Najważniejsze informacje:
Bioxetin to lek należący do grupy antydepresantów, pomocny również w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i bulimii. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań zapisz się na teleporadę na Receptomat.pl, tam zamówisz też e-receptę na Bioxetin.
postać / dawka | tabletki, 20 mg |
substancja czynna | fluoksetyna (fluoxetinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | epizody dużej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, bulimia (żarłoczność psychiczna) |
podmiot odpowiedzialny | Sanofi-Aventis Sp. z o.o. ul. Bonifraterska 17 00-203 Warszawa |
Lek Bioxetin objęty jest refundacją. Występuje pod postacią tabletek, w opakowaniach po 30 sztuk i w dawce 20 mg.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Substancją czynną leku jest fluoksetyna. Jest to związek chemiczny, który należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (określanych także od angielskiej nazwy jako SSRI).
Sprawdź opinie pacjentów o Bioxetin.
Serotonina to substancja wydzielana w synapsach (połączeniach) komórek nerwowych, należy do grupy neuroprzekaźników. Uczestniczy w komunikacji pomiędzy komórkami. Serotonina wydzielana jest z zakończenia jednej komórki, a wychwytywana przez kolejną. W ten sposób dochodzi do przewodzenia impulsów nerwowych. Bioxetin działa poprzez zahamowanie zwrotnego wychwytu serotoniny w synapsach, co skutkuje częstszym wysyłaniem impulsów.
Lek Bioxetin z fluoksetyną jest wskazany w leczeniu:
Lek może być stosowany u dzieci i młodzieży powyżej 8. roku życia w przypadku leczenia epizodów depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, jednak nie zaleca się zażywania leku przy innych wskazaniach.
Warto wiedzieć, że stosowanie tego rodzaju leków przeciwdepresyjnych u pacjentów poniżej 18 lat zwiększa ryzyko pojawienia się myśli i prób samobójczych oraz nasilenia wrogości, przejawiającej się zachowaniami buntowniczymi, agresją i złością.
Farmakoterapia prowadzona w grupie pediatrycznej powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza i na jego wyraźne zalecenie.
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Fluoksetyna EGIS.
Inny lek na depresę to m.in. Ketrel.
Bioxetin zawiera substancję czynną - fluoksetynę. Jedna tabletka zawiera 20 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian.
Dawkowanie i schemat leczenia są każdorazowo dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Specjalista na podstawie stanu pacjenta, historii choroby i towarzyszących dolegliwości dobierze odpowiednią ilość leku. Różne są także zalecenia w zależności od przyczyny dolegliwości psychicznych.
Tabletki Biotexin stosuje się doustnie, popijając wodą. Lek można przyjmować podczas jedzenia lub niezależnie od posiłków. Ważne, aby w czasie całej terapii tym lekiem nie pić alkoholu w żadnej formie.
Początkowa zalecana dobowa dawka leku wynosi 20 mg. Lekarz w pierwszych tygodniach będzie obserwował reakcję pacjenta na leczenie i w razie potrzeby może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki. W okresie 3-4 tygodni od rozpoczęcia leczenia lekiem Bioxetin specjalista może zalecić stopniowe zwiększanie dawki. Maksymalna dopuszczalna dobowa dawka leku to 60 mg.
Docelowo lekarz doprowadza do otrzymania najmniejszej skutecznej dawki leku dla konkretnego pacjenta.
W przypadku stwierdzonej bulimii lek stosuje się w celu zmniejszenia chęci objadania się i zwracania przyjętych pokarmów. Zalecana dobowa dawka wynosi 60 mg. Ważne jednak, aby farmakoterapia stosowana była łącznie z psychoterapią.
Zalecana dawka dobowa to 20 mg leku. Po dwóch tygodniach leczenia, na polecenie lekarza można zwiększyć dawkę stopniowo, aż do maksymalnego poziomu 60 mg na dobę. Po 10 tygodniach leczenia specjalista sprawdzi efekty terapii i zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Pierwsze zauważalne efekty stosowania leków na depresję są widoczne po około 2-3 tygodniach regularnego przyjmowania tabletek. Złagodzenie objawów depresji odczuwalne jest zazwyczaj po kilku tygodniach terapii. Zaleca się, aby leczenie depresji lekiem Bioxetin prowadzić przez przynajmniej 6 miesięcy i samodzielnie nie przerywać leczenia, nawet jeśli pacjent odczuwa poprawę samopoczucia.
Nie należy stosować leku, jeśli:
Należy zachować szczególną ostrożność przed i w trakcie przyjmowania leku Bioxetin, jeśli:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Kobieta, która planuje mieć dziecko w najbliższej przyszłości, która jest w ciąży lub karmi piersią, zawsze przed rozpoczęciem zażywania jakiegokolwiek preparatu powinna skonsultować się z lekarzem. To ważne, bowiem składniki zażywanych leków mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży i na prawidłowy rozwój płodu. Mogą także przenikać do mleka kobiecego, co może oddziaływać na zdrowie dziecka karmionego piersią.
W oryginalnej ulotce Bioxetin producent jednoznacznie nie zaleca stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Ma on szkodliwy wpływ na rozwój płodu i może spowodować pojawienie się powikłań u dziecka po porodzie. Substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego, dlatego jeśli kobieta karmi piersią, nie powinna zażywać tego leku.
Bioxetin, tak jak każdy inny lek może wywołać działania niepożądane.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Bioxetin (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Częste działania niepożądane (mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów) to:
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Bioxetin.
Leki należące do grupy SSRI (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) są dostępne wyłącznie na receptę. Te antydepresanty powinny być wydawane na podstawie oceny stanu i kondycji pacjenta, po szczegółowym zapoznaniu się z historią choroby i z dolegliwościami towarzyszącymi, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leków SSRI.
Nie zaleca się picia alkoholu w tracie stosowania preparatu.
Tak. Jednym ze skutków ubocznych leku jest utrata apetytu i zmniejszenie masy ciała.
Nie ma znaczenia, czy lek przyjmowany jest rano, czy wieczorem. Ważne, by zażywać go regularnie, najlepiej o tej samej porze.
Lek oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Zaliczany jest więc do preparatów z grupy psychotropów.