Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Escitil

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Escitil

Escitil to lek przeciwdepresyjny zawierający escytalopram, stosowany też w leczeniu zaburzeń lękowych i fobii społecznej. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na telekonsultację ze specjalistą umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Escitil. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Escitil:

  • nazwa: Escitil

  • dawka: 10 mg, 20 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: escytalopram (escitalopramum)

  • dostępne wielkości opakowań: 14 tabletek, 28 tabletek, 56 tabletek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki na depresję

Escitil – tabletki na depresję i stany lękowe

Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu epizodów dużej depresji i zaburzeń lękowych (lęk paniczny, lęk społeczny, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne). Substancja czynna leku (escytalopram) zwiększa stężenie serotoniny w mózgu, co ma wpływ na przewodnictwo nerwowe. Preparat występuje w dwóch dawkach 10 mg i 20 mg, dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działa Escitil na depresję i zaburzenia lękowe?

Przewodzenie impulsów w układzie nerwowym między komórkami odbywa się przy udziale niewielkich cząsteczek określanych jako neuroprzekaźniki. Aby przekazać impuls z jednej komórki do drugiej, są one wydzielane do synapsy (przestrzeni między zakończeniem jednego neuronu a początkiem kolejnego). Gdy odpowiednio dużo cząsteczek dotrze do błony neuronu, wówczas wytwarza się impuls i jest on przekazywany dalej. W przebiegu depresji mechanizm ten jest zahamowany.

Zawarta w leku substancja aktywna escytalopram należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (od angielskiego skrótu SSRI). Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Escitil działa poprzez zahamowanie zwrotnego wychwytu tej cząstki w zakończeniu neuronu, co sprzyja wytwarzaniu impulsów i usprawnia przesyłanie impulsów. Regularne stosowanie leku z czasem łagodzi objawy depresji i zaburzeń lękowych.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych to np. Seronil, Ketrel

Na co stosuje się lek Escitil? Wskazania

To preparat stosowany u osób dorosłych w:

  • leczeniu depresji (epizodów dużej depresji)

  • terapii zaburzeń lękowych, w tym: napadów panicznego lęku z (lub bez) agorafobii, fobii społecznej, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, uogólnionych zaburzeń lękowych.

Jak brać tabletki na depresję Escitil? Dawkowanie

Lek przeznaczony jest dla dorosłych osób. To ważne, aby wspólnie z lekarzem ustalić dawkę, długość terapii i schemat leczenia, aby było ono bezpieczne i skuteczne w konkretnym przypadku.

Tabletki Escitil - leczenie depresji, leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych, terapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zalecana dobowa dawka leku Escitil to 10 mg, przyjmowana w jednej dawce. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zalecić przyjmowanie większej dawki na poziomie 20 mg na dobę.

Terapia zaburzeń lęku panicznego

W pierwszym tygodniu leczenia lekarz zazwyczaj zaleca stosowanie 5 mg leku raz na dobę. Dawkę dobową następnie zwiększa się do 10 mg. W razie potrzeby specjalista może podjąć decyzję o zwiększeniu ilości przyjmowanego leku na dobę do 20 mg.

Escitil - leczenie fobii (lęku) społecznego

Terapię zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 10 mg stosowanych raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można zmniejszyć do 5 mg na dobę lub zwiększyć do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.

Escitil – stosowanie u dzieci i młodzieży na depresję

Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Ma to związek ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych w postaci nasilenia się myśli i prób samobójczych, działań związanych z samookaleczeniem oraz wzmożonej agresji, wrogości i zachowań buntowniczych. W przypadku zdiagnozowania klinicznej depresji u dziecka, należy zwrócić się do lekarza o pomoc i wspólnie podjąć decyzję o stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, które będą bezpieczne dla dziecka.

Jak długo stosować Escitil na depresję? Efekty kiedy będą widoczne?

Leki przeciwdepresyjne dają zazwyczaj pierwsze widoczne efekty po kilku tygodniach regularnego stosowania. Pacjent może odczuć zauważalną poprawę po pewnym czasie i nie należy się zniechęcać lub zaprzestać przyjmowania tabletek, jeśli nie nastąpi szybkie złagodzenie objawów depresji. Leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i trwa przynajmniej kilka miesięcy.

Nie należy też na własną rękę odstawiać leku, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej. Należy przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza, a terapię należy zakończyć w porozumieniu z nim, stopniowo zmniejszając dawki leku.

Tabletki na depresję Escitil – bez recepty czy na receptę?

Leki stosowane w leczeniu depresji należące do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, do których należy Escitil, są dostępne wyłącznie na receptę. Na podstawie stanu i kondycji pacjenta, występujących objawów oraz historii choroby lekarz dobiera bezpieczną i najlepiej dopasowaną terapię i odpowiedni lek.

Antydepresant Escitil a alkohol

Czy podczas stosowania tabletek Escitil można pić alkohol? W ulotce leku producent zdecydowanie odradza picie alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas terapii. Wynika to z faktu, że może on wpływać na działanie preparatu.

Escitil na depresję po porodzie – czy można stosować?

Spadek nastroju prowadzący do rozwoju depresji po ciąży i po porodzie wymaga fachowej pomocy. To ważne, aby kobieta w takim okresie pozostawała pod opieką specjalisty, który wskaże jej bezpieczne sposoby walki z depresją po porodzie.

Stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży i po porodzie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Ma to związek z faktem, że składniki farmaceutyków mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży i rozwój płodu, a po porodzie – na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Escytalopram może przenikać do mleka kobiecego, dlatego nie należy stosować tego leku na depresję po porodzie podczas karmienia piersią.

Opis produktu – ulotka leku Escitil 10 mg, 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: