e-Konsultacja z Receptą Online

Chronada

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Chronada? Cena, refundacja

Chronada – cena za 90 kaps. wynosi od 57 do 73 zł.

Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, dlatego ceny mogą różnić się w różnych aptekach. Koszt zakupu produktu może też ulec zmianie w przyszłości.

Chronada – jak działa, na co i dla kogo

Jest to lek na receptę na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych zawierający dwie substancje czynne: chondroityny sodu siarczan i glukozaminy chlorowodorek. Oba składniki są ważne dla budowania właściwej struktury stawów oraz dla ich prawidłowego funkcjonowania. 

Siarczan chondroityny jest ważnym składnikiem proteoglikanów budujących chrząstkę stawową. Z kolej glukozamina pełni kluczową funkcję w produkcji mazi stawowej.

Ten lek na stawy jest wskazany dla dorosłych pacjentów, nie zaleca się stosowania leku Chronada u osób poniżej 18 lat.

Chronada – zamienniki

Nie ma obecnie na rynku żadnego leku na receptę, który ma w składzie te same substancje czynne o tej samej zawartości.

Chronada – skład leku

Lek zawiera dwie substancje czynne: chondroityny sodu siarczan, wytworzony z chrząstki wołowej, oraz glukozaminy chlorowodorek. Każda kapsułka zawiera 200 mg chondroityny sodu siarczanu oraz 250 mg glukozaminy chlorowodorku. W skład kapsułek wchodzi także stearynian magnezu.

Chronada – dawkowanie

Jak stosować lek Chronada u dorosłych pacjentów? Zazwyczaj zalecana dawka to 2 kapsułki przyjmowane 3 razy na dobę, jeśli lekarz nie zaleci innego dawkowania. Ważne, aby kapsułki połykać w całości, nie rozgryzać i popijać odpowiednią ilością płynu.

Chronada – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować tego leku na stawy jeśli pacjent ma uczulenie na chondroityny siarczan, glukozaminy chlorowodorek lub inny składnik leku. Pacjent nie może przyjmować leku także w sytuacji, kiedy ma alergię na owoce morza, bowiem glukozamina jest z nich pozyskiwana.

Ważne, aby przed rozpoczęciem leczenia omówić następujące sytuacje:

 • gdy pacjent ma nieprawidłową tolerancję glukozy;
 • gdy u pacjenta obecnie lub w przeszłości występowało zaburzenie czynności nerek lub wątroby;
 • gdy pacjent cierpi na jakiekolwiek poważne choroby serca.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. 

Ważne, aby zachować ostrożność jeśli pacjent stosuje tabletki Chronada jednocześnie z:

 • niektórymi rodzajami leków stosowanymi w celu zapobiegania krzepnięciu krwi. Działanie tych leków może być silniejsze podczas jednoczesnego stosowania glukozaminy. Pacjenci leczeni takimi zestawami leków powinni być wyjątkowo starannie kontrolowani podczas rozpoczynania oraz kończenia leczenia glukozaminą;
 • lekami stosowanymi w zakażeniach (antybiotyki takie jak tetracyklina, chloramfenikol lub penicylina).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Ciąża i okres karmienia piersią to szczególny czas, kiedy stosowanie jakichkolwiek leków lub innych preparatów leczniczych należy każdorazowo konsultować z lekarzem prowadzącym.

Nie zaleca się stosowania leku Chronada w okresie ciąży lub jeśli kobieta planuje mieć dziecko w najbliższym czasie.

Nie należy przyjmować tego leku w czasie karmienia, ponieważ nie znane są dane na temat przenikania substancji czynnych leku do mleka kobiecego.

Chronada – skutki uboczne

Jeżeli podczas stosowania leku Chronada pojawi się zakażenie górnych dróg oddechowych, bóle w klatce piersiowej lub zakażenie dróg moczowych, należy niezwłocznie poinformować lekarza.

Często (mogą pojawić się u 1 na 10 pacjentów leczonych tym lekiem na stawy) występujące działania niepożądane Chronada to: biegunka, nudności, niestrawność, wzdęcia (gazy), ból głowy.

Rzadko występujące działania niepożądane (mogą pojawić się do 1 na 1000 osób): 

 • ból brzucha,
 • zaburzenia smaku,
 • zaparcie, zgaga, wzdęcie brzucha,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • skurcze mięśni, ból kończyny,
 • zmęczenie,
 • zakażenie górnych dróg oddechowych, 
 • zakażenie dróg moczowych,
 • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
 • nieprawidłowy wynik badania moczu.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.


Inne leki na chorobę zwyrodnieniową stawów:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Chronada (2)

Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Zazwyczaj należy go zażywać regularnie przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Przy przewlekłych dolegliwościach lekarz może zalecić przedłużenie terapii. Czas trwania leczenia zależy od stadium choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i reakcji pacjenta na leczenie.

Dwie substancje czynne zawarte w leku wspierają prawidłowe funkcjonowanie struktury chrząstki stawowej i produkcję mazi stawowej.

e-Konsultacja z Receptą Online
Chronada

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.