Najważniejsze informacje:
Escitil to lek przeciwdepresyjny zawierający escytalopram, stosowany też w leczeniu zaburzeń lękowych i fobii społecznej. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na telekonsultację ze specjalistą umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Escitil.
postać / dawka | tabletki powlekane, 10 mg, 20 mg |
substancja czynna | escytalopram (escitalopramum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | depresja, zaburzenia lękowe, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne |
podmiot odpowiedzialny | Egis Pharmaceuticals PLC Keresztúri út 30-38. 1106 Budapeszt Węgry |
Lek Escitil nie podlega refundacji i występuje pod postacią tabletek powlekanych, w opakowaniach po 28 sztuk i dawce 10 mg i 20 mg.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Escitil to lek należący do grupy leków przeciwdepresyjnych.
Sprawdź opinie pacjentów o Escitil.
Przewodzenie impulsów w układzie nerwowym między komórkami odbywa się przy udziale niewielkich cząsteczek określanych jako neuroprzekaźniki. Aby przekazać impuls z jednej komórki do drugiej, są one wydzielane do synapsy (przestrzeni między zakończeniem jednego neuronu a początkiem kolejnego). Gdy odpowiednio dużo cząsteczek dotrze do błony neuronu, wówczas wytwarza się impuls i jest on przekazywany dalej. W przebiegu depresji mechanizm ten jest zahamowany.
Zawarta w leku substancja aktywna escytalopram należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (od angielskiego skrótu SSRI). Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Escitil działa poprzez zahamowanie zwrotnego wychwytu tej cząstki w zakończeniu neuronu, co sprzyja wytwarzaniu impulsów i usprawnia przesyłanie impulsów. Regularne stosowanie leku z czasem łagodzi objawy depresji i zaburzeń lękowych.
To preparat stosowany u osób dorosłych w:
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Ma to związek ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych w postaci nasilenia się myśli i prób samobójczych, działań związanych z samookaleczeniem oraz wzmożonej agresji, wrogości i zachowań buntowniczych. W przypadku zdiagnozowania klinicznej depresji u dziecka, należy zwrócić się do lekarza o pomoc i wspólnie podjąć decyzję o stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, które będą bezpieczne dla dziecka.
Escitil zawiera substancję czynną - escytalopram. Każda tabletka zawiera 10 mg lub 20 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku to:
Lek przeznaczony jest dla dorosłych osób. To ważne, aby przestrzegać zaleceń lekarza, ustalić dawkę, długość terapii i schemat leczenia, aby było ono bezpieczne i skuteczne w konkretnym przypadku.
Zalecana dobowa dawka leku Escitil to 10 mg, przyjmowana w jednej dawce. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zalecić przyjmowanie większej dawki na poziomie 20 mg na dobę.
W pierwszym tygodniu leczenia lekarz zazwyczaj zaleca stosowanie 5 mg leku raz na dobę. Dawkę dobową następnie zwiększa się do 10 mg. W razie potrzeby specjalista może podjąć decyzję o zwiększeniu ilości przyjmowanego leku na dobę do 20 mg.
Terapię zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 10 mg stosowanych raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można zmniejszyć do 5 mg na dobę lub zwiększyć do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.
Escitil można przyjmować zarówno rano, jak i wieczorem. Nie wpływa to na działanie leku. Ważne, aby lek stosować regularnie, najlepiej o tej samej porze.
Leki przeciwdepresyjne dają zazwyczaj pierwsze widoczne efekty po kilku tygodniach regularnego stosowania. Pacjent może odczuć zauważalną poprawę po pewnym czasie i nie należy się zniechęcać lub zaprzestać przyjmowania tabletek, jeśli nie nastąpi szybkie złagodzenie objawów depresji. Leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i trwa przynajmniej kilka miesięcy.
Nie należy też na własną rękę odstawiać leku, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej. Należy przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza, a terapię należy zakończyć w porozumieniu z nim, stopniowo zmniejszając dawki leku.
Nie należy przyjmować leku, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży i po porodzie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Ma to związek z faktem, że składniki farmaceutyków mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży i rozwój płodu, a po porodzie – na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.
Spadek nastroju prowadzący do rozwoju depresji po ciąży i po porodzie wymaga fachowej pomocy. To ważne, aby kobieta w takim okresie pozostawała pod opieką specjalisty, który wskaże jej bezpieczne sposoby walki z depresją po porodzie.
Escytalopram może przenikać do mleka kobiecego, dlatego nie należy stosować tego leku na depresję po porodzie podczas karmienia piersią.
Escitil, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Escitil (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób) zalicza się:
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 10 osób) to:
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Escitil.
Leki stosowane w leczeniu depresji należące do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, do których należy Escitil, są dostępne wyłącznie na receptę. Na podstawie stanu i kondycji pacjenta, występujących objawów oraz historii choroby lekarz dobiera bezpieczną i najlepiej dopasowaną terapię i odpowiedni lek.
Czy podczas stosowania tabletek Escitil można pić alkohol? W ulotce leku producent zdecydowanie odradza picie alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas terapii. Wynika to z faktu, że może on wpływać na działanie preparatu.
Lek działa na ośrodkowy układ nerwowy. W związku z tym preparat zaliczany jest do leków psychotropowych.
Jednym ze skutków ubocznych leku jest zmniejszenie masy ciała. Może więc powodować chudnięcie.