Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Bioxetin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Bioxetin

Bioxetin to lek należący do grupy antydepresantów, pomocny również w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i bulimii. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań zapisz się na teleporadę na Receptomat.pl, tam zamówisz też e-receptę na Bioxetin. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Bioxetin:

  • nazwa: Bioxetin

  • dawka: 20 mg

  • postać: tabletki

  • substancja czynna: fluoksetyna (fluoxetinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 30 tabl., 100 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki antydepresyjne, Leki przeciwlękowe

Bioxetin – lek na depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i bulimię

Lek należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). Zawarta w leku substancja czynna fluoksetyna oddziałuje na przewodnictwo nerwowe, co stymuluje przesyłanie impulsów w mózgu i łagodzi objawy zaburzeń depresyjnych. Lek dostępny jest w dawce 20 mg, wydawany wyłącznie na receptę. 

Inne leki to m.in. Seronil, Pramolan.

Jak działa Bioxetin na depresję? Skład

Substancją czynną leku jest fluoksetyna. Jest to związek chemiczny, który należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (określanych także od angielskiej nazwy jako SSRI). Serotonina to substancja wydzielana w synapsach (połączeniach) komórek nerwowych, należy do grupy neuroprzekaźników. Uczestniczy w komunikacji pomiędzy komórkami. Serotonina wydzielana jest z zakończenia jednej komórki, a wychwytywana przez kolejną. W ten sposób dochodzi do przewodzenia impulsów nerwowych. Bioxetin działa poprzez zahamowanie zwrotnego wychwytu serotoniny w synapsach, co skutkuje częstszym wysyłaniem impulsów.

Na co stosuje się tabletki Bioxetin? Wskazania

Lek Bioxetin z fluoksetyną jest wskazany w leczeniu:

  • depresji (epizodów dużej depresji)

  • zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

  • żarłoczności psychicznej (bulimii), przy czym lek należy stosować wyłącznie w połączeniu z psychoterapią - celem łączonego leczenia jest zmniejszenie chęci objadania się i zwracania spożytych pokarmów.

Jak stosować Bioxetin? Dawkowanie - jak brać tabletki?

Dawkowanie i schemat leczenia są każdorazowo dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Specjalista na podstawie stanu pacjenta, historii choroby i towarzyszących dolegliwości dobierze odpowiednią ilość leku. Różne są także zalecenia w zależności od przyczyny dolegliwości psychicznych.

Tabletki Biotexin stosuje się doustnie, popijając wodą. Lek można przyjmować podczas jedzenia lub niezależnie od posiłków. Ważne, aby w czasie całej terapii tym lekiem nie pić alkoholu w żadnej formie.

Leczenie epizodów dużej depresji

Początkowa zalecana dobowa dawka leku wynosi 20 mg. Lekarz w pierwszych tygodniach będzie obserwował reakcję pacjenta na leczenie i w razie potrzeby może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki. W okresie 3-4 tygodni od rozpoczęcia leczenia lekiem Bioxetin specjalista może zalecić stopniowe zwiększanie dawki. Maksymalna dopuszczalna dobowa dawka leku to 60 mg.

Docelowo lekarz doprowadza do otrzymania najmniejszej skutecznej dawki leku dla konkretnego pacjenta.

Leczenie bulimii (żarłoczności psychicznej)

W przypadku stwierdzonej bulimii zalecana dobowa dawka wynosi 60 mg. Ważne jednak, aby farmakoterapia stosowana była łącznie z psychoterapią.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zalecana dawka dobowa to 20 mg leku. Po dwóch tygodniach leczenia, na polecenie lekarza można zwiększyć dawkę stopniowo, aż do maksymalnego poziomu 60 mg na dobę. Po 10 tygodniach leczenia specjalista sprawdzi efekty terapii i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Jak długo trwa leczenie depresji lekiem Bioxetin? Kiedy efekty będą widoczne

Pierwsze zauważalne efekty stosowania leków na depresję są widoczne po około 2-3 tygodniach regularnego przyjmowania tabletek. Złagodzenie objawów depresji odczuwalne jest zazwyczaj po kilku tygodniach terapii. Zaleca się, aby leczenie depresji lekiem Bioxetin prowadzić przez przynajmniej 6 miesięcy i samodzielnie nie przerywać leczenia, nawet jeśli pacjent odczuwa poprawę samopoczucia.

Lek na depresję i bulimię Bioxetin – bez recepty czy na receptę?

Leki należące do grupy SSRI (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) są dostępne wyłącznie na receptę. Te antydepresanty powinny być wydawane na podstawie oceny stanu i kondycji pacjenta, po szczegółowym zapoznaniu się z historią choroby i z dolegliwościami towarzyszącymi, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leków SSRI.

Czy Bioxetin można stosować u dzieci i młodzieży na depresję lub bulimię?

Lek może być stosowany u dzieci i młodzieży powyżej 8. roku życia w przypadku leczenia epizodów depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, jednak nie zaleca się zażywania leku przy innych wskazaniach.

Warto wiedzieć, że stosowanie tego rodzaju leków przeciwdepresyjnych u pacjentów poniżej 18 lat zwiększa ryzyko pojawienia się myśli i prób samobójczych oraz nasilenia wrogości, przejawiającej się zachowaniami buntowniczymi, agresją i złością.

Farmakoterapia prowadzona w grupie pediatrycznej powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza i na jego wyraźne zalecenie.

Czy można stosować Bioxetin na depresję w ciąży i po porodzie?

Kobieta, która planuje mieć dziecko w najbliższej przyszłości, która jest w ciąży lub karmi piersią, zawsze przed rozpoczęciem zażywania jakiegokolwiek preparatu powinna skonsultować się z lekarzem. To ważne, bowiem składniki zażywanych leków mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży i na prawidłowy rozwój płodu. Mogą także przenikać do mleka kobiecego, co może oddziaływać na zdrowie dziecka karmionego piersią.

W oryginalnej ulotce Bioxetin producent jednoznacznie nie zaleca stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Ma on szkodliwy wpływ na rozwój płodu i może spowodować pojawienie się powikłań u dziecka po porodzie. Substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego, dlatego jeśli kobieta karmi piersią, nie powinna zażywać tego leku.

Opis produktu – ulotka leku Bioxetin 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: