Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Miansec

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Miansec

Szukasz skutecznego leku na stany depresyjne, chcesz poprawić jakość snu? Dowiedz się więcej o leku Miansec z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Miansec.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Miansec:

  • nazwa: Miansec

  • dawka: 10 mg, 30 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: mianseryna (mianserini hydrochloridum)

  • dostępne wielkości opakowań: 20 tabl., 30 tabl., 90 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwdepresyjne, Leki przeciwlękowe, Leki poprawiające jakość snu

Tabletki Miansec – pomocne w leczeniu stanów depresyjnych, poprawiają jakość snu

Substancją czynną leku jest mianseryna, które ma działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i poprawiające jakość snu. Lek jest zalecany do stosowania dla dorosłych osób, przeznaczony do długotrwałego stosowania w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Preparat dostępny jest w dwóch dawkach: 10 i 30 mg. Oba warianty leku są dostępne wyłącznie na receptę.

Jak działa mianseryna zawarta w leku Miansec?

Mianseryna zawarta w leku Miansec działa poprzez zwiększenie stężenia neurotransmiterów przesyłanych między komórkami nerwowymi w mózgu, co stymuluje przewodzenie impulsów. Tym samym odwraca proces zahamowania przewodnictwa, który rozwija się wraz z pojawieniem się depresji. Uważa się, że za rozwój depresji i zaburzeń lękowych odpowiedzialny jest spadek neuroprzekaźników w komórkach nerwowych mózgu. Mianseryna, poprzez stopniowe przywracanie równowagi chemicznej w mózgu, łagodzi objawy depresji aż do ich całkowitego ustania.

Co to za lek Miansec? Na co się go stosuje? Wskazania

Tabletki Miansec to lek przeciwdepresyjny, który stosuje się w leczeniu nastrojów depresyjnych, będących najczęściej pojawiającym się objawem depresji. Wśród najczęściej występujących symptomów tej choroby wymienia się: brak radości z życia, smutek, problemy z zasypianiem i utrzymaniem głębokiego i relaksującego snu. Lek jest przeznaczony do terapii objawów depresyjnych o różnym podłożu, w których wskazane jest stosowanie leczenia farmakologicznego.

Jak dawkować Miansec? Jak brać, jak stosować te tabletki?

Terapia lekami stosowanymi w leczeniu depresji jest każdorazowo dostosowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Na podstawie samopoczucia, występujących objawów i historii choroby lekarz dobiera leki i określa długość i schemat leczenia. Specjalista regularnie będzie także sprawdzał reakcję pacjenta na stosowane leki i modyfikował dawkę w zależności od potrzeb. Farmakoterapia jest zazwyczaj połączona z odpowiednio dobraną psychoterapią.

Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od mniejszej dawki (30 mg na dobę), którą następnie zwiększa się do poziomu odpowiedniego dla każdego pacjenta na podstawie jego reakcji na leczenie.

Zazwyczaj dawkowanie na dobę waha się na poziomie 60-90 mg, a zalecana dawka jest zależna od nasilenia depresji. Tabletkę stosuje się zwykle raz na dobę o tej samej porze, najlepiej przed snem.

Tabletkę Miansec należy połykać w całości, popijając płynem. Nie rozgryzać, nie żuć, nie rozkruszać.

Inne leki stosowane w depresji to m.in. Pramolan, Ketrel.

Po jakim czasie widać poprawę stosując tabletki Miansec?

Pierwsze efekty działania leku Miansec są widoczne po około 2-4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania leku. Lek należy stosować codziennie, regularnie, według dawkowania zaleconego przez lekarza.

Efekty leczenia Miansec mogą nie być widoczne w pierwszych tygodniach leczenia. To ważne, aby mimo braku widocznej poprawy, pacjent nie zniechęcał się i samodzielnie nie przerywał leczenia. Na terapię depresji składają się psychoterapia i stosowanie leków, odpowiednio dobranych do każdego pacjenta. To ważne, aby w tym początkowym etapie kontynuować terapię niezależnie od wyników.

Jak długo trzeba brać Miansec?

Leki podnoszące poziom neurotransmiterów w mózgu są przeznaczone do regularnego i długotrwałego stosowania. Terapia stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych trwa zazwyczaj przynajmniej 4-6 miesięcy. W tym czasie lekarz obserwuje postępy leczenia i reakcję pacjenta na stosowane leki. Leczenie trwa też zwykle dłużej, także wtedy, kiedy u pacjenta stwierdzono już widoczną poprawę samopoczucia. Ma to na celu zapobieganie nawrotom choroby. Samemu nie należy przerywać leczenia, a zawsze robić to w porozumieniu z lekarzem.

Jak odstawić lek Miansec na depresję?

Pacjent wspólnie z lekarzem podejmuje decyzję o zakończeniu stosowania leków antydepresyjnych. Ważne, aby samemu nie przerywać leczenia, co może wiązać się z pojawieniem się szeregu działań niepożądanych, a w dłuższej perspektywie z nawrotem depresji. Wychodzenie z terapii powinno się zacząć po utrwaleniu się dobrego samopoczucia pacjenta, należy to robić stopniowo zmniejszając dawki leku w okresie 2-3 tygodni aż do całkowitego zaprzestania stosowania tabletek.

Czy Miansec można stosować u dzieci i młodzieży na stany depresyjne?

W ulotce Miansec producent jednoznacznie informuje, że nie należy stosować tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. Jednak jeśli lekarz uzna to za bezpieczne i konieczne, może zalecić jego stosowanie.

Zażywanie tego leku przez dzieci i młodzież wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania działań niepożądanych, takich jak: myśli i próby samookaleczenia lub odebrania sobie życia. Nasilają się także zachowania buntownicze, wzmożona agresja, gniew i wrogość. Z tego względu, jeśli nie pojawia się jednoznaczna potrzeba zażywania tego leku przez dzieci i młodzież, nie należy go stosować w grupie pediatrycznej. Nie znany jest także długofalowy wpływ tego leku na dojrzewanie, wzrost, zachowanie i rozwój dzieci i młodzieży, które stosowały ten lek.

Tabletki Miansec na lepszy sen

Ten lek zawierający mianserynę może być także stosowany w przypadku problemów ze snem towarzyszących depresji. Lek poprawia jakość snu, wydłuża go i pogłębia. Dzięki temu osoba go stosująca czuje się lepiej wyspana i wypoczęta po nocy. Stosowanie leku z tego wskazania jest możliwe wyłącznie na polecenia lekarza.

Czy Miansec jest na receptę?

Leki na depresję, które wpływają na modulowanie przekaźnictwa nerwowego, są wydawane wyłącznie na receptę. To lekarz specjalista na podstawie stanu pacjenta, historii choroby oraz jego stanu zdrowia dobiera najlepiej dopasowany i bezpieczny lek. Należy trzymać się zaleceń lekarza, a tabletki antydepresyjne stosować pod jego kontrolą i zgodnie z jego wytycznymi.

Opis produktu – ulotka leku Miansec 10 mg, 30 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: