e-Konsultacja po Receptę Online

Deslodyna

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Deslodyna – co to za lek?

Deslodyna to lek zawierający substancję czynną desloratadynę należącą do leków przeciwhistaminowych II generacji. Preparat jest stosowany w łagodzeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki. W przeciwieństwie do tradycyjnych leków przeciwhistaminowych, desloratadyna zazwyczaj nie powoduje senności, dzięki czemu może być przyjmowana o dowolnej porze dnia. Wywiera swoje działanie przez całą dobę. 

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na substancje obecne w środowisku lub pokarmie. Do najczęstszych alergenów należą: pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, pleśń, białko mleka krowiego, białko jaja kurzego i orzeszki ziemne. Alergia dotyczyć około 40% Polaków i bez skutecznego leczenia powoduje obniżenie komfortu życia.

Na co stosuje się Deslodynę?

Lek Deslodyna jest stosowany w celu łagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak kichanie, wodnisty katar, świąd nosa, świąd podniebienia, zaczerwienienie oraz łzawienie oczu. Preparat jest stosowany także w przypadku pokrzywki, która typowo objawia się świądem i bąblami na skórze. Niwelowanie uciążliwych objawów może pomagać w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz utrzymaniu normalnego snu.

Jak działa Deslodyna?

Substancja czynna leku to desloratadyna należąca do leków przeciwhistaminowych. Działanie tej grupy leków polega na hamowaniu aktywności histaminy – naturalnej substancji uwalnianej w obecności alergenów, odpowiedzialnej za występowanie wielu objawów reakcji alergicznej.

Dla kogo jest przeznaczony lek Deslodyna?

Tabletki Deslodyna mogą być przyjmowane przez dorosłych i młodzież powyżej 12. roku życia, natomiast lek Deslodyna w postaci roztworu doustnego jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia. 

Co wchodzi w skład leku Deslodyna?

Preparat zawiera substancję czynną desloratadynę. W jednej tabletce powlekanej Deslodyna znajduje się 5 mg desloratadyny. Zaś 1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny.

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • w tabletkach powlekanych Deslodyna:
    • zawarte w rdzeniu tabletki: izomalt (E 953), skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu tlenek ciężki, hydroksypropyloceluloza, Krospowidon (typ A), magnezu stearynian,
    • zawarte w otoczce tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, indygotyna, lak (E 132),
  • w roztworze doustnym Deslodyna: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E420), glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, Hypromeloza 2910, sukraloza, disodu edetynian, aromat Tutti Frutti, woda oczyszczona.

W składzie tabletek Deslodyna 5 mg znajduje się izomalt

W roztworze doustnym znajduje się sorbitol.

Deslodyna – zamienniki

Tabletki Deslodyna na receptę mają następujące zamienniki: Aerius, Dasselta, Delortan, Desloratadine Aurovitas, Dynid, Hitaxa, Jovesto. 

W przypadku roztworu doustnego Deslodyna zamiennik to m.in.: Aerius, Delortan, Dynid, Hitaxa i Jovesto.

Deslodyna – dawkowanie

Deslodyna (tabletki) – dawkowanie

Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki Deslodyna raz na dobę, niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Czas trwania terapii jest ustalany przez lekarza prowadzącego. W przypadku okresowego alergicznego zapalenia (objawy występujące przez mniej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż 4 tygodnie), lekarz dostosuje schemat leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Pacjentom z przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (objawy występujące przez minimum 4 dni w tygodniu i dłużej niż przez 4 tygodnie), lekarz może zalecić długoterminowe przyjmowanie leku. W leczeniu pokrzywki czas stosowania leku może być różny, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Deslodyna (roztwór doustny) – dawkowanie

Roztwór doustny Deslodyna stosuje się raz na dobę, niezależnie od posiłków. W celu odmierzenia właściwej dawki, należy użyć strzykawki doustnej dołączonej do opakowania. Po odmierzeniu, roztwór należy połknąć, a następnie popić wodą. 

W przypadku roztworu doustnego Deslodyna, dawkowanie u dzieci i dorosłych jest zależne od wieku pacjenta:

  • dzieci w wieku 1-5 lat: 2,5 ml roztworu doustnego raz na dobę,
  • dzieci w wieku 6-11 lat: 5 ml roztworu doustnego raz na dobę,
  • dorośli i młodzież od 12. roku życia: 10 ml roztworu doustnego raz na dobę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Deslodyna należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Deslodyna

W przypadku pominięcia dawki leku Deslodyna nie należy stosować podwójnej dawki. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie zapomnianej dawki i kontynuację leczenia zgodnie z ustalonym schematem. 

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Deslodyna, przedawkowanie

Przedawkowanie leku nie powinno wiązać się z ciężkimi zaburzeniami, jednak należy niezwłocznie poinformować o tym zdarzeniu lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę, którzy przekażą odpowiednie wskazówki postępowania. 

Deslodyna – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Deslodyna – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na desloratadynę lub jakikolwiek składnik preparatu.

Środki ostrożności:
Konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana w przypadku:

  • ciężkich zaburzeń czynności nerek,
  • drgawek w historii medycznej lub w wywiadzie rodzinnym.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Deslodyna z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Deslodyna w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania leku Deslodyna przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. 

Deslodyna a prowadzenie pojazdów 

Lek Deslodyna stosowany w zalecanej dawce nie powinien mieć wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zaleca się jednak, aby pacjenci powstrzymali się od wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi, w tym prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, do czasu ustalenia, jak lek wpływa na ich stan psychofizyczny.

Deslodyna – skutki uboczne 

Stosując lek Deslodyna należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Podczas stosowania preparatu Deslodyna skutki uboczne w postaci ciężkich reakcji alergicznych występują bardzo rzadko, jednak wymagają odstawienia leku i pilnego kontaktu z lekarzem. Mogą objawiać się w następujący sposób:

  • problemy z oddychaniem,
  • świszczący oddech,
  • świąd,
  • pokrzywka,
  • obrzęk.

W przypadku leku Deslodyna działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:

  • u dorosłych: zmęczenie, suchość w ustach, ból głowy,
  • u dzieci poniżej 2. roku życia: biegunka, gorączka, bezsenność.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Deslodyna?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Deslodyna? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Deslodyna znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Deslodyna nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Deslodyna 5 mg to lek przeciwalergiczny dla dzieci i dorosłych zawierający desloratadynę. Pozwala poprawić jakość życia pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką poprzez złagodzenie objawów alergii. Działanie leku utrzymuje się przez całą dobę. Lekarz określa odpowiednie dawkowanie oraz czas trwania terapii. Do najczęstszych skutków ubocznych występujących u dorosłych należą zmęczenie, suchość w ustach i ból głowy, natomiast u młodzieży – ból głowy. 

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Deslodyna (5)

Nie, lek na alergię Deslodyna jest dostępny wyłącznie na receptę.

Osoby przyjmującego lek Deslodyna powinny zachować ostrożność podczas spożywania alkoholu. W razie wątpliwości należy omówić tę kwestię z lekarzem.

Lek na alergię Deslodyna można przyjmować o dowolnej porze dnia.

Lek Deslodyna pomaga złagodzić objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki, w tym wodnisty katar, świąd nosa i podniebienia, kichanie, łzawienie oczu, świąd skóry. Efekt działania leku wynika z zawartości substancji czynnej – desloratadyny. Tabletki powlekane Deslodyna są wskazane dla dorosłych i dzieci od 12. roku życia, natomiast odpowiednia postać leku Deslodyna dla dzieci młodszych (tj. 1 – 11 lat) to roztwór doustny.

Czas trwania terapii jest ustalany przez lekarza. W przypadku okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (tj. jeśli objawy występują przez mniej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż 4 tygodnie), schemat leczenia jest zależny od dotychczasowego przebiegu choroby. U osób z przewlekłą postacią zapalenia błony śluzowej nosa terapia może być długotrwała. Schemat leczenia pokrzywki jest dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta.

e-Konsultacja po Receptę Online
Deslodyna

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem