Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Brintellix

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Brintellix

Tabletki Brintellix stosuje się w leczeniu depresji u dorosłych osób. Substancją czynną leku jest wortioksetyna. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na telekonsultację do specjalisty umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Brintellix.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Brintellix:

  • nazwa: Brintellix

  • dawka: 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: wortioksetyna (vortioxetinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 7 tabl. (wyłącznie dawka 10 mg), 14 tabl., 28 tabl., 56 tabl., 98 tabl., 100 tabl., 126 tabl., 200 tabl., 490 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki na depresję

Brintellix – lek przeciwdepresyjny dla dorosłych na receptę

Wortioksetyna zawarta w leku Brintellix oddziałuje na układ przekaźników serotoniny w mózgu. Moduluje i stymuluje mechanizm przekazywania impulsów w układzie nerwowym, czym łagodzi objawy depresji. Lek dostępny jest w kilku różnych dawkach, wydawany wyłącznie na receptę. Preparat stosuje się u dorosłych, o terapii tym lekiem decyduje lekarz.

Jak działa lek na depresję Brintellix?

Substancją czynną leku jest wortioksetyna. Jest to związek chemiczny należący do modulatorów procesu zwrotnego wychwytu serotoniny, która należy do grupy neuroprzekaźników. Działanie leku z wortioksetyną powoduje podwyższenie poziomu serotoniny w układzie nerwowym, co stymuluje i usprawnia przekazywanie impulsów.

Zaburzenie działania opisanego mechanizmu i spadek poziomu serotoniny to czynniki uważane za jedne z kluczowych przyczyn rozwoju depresji i stanów lękowych.

Na co stosuje się tabletki Brintellix? Wskazania

To lek na depresję na receptę, który łagodzi objawy tej choroby, w tym: smutek, uczucie lęku, problemy ze snem, trudności z koncentracją, zmniejszony apetyt, utratę zainteresowania wykonywaniem czynności przynoszących radość, poczuciem braku wartości i uczuciem osłabienia i spowolnienia.

Wskazaniem do stosowania leku Brintellix jest leczenie dużych epizodów depresji u dorosłych osób.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Dulsevia, Zoloft.

Jak stosować lek na depresję Brintellix? Dawkowanie

Lekarz dostosowuje schemat leczenia i dawkowanie indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy trzymać się wytycznych specjalisty.

Leki przeciwdepresyjne zazwyczaj stosuje się długotrwale, przynajmniej przez kilka miesięcy. Specjalista okresowo ocenia samopoczucie pacjenta i decyduje o przedłużeniu lub zakończeniu stosowania leku.

Zalecana dawka leku to 10 mg wortioksetyny na dobę, którą stosuje się w pojedynczej dawce. Jednak lekarz może zmniejszyć dawkę do 5 mg lub zwiększyć do 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Maksymalna dobowa dawka to 20 mg leku. U osób dorosłych powyżej 65. roku życia zazwyczaj stosuje się zalecaną dawkę 5 mg wortioksetyny na dobę.

Tabletkę należy połknąć w całości, nie gryź i nie żuć. Popijać szklanką wodę. Nie ma znaczenia, czy lek przyjmuje się podczas posiłku czy niezależnie od jedzenia.

Po jakim czasie zaczynają działać tabletki Brintellix?

Leki opierające swoje działanie na zmianie funkcjonowania neuroprzekaźników zaczynają działać po około 2 tygodniach regularnego stosowania, czasami później. Pacjent nie powinien się zniechęcać, jeśli w początkowym okresie nie zauważa efektów stosowania leku Brintellix i nadal zażywać tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Warto jednak wiedzieć, że w początkowym okresie brania tabletek Brintellix u pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą nasilić się myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa. Wysokie ryzyko takiego zachowania pojawia się szczególnie u osób, które w przeszłości miały myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie oraz u młodych pacjentów do 25. roku życia, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi i które były leczone lekami przeciwdepresyjnymi.

Brintellix na depresję – jak długo trzeba stosować?

Preparaty działające na układ neuroprzekaźników w mózgu wymagają długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty leczenia Brintellix są widoczne zazwyczaj po 2-3 tygodniach, czasami później. Zazwyczaj lek stosuje się przez przynajmniej kilka miesięcy. Na podstawie postępów terapii i samopoczucia pacjenta, lekarz decyduje o dalszym leczeniu.

Czy można stosować Brintellix na depresję u dzieci? Od jakiego wieku?

Lek Brintellix nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Nieznane jest bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku w tej grupie wiekowej. W przypadku pojawienia się (lub przypuszczenia) depresji u dzieci, należy skonsultować się z psychiatrą dziecięcym i wspólnie ustalić sposób leczenia i terapii odpowiedni dla pacjenta.

Tabletki na depresję Brintellix – bez recepty czy na receptę?

Leki przeciwdepresyjne, które wpływają na funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu powinny być wydawane na podstawie konsultacji, szczegółowej diagnozy i zapoznania się lekarza z historią choroby pacjenta. Często stosowanie leków przeciwdepresyjnych jest równoległe z prowadzeniem terapii. To lekarz decyduje, jaka terapia i który lek będzie odpowiedni dla pacjenta. Lek Brintellix jest dostępny wyłącznie na receptę.

Brintellix a depresja w ciąży – czy można stosować ten lek?

W oryginalnej ulotce Brintellix producent nie zaleca stosowania tego leku na depresję w ciąży i po porodzie. Substancja czynna leku może mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży i zdrowie rozwijającego się płodu. Jeśli kobieta w ciąży stosowała lek Brintellix, wówczas może dojść do komplikacji przy porodzie i pojawienia się u dziecka takich objawów, jak: sine zabarwienie skóry, trudności z oddychaniem, drgawki, problemy z utrzymaniem stałej temperatury ciała, wymioty, problemy z jedzeniem, sztywność lub wiotkość mięśni. Nie należy stosować leku w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Opis produktu – ulotka leku Brintellix 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: