e-Konsultacja po Receptę Online

Lagevrio

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek na COVID-19 Lagevrio? Cena, refundacja

Lek na COVID-19 występuje w postaci twardych kapsułek do stosowania doustnego. Opakowanie Lagevrio 200 mg zawiera 40 tabletek.

Lagevrio (molnupiravir) – jak działa, na co i dla kogo

Lagevrio to lek przeciwwirusowy, który hamuje replikację (namnażanie się) pewnych rodzajów wirusów RNA. Molnupiravir, substancja czynna leku, jest syntetyczną polimerazą RNA, która nie występuje naturalnie w ludzkich komórkach. To enzym, który powoduje zmiany podczas replikacji cząsteczek wirusowego RNA. Zmiany w kolejnych cyklach namnażania kumulują się, aż doprowadzają do sytuacji, w której cząsteczki wirusa nie są w stanie dalej funkcjonować. To powoduje stopniowe zmniejszanie się ilości cząstek wirusa i hamuje jego rozwój.

Jest to lek, który zalecany jest dla osób dorosłych, u których stwierdzono dodatni wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 z łagodnym lub umiarkowanym przebiegiem choroby, a u których występuje przynajmniej jeden czynnik ryzyka, mogący spowodować rozwój ciężkiej postaci choroby. Lek jest przeznaczony dla pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji.

Według rekomendacji polskich medyków, lek może być podawany pacjentom z określonych grup ryzyka:

  • obecnie aktywnie leczonych terapią przeciwnowotworową,
  • osobom po przeszczepach, które przyjmują leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne,
  • którzy w ciągu ostatnich dwóch lat mieli przeszczep komórek macierzystych,
  • u chorych ze stwierdzonymi umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności, jak np. zespół DiGeorge’a,
  • u osób z nieleczoną lub zaawansowaną infekcją wirusem HIV,
  • u pacjentów dializowanych w związku z niewydolnością nerek,
  • podczas terapii dużymi dawkami kortykosteroidów lub leków z innych grup, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną.

Lek ten został zatwierdzony warunkowo. To oznacza, że konieczne jest uzyskanie większej ilości dowodów na temat jego skuteczności.

Lagevrio – zamienniki

Lagevrio jest pierwszym lekiem na COVID-19 na receptę dostępny w Polsce – nie ma swoich zamienników.

Lagevrio (molnupiravir) – skład leku

Substancją czynną leku na COVID-19 jest molnupirawir. Każda kapsułka twarda zawiera 200 mg molnupirawiru.

Pozostałe składniki to:

zawartość kapsułki: kroskarmeloza sodowa (E468), hydroksypropyloceluloza (E463), magnezu stearynian (E470b), celuloza mikrokrystaliczna (E460).

otoczka kapsułki: hypromeloza (E464), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172).

tusz do nadruku: alkohol butylowy, alkohol odwodniony, alkohol izopropylowy, potasu wodorotlenek, glikol propylenowy (E1520), woda oczyszczona, szelak, stężony roztwór amoniaku oraz tytanu dwutlenek (E171).

Lagevrio lek na COVID-19 – jak stosować? Dawkowanie

Ten preparat stosowany w przebiegu COVID-19 o łagodnym przebiegu do umiarkowanego, jest przeznaczony dla osób dorosłych. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj terapia trwa 5 dni, dawkowanie Lagevrio określono na 800 mg molnupiraviru (4 kapsułki) co 12 godzin. W ten sposób jedno opakowanie leku Lagevrio 200 mg zawierające 40 kapsułek wystarcza na jedną pełną terapię.

Lek na COVID-19 można zażywać niezależnie od posiłków lub podczas jedzenia. Składniki pokarmów nie mają wpływu na jego wchłanianie i skuteczność. Kapsułki należy przyjmować w całości, w razie potrzeby popijając wodą. Nie należy otwierać, przełamywać ani rozkruszać kapsułek.

Należy pamiętać o regularnym stosowaniu leku. W przypadku pominięcia przyjęcia dawki w ciągu 10 godzin od czasu, w którym powinna być przyjęta, pacjent powinien przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe i powrócić do zwykłego schematu dawkowania. Jeśli jednak upłynęło więcej niż 10 godzin, pacjent nie powinien przyjmować pominiętej dawki, a następnie powinien powrócić do zwykłego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Warto wiedzieć, że u osób z niewydolnością wątroby lub nerek nie ma potrzeby dostosowywania dawkowania do kondycji pacjenta.

Zaleca się, aby stosowanie Lagevrio 200 mg rozpocząć nie później niż 5 dni od pojawienia się pierwszych objawów zakażenia koronawirusem. Wynika to z faktu, że leki przeciwwirusowe są skuteczne przede wszystkim w pierwszych dniach po infekcji, kiedy wirus namnaża się w organizmie. Rozpoczęcie leczenia molnupiravirem w późniejszym etapie choroby może nie przynieść oczekiwanych efektów. A zastosowanie go w odpowiednim momencie zahamuje replikację wirusa i pozwoli zapobiec rozwojowi ciężkiej postaci choroby.

Nie jest zalecane przerywanie przyjmowania leku Lagevrio bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Kontynuowanie leczenia sprawia, że prawdopodobieństwo uniknięcia ciężkiej postaci choroby COVID-19 będzie największe.

Legevrio – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie zawsze możliwe jest stosowanie leku Lagevrio 200 mg. Głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na molnupiravir lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku na COVID-19. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy podawać tego leku dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Nie są znane skutecznbość i bezpieczeństwa stosowania leku z molnupirawirem u dzieci i młodzieży. 

Interakcja z innymi lekami

Lagevrio może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Z tego powodu należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio (na receptę i bez recepty), a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Według ulotki Lagevrio nie zaleca się stosowania tego leku podczas ciąży. Badania z molnupiravirem na zwierzętach wykazały, że preparat ten może mieć negatywny wpływ na płód. Zajście w ciążę podczas leczenia koronawirusa tym lekiem stwarza ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu i wpływa na bezpieczeństwo ciąży.

Zaleca się, aby kobiety w ciąży lub te, które planują zajść w ciążę, nie stosowały tego leku. To ważne, aby podczas leczenia COVID-19 tym preparatem kobiety stosowały skuteczną antykoncepcję nie tylko podczas zażywania kapsułek Lagevrio, ale także przez przynajmniej 4 dni po zastosowaniu ostatniej dawki leku.

Nie wiadomo, czy substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego i jaki ma wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka. Dlatego zaleca się, aby podczas leczenia i przez przynajmniej 4 dni od zastosowania ostatniej dawki leku, kobieta nie karmiła piersią.

Lagevrio – skutki uboczne

Jak każdy lek, także ten preparat, może powodować pojawienie się działań niepożądanych, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią. W czasie prowadzonych badań klinicznych pojawiły się skutki uboczne Lagevrio, takie jak: nudności, biegunka, łagodne bóle głowy, zawroty głowy.

Na podstawie statystyk określono też rzadko występujące działania niepożądane (stwierdzane średnio nie częściej niż u 1 na 100 leczonych osób), takie jak: wysypka, wymioty, pokrzywka.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na covid:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Lagevrio (4)

Wiele osób zastanawia się, czy zaszczepić się na koronawirusa czy lepiej przyjmować leki, kiedy dojdzie do infekcji. Warto wiedzieć, że działanie obu środków walki z wirusem ma inny mechanizm. To szczepionki dają większą ochronę przed pojawieniem się objawów i ciężkim przebiegiem choroby. Podanie szczepionki powoduje powstanie odpowiedzi immunologicznej w organizmie, co powoduje uruchomienie mechanizmów ochronnych przy kontakcie z wirusem. Pacjent, nawet jeśli ma objawy koronawirusa, to są one znacznie słabsze, a sama choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg.

Leki na COVID-19 podawane są dopiero kiedy infekcja się już rozwinie, a u pacjenta są widoczne objawy. Hamują namnażanie się wirusa, działając na obecną już w organizmie infekcję, a nie zapobiegając jej rozwinięciu się.

Ten nowy lek na COVID jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Recepta na molnupiravir może być wydana jedynie w uzasadnionych przypadkach, na podstawie dodatniego wyniku testu na SARS-CoV-2 i przy wystąpieniu czynników ryzyka rozwoju ciężkiej postaci choroby u dorosłych osób.

Lek Lagevrio 200 mg nie został dotychczas przebadany w grupie pediatrycznej, dlatego nie należy stosować go u najmłodszych – u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. W przypadku stwierdzonego zakażenia koronawirusem u dziecka, należy zgłosić się do lekarza pediatry lub przy wystąpieniu niepokojących objawów – od razu na szpitalny oddział ratunkowy.

Lek przeciwwirusowy z molnupiravirem w postaci doustnie stosowanych kapsułek został opracowany już w 2018 roku. Po wybuchu pandemii SARS-CoV-2, naukowcy szukali skutecznego leku na COVID-19, który pomógłby w łagodzeniu objawów choroby i zmniejszeniu ryzyka hospitalizacji. Od 2020 roku trwały badania nad molnupiravirem jako skutecznym lekiem na COVID-19. Okazało się, że leczenie tą substancją pacjentów o umiarkowanym przebiegu choroby zaliczanych do grupy podwyższonego ryzyka rozwojem ciężkiej jej postaci zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu o około 50 proc.

W grudniu 2021 roku Amerykańska Agencja ds. żywności i Leków (FDA) zezwoliła na awaryjne stosowanie tego leku u pacjentów, u których nie jest możliwe stosowanie innych terapii COVID-19. Ograniczenie wskazania do stosowania molnupiraviru do określonych grup pacjentów jest ważne ze względu na ryzyko mutagennego działania leku, co mogłoby spowodować powstanie nowych wariantów koronawirusa, a w konsekwencji – przedłużyć czas trwania pandemii.

e-Konsultacja po Receptę Online
Lagevrio

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem