e-Konsultacja po Receptę Online

Insulin lispro Sanofi

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Insulin lispro Sanofi – co to za lek?

Insulin lispro Sanofi to lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Szacuje się, że na świecie ponad 380 milionów ludzi choruje na tą chorobę, z czego około połowa jest jej nieświadoma. Insulina zawarta w leku jest odpowiednikiem insuliny ludzkiej i jest stosowana jako jej substytut u osób z jej niedoborem. 

Na co stosuje się Insulin lispro Sanofi?

Wskazaniem do stosowania leku Insulin lispro Sanofi  jest cukrzyca.

Jak działa Insulin lispro Sanofi?

Substancją czynną leku jest insulina lizpro, która uzupełnia braki insuliny w organizmie pacjenta. Dzięki temu Insulin lispro Sanofi efektywnie zmniejsza poziom glukozy we krwi. Działa ona bardzo szybko, a jej działanie utrzymuje się od 2 do 5 godzin. 

Dla kogo jest przeznaczony lek Insulin lispro Sanofi?

Lek znajduje zastosowanie u dzieci i dorosłych chorujących na cukrzycę.

Co wchodzi w skład leku Insulin lispro Sanofi?

Preparat zawiera jako substancję czynną insulinę lizpro w ilości 100 jednostek/ml.

Pozostałe substancje pomocnicze to: metakrezol, glicerol, fosforan disodu siedmiowodny, tlenek cynku i woda do wstrzykiwań. Do regulacji kwasowości mógł zostać użyty wodorotlenek sodu lub kwas solny.

Insulin lispro Sanofi  – zamienniki

Zamiennikami leku Insulin lispro Sanofi są m.in. Humalog i Liprolog.

Insulin lispro Sanofi – dawkowanie

Lek ten należy stosować ściśle według zaleceń lekarza, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy się z nim skonsultować. Szczegółowe informacje dotyczące dawki, czasu i częstotliwości wstrzyknięć przekaże lekarz, a zaleceń tych, dostosowanych indywidualnie do pacjenta, należy przestrzegać, regularnie odwiedzając poradnię diabetologiczną.

Lek Insulin lispro Sanofi należy zazwyczaj przyjmować na około 15 minut przed posiłkiem, choć w razie potrzeby można go wstrzyknąć tuż po jedzeniu. Insulin lispro Sanofi należy podawać podskórnie, a wstrzyknięcia domięśniowe są dozwolone wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza. 

Insulin lispro Sanofi jest już rozpuszczony w wodzie, więc nie wymaga mieszania przed użyciem. Można go stosować wyłącznie, jeśli ma wygląd czystego płynu – powinien być przezroczysty, bezbarwny i wolny od jakichkolwiek cząstek. Przed każdym wstrzyknięciem należy to dokładnie sprawdzić.

Szczegółowe instrukcje dotyczące wstrzykiwania leku lub podawania go przez pompę insulinową znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku. 

Zmiana rodzaju insuliny (np. z insuliny ludzkiej lub zwierzęcej na Insulin lispro Sanofi) może wymagać dostosowania dawki, które może nastąpić natychmiast lub być stopniowe przez kilka tygodni lub miesięcy.

Przed zakupem insuliny w aptece, zawsze należy sprawdzić nazwę oraz rodzaj leku na opakowaniu i etykiecie fiolki. Ważne jest, aby upewnić się, że pacjent otrzymał Insulin lispro Sanofi zgodnie z receptą od lekarza. 

Pominięcie zastosowania leku Insulin lispro Sanofi 

Przyjęcie mniejszej niż zalecana dawki leku może spowodować wzrost poziomu cukru we krwi, dlatego należy regularnie sprawdzać jego stężenie. Nieleczona hipoglikemia (zbyt niski poziom glukozy) lub hiperglikemia (zbyt wysoki poziom glukozy) może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, odwodnienie, utrata przytomności, śpiączka, a nawet zagrażać życiu.

Aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii lub hiperglikemii, pacjent powinien pamiętać o trzech zasadach:

  • zawsze mieć przy sobie zapasową strzykawkę i fiolkę z lekiem Insulin lispro Sanofi,
  • nosić informację o chorobie cukrzycowej,
  • mieć pod ręką coś słodkiego na wypadek spadku poziomu cukru.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Insulin lispro Sanofi, przedawkowanie

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Insulin lispro Sanofi może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi. Warto wtedy skontrolować poziom glukozy. 

W przypadku łagodnej hipoglikemii należy przyjąć tabletki glukozy, cukier lub słodki napój, a następnie (zgodnie z zaleceniami lekarza) zjeść owoce, ciastka lub kanapkę i odpocząć. Zwykle wystarcza to, aby ustabilizować poziom cukru w łagodnych przypadkach hipoglikemii lub przy niewielkim przedawkowaniu insuliny.

Jeśli objawy się nasilają, pojawi się płytki oddech i bladość skóry, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadku silnej hipoglikemii pomocne może być podanie glukagonu. Po jego zastosowaniu konieczne jest przyjęcie glukozy lub cukru. Jeśli stan nie poprawi się po podaniu glukagonu, konieczna jest wizyta w szpitalu. Szczegółowe informacje o glukagonie przekaże lekarz prowadzący.

Przerwanie stosowania leku Insulin lispro Sanofi 

Podanie dawki leku Insulin lispro Sanofi mniejszej niż zalecana może spowodować podwyższenie poziomu cukru we krwi. Zmiany rodzaju insuliny należy dokonywać wyłącznie na zalecenie lekarza.

Insulin lispro Sanofi – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Insulin lispro Sanofi  – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • występowanie objawów wskazujących na rozwijającą się hipoglikemię (małe stężenie cukru we krwi), 
  • uczulenie na insulinę lizpro lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Jeżeli pacjent, stosując insulinoterapię, osiąga dobrą kontrolę glikemii, może nie zauważać objawów wskazujących na nadmierne obniżenie poziomu glukozy we krwi. W ulotce znajdują się informacje na temat tych objawów. Ważne jest, aby starannie planować pory posiłków oraz częstotliwość aktywności fizycznej, a także regularnie kontrolować poziom cukru we krwi poprzez częste pomiary.

Niektóre osoby, które przeszły z insuliny pochodzenia zwierzęcego na insulinę ludzką, zauważyły, że wczesne objawy hipoglikemii były mniej wyraźne lub całkowicie inne. W przypadku częstych epizodów hipoglikemii lub trudności w rozpoznawaniu jej objawów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pacjent powinien poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę w poradni diabetologicznej, jeśli na którekolwiek z poniższych pytań odpowiedział twierdząco:

  • czy ostatnio był chory?
  • czy ma choroby nerek lub wątroby?
  • czy ćwiczy więcej niż zazwyczaj?

Warto także zgłosić lekarzowi planowany wyjazd za granicę, ponieważ różnice czasowe mogą wymagać dostosowania harmonogramu wstrzyknięć i posiłków.

U niektórych pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy byli długotrwale leczeni i mieli problemy z sercem lub przeszli udar, odnotowano przypadki rozwoju niewydolności serca przy jednoczesnym stosowaniu pioglitazonu i insuliny. W razie wystąpienia objawów niewydolności serca, takich jak zwiększona duszność, szybki przyrost masy ciała czy miejscowy obrzęk, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Insulin lispro Sanofi  z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Insulin lispro Sanofi w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem.

Zapotrzebowanie organizmu na insulinę zazwyczaj maleje w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a następnie rośnie w kolejnych sześciu miesiącach. 

U kobiet, które karmią piersią, może być potrzebna modyfikacja dawki insuliny lub diety.

Insulin lispro Sanofi a prowadzenie pojazdów

W przypadku hipoglikemii może dojść do obniżonej zdolności do koncentracji i szybkiego reagowania. Należy mieć to na uwadze w sytuacjach, które mogą stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych, na przykład podczas prowadzenia samochodu czy obsługi maszyn. Warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy pacjent doświadcza częstych epizodów hipoglikemii lub jej objawy są słabo wyrażone lub ich brak. 

Insulin lispro Sanofi – skutki uboczne 

Stosując Insulin lispro Sanofi, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Insulin lispro Sanofi  może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

Uogólnione uczulenie jest rzadkie (maksymalnie 1 na 1000 osób). Objawy tego stanu obejmują trudności w oddychaniu, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszone tętno oraz zwiększoną potliwość. Jeśli pacjent zauważy u siebie takie objawy podczas stosowania leku Insulin lispro Sanofi, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Miejscowe reakcje alergiczne są bardziej powszechne i mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób. Niektórzy pacjenci doświadczali wokół miejsca wstrzyknięcia insuliny zaczerwienienia, obrzęku lub świądu, które zazwyczaj ustępowały w ciągu kilku dni lub tygodni. W przypadku ich wystąpienia należy poinformować lekarza.

Zgłaszano występowanie obrzęków, takich jak obrzęki ramion i kostek, związanych z zatrzymywaniem płynów, szczególnie na początku leczenia insuliną lub przy modyfikacji terapii w celu lepszego wyrównania poziomu glukozy we krwi.

Możliwe niezbyt częste działania niepożądane Insulin lispro Sanofi  (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):

  • lipodystrofia (pogrubienie skóry lub pojawianie się w niej zagłębień). Zalecana konsultacja z lekarzem w przypadku jej wystąpienia.

Informacje o problemach powszechnie występujących w cukrzycy znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Jak przechowywać lek Insulin lispro Sanofi?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Przed pierwszym użyciem lek należy trzymać w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C. Należy unikać zamrażania.

Po otwarciu fiolkę można trzymać w temperaturze pokojowej, jednak nie powinna przekraczać 30°C, a jej zawartość należy zużyć w ciągu 4 tygodni. 

Fiolkę należy przechowywać w zewnętrznym opakowaniu, aby chronić ją przed działaniem światła.

Ile kosztuje lek Insulin lispro Sanofi? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Insulin lispro Sanofi znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Insulin lispro Sanofi nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Lek Insulin lispro Sanofi to lek stosowany u dzieci i dorosłych chorych na cukrzycę. Jego działanie polega na regulowaniu poziomu glukozy we krwi. Lek Insulin lispro Sanofi  dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na cukrzycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Insulin lispro Sanofi (3)

Nie, lek Insulin lispro Sanofi jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Alkohol może zmieniać stężenie cukru we krwi, co może wymagać zastosowania innych dawek leku podczas spożywania alkoholu.

Czas działania leku wynosi między 2 a 5 godzin od momentu podania. Należy brać pod uwagę inny metabolizm leku u każdego pacjenta, dlatego czas działania może się różnić u poszczególnych osób.

e-Konsultacja po Receptę Online
Insulin lispro Sanofi

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem