Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Paxlovid

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Paxlovid z ritonawirem i nirmatrelvirem (Pfizer) to doustny lek na COVID, dopuszczony do użycia dla dorosłych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i do stosowania w szczególnych przypadkach w celu uniknięcia rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Dowiedz się więcej o leku na koronawirusa. Na telekonsultację z lekarzem umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę.

Podstawowe informacje o leku Paxlovid:

  • nazwa: Paxlovid

  • dawka: 100 mg + 150 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: rytonawir, nirmatrelvir

  • dostępne wielkości opakowań: 10 tabl. z nirmatrelvirem + 20 tabl. z rytonawirem

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki na COVID-19

Ritonawir, nirmatrelwir (Paxlovid) – doustny lek na COVID chroniący przed ciężkim przebiegiem choroby

Paxlovid (ritonawir, nirmatrelvir) został dopuszczony do użytku przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i Europejską Agencję Leków (EMA) pod koniec 2021 roku. W obliczu rosnącej liczby zakażeń i pandemii COVID-19 przybierającej na sile pojawił się nowy doustny lek, który ma łagodzić objawy u chorych z potwierdzonym wynikiem testu, którzy nie wymagają hospitalizacji. Lek został dopuszczony do użycia w trybie nadzwyczajnym, do stosowania w nagłych przypadkach.

Kto może stosować rytonawir? Dla kogo przeznaczony jest Paxlovid?

Ten doustny lek na koronawirusa przeznaczony do stosowania u dorosłych osób z łagodnym lub umiarkowanym nasileniem objawów COVID-19. Podaje się chorym z dodatnim wynikiem testu na SARS-CoV-2, niepoddanych tlenoterapii, u których występuje ryzyko rozwinięcia ciężkiej postaci choroby. O stosowaniu leku decyduje lekarz na podstawie historii choroby pacjenta, jego stanu zdrowia i kondycji, chorób towarzyszących i wyników badań.

Jak działa rytonawir (Paxlovid)?

Substancje czynne tego leku na COVID (rytonawir, nirmatrelvir) hamują aktywność najważniejszego enzymu, dzięki któremu wirus SARS-CoV-2 namnaża się w organizmie. Nirmatrelvir ma działanie inhibitora proteazy, czyli to cząsteczki, których działanie blokuje namnażanie się cząstek wirusa, zaś rytonawir wydłuża czas jego działania poprzez spowolnienie jego rozpadu.

Paxlovid to lek przeciwwirusowy, który blokuje powielanie się cząstek wirusa u zainfekowanej osoby, dzięki czemu łagodzi objawy i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby, co dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju ciężkiej jej postaci.

Dawkowanie Paxlovid – jak stosować ritonawir?

Lek występuje w postaci doustnie stosowanych tabletek. Lekarz zaleca dawkowanie i należy trzymać się wytycznych specjalisty. Standardowa terapia zazwyczaj obejmuje prawdopodobnie stosowanie 3 tabletek (2 tabletki ritonawiru i 1 tabletka nirmatrelwiru) dwa razy dziennie co 12 godzin, stosowane przez 5 dni.

Nie trzeba dostosowywać dawkowania u osób z łagodną niewydolnością nerek ani u chorych z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby. Ważne jednak, aby u osób z umiarkowaną niewydolnością nerek podawać odpowiednio zmniejszone dawki.

Dla kogo? Czy można rytonawir stosować u dzieci?

Paxlovid jest wskazany do stosowania dla osób dorosłych z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2, którzy nie wymagają tlenoterapii, ale u których istnieje ryzyko rozwoju ciężkiej postaci choroby.

W Stanach Zjednoczonych lek został dopuszczony do stosowania także u dzieci od 12. roku życia.

Czy Paxlovid z ritonawirem na COVID można stosować w domu?

Tak, jeśli stan pacjenta nie wymaga hospitalizacji, leczenie COVID odbywa się w domu. Nie jest wymagane, aby pacjent był pod stałym nadzorem lekarza. Należy się skontaktować ze specjalistą w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów.

Paxlovid z rytonawirem – czy jest skuteczny w leczeniu COVID-19?

Podczas badań klinicznych skuteczności Paxlovidu wykazano redukcję powikłań infekcji SARS-CoV-2 u chorych wymagających hospitalizacji. Wysoka skuteczność, określona na poziomie około 85-89%, pozwala mieć nadzieję, że ten lek pomoże w opanowaniu pandemii i uchroni część pacjentów przed ciężkim przebiegiem choroby oraz ryzykiem powikłań.

Wyniki badań nad lekiem Paxlovid wyraźnie pokazują, że największą skuteczność terapeutyczną leku uzyskuje się u pacjentów, którym podano lek w czasie pierwszych 3-5 dni od pojawienia się pierwszych objawów COVID-19. Dla uniknięcia ciężkiego przebiegu choroby oraz zaostrzenia objawów kluczowe jest jak najszybsze podanie leku.

Kiedy stosować Paxlovid?

Leki przeciwwirusowe wpływające na namnażanie się cząstek wirusa są skuteczne w okresie jego aktywności w organizmie. To dlatego zaleca się, aby podawać je w czasie pierwszych maksymalnie 5 dni od pojawienia się objawów SARS-CoV-2. Badania wykazały też najwyższą skuteczność leku Paxlovid w tym przedziale czasowym. Lek działa poprzez zahamowanie namnażania się cząstek wirusa, co stopniowo łagodzi infekcję i zapobiega jej dalszemu rozwojowi.

Paxlovid – leczenie COVID-19 a szczepionki

Specjaliści podkreślają, że lek ten nie powinien być traktowany jako substytut szczepionki ani sposób zapobiegania infekcji. Warto wiedzieć, że szczepionki i leki mają zupełnie inny mechanizm działania. Szczepionkę na koronawirusa podaje się, aby wytworzyć w organizmie odpowiedź immunologiczną i przy kontakcie z wirusem zapobiec rozwojowi ciężkiej postaci choroby. Mówiąc prościej, szczepionki chronią przed infekcją, przygotowując organizm na spotkanie z wirusem.

Z kolei leki podaje się już po zakażeniu koronawirusem. Mają one zwalczać namnażające się w organizmie cząstki wirusa i tym samym wyciszać infekcję, łagodząc objawy. W określonych grupach ryzyka podanie Paxlovidu w odpowiednim momencie może uchronić chorego przed powikłaniami i ciężkim przebiegiem infekcji.

Paxlovid na COVID - bezpieczeństwo stosowania

Ten lek jest podawany wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza. To ważne, aby specjalista zapoznał się dokładnie z historią choroby i listą stosowanych przez pacjenta leków, bowiem Paxlovid nie powinien być jednocześnie stosowany z lekami z wielu innych grup (np. niektóre preparaty stosowane w chorobach serca i układu krążenia, w zaburzeniach odporności czy razem z niektórymi lekami przeciwbólowymi). Połączenie dwóch substancji aktywnych Paxlovidu może oddziaływać na wchłanianie i skuteczność innych leków i może być trudno tolerowane przez niektórych pacjentów.

Czy można stosować Paxlovid w ciąży?

Nie zaleca się stosowania tych tabletek na COVID kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Producent zaleca, aby kobieta podczas stosowania leku oraz w pewnym okresie po zakończeniu terapii stosowała metody antykoncepcyjne, aby uchronić się przed zajściem w ciążę w czasie zażywania tabletek Paxlovid.