Depralin ODT
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Depralin ODT to lek przeciwdepresyjny należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Lek działa na układ serotoninergiczny poprzez podniesienie poziomu serotoniny.
- Lek Depralin ODT stosuje się w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, fobii społecznej oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
- Lek Depralin ODT dostępny jest wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne |
postać | tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej |
dawka | 5 mg, 10 mg, 20 mg |
substancja czynna | Escitalopram (Escitalopramum) |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Depralin ODT? Cena, refundacja
Depralin ODT nie jest lekiem refundowanym. Cena za 28 tabletek w dawce 5 mg, 10 mg lub 20 mg, waha się od 18,99 zł do 76,99 zł.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Depralin ODT – jak działa, na co i dla kogo
Depralin ODT jest lekiem zaliczanym do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Zwiększenie stężenia serotoniny wpływa na poprawę komunikacji między komórkami nerwowymi. Lek stosuje się w leczeniu epizodów depresyjnych u dorosłych, a także zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zaburzeń lękowych oraz fobii społecznych. Leku nie należy stosować u osób poniżej 18 roku życia.
Depralin ODT – skład leku
Substancją czynną leku jest escytalopram. W zależności od dawki, tabletki Depralin ODT dostępne są w trzech wariantach: Depralin ODT 5 mg zawiera 5 mg escytalopramu (ekwiwalent 6,3875 mg escytalopramu szczawianu), Depralin ODT 10 mg zawiera 10 mg escytalopramu (ekwiwalent 12,775 mg escytalopramu szczawianu), natomiast Depralin ODT 20 mg zawiera 20 mg escytalopramu (ekwiwalent 25,55 mg escytalopramu szczawianu). W składzie tabletki znajdują się również substancje pomocnicze, takie jak: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, polakrylina potasowa, acesulfam potasowy, neohesperydyna-dihydrochalkon, magnezu stearynian, aromat mięty pieprzowej zawierający maltodekstrynę (kukurydzianą), skrobię modyfikowaną i olejek mięty pieprzowej, kwas solny stężony.
Depralin ODT – dawkowanie
Depralin ODT to tabletki do rozpadu w jamie ustnej, które należy przyjmować codziennie w pojedynczej dawce. Nie należy stosować leku z posiłkiem.
W leczeniu depresji u dorosłych, zalecana dawka Depralin ODT wynosi 10 mg na dobę, z możliwością zwiększenia przez lekarza do maksymalnej dawki 20 mg na dobę.
W leczeniu zaburzeń lękowych z napadami lęku (lęk paniczny), początkowa dawka to 5 mg na dobę przez pierwszy tydzień, po czym zwykle zwiększa się do 10 mg na dobę. Lekarz może rozważyć dalsze zwiększenie dawki do 20 mg na dobę.
W przypadku fobii społecznej, zalecana dawka to 10 mg na dobę, z możliwością dostosowania dawki przez lekarza do 5 mg na dobę lub zwiększenia do 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Dla uogólnionego zaburzenia lękowego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, zalecana dawka wynosi 10 mg na dobę, z opcją zwiększenia do 20 mg na dobę.
Dla pacjentów powyżej 65 roku życia, zalecana dawka początkowa to 5 mg na dobę, z możliwością zwiększenia do 10 mg na dobę.
Depralin ODT – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Depralin ODT należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania do stosowania leku Depralin ODT:
- uczulenie na escytalopram lub inne składniki leku,
- stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO, w tym selegilinę, moklobemid oraz linezolid,
- wrodzony lub nabyty nieprawidłowy rytm serca,
- leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca.
Środki ostrożności przy stosowaniu leku Depralin ODT:
Należy poinformować lekarza, jeśli występują inne zaburzenia lub choroby, w szczególności takie, jak: padaczka, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, cukrzyca, zmniejszone stężenie sodu we krwi, skłonność do krwawień lub powstawania siniaków, ciąża, leczenie elektrowstrząsami, choroba niedokrwienna serca, choroby serca, przebyty niedawno zawał mięśnia sercowego, niskie tętno spoczynkowe, szybkie lub nieregularne bicie serca, omdlenia, zapaść lub zawroty głowy, niektóre rodzaje jaskry, przewlekły ból, wymagający leczenia buprenorfiną.
Leki SSRI/SNRI mogą powodować zaburzenia czynności seksualnych, które mogą utrzymywać się po zakończeniu leczenia. Pacjenci z depresją lub zaburzeniami lękowymi, mogą miewać myśli samobójcze, szczególnie na początku leczenia. W przypadku pojawienia się myśli samobójczych, lub fazy maniakalnej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.
Interakcje z innymi lekami
Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie, lub niedawno stosowanych lekach oraz tych, które planuje przyjmować, ponieważ lek Depralin ODT może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem przy interakcji z:
- nieselektywnymi inhibitorami MAO (fenelzyna, tranylcypromina) lub selektywnymi inhibitorami MAO-A (moklobemid) oraz nieodwracalnymi inhibitorami MAO-B (selegilina),
- linezolidem, litem, tryptofanem, imipraminą, dezypramin,
- sumatryptanem, lekami przeciw migrenowymi, tramadolem, buprenorfiną,
- cymetydyną, lanzoprazolem, omeprazolem, flukonazolem, fluwoksaminą, tyklopidyną,
- zielem dziurawca,
- kwasem acetylosalicylowym, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi,
- warfaryną, dipirydamolem, fenprokumonem,
- meflochiną, bupropionem,
- neuroleptykami, lekami przeciwdepresyjnymi,.
- flekainidem, propafenonem, metoprololem, dezypraminą, klomipraminą, nortryptyliną, rysperydonem, tiorydazyną, haloperydolem,
- lekami hipokaliemicznymi i hipomagnesemicznymi.
Nie należy stosować Depralin ODT z lekami wpływającymi na rytm serca, w tym:
- leków przeciwarytmicznych klasy IA i III,
- leków przeciwpsychotycznych (pochodne fenotiazyny),
- trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych,
- niektórych antybiotyków i leków przeciwhistaminowych.
Zaleca się zapoznanie się z pełną treścią ulotki, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące interakcji Depralin ODT z innymi lekami.
Stosowanie leku Depralin ODT w ciąży i w okresie karmienia piersią
Nie zaleca się przyjmowanie leku Depralin ODT w trakcie ciąży, chyba że lekarz oceni, że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.
Depralin ODT a karmienie piersią
Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Depralin ODT.
Depralin ODT – skutki uboczne
Jak każdy lek Depralin ODT może wywoływać skutki uboczne, choć nie u każdego one wystąpią. U pacjentów przyjmujących Depralin ODT działania niepożądane mogą występować z różną częstotliwością. Należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala, jeśli wystąpią objawy, takie jak: nieprawidłowe krwawienia, w tym krwawienia z przewodu pokarmowego, obrzęk skóry, języka, warg lub twarzy, trudności w oddychaniu lub połykaniu, wysoka gorączka, pobudzenie, splątanie (dezorientacja), drżenia i gwałtowne skurcze mięśni. Działania niepożądane o nieznanej częstotliwości: trudności w oddawaniu moczu, napady drgawek, żółte zabarwienie skóry i białek oczu, szybkie nieregularne bicie serca, omdlenia, myśli i zachowania samobójcze.
Możliwe działania niepożądane leku Depralin ODT:
- Bardzo częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): nudności, ból głowy.
- Częste (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów): zatkany nos lub katar, zwiększony lub zmniejszony apetyt, lęk, niepokój, nietypowe sny, trudności w zasypianiu, senność, zawroty głowy, ziewanie, drżenie, uczucie kłucia w obrębie skóry, biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w ustach, zwiększone pocenie, bóle mięśni i stawów, zaburzenia seksualne, uczucie zmęczenia, gorączka, zwiększenie masy ciała.
- Niezbyt częste (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów): pokrzywka, wysypka, świąd, pobudzenie, zdenerwowanie, napady lęku panicznego, zaburzenia snu, zaburzenia smaku, omdlenia, rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, wypadanie włosów, obfite krwawienia miesiączkowe, nieregularne miesiączki, szybkie bicie serca, obrzęk rąk lub nóg, krwawienie z nosa.
Informacje dotyczące rzadziej występujących skutków ubocznych Depralin ODT znajdują się w ulotce leku.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci.
Inne leki na depresję:
Na rynku dostępnych jest kilka zamienników leku Depralin ODT, m.in. Apoescitaxin Oro, Elicea Q-Tab, Mozarin Swift. Wszystkie leki dostępne są wyłącznie na receptę.
Nie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku na depresję Depralin ODT.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.