Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Hydroxyzinum VP

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego leku na bezsenność, lęk i nerwicę. Hydroxyzinum VP jest też skutecznym lekiem w leczeniu objawowego świądu. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i ulotki producenta. Na receptomat.pl zamówisz e-receptę na Hydroxyzinum VP i umówisz się na telekonsultację do specjalisty.

Podstawowe informacje o leku Hydroxyzinum VP:

 • nazwa: Hydroxyzinum VP
 • dawka: 2 mg/ml, 10 mg, 25 mg
 • postać: syrop, tabletki powlekane
 • substancja czynna: hydroksyzyny chlorowodorek (hydroxyzini hydrochloridum)
 • dostępne wielkości opakowań: tabletki (30 tabl., 60 tabl.), syrop (120 ml, 200 ml)
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Leki przeciwlękowe, Bezsenność, Leki przeciwświądowe

Syrop i tabletki Hydroxyzinum VP – na bezsenność, na nerwicę, na świąd

Hydroksyzyna zawarta w leku ma działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwhistaminowe. Lek na różne zastosowanie w leczeniu stanów lękowych i napięcia nerwowego połączonego z bezsennością. Ponadto jest preparatem stosowanym na różne dolegliwości skórne. Występuje w postaci syropu i tabletek, w różnych wielkościach opakowań. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Hydroxyzinum VP - na co to jest, wskazania, jak działa?

Substancją czynną leku jest hydroksyzyna. To lek przeciwlękowy, uspokajający oraz o działaniu przeciwhistaminowym. Stosowana jest w stanach lękowych do łagodzenia uczucia niepokoju i napięcia nerwowego. Preparat Hydroxyzinum VP może być stosowany także jako lek na bezsenność u osób z zaburzeniami lękowymi. Ma również działanie przeciwhistaminowe – zmniejsza odczyn związany z działaniem histaminy, łagodzi pokrzywkę, świąd, stany zapalne skóry i wypryski.

Lek Hydroxyzinum VP jest wskazany do stosowania:

 • w objawowym leczeniu lęku u dorosłych
 • w objawowej terapii świądu
 • w przygotowaniu (premedykacji) przez zabiegami chirurgicznymi.

Syrop i tabletki Hydroxyzinum VP – jak szybko działają?

Hydroksyzyna po podaniu doustnym dobrze i szybko się wchłania. W zależności od przyjmowanej postaci leku różny jest czas, jaki upływa od pojawienia się pierwszych skutków działania leku. Przy podaniu syropu działanie uspokajające leku pojawia się już po czasie 5-10 minut. Jeśli zaś stosuje się tabletki, wówczas uczucie uspokojenia jest odczuwalne po nieco dłuższym czasie, czyli od 30 do 45 minut. Maksymalne stężenie leku w organizmie pojawia się po 2 godzinach od przyjęcia.

Tabletki i syrop Hydroxyzinum VP - jak stosować?

Każdorazowo lekarz informuje pacjenta o wielkości stosowanych dawek, długości terapii i schemacie przyjmowania leku. Leczenie jest indywidualnie dopasowane do stanu zdrowia i objawów każdego pacjenta. Lek stosuje się doustnie.

W zależności od wskazania i wieku pacjenta różne są zalecane dawki. Maksymalna dobowa dawka u dzieci o masie ciała powyżej 40 kg i dorosłych to 100 mg we wszystkich wskazaniach.

Objawowe leczenie lęku:

 • u dorosłych stosuje się 50 mg/dobę podzielone na 2 lub 3 dawki, w ciężkich przypadkach na wyraźne wskazanie lekarza można stosować doustnie do 100 mg/dobę

Objawowe leczenie świądu:

 • u dorosłych terapię rozpoczyna się dawką 25 mg przed snem, następnie lekarz może zwiększyć dawkę do 25 mg 3 do 4 razy na dobę
 • u dzieci od 12. miesiąca życia stosuje się 1 mg/kg mc. do 2 mg/kg mc. na dobę, w podzielonych dawkach w schemacie wskazanym przez lekarza

Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi:

 • dorośli: 50 mg w dwóch podaniach lub 100 mg w pojedynczej dawce stosowanej doustnie
 • dzieci: 0,6 mg/kg mc. doustnie, w pojedynczej dawce; skumulowana dobowa dawka nie powinna przekroczyć 2 mg/kg mc.

Hydroxyzinum VP – bez recepty czy na receptę?

Leki przeciwlękowe z hydroksyzyną powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza. Specjalista na podstawie historii choroby, stanu zdrowia i kondycji pacjenta oraz nasilenia objawów ocenia potencjalne korzyści oraz ryzyko zdrowotne stosowania leku. Z tego względu zarówno syrop, jak i tabletki Hydroxyzinum VP są dostępne wyłącznie na receptę.

Hydroxyzinum VP a alkohol, jak stosować z jedzeniem i piciem?

Nie ma znaczenia, czy lek stosuje się przed, w trakcie czy po posiłku. Warto natomiast pamiętać, aby w czasie zażywania leku nie pić alkoholu, nasila on bowiem działanie leku Hydroxyzinum VP.

Czy podczas stosowania Hydroxyzinum VP można prowadzić samochód?

Terapia tym lekiem może obniżać zdolność koncentracji oraz zaburzać czas reakcji na zdarzenia na drodze. Jeśli u pacjenta pojawią się tego rodzaju skutki uboczne, które wpływają na stan psychofizyczny, należy powstrzymać się od kierowania pojazdami na czas stosowania leku. Warto najpierw obserwować organizm i jego reakcje na zażywany preparat.

Stosowanie Hydroxyzinum VP w ciąży – czy można stosować ten lek na bezsenność w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, kiedy stosowanie każdego farmaceutyku powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Składniki przyjmowanych preparatów mogą mieć bowiem wpływ na bezpieczeństwo przebiegu ciąży, funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy i rozwój płodu.

Nie zaleca się stosowania leku Hydroxyzinum VP podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli pojawia się potrzeba zastosowania leku, wówczas kobieta powinna przerwać karmienie piersią.

W sytuacji, kiedy kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, nie powinna rozpoczynać stosowania leku. Podobnie w przypadku, kiedy pacjentka w niedalekiej przyszłości planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza oraz rozważyć wszystkie korzyści i ryzyko zdrowotne zastosowania leku razem ze specjalistą.

Leki na bezsenność – czy Hydroxyzinum VP można stosować na zaburzenia snu?

Tak, w uzasadnionych przypadkach specjalista zaleca stosowanie Hydroxyzinum VP na sen, problemy z zasypianiem i bezsenność u osób z zaburzeniami lękowymi. Substancja czynna zawarta w leku powoduje skrócenie czasu zasypiania i wydłużenie całkowitego czasu snu. Lek działa dodatkowo poprzez skrócenie okresów przebudzenia. Co ważne, w odróżnieniu od niektórych innych tabletek na bezsenność, nie wywołuje zaburzeń pamięci po przebudzeniu. Po przerwaniu stosowania nie pojawiają się także objawy odstawienne.

Skutki uboczne stosowania leku Hydroxyzinum VP

Stosowanie każdego leku może wywołać różne działania niepożądane, ale warto wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one występują. U częściej niż 1 pacjenta na 10 osób stosujących lek może pojawić się uczucie senności. Skutki uboczne występujące często (czyli u więcej niż 1 na 100 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 10) to: zmęczenie, ból głowy, suchość w jamie ustnej oraz silne uspokojenie. O innych, występujących rzadziej skutkach ubocznych można dowiedzieć w ulotce producenta Hydroxyzinum VP.

Opis produktu – ulotka leku Hydroxyzinum VP 10 mg, 25 mg