • zwiększona pobudliwość, niepokój, nerwowość, uspokojenie, stan ostrego niepokoju,
  • osłabienie, omdlenie,
  • nudności, mdłości, wymioty, 
  • zaparcia, bóle żołądkowo-jelitowe, dyskomfort w nadbrzuszu, biegunki, suchość śluzówek jamy ustnej, pełność w żołądku, bóle brzucha,
  • przyspieszona akcja serca, kołatanie serca, hipotensja (w tym ortostatyczna),
  • pocenie się, niewyraźne widzenie, wzrost lub spadek apetytu.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Mobemid?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Mobemid? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Mobemid znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Mobemid nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Mobemid to lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów MAO. Jest stosowany u osób dorosłych z depresją lub fobią społeczną. Poprawia nastrój, zmniejsza zmęczenie, a na początku terapii dodatkowo ma pozytywny wpływ na jakość snu. Efekty jego działania są odczuwalne najczęściej po upływie kilku tygodni. W tym okresie u niektórych osób może zwiększyć się ryzyko wystąpienia myśli samobójczych lub o samookaleczeniu, co należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi lub udać się do szpitala. 

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mobemid (4)

Nie, lek Mobemid jest dostępny wyłącznie na receptę.

Osoby przyjmujące Mobemid nie powinny spożywać alkoholu.

W przypadku leku Mobemid, chudnięcie i tycie nie są wymienione na liście możliwych działań niepożądanych. Lek może natomiast powodować wzrost lub spadek apetytu. Jeśli podczas stosowania leku Mobemid wystąpi zmiana masy ciała, warto skonsultować się z lekarzem.

Istnieją następujące wskazania do stosowania Mobemid: nerwica społeczna (fobia społeczna) oraz zespoły depresyjne. Wyboru leku przeciwdepresyjnego dla konkretnego pacjenta dokonuje zawsze lekarz w oparciu o badanie kliniczne.

e-Konsultacja po Receptę Online
Mobemid

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem