Insulin aspart Sanofi
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Insulin aspart Sanofi – insulina szybko działająca
- Insulin aspart Sanofi to lek zawierający insulinę aspart – szybko działający analog insuliny ludzkiej.
- Preparat jest stosowany w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia.
- Lek Insulin aspart Sanofi jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | cukrzyca |
postać | roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu |
dawka | 100 jednostek/ml |
substancja czynna | insulina aspart |
Informacje o leku - do pobrania:
Insulin aspart Sanofi zawiera analog insuliny ludzkiej (aspart), który wykazuje szybki początek i krótki czas działania. Jest wskazany w leczeniu cukrzycy u dorosłych, młodzież i dzieci powyżej 1. roku życia w połączeniu z insulinami o pośrednim lub długim czasie działania. Lek aplikuje się podskórnie bezpośrednio przed posiłkiem.
Insulin aspart Sanofi – co to za lek?
Insulin aspart Sanofi to lek przeznaczony dla osób z cukrzycą. Substancja czynna preparatu – insulina aspart, jest zmodyfikowaną postacią insuliny ludzkiej. Pomaga unormować poziom cukru we krwi poprzez stymulację komórek mięśniowych i komórek wątroby do wchłaniania glukozy. U osób z cukrzycą podawanie insuliny jest konieczne, gdyż w ich organizmie produkcja insuliny jest zbyt mała lub tkanki wykazują oporność na ten hormon. Długotrwałe utrzymywanie się zbyt wysokiej glikemii wiąże się z szeregiem powikłań. Należą do nich m.in. uszkodzenie nerek, stopa cukrzycowa, zawał serca, udar mózgu, neuropatia obwodowa i uszkodzenie wzroku. W Polsce cukrzycę diagnozuje się coraz częściej. Szacuje się, że występuje u ponad 3 milionów osób.
Na co stosuje się Insulin aspart Sanofi?
Lek Insulin aspart Sanofi jest stosowany w leczeniu cukrzycy. Cukrzyca to choroba, w której organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, co prowadzi do zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi.
Jak działa Insulin aspart Sanofi?
Insulina aspart, będąca substancją czynną leku Insulin aspart Sanofi, jest szybko działającym analogiem insuliny. Mechanizm działania tego leku polega na szybkim obniżaniu poziomu cukru we krwi, co następuje już po około 10-20 minutach od wstrzyknięcia. Ze względu na krótkotrwałe działanie, Insulin aspart Sanofi powinien być stosowany w połączeniu z insulinami o pośrednim lub długim czasie działania, aby zapewnić optymalną kontrolę poziomu cukru we krwi przez cały dzień.
Dla kogo jest przeznaczony lek Insulin aspart Sanofi?
Lek Insulin aspart Sanofi może być stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Insulin aspart Sanofi?
Preparat zawiera substancję czynną insulinę aspart w ilości 100 jednostek na 1 mililitr roztworu do wstrzykiwań (co odpowiada 3,5 mg substancji czynnej). W jednym wstrzykiwaczu znajdują się 3 ml roztworu do wstrzykiwań, co odpowiada 300 jednostkom insuliny aspart.
Pozostałe substancje pomocnicze to: fenol, metakrezol, chlorek cynku, polisorbat 20, chlorek sodu, kwas solny i wodorotlenek sodu, woda do wstrzykiwań.
Insulin aspart Sanofi – zamienniki
Zamiennik Insulin aspart Sanofi to np. Fiasp, Fiasp Penfill, NovoRapid, NovoRapid Penfill.
Insulin aspart Sanofi – dawkowanie
Lek Insulin aspart Sanofi należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem. Aby zapobiec hipoglikemii, w ciągu 10 minut od aplikacji insuliny należy spożyć posiłek lub przekąskę. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest podanie leku wkrótce po posiłku. Zmiana typu lub rodzaju insuliny powinna odbywać się wyłącznie po konsultacji z lekarzem i pod jego ścisłą kontrolą, ze względu na potencjalną potrzebę dostosowania dawki.
Pacjenci z obniżoną funkcją nerek lub wątroby oraz osoby powyżej 65. roku życia powinni dokonywać regularnych pomiarów stężenia cukru we krwi i konsultować z lekarzem ewentualne zmiany dawki.
Jak stosować Insulin aspart Sanofi?
Insulin aspart Sanofi należy wstrzykiwać podskórnie, najlepiej w okolicę brzucha, ramię lub przednią część uda. Zaleca się zmianę miejsca wstrzyknięcia w obrębie danego obszaru skóry, aby zmniejszyć ryzyko powstawania zgrubień lub zapadania się skóry. Insulina działa najszybciej, gdy jest wstrzykiwana w przednią część brzucha.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Insulin aspart Sanofi, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Szczegółowa instrukcja użycia Insulin aspart Sanofi jest dołączona do ulotki.
Pominięcie zastosowania leku Insulin aspart Sanofi
W przypadku pominięcia dawki insuliny, może dojść do nadmiernego wzrostu stężenia cukru we krwi (hiperglikemia).
Przyjęcie większej niż zalecana dawki Insulin aspart Sanofi, przedawkowanie
Przyjęcie zbyt dużej dawki insuliny może skutkować zbyt niskim stężeniem cukru we krwi (hipoglikemia).
Przerwanie stosowania leku Insulin aspart Sanofi
Nie należy przerywać stosowania Insulin aspart Sanofi bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi oraz kwasicy ketonowej.
Insulin aspart Sanofi – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Insulin aspart Sanofi – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na insulinę aspart lub jakikolwiek składnik leku,
- podejrzenie hipoglikemii,
- uszkodzenie wstrzykiwacza,
- niewłaściwe przechowywanie lub zamrożenie leku,
- niewłaściwy wygląd insuliny (powinna być przezroczysta i bezbarwna).
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem Insulin aspart Sanofi należy dokładnie sprawdzić etykietę, aby upewnić się, że jest to odpowiedni rodzaj insuliny. Do każdego wstrzyknięcia należy używać nowej igły, aby uniknąć zanieczyszczenia. Igieł oraz wstrzykiwacza nie należy udostępniać innym osobom. Lek jest przeznaczony wyłącznie do podawania podskórnego. Stan zdrowia, aktywność fizyczna, dieta i choroby współistniejące mogą wpływać na zapotrzebowanie na insulinę. W przypadku zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej, choroby lub planowania podróży za granicę, które mogą wpłynąć na zapotrzebowanie na insulinę i godziny wstrzyknięć, należy skonsultować się z lekarzem.
Ponieważ alkohol może powodować zmianę stężenia cukru we krwi, w okresie jego spożywania należy częściej sprawdzać poziom glikemii.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Insulin aspart Sanofi z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Insulin aspart Sanofi w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. W ciąży i po porodzie może być konieczna zmiana dawki insuliny. Staranna kontrola cukrzycy i unikanie hipoglikemii są istotne dla zdrowia dziecka.
Insulin aspart Sanofi a prowadzenie pojazdów
Niski lub wysoki poziom glukozy we krwi mogą zaburzać koncentrację i zdolność reagowania. Osoby, u których często dochodzi do nadmiernego spadku poziomu cukru we krwi lub które mają problem z rozpoznaniem objawów hipoglikemii, powinny skonsultować się z lekarzem i omówić kwestię bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń.
Insulin aspart Sanofi – skutki uboczne
Stosując lek Insulin aspart Sanofi, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Ciężkie i bardzo ciężkie działania niepożądane Insulin aspart Sanofi obejmują hipoglikemię i reakcje uczuleniowe. Hipoglikemia może wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób, zwłaszcza w takich sytuacjach:
- podanie większej dawki insuliny niż potrzebna,
- zbyt mały posiłek lub pominięcie posiłku,
- większa aktywność fizyczna,
- spożycie alkoholu.
Hipoglikemia może objawiać się m.in. zimnymi potami, chłodną i bladą skórą, bólami głowy, kołataniem serca, nudnościami, silnym głodem, przemijającymi zaburzeniami widzenia, sennością, zmęczeniem, osłabieniem, pobudzeniem nerwowym lub drżeniem, niepokojem, splątaniem i zaburzeniami koncentracji, a w ciężkich przypadkach utratą przytomności, uszkodzeniem mózgu i śmiercią. Zalecane postępowanie w przypadku hipoglikemii zostało opisane w ulotce.
U osób przyjmujących Insulin aspart Sanofi ciężkie reakcje uczuleniowe występują bardzo rzadko (tj. u mniej niż 1 na 10000 osób), jednak mogą stanowić zagrożenie dla życia. W przypadku rozprzestrzenienia się objawów nadwrażliwości na inne części ciała lub nagłego pojawienia się złego samopoczucia, potów, nudności, wymiotów, problemów z oddychaniem, szybkiej akcji serca lub zawrotów głowy, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
W przypadku Insulin aspart Sanofi skutki uboczne występujące niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:
- miejscowe reakcje uczuleniowe,
- zaburzenia widzenia,
- zmiany w miejscu wstrzyknięcia (atrofia lub przerost tkanki tłuszczowej),
- obrzęki okolicy stawów,
- retinopatia cukrzycowa.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Insulin aspart Sanofi?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Insulin aspart Sanofi? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Insulin aspart Sanofi znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Insulin aspart Sanofi nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Insulin aspart Sanofi to lek przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia z cukrzycą. Aspart (insulina) jest krótko działającym analogiem insuliny ludzkiej. Preparat aplikuje się podskórnie, bezpośrednio przed posiłkiem. Należy zwrócić szczególną uwagę na występowanie objawów hipoglikemii.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na cukrzycę:
Nie, lek Insulin aspart Sanofi jest dostępny wyłącznie na receptę.
Alkohol może zmieniać poziom cukru we krwi, dlatego w okresie jego spożywania osoby przyjmujące insulinę aspart powinny częściej kontrolować glikemię. Należy mieć na uwadze, że alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii, która może stanowić stan poważnego zagrożenia zdrowia i życia.
Insulina aspart zaczyna działać po ok. 10-20 minutach od podania, osiąga maksymalne działanie między 1. a 3. godziną po podaniu i utrzymuje swój efekt do 3-5 godzin po podaniu.
Insulina aspart należy do insulin krótko działających. Jest przeznaczona do podawania przed posiłkiem i zazwyczaj musi być łączona z insulinami o średnim lub długim czasie działania, według zaleceń lekarza.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.