Diaprel MR
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Diaprel MR – lek na cukrzycę
- Lek Diaprel MR jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych w przypadku, gdy odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i obniżenie masy ciała nie pozwalają na osiągnięcie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
- Substancją czynną leku jest gliklazyd będący lekiem przeciwcukrzycowym z grupy pochodnych sulfonylomocznika.
- Preparat Diaprel MR jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | cukrzyca typu 2 |
postać | tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu |
dawka | 30 mg, 60 mg |
substancja czynna | gliklazyd (Gliclazidum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Diaprel MR to doustny lek przeciwcukrzycowy. Wskazaniem do jego stosowania jest cukrzyca typu 2. Lek jest przeznaczony dla dorosłych osób, u których nieprawidłowy poziom glukozy we krwi utrzymuje się pomimo wprowadzenia zalecanych zmian w stylu życia. Stosowanie leku Diaprel MR wiąże się z ryzykiem nadmiernego obniżenia poziomu glukozy (hipoglikemii), które może prowadzić do utraty przytomności. Diaprel MR nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Diaprel MR – co to za lek?
Diaprel MR to lek skierowany do dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Jest to choroba metaboliczna rozwijająca się głównie u osób z nadwagą lub otyłością. Wobec nadmiaru tkanki tłuszczowej komórki beta trzustki muszą wydzielać więcej insuliny, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy. Z czasem powoduje to dysfunkcję tych komórek i obniżenie produkcji insuliny. Szacuje się, że otyłość zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 80-90%.
Objawy choroby ujawniają się zazwyczaj stopniowo, w miarę wyczerpywania zdolności wydzielniczych trzustki. Należą do nich: wzmożone pragnienie, oddawanie większych ilości moczu oraz osłabienie. Cukrzyca typu 2 może przebiegać także bezobjawowo.
Choroba wiąże się z szeregiem powikłań, w tym uszkodzeniem nerek, chorobą wieńcową, miażdżycą, neuropatiami obwodowymi, stopą cukrzycową oraz uszkodzeniem wzroku. Leczenie obejmuje edukację pacjentów, modyfikację stylu życia (zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, prawidłowa masa ciała, unikanie używek) oraz farmakoterapię.
W przypadku leku Diaprel MR, działanie polega na wyrzucie insuliny z komórek beta trzustki pod wpływem oddziaływania na błonowe kanały potasowe.
Na co stosuje się Diaprel MR?
Diaprel MR jest stosowany w terapii cukrzycy typu 2.
Jak działa Diaprel MR?
Diaprel MR jest lekiem przeciwcukrzycowym, który należy do grupy pochodnych sulfonylomocznika. Jego głównym efektem działania jest zmniejszenie stężenia cukru we krwi. Substancja aktywna zawarta w leku stymuluje trzustkę do zwiększonego uwalniania insuliny, co przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy w organizmie.
Dla kogo jest przeznaczony lek Diaprel MR?
Lek jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych, którzy mimo przestrzegania zaleceń dotyczących diety, regularnych ćwiczeń fizycznych oraz dążenia do zmniejszenia masy ciała, nie osiągają prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
Co wchodzi w skład leku Diaprel MR?
Preparat zawiera substancję czynną gliklazyd w ilości 30 mg (Diaprel MR 30 mg) lub 60 mg (Diaprel MR 60 mg).
W przypadku leku Diaprel skład obejmuje następujące substancje pomocnicze:
- zawarte w Diaprel MR 30 mg: wapnia wodorofosforan dwuwodny, maltodekstryna, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna,
- zawarte w Diaprel MR 60 mg: laktoza jednowodna, maltodekstryna, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Diaprel MR – zamienniki
Dla leku Diaprel MR zamiennik to m.in. Clazicon, Diagen, Gliclada, Gliclazide Medreg, Oziclide MR, Salson, Symazide MR.
Diaprel MR – dawkowanie
Zalecana dawka dobowa wynosi od 30 mg do 120 mg. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Lek przyjmuje się doustnie, w pojedynczej dawce, w porze śniadania. Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania. Po przyjęciu leku należy zjeść posiłek.
Zmniejszenie masy ciała, zmiana stylu życia, wzmożony stres, a także poprawa kontroli stężenia cukru we krwi mogą wymagać dostosowania dawek gliklazydu. W przypadku leczenia skojarzonego z innymi lekami, dawka Diaprel MR zostanie dostosowana przez lekarza.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Diaprel MR, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Diaprel MR
Regularne przyjmowanie leku jest kluczowe dla jego skuteczności. W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze, bez stosowania dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Diaprel MR, przedawkowanie
W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawka leku, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub udanie się do najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania mogą obejmować hipoglikemię. W takim przypadku zaleca się spożycie cukru (4 do 6 kostek) lub słodkiego napoju, a następnie przekąski lub posiłku. W przypadku utraty przytomności przez pacjenta, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Nieprzytomnym nie wolno podawać jedzenia ani napojów.
Przerwanie stosowania leku Diaprel MR
Przed przerwaniem stosowania Diaprel MR należy skonsultować się z lekarzem. Przerwanie leczenia może prowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi, co zwiększa ryzyko powikłań cukrzycy.
Diaprel MR – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Diaprel MR – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na gliklazyd lub jakikolwiek składnik leku, inne leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika, sulfonamidy,
- cukrzyca typu 1,
- obecność związków ketonowych i cukru w moczu, stany przedśpiączkowe lub śpiączka cukrzycowa,
- ciężka choroba nerek lub wątroby,
- stosowanie leków przeciwgrzybiczych (np. mikonazolu),
- karmienie piersią.
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii Diaprel MR należy skonsultować z lekarzem. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, w tym stosowanie diety, wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych oraz, w razie potrzeby, redukcja masy ciała. Podczas terapii należy monitorować stężenie cukru we krwi i poziom glikowanej hemoglobiny (HbA1c).
W pierwszych tygodniach leczenia istnieje zwiększone ryzyko hipoglikemii, co wymaga szczególnej kontroli lekarskiej. Czynniki ryzyka hipoglikemii obejmują:
- nieregularne posiłki,
- post,
- niedożywienie,
- zmianę diety,
- zwiększoną aktywność fizyczną bez odpowiedniego spożycia węglowodanów,
- spożycie alkoholu,
- przyjmowanie innych leków,
- stosowanie nadmiernych dawek gliklazydu,
- zaburzenia hormonalne,
- osłabioną funkcję nerek lub wątroby.
Objawy hipoglikemii to m.in.:
- ból głowy,
- głód,
- nudności, wymioty,
- zmęczenie,
- zaburzenia snu,
- niepokój, agresywność,
- osłabiona koncentracja,
- zmniejszona czujność i wydłużony czas reakcji,
- depresja,
- dezorientacja,
- zaburzenia mowy i widzenia,
- drżenie,
- zaburzenia czucia,
- zawroty głowy,
- bezsilność,
- pocenie się,
- wilgotna skóra,
- lęk,
- przyspieszone lub nieregularne bicie serca,
- wysokie ciśnienie tętnicze,
- nagły, silny ból w klatce piersiowej.
W dalszej kolejności w przebiegu hipoglikemii mogą wystąpić: splątanie, drgawki, utrata samokontroli, spłycenie oddechu, wolne bicie serca oraz utrata przytomności.
Objawy hipoglikemii zazwyczaj ustępują bardzo szybko po przyjęciu cukru (np. tabletek z glukozą, kostki cukru, słodkiego soku, osłodzonej herbaty). Należy zawsze mieć przy sobie tego typu produkt. W przypadku hipoglikemii słodziki nie są skuteczne. Jeśli objawy nie ustępują lub nawracają, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
U osób w podeszłym wieku oraz stosujących niektóre leki (np. beta-blokery i leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy) objawy hipoglikemii mogą być słabo wyrażone lub rozwijać się powoli.
W przypadku występowania objawów hiperglikemii (tj. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, suchość i świąd skóry, infekcje skórne, spadek aktywności) należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Osoby z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD) lub porfirią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Diaprel MR z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Diaprel MR w ciąży i w okresie karmienia piersią
Należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Stosowanie Diaprel MR w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Diaprel MR a prowadzenie pojazdów
Hipoglikemia i hiperglikemia mogą wpływać na zdolności poznawcze i motoryczne, co z kolei może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów. Zaburzenia widzenia, będące jednym z możliwych skutków nieprawidłowego poziomu glukozy, mogą dodatkowo ograniczać zdolność do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. W przypadku, gdy pacjent doświadcza częstych epizodów hipoglikemii lub gdy objawy hipoglikemii są słabo zauważalne lub nieobecne, istotne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu oceny zdolności do bezpiecznego prowadzenia pojazdów.
Diaprel MR – skutki uboczne
Stosując lek Diaprel MR należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Najczęstszy skutek uboczny Diaprel MR to hipoglikemia (nadmierne obniżenie poziomu glukozy we krwi). Nieleczona hipoglikemia prowadzi do zaburzeń świadomości, takich jak senność, utrata przytomności i śpiączka. W przypadku znacznej lub przedłużającej się hipoglikemii należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Wymienia się również następujące działania niepożądane Diaprel MR:
- zaburzenia pracy wątroby przebiegające z żółtaczką,
- reakcje skórne, takie jak wysypka, zaczerwienienie, świąd, pokrzywka, pęcherze, obrzęk naczynioruchowy,
- ciężkie reakcje nadwrażliwości (zespół DRESS) przebiegające z objawami grypopodobnymi i wysypką na twarzy rozprzestrzeniającą się na inne części ciała,
- zaburzenia składu krwi,
- bóle brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, zaparcia,
- zaburzenia widzenia,
- alergiczne zapalenie ściany naczyń,
- obniżenie poziomu sodu we krwi.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Diaprel MR. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Diaprel MR?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Diaprel MR? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Diaprel MR znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Diaprel MR nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Diaprel MR to lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi poprzez stymulowanie wyrzutu insuliny z komórek beta trzustki. Preparat jest przeznaczony dla pacjentów z cukrzycą typu 2, u których modyfikacja stylu życia okazała się niewystarczająca do uzyskania odpowiedniej kontroli glikemii. Najczęstszym działaniem niepożądanym Diaprel MR jest hipoglikemia. Należy zapoznać się z jej objawami oraz postępowaniem, gdyż czasami może stanowić poważne zagrożenie zdrowia i życia.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na cukrzycę:
Nie, lek Diaprel MR jest dostępny wyłącznie na receptę.
Podczas stosowania Diaprel MR nie należy spożywać alkoholu. Alkohol obniża poziom glukozy i zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Ponadto może w trudny do przewidzenia sposób zaburzyć kontrolę cukrzycy.
Wskazaniem do stosowania Diaprel MR jest cukrzyca typu 2. Lek może być zalecony pacjentowi, który pomimo zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej i normalizacji masy ciała nie uzyskuje prawidłowych wyników glikemii. W razie wątpliwości warto omówić z lekarzem, który przepisał Diaprel MR, co to za lek i w jaki sposób działa.
Lek Diaprel MR należy przyjmować rano, w porze śniadania. Jeśli chodzi o to, czy przyjmować Diaprel przed czy po jedzeniu, to producent preparatu w ulotce zaleca, aby posiłek zjeść po zażyciu leku.
Wzrost masy ciała nie jest wymieniany wśród skutków ubocznych Diaprel MR. W przypadku zauważenia takiej reakcji należy skonsultować się z lekarzem.
Nie, lek Diaprel zawiera gliklazyd. Jest to substancja czynna, która podobnie jak metformina wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, jednak działa w innym mechanizmie. Zwiększa wydzielanie insuliny z trzustki.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.