Ile kosztuje lek Chronada? Cena, refundacja
Chronada – cena za 90 kaps. wynosi od 57 do 73 zł.
Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, dlatego ceny mogą różnić się w różnych aptekach. Koszt zakupu produktu może też ulec zmianie w przyszłości.
Chronada – jak działa, na co i dla kogo
Jest to lek na receptę na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych zawierający dwie substancje czynne: chondroityny sodu siarczan i glukozaminy chlorowodorek. Oba składniki są ważne dla budowania właściwej struktury stawów oraz dla ich prawidłowego funkcjonowania.
Siarczan chondroityny jest ważnym składnikiem proteoglikanów budujących chrząstkę stawową. Z kolej glukozamina pełni kluczową funkcję w produkcji mazi stawowej.
Zapytaj o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lek
Ten lek na stawy jest wskazany dla dorosłych pacjentów, nie zaleca się stosowania leku Chronada u osób poniżej 18 lat.
Chronada – zamienniki
Nie ma obecnie na rynku żadnego leku na receptę, który ma w składzie te same substancje czynne o tej samej zawartości.
Chronada – skład leku
Lek zawiera dwie substancje czynne: chondroityny sodu siarczan, wytworzony z chrząstki wołowej, oraz glukozaminy chlorowodorek. Każda kapsułka zawiera 200 mg chondroityny sodu siarczanu oraz 250 mg glukozaminy chlorowodorku. W skład kapsułek wchodzi także stearynian magnezu.
Chronada – dawkowanie
Jak stosować lek Chronada u dorosłych pacjentów? Zazwyczaj zalecana dawka to 2 kapsułki przyjmowane 3 razy na dobę, jeśli lekarz nie zaleci innego dawkowania. Ważne, aby kapsułki połykać w całości, nie rozgryzać i popijać odpowiednią ilością płynu.
Chronada – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy przyjmować tego leku na stawy jeśli pacjent ma uczulenie na chondroityny siarczan, glukozaminy chlorowodorek lub inny składnik leku. Pacjent nie może przyjmować leku także w sytuacji, kiedy ma alergię na owoce morza, bowiem glukozamina jest z nich pozyskiwana.
Ważne, aby przed rozpoczęciem leczenia omówić następujące sytuacje:
- gdy pacjent ma nieprawidłową tolerancję glukozy;
- gdy u pacjenta obecnie lub w przeszłości występowało zaburzenie czynności nerek lub wątroby;
- gdy pacjent cierpi na jakiekolwiek poważne choroby serca.
Interakcja z innymi lekami
Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Ważne, aby zachować ostrożność jeśli pacjent stosuje tabletki Chronada jednocześnie z:
- niektórymi rodzajami leków stosowanymi w celu zapobiegania krzepnięciu krwi. Działanie tych leków może być silniejsze podczas jednoczesnego stosowania glukozaminy. Pacjenci leczeni takimi zestawami leków powinni być wyjątkowo starannie kontrolowani podczas rozpoczynania oraz kończenia leczenia glukozaminą;
- lekami stosowanymi w zakażeniach (antybiotyki takie jak tetracyklina, chloramfenikol lub penicylina).
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Ciąża i okres karmienia piersią to szczególny czas, kiedy stosowanie jakichkolwiek leków lub innych preparatów leczniczych należy każdorazowo konsultować z lekarzem prowadzącym.
Pobierz aplikację Pobierz aplikację
Receptomat w telefonie!
Nie zaleca się stosowania leku Chronada w okresie ciąży lub jeśli kobieta planuje mieć dziecko w najbliższym czasie.
Nie należy przyjmować tego leku w czasie karmienia, ponieważ nie znane są dane na temat przenikania substancji czynnych leku do mleka kobiecego.
Chronada – skutki uboczne
Jeżeli podczas stosowania leku Chronada pojawi się zakażenie górnych dróg oddechowych, bóle w klatce piersiowej lub zakażenie dróg moczowych, należy niezwłocznie poinformować lekarza.
Często (mogą pojawić się u 1 na 10 pacjentów leczonych tym lekiem na stawy) występujące działania niepożądane Chronada to: biegunka, nudności, niestrawność, wzdęcia (gazy), ból głowy.
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą pojawić się do 1 na 1000 osób):
- ból brzucha,
- zaburzenia smaku,
- zaparcie, zgaga, wzdęcie brzucha,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- skurcze mięśni, ból kończyny,
- zmęczenie,
- zakażenie górnych dróg oddechowych,
- zakażenie dróg moczowych,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
- nieprawidłowy wynik badania moczu.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.