Agomelatyna Egis
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Agomelatyna Egis w postaci tabletek powlekanych to lek przeciwdepresyjny.
- Substancją czynną leku Agomelatyna Egis jest agomelatyna.
- Tabletki na depresję Agomelatyna Egis mogą stosować osoby dorosłe.
- Lek Agomelatyna Egis jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | depresja |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 25 mg |
substancja czynna | agomelatyna (agomelatinum) |
podmiot odpowiedzialny | Egis Pharmaceuticals PLC |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Agomelatyna Egis? Cena, refundacja
Lek na depresję Agomelatyna Egis 25 mg jest obecnie refundowany. Jego cena 100% zależy od ilości tabletek w opakowaniu i wynosi 63,20 zł (za 28 tabl.) lub 117,16 zł (za 56 tabl.). Tabletki Agomelatyna Egis mogą być bezpłatne lub częściowo refundowane, jeśli pacjent ma do tego uprawnienia.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Agomelatyna Egis – jak działa, na co i dla kogo?
Agomelatyna Egis to lek, którego głównym składnikiem jest agomelatyna. Lek ten klasyfikowany jest jako środek z grupy leków przeciwdepresyjnych i jest przeznaczony do stosowania przez osoby dorosłe.
Działanie Agomelatyny Egis wpływa na neurochemiczne procesy w mózgu, które są zaburzone w przebiegu depresji. Stosowanie tego leku przyczynia się do zmniejszenia nasilenia objawów depresyjnych oraz do ich stopniowego ustępowania, co może prowadzić do poprawy jakości życia pacjentów cierpiących na depresję.
Agomelatyna Egis – skład leku
Agomelatyna Egis zawiera jako składnik aktywny agomelatynę. W każdej tabletce powlekanej znajduje się 25 mg agomelatyny.
Substancje pomocnicze: W składzie leku obecne są substancje pomocnicze, które obejmują laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, powidon K 30, karboksymetyloskrobię sodową (typ A), kwas stearynowy, stearynian magnezu oraz krzemionkę koloidalną bezwodną. Składniki te stanowią rdzeń tabletki. Dodatkowo, w skład powłoki tabletki wchodzą hypromeloza, glicerol, makrogol 6000, tlenek żelaza żółty (E 172) i dwutlenek tytanu (E 171), które nadają tabletkom odpowiednią konsystencję i wygląd.
Inne informacje: Do oznakowania tabletek użyto tuszu, który składa się z szelaku, glikolu propylenowego, stężonego wodorotlenku amonowego oraz indygotyny, laku (E 132).
Agomelatyna Egis – dawkowanie
Dawkowanie leku Agomelatyna Egis jest ustalane indywidualnie. Standardowa dawka wynosi 25 mg, co odpowiada jednej tabletce przyjmowanej wieczorem przed snem. W zależności od oceny klinicznej, lekarz może zwiększyć dawkę do 50 mg, czyli dwóch tabletek, które również należy zażywać wieczorem.
Sposób podania leku jest doustny. Tabletkę należy połknąć, popijając płynem, lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.
Czas trwania terapii powinien być dostosowany do potrzeb pacjenta. W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia stosowania leku pacjent może zacząć odczuwać poprawę. Aby zapewnić trwałe efekty leczenia, zaleca się kontynuowanie leczenia przez minimum 6 miesięcy. Nawet po ustąpieniu objawów, lekarz może zalecić dalsze stosowanie leku w celu zapobiegania nawrotom.
W przypadku pacjentów z problemami z nerkami, konieczna jest indywidualna ocena ryzyka przez lekarza i odpowiednie dostosowanie dawki.
W czasie stosowaniu leku ważne jest monitorowanie funkcji wątroby. Badania laboratoryjne powinny być przeprowadzane przed rozpoczęciem terapii oraz okresowo w trakcie leczenia, zwłaszcza po 3, 6, 12 i 24 tygodniach. W przypadku zwiększenia dawki do 50 mg, badania te są również wymagane na początku terapii oraz w wyznaczonych odstępach czasu. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjent cierpi na zaburzenia funkcjonowania wątroby.
Zmiana leczenia z leków z grupy SSRI/SNRI na Agomelatynę Egis wymaga konsultacji z lekarzem, który ustali sposób stopniowego odstawiania poprzedniego leku. Objawy odstawienia mogą wystąpić, ale zazwyczaj są łagodne lub umiarkowane i przemijają samoczynnie.
W przypadku przedawkowania, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Objawy mogą obejmować ból brzucha, senność, zmęczenie, pobudzenie, lęk oraz zawroty głowy.
Pominięcie dawki nie powinno skutkować przyjęciem podwójnej dawki. Należy kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym harmonogramem. Kalendarz na blistrze może pomóc w śledzeniu regularności przyjmowania leku.
Przerwanie stosowania leku bez konsultacji z lekarzem jest niewskazane, nawet jeśli pacjent odczuwa poprawę.
Agomelatyna Egis – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Agomelatyna Egis:
- uczulenie na agomelatynę lub jakikolwiek składnik leku,
- zaburzenia czynności wątroby,
- jednoczesne stosowanie fluwoksaminy lub cyprofloksacyny.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Agomelatyna Egis konieczna jest konsultacja z lekarzem. Lek może być nieodpowiedni dla pacjentów przyjmujących inne leki wpływające na wątrobę. Osoby z nadwagą lub otyłością, a także pacjenci z cukrzycą, powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. W przypadku zwiększonej aktywności enzymów wątrobowych przed leczeniem, lekarz oceni przydatność leku Agomelatyna Egis. Pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową lub objawami manii powinni omówić z lekarzem możliwość stosowania leku. W przypadku otępienia, lekarz indywidualnie oceni stosowanie leku Agomelatyna Egis.
Interakcja z innymi lekami
Lek Agomelatyna Egis może wchodzić w interakcje z określonymi substancjami farmakologicznymi, co może wpływać na jego stężenie we krwi. Zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
- fluwoksaminy – leku antydepresyjnego,
- cyprofloksacyny – antybiotyku.
Ponadto, konieczne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu:
- propranololu – beta-adrenolityka stosowanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego,
- enoksacyny – antybiotyku.
Ważne jest również, aby lekarz był świadomy, jeśli pacjent jest palaczem i pali więcej niż 15 papierosów dziennie, gdyż może to mieć wpływ na działanie leku.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie Agomelatyna Egis w ciąży:
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania rodziny lub karmienia piersią, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest niezbędna przed rozpoczęciem terapii.
Stosowanie Agomelatyna Egis podczas karmienia piersią:
Przerwanie karmienia piersią jest wskazane podczas terapii lekiem Agomelatyna Egis.
Agomelatyna Egis – skutki uboczne
Możliwe działania niepożądane leku Agomelatyna Egis:
- Bardzo częste (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- ból głowy.
- Częste (występujące maksymalnie u 1 na 10 pacjentów):
- zawroty głowy,
- senność,
- bezsenność,
- nudności,
- biegunka,
- zaparcie,
- ból brzucha,
- ból pleców,
- zmęczenie,
- lęk,
- nietypowe sny,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
- wymioty,
- przyrost masy ciała.
- Niezbyt częste (występujące maksymalnie u 1 na 100 pacjentów):
- migrena,
- parestezje,
- zamazane widzenie,
- zespół niespokojnych nóg,
- szum w uszach,
- nadmierne pocenie,
- wyprysk,
- swędzenie,
- pokrzywka,
- pobudzenie,
- drażliwość,
- niepokój,
- agresja,
- koszmary senne,
- mania lub hipomania,
- myśli samobójcze lub zachowania samobójcze,
- splątanie,
- utrata masy ciała.
- Rzadkie (występujące maksymalnie u 1 na 1 000 pacjentów):
- poważne wykwity skórne,
- obrzęk twarzy,
- obrzęk naczynioruchowy,
- zapalenie wątroby,
- żółtaczka,
- niewydolność wątroby*,
- omamy,
- niepokój psychoruchowy,
- retencja moczu.
*W pojedynczych przypadkach odnotowano konieczność przeszczepienia wątroby lub zgon.
Przechowywanie leku Agomelatyna Egis
Tabletki powlekane Agomelatyna Egis należy przechowywać w sposób zabezpieczający przed działaniem wilgoci. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Inne leki na depresję:
Podczas stosowania leku Agomelatyna Egis na depresję nie powinno się spożywać alkoholu.
Nie, tabletki na depresję Agomelatyna Egis dostępne są wyłącznie na receptę.
Jednym z działań niepożądanych podczas przyjmowania leku Agomelatyna Egis może być zwiększenie masy ciała.
Tak, Agomelatyna Egis jest lekiem psychotropowym. Agomelatyna to substancja stosowana w leczeniu depresji, która wpływa na neuroprzekaźniki w mózgu.
Jednym z objawów depresji może być bezsenność lub inne zaburzenia snu, które dzięki terapii Agomelatyna Egis mogą zostać złagodzone. Ten lek nie powinien być jednak stosowany jako środek nasenny.
Zamiennikiem leku Agomelatyna Egis na depresję może być m.in.: Agolek, Lamegom czy Symago.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.