e-Konsultacja po Receptę Online

Fluoxetin Polpharma

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Fluoxetin Polpharma? Cena, refundacja 

Fluoxetin Polpharma jest lekiem refundowanym. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek bezpłatnie lub po cenie ryczałtowej. Cena 100% za 30 kapsułek wynosi 20,07 zł.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Fluoxetin Polpharma – jak działa, na co i dla kogo 

Fluoxetin Polpharma jest lekiem przeciwdepresyjnym. Substancją czynną leku jest fluoksetyna zaliczana do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). U dorosłych lek stosuje się w leczeniu epizodów dużej depresji, nerwicy natręctw oraz bulimii (w żarłoczności psychicznej lek zmniejsza chęć objadania się i zwracania pokarmów, jednak powinien być stosowany razem z psychoterapią). U dzieci powyżej 8. roku życia preparat wykorzystywany jest w leczeniu depresji o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, jeśli psychoterapia po 4-6 sesjach nie przyniosła oczekiwanej poprawy. U dzieci i młodzieży lek powinien być stosowany wyłącznie u pacjentów w trakcie psychoterapii. 

Fluoxetin Polpharma – skład leku 

Substancją czynną leku jest fluoksetyna. Każda kapsułka twarda zawiera 20 mg substancji. W składzie kapsułki znajdują się również składniki pomocnicze, takie jak: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, żelatyna, dwutlenek tytanu (E 171), indygotyna (E 132), żółcień chinolinowa (E 104).

Fluoxetin Polpharma – dawkowanie 

Lek Fluoxetin Polpharma należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem jego reakcji na terapię.

Dawkowanie Fluoxetin Polpharma u dorosłych

W leczeniu depresji zaleca się przyjmowanie 20 mg dziennie. Możliwe jest stopniowe zwiększanie dawki do maksymalnie 60 mg dziennie. Zaleca się kontynuację leczenia przez minimum 6 miesięcy. W leczeniu bulimii zalecana dawka wynosi zwykle 60 mg dziennie, a w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych początkowa dawka to 20 mg dziennie. Lekarz może stopniowo zwiększać dawkę, maksymalnie do 60 mg dziennie.

Dawkowanie Fluoxetin Polpharma u dzieci i młodzieży (8-18 lat)

W leczeniu depresji zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg dziennie, z możliwością stopniowego zwiększenia dawki do 20 mg na dobę. U dzieci o mniejszej wadze zwykle stosuje się mniejsze dawki leku.

Dawkowanie u pacjentów w wieku powyżej 65 lat powinno być zwiększane z dużą ostrożnością, a maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 40 mg.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lekarz może zalecić zmniejszenie dawki lub przyjmowanie leku co drugi dzień.

Fluoxetin Polpharma – przeciwwskazania, środki ostrożności 

Przed zastosowaniem leku Fluoxetin Polpharma należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania do stosowania leku Fluoxetin Polpharma:

  • nadwrażliwość na fluoksetynę lub inny składnik leku,
  • jednoczesne stosowanie innych leków przeciwdepresyjnych (MAO i MAO typu A),
  • stosowanie metoprololu,
  • wiek poniżej 8. roku życia.

Środki ostrożności przy stosowaniu leku Fluoxetin Polpharma zalecane są w przypadku:

  • reakcji alergicznych, w tym wysypki, świądu, obrzęku warg/twarzy, duszności,
  • padaczki lub historii napadów drgawkowych,
  • epizodów maniakalnych,
  • cukrzycy,
  • zaburzeń czynności wątroby,
  • choroby serca,
  • stosowania tamoksyfenu, leków moczopędnych,
  • terapii elektrowstrząsami,
  • akatyzji,
  • podwyższonego ciśnienie wewnątrzgałkowego lub ryzyka ostrego ataku jaskry,
  • krwawień, siniaków,
  • ciąży i karmienia piersią,
  • objawów zespołu serotoninowego lub złośliwego zespołu neuroleptycznego,
  • stosowania leków opioidowych,
  • myśli samobójczych lub chęci samookaleczenia – należy niezwłocznie udać się do lekarza lub najbliższego szpitala.

Interakcje z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie, lub niedawno stosowanych lekach oraz tych, które planuje przyjmować, ponieważ lek Fluoxetin Polpharma może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Szczególna ostrożność zalecana jest zwłaszcza w przypadku przyjmowania:

  • inhibitorów MAO, metoprololu,
  • litu, tryptofanu, selegiliny, dziurawca, tryptanów, opioidów,
  • leku przeciwpadaczkowego (fenytoiny),
  • flekainidu, propafenonu, nebiwololu, atomoksetyny, karbamazepiny, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, rysperydonu,
  • leków wpływających na rytm serca: należy zachować ostrożność przy lekach przeciwarytmicznych, przeciwpsychotycznych, przeciwdepresyjnych, przeciwbakteryjnych, przeciwmalarycznych i przeciwhistaminowych,
  • tamoksyfenu, mekwizatyny,
  • leków wpływających na krzepnięcie krwi,
  • cyproheptadyny,
  • leków obniżających stężenie sodu we krwi,
  • leków obniżających próg drgawkowy.

Szczegółowe informacje dotyczące przeciwwskazań, środków ostrożności i interakcji znajdują się w ulotce leku Fluoxetin Polpharma.

Stosowanie leku Fluoxetin Polpharma w ciąży i w okresie karmienia piersią

Przyjmowanie leku Fluoxetin Polpharma w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca u dziecka. Decyzja o ewentualnym odstawieniu leku powinna być podjęta wspólnie z lekarzem. W ostatnim trymestrze ciąży fluoksetyna może przyczynić się do zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN), objawiającego się przyspieszonym oddechem i sinicą. U noworodków, których matka przyjmowała lek w ostatnich trzech miesiącach ciąży, obserwowano takie objawy, jak: drażliwość, drżenie, słabość mięśni, płacz, problemy z ssaniem lub snem. Dodatkowo u kobiet przyjmujących lek w ostatnich tygodniach ciąży istnieje zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego, zwłaszcza przy istniejących wcześniej problemach z krzepnięciem. 

Fluoxetin Polpharma a karmienie piersią

Fluoksetyna przenika do mleka matki, co może wywołać działania niepożądane u niemowlęcia. Lek może być stosowany wyłącznie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że jest to konieczne. W niektórych przypadkach lekarze decydują o zmniejszeniu dawki leku w czasie laktacji.

Fluoxetin Polpharma – skutki uboczne

Jak każdy lek Fluoxetin Polpharma może wywoływać skutki uboczne, choć nie u każdego one wystąpią. 

Należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i udać się do szpitala w przypadku: 

  • myśli samobójczych lub chęci samookaleczenia,
  • silnych reakcji alergicznych,
  • niepokoju psychoruchowego, niemożności usiedzenia,
  • objawów zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka, lub rumienia wielopostaciowego. 

W przypadku pojawienia się u pacjenta objawów zespołu serotoninowego, osłabienia, senności, dezorientacji (szczególnie u osób starszych i przyjmujących leki moczopędne), przedłużonej i bolesnej erekcji, drażliwości i skrajnego pobudzenia, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. 

U pacjentów przyjmujących Fluoxetin Polpharma działania niepożądane mogą występować z różną częstotliwością.

  • Bardzo często (występują częściej niż u 1 na 10 pacjentów): bezsenność, bóle głowy, nudności, biegunka, osłabienie, zmęczenie,
  • Często (występują rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów): zmniejszenie apetytu, utrata masy ciała, lęk, nerwowość, niepokój ruchowy, zaburzenia uwagi, zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji/wytrysku, zaburzenia snu, nietypowe sny, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, kołatanie serca, ziewanie, wymioty, niestrawność, suchość jamy ustnej, świąd, pokrzywka, nadmierne pocenie się, wysypka, bóle stawów, częste oddawanie moczu, krwawienia z dróg rodnych, roztrzęsienie, dreszcze,
  • Niezbyt często (występują rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów): zaburzenia koncentracji/myślenia, depersonalizacja, euforia, nadpobudliwość psychoruchowa, dyskineza, ataksja, mioklonie, zaburzenia pamięci, rozszerzenie źrenic, szum w uszach, niedociśnienie, duszność, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego, trudności w połykaniu, wypadanie włosów, skłonność do siniaków, zimne poty, drżenie mięśni, trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia seksualne, nieprawidłowe stężenie enzymów wątrobowych.

Stosowanie leku u dzieci może spowodować opóźnienie dojrzewania płciowego lub zahamować tempo wzrostu. 

U pacjentów powyżej 50. roku życia przyjmowanie SSRI i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych zwiększa ryzyko złamań kości. 

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych Fluoxetin Polpharma, również tych występujących rzadziej luz z nieznaną częstotliwością znajdują się w ulotce leku. 

Przechowywanie leku 

Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Fluoxetin Polpharma (3)

Nie należy spożywać alkoholu w czasie przyjmowania preparatu.

Na rynku dostępnych jest kilka zamienników leku Fluoxetin Polpharma, m.in. Andepin, Fluoksetyna Egis, Seronil i Fluoxetine Aurovitas. Wszystkie leki dostępne są wyłącznie na receptę.

Nie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

e-Konsultacja po Receptę Online
Fluoxetin Polpharma

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem