Ile kosztuje lek Ryaltris? Cena, refundacja
Ryaltris nie jest lekiem refundowanym. Cena Ryaltris 600 mcg + 25 mcg (opakowanie 240 dawek) wynosi od 59,99 zł do 129,99 zł.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Ryaltris – jak działa, na co i dla kogo
Ryaltris to preparat farmaceutyczny, którego działanie opiera się na kombinacji dwóch substancji czynnych: mometazonu furoinianu i olopatadyny. Mometazonu furoinian należy do kortykosteroidów i odgrywa kluczową rolę w redukcji procesów zapalnych, które są charakterystyczne dla alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Z kolei olopatadyna, jako lek przeciwhistaminowy, zmniejsza objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
Ryaltris jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (inaczej znanego jako katar sienny) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Jego zastosowanie może przynieść ulgę w objawach alergii, takich jak katar, kichanie, swędzenie nosa czy uczucie zatkania nosa.
Zapytaj o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lek
Preparat Ryaltris jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży w wieku od 12. roku życia.
Ryaltris – skład leku
Substancjami czynnymi leku Ryaltris są mometazonu furoinian (w formie jednowodnej) oraz olopatadyna (w formie chlorowodorku). Każda dawka aplikowana przez dozownik zawiera 25 mikrogramów mometazonu furoinianu i 600 mikrogramów olopatadyny.
W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, wodorofosforan disodu siedmiowodny, chlorek sodu, chlorek benzalkoniowy, roztwór, edetynian disodu, polisorbat 80, kwas solny stężony, wodorotlenek sodu oraz woda do wstrzykiwań.
Ryaltris – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek Ryaltris, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek podaje się donosowo. Osobom dorosłym oraz młodzieży powyżej 12. roku życia zazwyczaj zalecane są dwa rozpylenia do każdego otworu nosowego rano i wieczorem. Należy unikać kontaktu aerozolu z oczami.
W przypadku pominięcia dawki leku Ryaltris nie jest wskazane stosowanie podwójnej dawki. Należy jak najszybciej przyjąć opuszczoną dawkę, a następnie stosować preparat zgodnie z ogólnym schematem dawkowania.
Nie należy przerywać terapii bez konsultacji i wyraźnego zalecenia lekarza. Przerwanie stosowania aerozolu Ryaltris powinno być dokładnie zaplanowane.
Ryaltris – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku istotna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące przeciwwskazania, środki ostrożności oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.
Przeciwwskazania do stosowania leku Ryaltris:
Pobierz aplikację Pobierz aplikację
Receptomat w telefonie!
- nadwrażliwość na mometazonu furoinian, olopatadynę lub inne składniki preparatu,
- aktywne zakażenie błony śluzowej nosa,
- niedawny zabieg chirurgiczny lub uraz nosa.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Ryaltris należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku występowania jakichkolwiek innych zakażeń, stosowania innych kortykosteroidów doustnie lub w zastrzykach oraz gruźlicy w wywiadzie medycznym.
Podczas terapii Ryaltris kontaktu z lekarzem wymaga:
- pojawienie się problemów z odpornością lub kontakt z osobami chorującymi na odrę lub ospę wietrzną,
- wystąpienie zakażenia nosa lub gardła,
- stosowanie leku przez kilka miesięcy lub dłużej,
- długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła,
- niewyraźne widzenie lub inne problemy ze wzrokiem.
Interakcja z innymi lekami
Lek Ryaltris może wchodzić w interakcje z innymi substancjami farmakologicznymi. Zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych oraz planowanych lekach, gdyż przed rozpoczęciem stosowania Ryaltris może być konieczne ich odstawienie lub zmiana dawki. Do leków mogących wchodzić w interakcje z Ryaltris należą:
- kortykosteroidy przyjmowane doustnie lub w formie zastrzyków,
- leki przeciwhistaminowe przyjmowane doustnie lub w postaci do stosowania miejscowego (krople do nosa lub oczu),
- leki na HIV (np. rytonawir, kobicystat).
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku Ryaltris w ciąży, chyba że lekarz uzna to za niezbędne.
Ryaltris – karmienie piersią:
Nie zaleca się przyjmowania Ryaltris w czasie karmienia piersią.
Ryaltris – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. Po zastosowaniu leku Ryaltris mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości o ciężkim i gwałtownym przebiegu. Wystąpienie następujących objawów może wymagać przerwania stosowania leku i natychmiastowej pomocy medycznej:
- obrzęk twarzy, języka lub gardła,
- problemy z przełykaniem,
- pokrzywka,
- świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.
U pacjentów przyjmujących Ryaltris działania niepożądane mogą mieć również łagodniejszy charakter i występować z różną częstotliwością.
Częste działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 osób):
- gorzki smak w ustach,
- krwawienie z nosa po zaaplikowaniu leku,
- podrażnienie i uczucie dyskomfortu wewnątrz nosa.
Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Ryaltris znajduje się w ulotce leku.
Długotrwałe stosowanie dużych dawek może prowadzić do ogólnoustrojowych działań niepożądanych, takich jak m.in. wpływ na produkcję hormonów i zahamowanie wzrostu u dzieci i młodzieży.
Przechowywanie leku
Ze względów bezpieczeństwa lek należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Produktu nie wolno zamrażać.