e-Konsultacja z Receptą Online

Siofor 1000

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Siofor 1000? Cena, refundacja

Lek Siofor 1000 mg jest refundowany. Jego cena 100 % zależy od ilości tabletek w opakowaniu i wynosi od ok. 8,55 zł do ok. 30,60 zł. Siofor 1000 tabletki mogą być bezpłatne dla pacjentów, którzy mają wskazania do ich refundacji.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Siofor 1000 – jak działa, na co i dla kogo?

Siofor 1000 jest lekiem zawierającym metforminę, która jest aktywnym składnikiem farmakologicznym należącym do klasy związków znanych jako biguanidy. Lek ten jest wykorzystywany w terapii cukrzycy typu 2, zwanej również cukrzycą insulinoniezależną. Metformina działa poprzez wspomaganie kontroli poziomu glukozy we krwi, dążąc do osiągnięcia jej wartości zbliżonych do normy.

Mechanizm działania metforminy polega na zwiększeniu wrażliwości organizmu na insulinę, hormon produkowany przez trzustkę, który umożliwia komórkom pobieranie glukozy z krwi, niezbędnej do produkcji energii lub do magazynowania na późniejsze potrzeby. U osób cierpiących na cukrzycę, trzustka nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny lub komórki nie są w stanie efektywnie wykorzystać wytworzonej insuliny, co prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi.

Siofor 1000 mg jest zalecany szczególnie dla dorosłych pacjentów z nadwagą, u których obserwuje się korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka powikłań cukrzycowych oraz stabilizację lub umiarkowany spadek masy ciała. Lek może być stosowany jako monoterapia lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z lekami podawanymi doustnie lub z insuliną.

W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia oraz młodzieży, Siofor 1000 może być również stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z insuliną. Zastosowanie tego leku jest wskazane, gdy sama dieta i wysiłek fizyczny nie przynoszą zadowalających efektów w kontroli poziomu glukozy we krwi.

Siofor 1000 – skład leku

Siofor 1000 lek zawiera jako substancję czynną chlorowodorek metforminy. W każdej tabletce powlekanej znajduje się 1000 mg tej substancji, co jest równoważne z 780 mg metforminy.

W skład leku, oprócz substancji czynnej, wchodzą również substancje pomocnicze, które są niezbędne do nadania odpowiednich właściwości farmaceutycznych. Do excypientów należą: hypromeloza, powidon K 25, magnezu stearynian, makrogol 6000 oraz tytanu dwutlenek (E 171).

Siofor 1000 – dawkowanie

Stosowanie Siofor 1000 wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich. Dawkowanie dla dorosłych rozpoczyna się od 500 mg chlorowodorku metforminy (pół tabletki Siofor 1000) dwa do trzy razy dziennie lub od 850 mg chlorowodorku metforminy dwa do trzy razy dziennie, przy czym ta druga dawka nie jest dostępna w formie Siofor 1000. Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych to jedna tabletka Siofor 1000 trzy razy na dobę. W przypadku zaburzeń czynności nerek lekarz może dostosować dawkę.

Dawkowanie dla dzieci i młodzieży powyżej 10 lat zwykle wynosi 500 mg chlorowodorku metforminy (pół tabletki Siofor 1000) raz dziennie lub 850 mg raz dziennie, co również nie jest możliwe przy użyciu Siofor 1000. Maksymalna dawka dobowa dla tej grupy wiekowej to jedna tabletka Siofor 1000 dwa razy na dobę. Stosowanie leku u dzieci w wieku 10-12 lat powinno być rozważane tylko w uzasadnionych przypadkach ze względu na ograniczone doświadczenie w tej grupie wiekowej.

W przypadku terapii skojarzonej z insuliną, lekarz określi sposób wprowadzenia Siofor 1000 do schematu leczenia. Kontrola leczenia obejmuje regularne badania stężenia glukozy we krwi oraz dostosowanie dawki leku. Wizyty kontrolne u lekarza są niezbędne, szczególnie dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Co najmniej raz w roku powinna być przeprowadzana ocena czynności nerek, a w niektórych przypadkach, jak u osób starszych lub przy zaburzeniach nerkowych, kontrole mogą być częstsze.

Podział tabletek Siofor 1000 mg umożliwia równomierne dawkowanie. Tabletki powlekane można dzielić ręcznie lub przy użyciu kciuka po umieszczeniu na płaskiej powierzchni z linią podziału skierowaną do dołu.

Sposób stosowania polega na przyjmowaniu tabletek w trakcie lub po posiłku, co minimalizuje ryzyko działań niepożądanych związanych z trawieniem. Tabletki nie należy kruszyć ani żuć, a połykać w całości, popijając wodą. Dawka jednorazowa powinna być przyjmowana rano przy śniadaniu, dwie dawki – rano przy śniadaniu i wieczorem przy kolacji, a trzy dawki – rano, w południe i wieczorem przy głównych posiłkach.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt mocne lub słabe, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie może prowadzić do kwasicy mleczanowej, której objawy wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. W przypadku pominięcia dawki, nie należy stosować dawki podwójnej, a kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Siofor 1000 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Siofor 1000:

 • nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub inne składniki leku,
 • znacznie obniżona funkcja nerek,
 • zaburzenia funkcji wątroby,
 • niewyrównana cukrzyca, ciężka hiperglikemia, kwasica mleczanowa lub ketonowa,
 • odwodnienie organizmu,
 • ciężkie zakażenia wpływające na płuca, oskrzela lub nerki,
 • ostra niewydolność serca, niedawny zawał serca, ciężkie zaburzenia krążenia, trudności z oddychaniem,
 • nadużywanie alkoholu.

Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii Siofor 1000 konieczna jest konsultacja z lekarzem. Szczególną uwagę należy zwrócić na ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej, szczególnie w przypadku zaburzeń czynności nerek, ciężkich zakażeń oraz stanów prowadzących do niedotlenienia tkanek. Wymagana jest regularna kontrola funkcji nerek, co najmniej raz w roku, a częściej u osób starszych lub z pogarszającą się funkcją nerek.

W przypadku planowanych zabiegów chirurgicznych lub badań radiologicznych z użyciem środków kontrastujących zawierających jod, stosowanie Siofor 1000 powinno być przerwane na określony czas zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dodatkowe informacje:
Lek Siofor 1000 mg sam w sobie nie wywołuje hipoglikemii, jednakże ryzyko jej wystąpienia zwiększa się przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. W przypadku objawów hipoglikemii, takich jak osłabienie, zawroty głowy, zwiększone pocenie się, szybkie bicie serca, zaburzenia widzenia lub trudności z koncentracją, zaleca się spożycie produktów zawierających cukier.

Interakcja z innymi lekami

Przed planowanymi badaniami z użyciem środków kontrastowych zawierających jod, takich jak rentgen czy tomografia komputerowa, należy przerwać stosowanie Siofor 1000. O czasie przerwy i wznowieniu terapii decyduje lekarz.

Konieczne jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie i planowanych lekach, co może skutkować koniecznością dostosowania dawki Siofor 1000, częstszych pomiarów glukozy we krwi oraz oceny funkcji nerek. Należy zwrócić szczególną uwagę na:

 • leki moczopędne,
 • NLPZ i inhibitory COX-2 (np. ibuprofen, celekoksyb),
 • leki na wysokie ciśnienie krwi (inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II),
 • leki, takie jak agoniści receptorów beta-2 adrenergicznych (np. salbutamol, terbutalina),
 • kortykosteroidy,
 • inne leki przeciwcukrzycowe,
 • substancje wpływające na stężenie Siofor 1000 (np. werapamil, ryfampicyna, cymetydyna, dolutegrawir, ranolazyna, trymetoprim, wandetanib, izawukonazol, kryzotynib, olaparyb), szczególnie przy zaburzonej funkcji nerek.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie Siofor 1000 w ciąży: 

Leczenie cukrzycy w okresie ciąży zazwyczaj wymaga zastosowania insuliny. Kobiety ciężarne lub karmiące piersią, podejrzewające ciążę, bądź planujące macierzyństwo, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii. Lekarz może dokonać niezbędnych modyfikacji w leczeniu.

Stosowanie Siofor 1000 podczas karmienia piersią: 

Kobiety karmiące piersią powinny omówić z lekarzem możliwość kontynuacji lub zmiany leczenia.

Siofor 1000 – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Siofor 1000:

Bardzo częste (występujące więcej niż u 1 na 10 osób):

 • Zaburzenia przewodu pokarmowego:
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • utrata apetytu.

Częste (występujące do 1 na 10 osób):

 • Zaburzenia smaku.
 • Obniżone stężenie witaminy B12:
  • zmęczenie,
  • ból i zaczerwienienie języka,
  • mrowienie,
  • blada lub żółta skóra.

Bardzo rzadkie (występujące  do 1 na 10 000 osób):

 • Reakcje skórne:
  • rumień,
  • swędzenie,
  • pokrzywka.
 • Nieprawidłowe wyniki badań wątroby lub zapalenie wątroby:
  • zmęczenie,
  • utrata apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • zażółcenie skóry i białek oczu.

Dodatkowe informacje:
Działania niepożądane częściej występują na początku terapii. 

Przechowywanie leku Siofor 1000

Przechowywanie leku Siofor 1000 powinno odbywać się w lokalizacji, która nie jest widoczna ani dostępna dla dzieci. W przypadku, gdy lek Siofor 1000 jest stosowany w terapii dziecka, nadzór nad jego użyciem powinien być sprawowany przez rodziców lub opiekunów.


Inne leki na cukrzycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Siofor 1000 (4)

Dostępne leki na receptę, które zawierają taką samą substancję czynną jak Siofor 1000, to m.in.: Avamina, Etform, Glucophage 1000 mg, Metformax 1000 czy Formetic.

Tabletki na cukrzycę Siofor 1000 mogą wywołać działanie niepożądane, jakim jest spadek masy ciała.

Podczas stosowania leku Siofor 1000 nie powinno się spożywać alkoholu.

Nie, tabletki powlekane Siofor 1000 mg są dostępne wyłącznie na receptę.

e-Konsultacja z Receptą Online
Siofor 1000

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.