Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Escipram

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Escipram

Escipram jest lekiem na depresję na receptę, który stosuje się do leczenia ciężkich epizodów depresji i stanów lękowych. Dowiedz się więcej na temat preparatu z opisu poniżej i ulotki producenta. Na telekonsultację umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Escipram.

Podstawowe informacje o leku Escipram:

 • nazwa: Escipram

 • dawka: 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: escytalopram (escitalopramum)

 • dostępne wielkości opakowań: 30 tabl.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję

Tabletki Escipram – leczenie depresji i stanów lękowych u dorosłych

Zaburzenia lękowe i depresja związane są z zaburzeniem przewodnictwa nerwowego i prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników. Jednym z nich jest serotonina, która wydzielana pomiędzy komórkami nerwowymi, odpowiada na sprawne przesyłanie impulsów. Zaburzenie tego mechanizmu skutkuje pojawieniem się stanów depresyjnych i lękowych. Lek Escipram działa poprzez poprawę działania tego systemu. Lek stosuje się długotrwale, jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działają tabletki na depresję na receptę Escipram?

Substancją czynną leku jest escytalopram, który należy do preparatów należących do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). To leki, które przy regularnym i długotrwałym stosowaniu podwyższają stężenie serotoniny, co wpływa na samopoczucie pacjenta. Uważa się, że nieprawidłowe funkcjonowanie układu serotoninowego to jeden z kluczowych czynników przyczyniających się do rozwoju depresji, zaburzeń lękowych i innych chorób z nimi związanych.

Na co stosuje się Escipram? Wskazania

To lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy dla dorosłych, który zalecany jest do stosowania:

 • w leczeniu depresji (ciężkich epizodów depresyjnych) u dorosłych

 • w terapii zaburzeń lękowych z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii

 • leczenie lęku (fobii) społecznej

 • leczenie zaburzeń lęku uogólnionego

 • terapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Pramolan, Ketrel.

Jak brać Escipram? Zalecane dawkowanie

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych. Lekarz dla każdego pacjenta indywidualnie przygotowuje schemat leczenia i zalecane dawkowanie na podstawie objawów, wywiadu i historii choroby. W zależności od wskazania różne są zalecane dobowe dawki leków:

Escipram - leczenie depresji u dorosłych, leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych, leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zazwyczaj dawka dobowa leku wynosi 10 mg, którą przyjmuje się w pojedynczej dawce. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, specjalista może zalecić stosowanie większej dawki. Maksymalna dobowa ilość leku to 20 mg.

Terapia zaburzeń lękowych z napadami lęku

Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od dawki początkowej w ilości 5 mg na dobę w pierwszym tygodniu leczenia. Po tym czasie dawkę zwykle zwiększa się do 10 mg na dobę. Następnie, w zależności od stanu pacjenta i jego odpowiedzi na leczenie, lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.

Leczenie fobii (lęku) społecznego

W tym przypadku zalecana dawka leku to 10 mg, przyjmowana w jednej dawce raz na dobę. Obserwując, jak pacjent reaguje na leczenie Escipramem, lekarz może podjąć decyzję o obniżeniu dawki do 5 mg/dobę lub jej zwiększeniu do maksymalnej ilości escytalopramu na poziomie 20 mg na dobę.

Escipram - kiedy widoczne są pierwsze efekty leczenia?

Leki modulujące działanie neuroprzekaźnictwa w układzie nerwowym dają pierwsze efekty łagodzenia objawów depresji i stanów lękowych po kilku tygodniach regularnego stosowania. Zazwyczaj poprawa samopoczucia pacjenta pojawia się po 2-3 tygodniach zażywania tabletek Escipram, czasami dopiero po dłuższym czasie. Nawet jeśli pacjent nie widzi poprawy w pierwszych tygodniach terapii, nie powinien rezygnować z dalszego regularnego stosowania leku. Należy przyjmować preparat zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Jak długo trwa leczenie depresji lekiem Escipram?

Preparaty należące do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny przeznaczone są do długotrwałego stosowania. Regularne przyjmowanie tabletek Escipram według schematu zaleconego przez lekarza pozwala na złagodzenie objawów depresji i/lub zaburzeń lękowych i poprawę samopoczucia pacjenta.

Lek stosuje się przynajmniej przez kilka miesięcy. Na podstawie reakcji pacjenta na terapię, lekarz decyduje o jej przedłużeniu, zakończeniu lub o zmianie dawkowania.

Escipram a leczenie depresji u dzieci i młodzieży – czy można stosować?

W ulotce Escipram producent jednoznacznie zaznacza, że ten lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. Jest to związane z wysokim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych, wśród których niebezpieczne jest nasilenie się myśli i prób samobójczych. Występuje wówczas zwiększone ryzyko nasilonej wrogości, agresji, gniewu i zachowań buntowniczych.

W przypadku leczenia depresji u dzieci ważne jest przede wszystkim dobranie sposobów terapii bezpiecznych dla młodych pacjentów. Specjalista razem z opiekunami powinien podjąć decyzję o najlepszym sposobie leczenia, zarówno w zakresie psychoterapii, jak i stosowania leków na depresję.

Leki przeciwdepresyjne a alkohol – czy można razem stosować?

Escipram należy do grupy leków modulujących przewodnictwo nerwowe. Nie zaleca się stosowania alkoholu w jakiejkolwiek postaci w czasie całej terapii tym lekiem. Producent zaznacza jednocześnie w ulotce, że nie wykazano interakcji pomiędzy składnikami leku a alkoholem.

Czy można stosować Escipram na depresję po porodzie?

W sytuacji, kiedy po porodzie kobieta zmaga się z objawami depresji i karmi piersią, wówczas nie powinna stosować leku Escipram. Składniki leku mogą bowiem przenikać do mleka kobiecego i mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli lekarz uzna, że stosowanie leku jest niezbędne, wówczas kobieta powinna przerwać karmienie piersią.

Jeśli po porodzie kobieta nie karmi piersią, wówczas razem z lekarzem powinna podjąć decyzję o wyborze leku na depresję po porodzie, który w jej wypadku będzie skuteczny i bezpieczny.

Opis produktu – ulotka leku Escipram 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: