e-Konsultacja po Receptę Online

Toujeo

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Toujeo zawiera analog insuliny ludzkiej (glargine) o długim czasie działania. Jest wskazany w leczeniu cukrzycy u dorosłych, młodzież i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Lek aplikuje się podskórnie raz dziennie, o stałej porze. Każdego dnia należy zmieniać miejsce wstrzyknięcia.

Toujeo – co to za lek?

Toujeo to lek na cukrzycę. Jest to choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W cukrzycy typu 1 dochodzi do niszczenia wysp trzustkowych produkujących insulinę – główny hormon obniżający poziom cukru. Z kolei cukrzyca typu 2 wiąże się ze zmniejszoną wrażliwością tkanek obwodowych na insulinę, a w dalszej kolejności wyczerpaniem zdolności wydzielniczych trzustki. Cukrzyca jest chorobą obarczoną poważnymi powikłaniami, takimi jak uszkodzenie wzroku, przewlekła choroba nerek, stopa cukrzycowa, neuropatia obwodowa czy zawał serca. W Polsce cukrzyca występuje u ponad 3 milionów osób, a zachorowalność ma tendencję wzrostową. Lek Toujeo zawiera insulinę glargine, która wykazuje długie działanie i u osób z cukrzycą ma za zadanie utrzymywać poziom glukozy we krwi na prawidłowym poziomie.

Na co stosuje się Toujeo?

Lek Toujeo jest stosowany w leczeniu cukrzycy. Cukrzyca jest stanem, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, co skutkuje zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi.

Jak działa Toujeo?

Toujeo zawiera insulinę glargine, która jest zmodyfikowaną formą insuliny, bardzo zbliżoną do insuliny ludzkiej. Insulina umożliwia wchłanianie glukozy z krwi przez komórki wątroby i mięśni, co skutkuje unormowaniem glikemii. Lek wykazuje przy tym stałe i długotrwałe działanie.

Dla kogo jest przeznaczony lek Toujeo?

Lek Toujeo SoloStar może być stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Toujeo?

Preparat zawiera substancję czynną insulinę glargine w ilości 300 jednostek na 1 mililitr roztworu do wstrzykiwań (co odpowiada 10,91 mg substancji czynnej). W jednym wstrzykiwaczu znajduje się 1,5 ml roztworu do wstrzykiwań, co odpowiada 450 jednostkom insuliny glargine.

Pozostałe substancje pomocnicze to: cynku chlorek, metakrezol, glicerol, woda do wstrzykiwań, sodu wodorotlenek, kwas solny (do ustalenia pH).

Toujeo – zamienniki

W przypadku insuliny Toujeo zamiennik nie jest dostępny.

Toujeo – dawkowanie

Insulinę Toujeo SoloStar podaje się raz na dobę, najlepiej o stałej porze. Odpowiednią dawkę dobową oraz porę podania określa lekarz. Dawkowanie leku powinno być ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, w oparciu o tryb życia, poziom glukozy we krwi oraz ewentualne wcześniejsze terapie insulinowe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lek można podać do 3 godzin przed lub po ustalonej porze. Wstrzykiwacz umożliwia aplikację od 1 do 80 jednostek, z dokładnością do jednej jednostki. 

Możliwe jest stosowanie Toujeo równolegle z insulinami krótko działającymi lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi, zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed każdym wstrzyknięciem należy sprawdzić etykietę insuliny, aby uniknąć pomyłek, szczególnie między insulinami długo a krótko działającymi.

W przypadku insuliny Toujeo dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku (65 lat i powyżej) oraz u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby może wymagać modyfikacji.

Jak stosować Toujeo?

Przed podaniem Toujeo należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia dołączoną do ulotki dla pacjenta, aby uniknąć ryzyka podania nieodpowiedniej dawki insuliny. Lek jest przeznaczony do podania podskórnego. Zaleca się wstrzyknięcie leku w przednią część uda, okolicę mięśnia naramiennego lub przednią część brzucha. Miejsce wstrzyknięcia należy zmieniać każdego dnia w obrębie wybranego obszaru, aby nie doprowadzić do zmian w grubości podskórnej tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że każdy wstrzykiwacz do insuliny jest przeznaczony do użytku indywidualnego. Przed każdym użyciem należy założyć nową sterylną igłę, a zużytą igłę wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Leku nie należy podawać dożylnie, w pompie insulinowej ani w przypadku zauważenia cząstek stałych w roztworze. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Toujeo, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Szczegółowa instrukcja użycia Toujeo jest dołączona do ulotki.

Pominięcie zastosowania leku Toujeo 

W razie potrzeby Toujeo można podawać do 3 godzin przed lub po planowanym czasie. Nie należy podawać dawki podwójnej. Zaleca się sprawdzenie poziomu cukru we krwi i wstrzyknięcie kolejnej dawki o ustalonej porze.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki Toujeo, przedawkowanie

Zastosowanie zbyt dużej dawki Toujeo może prowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi. W takim przypadku należy zmierzyć poziom glukozy i spożyć posiłek, aby zapobiec hipoglikemii. W razie wystąpienia objawów niskiego poziomu cukru we krwi, należy postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce.

Przerwanie stosowania leku Toujeo 

Nie należy przerywać stosowania Toujeo bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi oraz kwasicy ketonowej.

Toujeo – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Toujeo – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na insulinę glargine lub inny składnik leku.

Środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Toujeo konieczna jest konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Należy ściśle przestrzegać zaleceń medycznych dotyczących dawkowania, monitorowania poziomu cukru, diety, aktywności fizycznej oraz techniki podawania insuliny. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko hipoglikemii. W przypadku wystąpienia objawów zbyt niskiego poziomu cukru, należy postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w załączonej instrukcji. W przypadku zmiany typu, marki lub producenta insuliny może być konieczne dostosowanie dawki. Należy zawsze upewnić się, czy pacjent przyjmuje odpowiednią insulinę. W przypadku jednoczesnego stosowania pioglitazonu należy zachować ostrożność. Nie należy używać strzykawek do pobierania Toujeo ze wstrzykiwacza SoloStar, aby uniknąć błędów dawkowania. Osoby niewidome lub słabowidzące powinny korzystać z pomocy przy podawaniu insuliny.

W przypadku choroby, poważnego urazu lub spożywania zbyt małych ilości pokarmu należy szczególnie starannie kontrolować przebieg choroby oraz skonsultować się z lekarzem. W przypadku choroby lub urazu pacjenci z cukrzycą typu 1 powinni kontynuować przyjmowanie insuliny oraz spożywać węglowodany w odpowiednich ilościach.

Przed podróżą zaleca się konsultację z lekarzem w celu omówienia dostępności insuliny, sposobów przechowywania, planu posiłków i dawkowania insuliny, a także ewentualnych zdrowotnych czynników ryzyka w kraju docelowym.

Ponieważ alkohol może powodować zmianę stężenia cukru we krwi, w okresie jego spożywania należy częściej sprawdzać poziom glikemii.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Toujeo z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Toujeo w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. W ciąży i po porodzie może być konieczna zmiana dawki insuliny. Staranna kontrola cukrzycy i unikanie hipoglikemii są ważne dla zdrowia dziecka. Kobietom karmiącym piersią lekarz może zalecić zmianę diety lub modyfikację dawki insuliny.

Toujeo a prowadzenie pojazdów 

Zdolność prowadzenia pojazdów, zdolność obsługiwania narzędzi lub maszyn oraz zdolność koncentracji mogą zostać zaburzone w związku ze zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi oraz pogorszeniem widzienia. Osoby, u których często dochodzi do nadmiernego spadku poziomu cukru we krwi lub które mają problem z rozpoznaniem objawów hipoglikemii, powinny skonsultować się z lekarzem i omówić kwestię bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów.

Toujeo – skutki uboczne 

Stosując lek Toujeo, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

U pacjentów leczonych insuliną bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób) rozwija się hipoglikemia, czyli nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi. Hipoglikemia może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do omdlenia, a w ciężkich przypadkach również do uszkodzenia mózgu i zagrożenia życia. W ulotce zawarto szczegółowe informacje na temat objawów hipoglikemii oraz zalecanego postępowania.

Do objawów ostrzegawczych hipoglikemii należą m.in.:

  • pocenie się,
  • wilgotna skóra,
  • lęk,
  • przyspieszona lub nieregularna akcja serca,
  • wysokie ciśnienie,
  • kołatanie serca.

U osób przyjmujących Toujeo ciężkie reakcje uczuleniowe występują rzadko (tj. u mniej niż 1 na 1000 osób), jednak mogą stanowić zagrożenie dla życia i wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Mogą objawiać się poprzez:

  • wysypkę,
  • świąd,
  • obrzęk skóry lub ust,
  • duszność,
  • spadek ciśnienia krwi,
  • przyspieszoną akcję serca,
  • pocenie się.

Wykonywanie wstrzyknięć insuliny w to samo miejsce może wiązać się z powstawaniem zmian skórnych, takich jak zmniejszenie lub zwiększenie grubości podskórnej tkanki tłuszczowej oraz grudki pod skórą. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

W przypadku insuliny Toujeo skutki uboczne występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:

  • odczyny i reakcje uczuleniowe w miejscu podania (np. zaczerwienienie, silny ból podczas wstrzyknięcia, świąd, pokrzywka, obrzęk, zapalenie).

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Toujeo?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Toujeo? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Toujeo znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Toujeo nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Toujeo to insulina glargine (długo działający analog insuliny ludzkiej) we wstrzykiwaczu, do podaży podskórnej. Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia z cukrzycą. Dawka i pora przyjmowania leku są wyznaczane przez lekarza.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na cukrzycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Toujeo (3)

Nie, lek Toujeo (insulina) jest dostępny wyłącznie na receptę.

Alkohol może powodować trudne do przewidzenia zmiany poziomu cukru we krwi. W okresie spożywania alkoholu osoby przyjmujące Toujeo powinny częściej kontrolować glikemię.

Toujeo można przyjmować o dowolnej, stałej porze, według zaleceń lekarza. Jeśli będzie to konieczne, lek można podać 3 godziny przed lub 3 godziny po ustalonej porze.

e-Konsultacja po Receptę Online
Toujeo

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem