Receptomat » Escitil
Escitil
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na depresję
- Zapytaj o zastosowanie Escitil
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Escitil – lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy
- Escitil to lek na depresję i zaburzenia lękowe (tj. napady lęku panicznego, agorafobia, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne).
- Substancją czynną leku Escitil jest escitalopram, który należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Zwiększa stężenie serotoniny w mózgu.
- Lek Escitil stosuje się u osób dorosłych. Jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Escitil.
- dostępność na receptę
- wskazania depresja, napady lęku panicznego, agorafobia, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
- postać tabletki powlekane
- dawka 10 mg, 20 mg
- substancja czynna Escitalopram (Escitalopramum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 15 maja, 2023-
Data publikacji15 maja, 2023
-
Ostatnia aktualizacja2 maja, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- zawarte w rdzeniu tabletki: mikrokrystaliczna celuloza, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna,magnezu stearynian,
- zawarte w otoczce tabletki: hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400.
- uczulenie na escitalopram lub inne składniki preparatu,
- stosowanie leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO),
- wrodzone zaburzenia rytmu serca lub przebyty epizod zaburzeń rytmu serca,
- przyjmowanie leków na zaburzenia rytmu serca lub leków mogących wpływać na rytm serca.
- padaczka,
- zaburzenia pracy wątroby lub nerek,
- cukrzyca,
- obniżony poziom sodu we krwi,
- skłonność do krwawień i siniaków,
- ciąża,
- leczenie elektrowstrząsami,
- choroba niedokrwienna serca,
- choroba serca obecnie lub w przeszłości, niedawno przebyty zawał serca,
- wolna spoczynkowa akcja serca,
- niedobór soli (np. wskutek ciężkiej biegunki, wymiotów, stosowania diuretyków),
- szybkie lub nieregularne bicie serca, omdlenia, zapaść, zawroty głowy w pozycji stojącej,
- jaskra obecnie lub w przeszłości.
- objawy mogące wskazywać na fazę maniakalną (niezwykłe i szybko zmieniające się pomysły, nieuzasadnione uczucie szczęścia, nadmierna aktywność fizyczna),
- niepokój,
- trudności w spokojnym siedzeniu lub staniu w miejscu.
- nietypowe krwawienie (np. z przewodu pokarmowego),
- obrzęk skóry, języka, warg lub twarzy, utrudnione oddychanie lub połykanie,
- zespół serotoninowy (wysoka gorączka, pobudzenie, splątanie, drżenia i skurcze mięśniowe),
- problemy z oddawaniem moczu,
- napad drgawkowy,
- zażółcenie skóry i białkówek oczu,
- szybkie, nieregularne bicie serca, omdlenie,
- nagły obrzęk skóry lub błon śluzowych,
- ciężki krwotok z pochwy krótko po porodzie,
- myśli i zachowania samobójcze.
- nudności,
- ból głowy.
- zapalenie zatok,
- wzrost lub spadek apetytu,
- lęk, niepokój psychoruchowy, nietypowe marzenia senne, trudności w zasypianiu, senność, zawroty głowy, ziewanie, drżenie, kłucie,
- biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w ustach,
- wzmożona potliwość,
- bóle mięśniowe i stawowe,
- zaburzenia czynności seksualnych,
- zmęczenie, gorączka,
- wzrost masy ciała.
O leku
Escitil to lek stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań, umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na Escitil.
Escitil – co to za lek?
Escitil to lek stosowany w psychiatrii, przeznaczony dla osób z depresją i zaburzeniami lękowymi. Zwiększa poziom serotoniny – jednego z neuroprzekaźników w mózgu, wpływającego na nastrój, lęk i poziom energii. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak Escitil, stanowią podstawową grupę leków zalecanych w depresji i zaburzeniach lękowych. Są stosowane równolegle z psychoterapią.
Na co stosuje się lek Escitil?
Wskazania do stosowania leku Escitil obejmują: depresję (epizody dużej depresji), napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii, fobię społeczną, uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne.
Jak działa Escitil?
W przypadku leku Escitil, skład zawiera substancję czynną escitalopram. Jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny, escitalopram zwiększa stężenie tego neuroprzekaźnika w mózgu, co z czasem prowadzi do poprawy nastroju, zmniejszenia lęku i złagodzenia objawów depresji.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Escitil?
Tabletki Escitil są przeznaczone do stosowania u osób dorosłych. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Ma to związek ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych w postaci nasilenia się myśli i prób samobójczych, działań związanych z samookaleczeniem oraz wzmożonej agresji, wrogości i zachowań buntowniczych. W przypadku zdiagnozowania klinicznej depresji u dziecka, należy zwrócić się do lekarza o pomoc i wspólnie podjąć decyzję o stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, które będą bezpieczne dla dziecka.
Co wchodzi w skład leku Escitil?
Tabletki Escitil 10 mg i Escitil 20 mg zawierają substancję czynną escitalopram (w postaci szczawianu) w ilości odpowiednio 10 mg lub 20 mg.
Pozostałe składniki leku to:
Escitil – zamienniki
Dla leku Escitil zamiennik to m.in. Aciprex, ApoEscitaxin ORO, Betesda, Depralin, Elicea, Escipram, Escitalopram Actavis, Escitalopram Bluefish, Escitalopram Genoptim, Mozarin, Pramatis.
Escitil – dawkowanie
Lek na depresję Escitil przyjmuje się z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Nie należy rozgryzać tabletek. W razie potrzeby można je przełamać na dwie części.
W leczeniu depresji zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg raz na dobę. W uzasadnionych przypadkach specjalista może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg na dobę.
W terapii zaburzeń lęku panicznego dawka w pierwszym tygodniu to 5 mg raz na dobę. Następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę. U niektórych pacjentów lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg escitalopramu na dobę.
U osób z fobią społeczną zazwyczaj zalecana dawka to 10 mg leku na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dobowej dawki do 5 mg lub zwiększeniu jej do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.
W uogólnionym zaburzeniu lękowym stosuje się dawkę 10 mg raz na dobę, z ewentualną modyfikacją do 20 mg na dobę.
W przypadku zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego początkowo zazwyczaj stosuje się dawkę 10 mg. Lekarz może ewentualnie zwiększyć ją do 20 mg.
U osób w podeszłym wieku leczenie rozpoczyna się od 5 mg i ewentualnie zwiększa dawkowanie do 10 mg na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek na depresję Escitil (tabletki), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Escitil
Nie należy stosować podwójnej dawki Escitil. W przypadku przypomnienia sobie o nieprzyjęciu leku przed pójściem spać, należy zażyć lek. W przeciwnym razie należy pominąć dawkę i kontynuować terapię zgodnie z harmonogramem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Escitil, przedawkowanie
W przypadku leku Escitil, zastosowanie większej dawki niż zalecana wymaga niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza lub szpitalnego oddziału ratunkowego, nawet w przypadku braku dolegliwości. Do objawów przedawkowania należą: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Przerwanie stosowania leku Escitil
Zanim nastąpi poprawa, może być konieczne stosowanie leku przez wiele tygodni. Nie wolno przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 6 miesięcy od momentu wystąpienia poprawy. Proces odstawiania leku jest stopniowy i trwa kilka tygodni. Przerwanie stosowania leku może prowadzić do działań niepożądanych, w szczególności przy nagłym odstawieniu, długotrwałym stosowaniu, przyjmowaniu leku w dużych dawkach i zbyt szybkim zmniejszaniu dawki. Zazwyczaj objawy są łagodne i samoistnie ustępują w ciągu 2 tygodni. U niektórych mogą być ciężkie lub trwać 2-3 miesiące lub dłużej. Do objawów mogących wystąpić po odstawieniu leku Escitil należą: zawroty głowy, mrowienie, pieczenie, wrażenie porażenia prądem elektrycznym, zaburzenia snu, lęk, bóle głowy, nudności, nadmierne pocenie się, niepokój, pobudzenie, drżenie, splątanie, zaburzenia orientacji, chwiejność emocjonalna, drażliwość, biegunka, zaburzenia widzenia, palpitacje serca.
Escitil – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania Escitilu – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Escitil pacjent powinien poinformować lekarza o następujących stanach i chorobach:
U pacjentów stosujących Escitil, pierwsze dni mogą przebiegać z uczuciem nasilonego lęku, niepokojem, problemami z siedzeniem lub staniem w jednym miejscu. Należy poinformować o tym lekarza.
Pacjenci z depresją lub zaburzeniami lękowymi mogą doświadczać myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie, szczególnie na początku terapii. Wynika to z faktu, że efekt działania leku jest odczuwalny dopiero po kilku tygodniach. Ryzyko to jest wyższe u osób, które wcześniej miały takie myśli, oraz u osób poniżej 25. roku życia. W przypadku pojawienia się takich objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Warto poinformować osoby bliskie o diagnozie oraz poprosić o obserwowanie zmian w zachowaniu i nastroju pacjenta.
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Escitil.
Podczas stosowania Escitilu kontaktu z lekarzem wymagają następujące objawy:
W przypadku wystąpienia napadu drgawkowego lub zwiększenia częstości napadów u pacjentów z padaczką, należy odstawić lek.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Escitil z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie leku Escitil w ciąży i w okresie karmienia piersią
Kobiety planujące zajście w ciążę, w okresie ciąży i karmienia piersią nie powinny stosować tego preparatu, chyba że lekarz zaleci inaczej. Escitil może wpływać na bezpieczeństwo ciąży i rozwój płodu. Stosowanie tego leku w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, może zwiększać ryzyko pojawienia się u noworodka ciężkich powikłań, takich jak zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego, objawiający się m.in. sinicą i przyspieszonym oddechem. Ponadto może wystąpić poważny krwotok z pochwy krótko po porodzie, zwłaszcza przy współistniejących zaburzeniach krzepnięcia. Należy poinformować lekarza lub położną o stosowaniu leku Escitil. Nie należy nagle odstawiać leku Escitil w ciąży.
Ponieważ Escitil może przenikać do mleka kobiecego, nie należy go zażywać podczas karmienia piersią.
Escitil a prowadzenie pojazdów
Escitil może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Nie należy wykonywać tych czynności do czasu poznania reakcji organizmu na lek.
Escitil – skutki uboczne
Stosując lek Escitil należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. Działania niepożądane Escitil zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach leczenia. Wiele z nich może być także objawami leczonej choroby, które ustąpią wraz z poprawą samopoczucia.
Po zastosowaniu leku Escitil mogą wystąpić działania niepożądane wymagające pilnego kontaktu z lekarzem lub zgłoszenia się do szpitala:
Escitil (lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy) może powodować także inne działania niepożądane, które występują z różną częstością.
Do bardzo częstych działań niepożądanych leku Escitil (mogą wystąpić u więcej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Częste działania niepożądane Escitilu (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Escitil?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Escitil? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Escitil znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Escitil, cena może różnić się w zależności od apteki.
Tabletki Escitil są przeznaczone dla osób dorosłych z depresją lub zaburzeniami lękowymi. Zawarty w nich escitalopram zwiększa poziom serotoniny w synapsach, co wpływa korzystnie na samopoczucie. Terapia z zastosowaniem tego leku trwa zazwyczaj wiele tygodni lub miesięcy. Efekty w postaci poprawy nastroju i zmniejszenia lęku nie występują od razu, lecz po kilku tygodniach. Należy stosować się do zaleceń lekarza i informować go o wszelkich niepokojących objawach. E-receptę na lek Escitil można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Co to za lek Escitil? Na co się go stosuje?

Escitil to lek przeznaczony do leczenia depresji i zaburzeń lękowych (napadów lęku panicznego z lub bez agorafobii, fobii społecznej, uogólnionego zaburzenia lękowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Zawiera escitalopram, który należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Po jakim czasie zaczyna działać lek na depresję Escitil?

Leki z grupy SSRI zazwyczaj zaczynają działać po 2-4 tygodniach regularnego stosowania, choć u niektórych pacjentów efekty mogą być odczuwalne dopiero po dłuższym czasie.
Jak uzyskać receptę na antydepresant Escitil?

Aby uzyskać receptę na lek Escitil, należy skorzystać z konsultacji w formie stacjonarnej lub zdalnej (tj. teleporada, wideoporada).
Jak stosować Escitil? Jak wygląda dawkowanie leku?

Escitil (tabletki z escitalopramem) przyjmuje się raz dziennie, o stałej porze. W zależności od wskazania i indywidualnej odpowiedzi na leczenie, zalecana dawka wynosi od 5 mg do 20 mg.
Escitil - czy to psychotrop? Czy uzależnia?

Escitil jest zaliczany do leków psychotropowych, ponieważ wpływa na funkcjonowanie mózgu i psychikę. Nie uzależnia.
Jak długo można brać Escitil na depresję?

Długość terapii jest wyznaczana indywidualnie przez lekarza, na podstawie stanu pacjenta i odpowiedzi na leczenie. Zazwyczaj lek Escitil stosuje się przez wiele miesięcy, u niektórych pacjentów nawet przez kilka lat.
Escitil a waga. Czy po tabletkach na depresję Escitil się tyje?

Escitil może powodować wzrost masy ciała. Jest to częsty skutek uboczny, występujący nie częściej niż u 1 na 10 osób.
Escitil a alkohol - czy można łączyć antydepresant Escitil z alkoholem?

Nie, nie należy łączyć leku Escitil z alkoholem.
Czy jest dostępny lek na depresję Escitil bez recepty?

Nie, Escitil to lek dostępny wyłącznie na receptę.
Jakie są zamienniki leku na depresję Escitil?

Zamiennikami leku Escitil są np. Aciprex, Depralin, Elicea, Escitalopram Genoptim, Mozarin, Pramatis.
Z czym nie łączyć tabletek Escitil?

Lek Escitil może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich preparatach stosowanych obecnie i w ostatnim czasie, a także o tych planowanych. Dotyczy to m.in. następujących leków: inhibitory MAO, linezolid, lit, imipramina, dezypramina, sumatryptan, neuroleptyki.
Jakie są możliwe skutki uboczne Escitil? Jak długo występują?

Escitil może powodować różne działania niepożądane, występujące z różną częstością. Najczęstsze skutki uboczne to nudności i ból głowy, które stwierdza się u więcej niż 1 na 10 osób stosujących lek. Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach leczenia.
Jakie samopoczucie po pierwszych dniach stosowania leku Escitil?

Poprawa samopoczucia następuje zazwyczaj po kilku tygodniach stosowania leku Escitil. W pierwszych dniach i tygodniach terapii mogą wystąpić objawy związane z adaptacją organizmu do leku. Obejmują one m.in. niepokój i problemy z siedzeniem lub staniem w miejscu. Mogą pojawić się także pierwsze działania niepożądane leku.
Czy Escitil to silny lek na depresję?

Escitil należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, które stanowią leczenie pierwszego wyboru w depresji i większości zaburzeń lękowych. U każdego pacjenta odpowiedź na leczenie może być inna.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Escitil?

Na stronie Receptomat.pl można przejść konsultację i otrzymać e-receptę na Escitil. Pacjent otrzyma także zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.